Պետական նպաստների մասին
«ՊԵՏԱԿԱՆ ՆՊԱՍՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.12.2007
Հոդված 1. «Պետական նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (24 հոկտեմբերի 2005 թվականի, ՀՕ-205-Ն, այսուհետ` օրենք) 2-րդ հոդվածից «համապատասխան» բառը հանել:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածում 2-րդ մասը «աշխատա՟վարձի մասնակի հատուցումը» բառերից հետո լրացնել «, զոհված` Հայաստանի ազգային հերոսի ընտանիքին նյութական աջակցության ցուցաբերումը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» կետով.
«դ) Զոհված` Հայաստանի ազգային հերոսի ընտանիքի  նպաստ: »:
Հոդված 4. Օրենքի  7-րդ հոդվածը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմնի  (այսուհետ` տարածքային մարմին) կամ վճարող կազմակերպության մեղքով չվճարված պետական նպաստը քաղաքացուն վճարվում է դիմելու ամսվան հաջորդող ամսվա ընթացքում, եթե վճարման ժամկետից չի անցել երեք տարի:»:
Հոդված 5. Օրենքի 8-րդ հոդվածում 2-րդ մասի «Ընտանիքը սույն օրենքի իմաստով» բառերը փոխարինել «Ընտանիքի անապահովության աստիճանը գնահատելիս ընտանիքը» բառերով:
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ընտանեկան նպաստ ստանալու համար ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը ընտանիքի մյուս չափահաս անդամների համաձայնությամբ դիմում է փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին` ներկայացնելով դիմում-հայտարարագիր, ընտանիքի անապահովության միավորը հաշվարկելու համար իր ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի, բնակարանային պայմանների, ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի զբաղվածության, uոցիալական վիճակի եւ այլ պայմանների մաuին հավաuտի եւ ամբողջական տեղեկությունները հավաստող փաստաթղթեր:
2. Ընտանեկան նպաստ նշանակելու համար դիմելու oր է համարվում տարածքային մարմնի կողմից բոլոր անհրաժեշտ փաuտաթղթերով դիմում-հայտարարագիրն ընդունելու oրը: Այն դեպքում, երբ դիմում-հայտարարագրին կցվում են ոչ բոլոր անհրաժեշտ փաuտաթղթերը, տարածքային մարմինը երեք oրվա ընթացքում դիմողին գրավոր տեղեկացնում է պակասող փաստաթղթերի ցանկի եւ դրանք սահմանված ժամկետում ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին:
Եթե դիմողը տեղեկացվելուց հետո` 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, այդ փաuտաթղթերը ներկայացնում է, ապա դիմելու oր է համարվում ընտանեկան նպաստ նշանակելու համար դիմում-հայտարարագիրն ընդունելու oրը: Նշված ժամկետից ուշ փաստաթղթերը ներկայացնելու դեպքում դիմելու oր է համարվում բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու օրը:».
2) 2-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21 եւ 22 -րդ մասեր.
«21 . Ընտանեկան նպաստ նշանակելու դիմում-հայտարարագիրը բոլոր անհրաժեշտ փաuտաթղթերով ընդունելուց կամ փաuտաթղթերը uույն հոդվածի 2-րդ մաuով uահմանված կարգով ներկայացվելուց հետո տարածքային մարմինը 30 oրվա ընթացքում դրանք քննարկում եւ որոշում է կայացնում: Ընտանեկան նպաստ նշանակելը մերժելու մաuին որոշում կայացնելու դեպքում տարածքային մարմինը երեք oրվա ընթացքում այդ մաuին գրավոր տեղեկացնում է դիմողին` նշելով մերժելու պատճառը, բողոքարկելու կարգը:
22 . Տարածքային մարմինը դիմում-հայտարարագիրը (անհրաժեշտ փաստաթղթերով) հաշվառում է դիմումների հաշվառման մատյանում:».
3) 3-րդ մասի «երկրորդ մասով» բառերը փոխարինել «առաջին մասով» բառերով.
