Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի հուլիսի 6-ի  մաքսային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  5-րդ  կետով.
«5. «Ժամանակավոր ներմուծում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների վերամշակումից առաջացած թափոնները եւ մնացորդները ենթակա են հայտարարագրման սույն հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետով սահմանված ժամկետը լրանալուն հաջորդող տասն օրվա ընթացքում՝ վճարելով ընտրված մաքսային ռեժիմով նախատեսված մաքսային վճարները:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը «ստացվելիք արդյունքի» բառերից հետո  լրացնել «, ինչպես նաեւ վերամշակումից գոյացած թափոնների եւ մնացորդների» բառերով:
Հոդված 3.  Օրենսգրքի 47.2-րդ հոդվածի 1-ին կետի «բ» ենթակետից հանել  «եւ ցանկացած այլ գործողություն, որը չի հանգեցնում ապրանքի հատկանիշների եւ նպատակային նշանակության փոփոխության» բառերը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 48-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ  կետով.
«4. «Ժամանակավոր արտահանում` վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքից արտահանված ապրանքների վերամշակումից առաջացած թափոնները եւ մնացորդները ենթակա են հայտարարագրման սույն հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետով սահմանված ժամկետը լրանալուն հաջորդող տասն օրվա ընթացքում՝ վճարելով ընտրված մաքսային ռեժիմով նախատեսված մաքսային վճարները:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 49-րդ հոդվածը «ստացվելիք արդյունքի» բառերից հետո  լրացնել «, ինչպես նաեւ վերամշակումից գոյացած թափոնների եւ մնացորդների» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ը» ենթակետով.
«ը) մաքսային հսկողության տարածքի կազմակերպում:».
2)  2-րդ կետը  «կարգը» բառից հետո լրացնել «եւ գործունեության իրականացման համար անհրաժեշտ չափանիշները» բառերով.
3)  3-րդ կետի «դ» ենթակետի «1-ին կետի  «ա»-«գ», «ե» եւ «զ» ենթակետերով» բառերը փոխարինել «1-ին կետով» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վերահսկողության իրականացման նպատակով վերադաս մաքսային մարմինը վարում է մաքսային գործի հետ կապված լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց ռեեստր, որի վարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 8.  Օրենսգրքի 62-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» եւ «զ» ենթակետերով.
«ե) ապահովել մաքսային հսկողության համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած պայմանները եւ չափանիշները.
զ) ապահովել մաքսային պահեստների շենքերի եւ տարածքների առանձնացումը (պարսպապատումը) այլ տարածքներից».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3. Մաքսային պահեստների տարածքում արգելվում է այլ առեւտրային գործունեության իրականացումը:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 5-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Պահեստային տարածք հանձնված ապրանքների նկատմամբ մաքuային մարմնի թույլտվությամբ կարող են իրականացվել ապրանքների նախապատրաuտում հետագա առաքման եւ վաճառքի համար, խմբաքանակների բաժանում, տեuակավորում, փաթեթավորում, վերափաթեթավորում, մակնշում, բեռնում, բեռնաթափում, դրոշմավորում եւ ցանկացած այլ գործողություն, որը չի հանգեցնում ապրանքի հատկանիշների եւ նպատակային նշանակության փոփոխության: Պահեստային տարածքից ապրանքների տեղափոխումն անմաքս առեւտրի խանութի սրահ կատարվում է մաքսային մարմինների հսկողության ներքո: Պահեստի եւ առեւտրի սրահների ապրանքների շարժի հաշվառումը եւ հսկողությունը կատարվում են վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 65.3-րդ հոդվածում 5-րդ կետի «վճարների» բառը փոխարինել «վճարներով գանձման» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 69.  Մաքսային միջնորդի (բրոքերի) իրավունքներն ու պարտականությունները »:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի պարբերությունը համարել 1-ին կետ եւ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ կետով.
«2. Մաքսային միջնորդը (բրոքերը) պարտավոր է`
ա) կատարել իր կողմից իրականացված միջնորդական գործունեությունների հաշվառումը եւ մաքսային մարմիններին ներկայացնել հաշվետվություն կատարված մաքսային ձեւակերպումների վերաբերյալ` վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով.
բ) ապրանքները եւ տրանսպորտային միջոցները հայտարարագրել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգի համաձայն.
գ) մաքսային մարմնի պաշտոնատար անձի պահանջով ներկայացնել հայտարարագրվող ապրանքներն ու տրանսպորտային միջոցները.
դ) մաքսային մարմնի պահանջով ներկայացնել մաքսային հսկողության համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր եւ այլ տեղեկություններ.
ե) մաքսային մարմնի պահանջով ներկա գտնվել ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների մաքսային զննմանը.
զ) իրավաբանական հասցեի, գտնվելու եւ (կամ) գործունեության վայրերի, տնօրենի, մաքսային ձեւակերպումների մասնագետների փոփոխության դեպքում դրանց վերաբերյալ 15-օրյա ժամկետում տեղեկատվություն տրամադրել վերադաս մաքսային մարմնին.
է) ապահովել իր կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց սահմանված սակագների վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակայնությունը վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի պարբերությունը համարել 1-ին կետ եւ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-5-րդ կետերով.
2. «Մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի որակավորման վկայական ստանալու համար պարտադիր պայմաններ են`
ա) մաքսային օրենսդրությանը տիրապետելը.
բ) մաքսային հայտարարագրման ավտոմատ համակարգչային ծրագրից օգտվելու իմացությունը:
3. Որակավորման քննությունների ծրագրերը եւ դրանց անցկացման կարգը սահմանում է վերադաս մաքսային մարմինը: Որակավորման քննություններն ընդունում է վերադաս մաքսային մարմնի ստեղծած հանձնաժողովը: Որակավորման քննությունը դրական հանձնած անձանց տրվում է մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի որակավորման վկայական, որի գործողության ժամկետը երկու տարի է:
4. Մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի գործունեությունը դադարեցվում է, եթե`
ա) հաստատվում է մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի` կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով որակավորման վկայական ստացած լինելու փաստը.
բ) օրինական ուժի մեջ է մտնում մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու վերաբերյալ դատական ակտը.
գ) մաքսային մասնագետն, ի շահ իրեն կամ երրորդ անձանց, օգտագործում, հրապարակում կամ երրորդ անձանց է տրամադրում իր ներկայացրած անձանց պետական, առեւտրային, բանկային, ծառայողական կամ ապահովագրական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները, բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի.
դ) մաքսային ձեւակերպումների մասնագետը մեկ տարվա ընթացքում երկուսից ավելի անգամ մաքսային կանոնների խախտման համար ենթարկվել է պատասխանատվության.
ե) մաքսային ձեւակերպումների մասնագետը դատապարտվել է մաքսանենգության, խարդախության կամ զեղծարարության համար, եւ դատվածությունը սահմանված կարգով հանված կամ մարված չէ:
5. Մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի գործունեությունը դադարեցվելու դեպքում անձը իրավունք ունի իր գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումը բողոքարկելու վերադասության կարգով կամ դատարան:»:
Հոդված 14. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10.1-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 10.1. ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՏԱՐԱԾՔԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄ
Հոդված 71.1. Մաքսային հսկողության տարածքը
1. Մաքսային հսկողության տարածքը մեկ կամ մի քանի առանձնացված շենքերի, բաց հրապարակների համախումբ է, որտեղ մաքսային հսկողության ներքո պահպանվում են Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված եւ դեռեւս որեւէ մաքսային ռեժիմով բաց չթողնված ապրանքներն ու տրանսպորտային միջոցները:
2. Մաքսային հսկողության տարածք կարող են կազմակերպել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիցենզիա ստացած Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձինք:
3. Մաքսային հսկողության տարածքում արգելվում է այլ առեւտրային գործունեության իրականացումը:
4. Մաքսային հսկողության տարածքի բոլոր շինություններն ամբողջությամբ պետք է ներառված լինեն մաքսային հսկողություն իրականացնելու տարածքում: Արգելվում է մաքսային հսկողության  տարածք մաքսային հսկողությունից դուրս գտնվող ապրանքների կամ տրանսպորտային միջոցների մուտքը, բացառությամբ մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքներ փոխադրող տրանսպորտային միջոցների:
Հոդված 71.2. Մաքսային հսկողության տարածքի մուտքն ու ելքը
Մաքսային հսկողության տարածքներ անձանց, ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների մուտքն ու ելքն իրականացվում են մաքսային մարմինների թույլտվությամբ:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածում՝
«1. Մաքսային փոխադրողը սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով մեկ մաքսային մարմնից մյուս մաքսային մարմին մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների փոխադրումն իրականացնող եւ սույն օրենսգրքի 59 հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով լիցենզիա ստացած իրավաբանական անձն է:».
«4. Մաքսային փոխադրողը պարտավոր է`
ա) կատարել մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների փոխադրումների հաշվառում եւ մաքսային մարմիններին վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով ներկայացնել հաշվետվություն այդ փոխադրումների վերաբերյալ.
բ) ունենալ մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների փոխադրման համար մաքսային ապահովումների միջոցների կիրառման հնարավորություն ունեցող սեփական կամ վարձակալված տրանսպորտային միջոցներ.
գ) իրավաբանական հասցեի, գտնվելու եւ (կամ) գործունեության վայրերի, տնօրենի փոփոխության դեպքում դրանց վերաբերյալ 15-օրյա ժամկետում տեղեկատվություն տրամադրել վերադաս մաքսային մարմնին.
դ) ապահովել իր կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց սահմանված սակագների վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակայնությունը վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 6-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության ժամանող ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման գույքը պետք է Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվի մշտական բնակության նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառվելու օրվանից 180 օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 111-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետով.
«ե) ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխվող` Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված թեթեւ մարդատար տրանսպորտային միջոցները»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 128-րդ հոդվածի 1-ին կետում՝
1) «գ» ենթակետը ուժը կորցրած ճանաչել.
2) «դ» ենթակետի  «8-րդ կետի» բառերը հանել.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետով.
«ե) դրանք հանդիսանում են «Ժամանակավոր ներմուծում՝ վերամշակման համար» եւ «Ժամանակավոր արտահանում՝ վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմներով տեղափոխված ապրանքների վերամշակումից առաջացած թափոններ կամ մնացորդներ»:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մաքսային հայտարարագրի ընդունումից հետո մինչեւ հայտարարագրված ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների բացթողումը դրանում անճշտությունների եւ (կամ) սխալների հայտնաբերման դեպքում ընդունված մաքսային հայտարարագիրը սույն հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով անվավեր է համարվում, եւ հայտարարագրված ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների համար լրացվում է նոր մաքսային հայտարարագիր: Ընդունված մաքսային հայտարարագիրը անվավեր է համարվում նաեւ այն դեպքում, եթե ապրանքները եւ տրանսպորտային միջոցները փաստացի չեն տեղափոխվել Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով:».
2) 2-րդ կետի «ա» ենթակետում «որոշումն ընդունելու օրվան հաջորդող օրը» բառերը փոխարինել «որոշումն ընդունելուց հետո` առնվազն մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում,» բառերով.
3) 5-րդ կետը «չհամարելու» բառից հետո լրացնել «կամ չփոփոխելու» բառերով.
4) 5-րդ եւ 6-րդ կետերը «անվավեր համարվել» բառերից հետո լրացնել «կամ փոփոխվել» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  9-րդ կետով.
«9. Հայտարարագրված ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների բացթողումից հետո մաքսային մարմինների ընդունած մաքսային հայտարարագիրը հայտարարագրման ավտոմատ համակարգչային ծրագրի միջոցով կարող է փոփոխվել եւ (կամ) լրացվել` վերադաս մաքսային մարմնի սահմանած ձեւով ճշգրտումների փաստաթուղթ կազմելով, որը համարվում է ընդունված հայտարարագրի անբաժանելի մասը:»:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 150.1-րդ հոդվածի 6-րդ կետը «արձանագրությունը» բառից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ   նոր նախադասությունով. «Թերի վճարված մաքսային վճարներ հայտնաբերելիս կազմվում է ակտ թերի վճարված գումարների եւ դրանք ուշ վճարելու համար սահմանված տույժերի վերաբերյալ:»:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 12-րդ բաժնի վերնագիրը «մաքսանենգությունը» բառից հետո լրացնել  «նախաքննությունը,» բառով:
Հոդված 22. Օրենսգրքի 183-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետը «ինչպես նաեւ անկախ չափերից» բառերից հետո շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «թմրամիջոցների, հոգեներգործուն, խիստ ներգործող, թունավոր, թունավորող, ռադիոակտիվ կամ պայթուցիկ նյութերի, սպառազինության, պայթուցիկ սարքերի, ռազմամթերքի, հրազենի, բացի ողորկափող որսորդական հրազենից եւ դրա փամփուշտներից, միջուկային, քիմիական, կենսաբանական կամ զանգվածային ոչնչացման այլ տեսակի զենքի կամ երկակի նշանակության նյութերի, սարքավորումների կամ տեխնոլոգիաների, որոնք կարող են  օգտագործվել նաեւ զանգվածային ոչնչացման զենք կամ դրա փոխադրման հրթիռային համակարգեր ստեղծելիս կամ օգտագործելիս, ռազմավարական տեսակետից կարեւոր հումքային ապրանքների կամ մշակութային արժեքների, որոնց տեղափոխման համար սահմանված են կանոններ, ապօրինի տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով` առանց մաքսային հսկողության կամ դրանից թաքցնելով, կամ մաքսային կամ այլ փաստաթղթերը խաբեությամբ օգտագործելու կամ չհայտարարագրելու կամ ոչ իր անվամբ հայտարարագրելու միջոցով».
«Մաքսանենգությունը, որպես քրեորեն պատժելի արարք, նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով:»:
Հոդված 23. 34-րդ գլխի եւ  184-րդ հոդվածի վերնագրերը «մաքսային մարմինները որպես հետաքննության» բառերից հետո լրացնել «եւ նախաքննության» բառերով:
Հոդված 24. 184-րդ հոդվածը «համարվում են հետաքննության» եւ «որոնցով հետաքննության» բառերից հետո լրացնել «եւ նախաքննության» բառերով, իսկ հոդվածի «այլ» բառը փոխարինել «այն» բառով,  «որոնցով» բառը՝  «որոնց» բառով:
Հոդված 25. 185-րդ հոդվածի «հանցագործությունների» բառը փոխարինել «իրավախախտումների» բառով, իսկ «հետաքննության» բառից հետո հոդվածը լրացնել «եւ նախաքննության» բառերով:
Հոդված 26. 198-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքներն ու տրանսպորտային միջոցներն առանց մաքսային մարմնի թույլտվության մասնակի կամ ամբողջությամբ հանձնելը, օտարելը, ոչնչացնելը կամ կորցնելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` այդ ապրանքների եւ տրանսպորտային միջոցների մաքսային արժեքի հիսուն տոկոսի չափով:»:
Հոդված 27. 221-րդ հոդվածի 2-րդ կետը լրացնել «Որոշումն ուժի մեջ է մտնում այն կայացնելու պահից» բառերով:
Հոդված 28. 234-րդ հոդվածը «համաձայնությամբ,» բառից հետո լրացնել «ինչպես նաեւ «Սեփականության իրավունքից հրաժարում՝ հօգուտ պետության» մաքսային ռեժիմով ձեւակերպված ապրանքները,» բառերով:

Статью 34 Таможенного кодекса Республики Армения от 6 июля 2000 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. Отходы и остатки, возникшие от переработки товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Армения в таможенном режиме ,,временный ввоз - для переработки", подлежат декларированию в течение десяти дней, следующих за истечением срока, установленного подпунктом ,,б" пункта 2 настоящей статьи, с уплатой таможенных платежей, предусмотренных избранным таможенным режимом.".
Статья 2. Статью 35 Кодекса после слов ,,переработки товаров" дополнить словами ,, , а также отходов и остатков, образовавшихся от их переработки,".
Статья 3. В подпункте ,,б" пункта 1 статьи 47.2 Кодекса исключить слова ,,и любое другое действие, которое не влечет изменения свойств и целевого назначения товара".
Статья 4. Статью 48 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. Отходы и остатки, возникшие от переработки товаров, вывезенных с таможенной территории Республики Армения в таможенном режиме ,,временный вывоз - для переработки", подлежат декларированию в течение десяти дней, следующих за истечением срока, установленного подпунктом ,,б" пункта 2 настоящей статьи, с уплатой таможенных платежей, предусмотренных избранным таможенным режимом.".
Статья 5. Статью 49 Кодекса после слов ,,переработки товаров" дополнить словами ,, , а также отходов и остатков, образовавшихся от их переработки,".
Статья 6. В статье 59 Кодекса:
1) пункт 1 дополнить подпунктом ,,з" следующего содержания:
,,з) организация территории таможенного контроля.";
2) пункт 2 после слов ,,настоящей статьи" дополнить словами ,,и необходимые для осуществления деятельности критерии";
3) в подпункте ,,г" пункта 3 слова ,,подпунктами ,,а"-,,в" ,,д" и ,,е" пункта 1" заменить словами ,,пунктом 1".
Статья 7. Статью 60 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Вышестоящий таможенный орган в целях осуществления контроля ведет реестр лиц, осуществляющих подлежащую лицензированию деятельность, связанную с таможенным делом, порядок ведения которого устанавливается Правительством Республики Армения.".
Статья 8. В статье 62 Кодекса:
1) пункт 2 дополнить подпунктами ,,д" и ,,е" следующего содержания:
,,д) обеспечивать условия и критерии, утвержденные Правительством Республики Армения для таможенного контроля;
е) обеспечивать отделение (ограждение) зданий и территорий таможенных складов от других территорий";
2) статью дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. Запрещается осуществление иной коммерческой деятельности на территории таможенных складов.".
Статья 9. Пункт 5 статьи 64 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,С разрешения таможенного органа в отношении товаров, сданных на складскую территорию, могут осуществляться: подготовка товаров к последующей отправке и продаже, дробление партий, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, погрузка, выгрузка, клеймение товаров и любое другое действие, которое не влечет изменения свойств и целевого назначения товара. Перемещение товаров со складской территории в зал магазина беспошлинной торговли производится под контролем таможенного органа. Учет движения товаров со склада в торговые залы и контроль за ними осуществляется в порядке, установленном вышестоящим таможенным органом.".
Статья 10. В пункте 5 статьи 65.3 Кодекса слова ,,таможенному обложению" заменить словами ,,обложению таможенными платежами".
Статья 11. Название статьи 69 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 69. Права и обязанности таможенного посредника (брокера)".
Статья 12. Абзац статьи 69 Кодекса считать пунктом 1 и статью дополнить пунктом 2 следующего содержания:
,,2. Таможенный посредник (брокер) обязан:
а) вести учет осуществленной им посреднической деятельности и в установленном вышестоящим таможенным органом порядке представлять таможенным органам отчет о произведенных таможенных оформлениях;
б) декларировать товары и транспортные средства согласно процедуре, установленной законодательством Республики Армения;
в) представлять по требованию должностного лица таможенного органа декларируемые товары и транспортные средства;
г) представлять по требованию таможенного органа документы и другие сведения, необходимые для таможенного контроля;
д) присутствовать по требованию таможенного органа при таможенном досмотре товаров и транспортных средств;
е) предоставлять вышестоящему таможенному органу в 15-дневный срок информацию в случае изменения юридического адреса, места нахождения и (или) деятельности, директора, специалистов по таможенному оформлению;
ж) обеспечивать в установленном вышестоящим таможенным органом порядке гласность информации об установленных тарифах за предоставляемые им услуги.".
Статья 13. Абзац статьи 70 Кодекса считать пунктом 1 и статью дополнить пунктами 2-5 следующего содержания:
,,2. Обязательными условиями для получения квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению являются:
а) владение таможенным законодательством;
б) умение пользоваться автоматической компьютерной программой таможенного декларирования.
3. Программа квалификационных экзаменов и порядок их проведения устанавливается вышестоящим таможенным органом. Квалификационные экзамены принимает комиссия, созданная вышестоящим таможенным органом. Лицам, сдавшим квалификационный экзамен с положительными результатами, выдается квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению, срок действия которого - два года.
4. Деятельность специалиста по таможенному оформлению прекращается, если:
а) подтверждается факт получения квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению с использованием подложных документов;
б) вступает в законную силу приговор суда о лишении права заниматься деятельностью специалиста по таможенному оформлению;
в) таможенный специалист в собственных интересах или в интересах третьих лиц использует, разглашает или предоставляет третьим лицам сведения, содержащие государственную, коммерческую, банковскую, служебную или страховую тайну, касающуюся лиц, которых он представляет, за исключением установленных законом случаев;
г) специалист по таможенному оформлению привлекался к ответственности за нарушение таможенных правил более двух раз в течение одного года;
д) специалист по таможенному оформлению осужден за контрабанду, мошенничество или подлог, и судимость не снята или не погашена в установленном порядке.
5. В случае прекращения деятельности специалиста по таможенному оформлению лицо имеет право обжаловать решение о прекращении его деятельности в вышестоящую инстанцию или в суд.".
Статья 14. Кодекс дополнить главой 10.1 следующего содержания:
,,ГЛАВА 10.1 ОРГАНИЗАЦИЯ ТЕРРИТОРИИ ТАМОЖЕННОГО КОНТРОЛЯ
Статья 71.1. Территория таможенного контроля
1. Территория таможенного контроля – это комплекс из нескольких обособленных зданий, открытых площадок, где под таможенным контролем хранятся товары и транспортные средства, ввезенные в Республику Армения и пока не пропущенные в каком-либо таможенном режиме.
2. Территорию таможенного контроля могут организовывать юридические лица Республики Армения, получившие лицензию в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
3. Запрещается осуществление иной коммерческой деятельности на территории таможенного контроля.
4. Все сооружения территории таможенного контроля должны быть полностью включены в территорию осуществления таможенного контроля. Запрещается впуск на территорию таможенного контроля товаров или транспортных средств, находящихся вне таможенного контроля, за исключением транспортных средств, перемещающих товары, находящиеся под таможенным контролем.
Статья 71.2 Впуск на территорию таможенного контроля
и выпуск с территории таможенного контроля
Впуск на территории таможенного контроля и выпуск с территорий таможенного контроля лиц, товаров и транспортных средств осуществляется с разрешения таможенных органов.".
Статья 15. В статье 72 Кодекса:
,,1. Таможенный перевозчик – это юридическое лицо, осуществляющее в установленном настоящим Кодесом порядке перемещение товаров, находящихся под таможенным контролем, из одного таможенного органа в другой таможенный орган и получившее лицензию в порядке, установленном пунктом 2 статьи 59 настоящего Кодекса.";
2) статью дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. Таможенный перевозчик обязан:
а) вести учет перемещения товаров, находящихся под таможенным контролем, и в установленном вышестоящим таможенным органом порядке представлять таможенным органам отчетность об этих перемещениях;
б) иметь собственные или арендованные транспортные средства, имеющие возможность применения средств таможенного обеспечения для перемещения товаров, находящихся под таможенным контролем;
в) в случае изменения юридического адреса, мест нахождения и (или) деятельности, смене директора предоставлять в 15–дневный срок информацию об этом в вышестоящий таможенный орган;
г) обеспечивать гласность информации об установленных тарифах за предоставляемые им услуги в порядке, установленном вышестоящим таможенным органом.".
Статья 16. Пункт 6 статьи 105 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Имущество личного пользования физических лиц, прибывающих в Республику Армения на постоянное жительство, должно быть ввезено в Республику Армения в течение 180 дней со дня постановки на учет в целях постоянного проживания в Республике Армения.".
Статья 17. Статью 111 Кодекса дополнить подпунктом ,,д" следующего содержания:
,,д) поставленные на учет в Республике Армения легковые транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Армения физическими лицами".
Статья 18. В пункте 1 статьи 128 Кодекса:
1) подпункт ,,в" считать утратившим силу;
2) в подпункте ,,г" слова ,,согласно пункту 8 статьи" заменить словом ,,согласно статье";
3) пункт дополнить подпунктом ,,д" следующего содержания:
,,д) если они являются отходами или остатками, образовавшимися от переработки товаров, перемещенных в таможенных режимах ,,временный ввоз – для переработки" и ,,временный вывоз – для переработки".
Статья 19. В статье 135 Кодекса:
1) абзац второй пункта 1 изложить в следующей редакции:
,,В случае обнаружения неточности и (или) ошибки в таможенной декларации после ее принятия и до пропуска декларированных товаров и транспортных средств принятая таможенная декларация считается недействительной в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи, и для декларированных товаров и транспортных средств заполняется новая таможенная декларация. Принятая таможенная декларация считается недействительной также в случае, если товары и транспортные средства фактически не перемещались через таможенную границу Республики Армения.";
2) в подпункте ,,а" пункта 2 слова ,,в день, следующий за днем вынесения постановления," заменить словами ,,не позднее чем в течение одного рабочего дня после вынесения постановления";
3) пункт 5 после слова ,,непризнания декларации недействительной" дополнить словами ,, или ее неизменения";
4) пункты 5 и 6 после слов ,,может быть признана недействительной" дополнить словами ,,или изменена";
5) статью дополнить пунктом 9 следующего содержания:
,,9. Принятая таможенными органами таможенная декларация после пропуска декларированных товаров и транспортных средств может быть изменена и (или) дополнена посредством автоматической компьютерной программы декларирования, с составлением по установленной вышестоящим таможенным органом форме документа об уточнениях, который считается неотъемлемой частью принятой декларации.".
Статья 20. Пункт 6 статьи 150.1 после слов ,,настоящего Кодекса." дополнить новым предложением следующего содержания:
,,При выявлении неполностью уплаченных таможенных платежей составляет акт о неполностью уплаченных суммах и пенях, установленных за их выплату с опозданием.".
Статья 21. Название раздела 12 Кодекса после слова ,,контрабанда" дополнить словами ,,предварительное следствие,".
Статья 22. Статью 183 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Контрабандой считатется незаконное перемещение через таможенную границу Республики Армения вне таможенного контроля или с сокрытием от него либо с обманным использованием таможенных или иных документов, либо посредством недекларирования или декларирования не под своим именем товаров в крупных размерах, культурных или других ценностей, а также, независимо от количества, наркотических средств, психотропных, сильнодействующих, ядовитых, отравляющих, радиоактивных или взрывчатых веществ, вооружения, взрывных устройств, боеприпасов, огнестрельного оружия, за исключением гладкоствольного охотничьего огнестрельного оружия и патронов к нему, ядерного, химического, биологического оружия или другого вида оружия массового поражения либо вещества двойного назначения, оборудования или технологий, которые могут быть использованы также при создании или использовании оружия массового поражения или ракетных систем его доставки, стратегически важных сырьевых товаров или культурных ценностей, для перемещения которых установлены правила.";
,,Контрабанда, в качестве уголовно наказуемого деяния, предусмотрена Уголовным кодексом Республики Армения.".
Статья 23. Названия главы 34 и статьи 184 после слова ,,дознания" дополнить словами ,,и предварительного следствия".
Статья 24. Статью 184 после слов ,,органами дознания" и ,,производства дознания" дополнить словами ,,и предварительного следствия", а слова ,,об иных" заменить предлогом ,,о".
Статья 25. В статье 185 слово ,,преступлений" заменить словом ,,правонарушений", а после слова ,,дознания" статью дополнить словами ,,и предварительного следствия".
Статья 26. Текст статьи 198 изложить в следующей редакции:
,,Выдача частично или полностью находящихся под таможенным контролем товаров и транспортных средств без разрешения таможенного органа, а также их отчуждение, уничтожение или утрата – влечет наложение штрафа в размере пятидесяти процентов от таможенной стоимости этих товаров и транспортных средств.".
Статья 27. Пункт 2 статьи 221 дополнить словами ,,Постановление вступает в силу с момента его принятия.".
Статья 28. Статью 234 после слов ,,истекает срок годности," дополнить словами ,,а также товары, оформленные в таможенном режиме ,,отказ от права собственности в пользу государства,".