«4. Դիմողը դիմելու ամսվան հաջորդող 12-րդ ամսվա ընթացքում կրկին տարածքային մարմին է ներկայացնում սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված տվյալները հավաստող փաստաթղթերը:»:
Հոդված 7. Օրենքի 10-րդ հոդվածի վերնագրում եւ տեքստում  «ստանալու» բառից հետո  «ընտանիքի» բառը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի 11-րդ հոդվածում «Ընտանեկան նպաստի համակարգում հաշվառված ընտանիքներին» բառերը փոխարինել «Ընտանիքին» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 12-րդ հոդվածից հանել «կամ երեխայի ծննդով այդ ընտանիքը ձեռք է բերել ընտանեկան նպաստի իրավունք» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 16-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 16. Հուղարկավորության միանվագ օգնության իրավունքը
Հուղարկավորության միանվագ օգնության իրավունք ունի այն ընտանիքը, որի  կենսաթոշակառու, աշխատող կամ գործազուրկ (առնվազն մեկ տարվա ապահովագրական ստաժ ունեցող) չհամարվող անդամներից մեկը մահացել է եւ ունի ընտանեկան նպաստի իրավունք:»:
Հոդված 11. Օրենքի 19-րդ հոդվածում`
1)  «բ» կետի «նախորդ հաշվառումից 12 ամիս անց» բառերը փոխարինել  «սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված ժամկետում» բառերով.
2) «դ» կետի «ընտանիքում» բառը փոխարինել «ընտանիքի կազմում եւ պայմաններում» բառերով.
3) «ե» կետից «` համապատասխան հիմք(եր)ի հայտնաբերման հաջորդ ամսից» բառերը հանել.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մաս.
«Ընտանեկան նպաստի իրավունքը դադարեցվում է սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հիմքերի հայտնաբերման օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից, բացառությամբ սույն հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետի:»:
Հոդված 12. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ընտանիքի մինչեւ 18 տարին չլրացած անդամի» բառերը փոխարինել «ընտանիքի կազմում գտնվող եւ ընտանիքի բնակության վայրում փաստացի բնակվող 18 տարին չլրացած յուրաքանչյուր անդամի» բառերով.
2) 2-րդ մասից հանել «մինչեւ» բառը:
Հոդված 13. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «բ» կետը «պատճենը» բառից հետո լրացնել «, իսկ 4 շաբաթվա ընթացքում մահացած երեխայի համար` քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմնի տված ծննդի պետական գրանցման փաստը հաստատելու մասին փաստաթղթի պատճենը», իսկ «զ» կետը «երեխայի» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ մինչեւ 4 շաբաթվա ընթացքում մահացած երեխայի,» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31 -րդ մաս.
«31 . Նշանակված, սակայն քաղաքացու չստացած երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը ծնողին վճարվում է նպաստի նշանակման ամսին հաջորդած 12 ամիսների ընթացքում` ծնողի դիմելու դեպքում:»:
Հոդված 14. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Երեխայի խնամքի նպաստի իրավունքը ծագում է ծնողի համար նրա` մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվելու մասին համապատասխան գործատուի հրամանն ուժի մեջ մտնելու ամսից:»:
Հոդված 15. Օրենքի 24-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ե» եւ «զ»  կետերից հանել «կամ խնամակալի կամ որդեգրողի» բառերը.
2) 2-րդ մասի «պահին» բառը փոխարինել «ամսվան» բառով.
3) 3-րդ մասի «դիմելուն» բառը փոխարինել «դիմելու ամսվան» բառերով.
4) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Եթե ծնողը խնամքի տակ ունի մեկից ավելի մինչեւ 2 տարեկան երեխա, ապա խնամքի նպաստը նշանակվում է յուրաքանչյուր երեխայի համար` անկախ գործատուի հրամանում այդ մասին նշված լինելու հանգամանքից:».
5)  7-րդ մասի «ապրիլի 1-ը» բառերը փոխարինել «վերջը» բառով:
Հոդված 16. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41 -րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 41
ԶՈՀՎԱԾ` ՀԱՅԱUՏԱՆԻ  ԱԶԳԱՅԻՆ  ՀԵՐՈUԻ ԸՆՏԱՆԻՔԻ ՆՊԱՍՏ
Հոդված 241 . Զոհված` Հայաստանի  ազգային հերոսի ընտանիքի նպաստի իրավունքը
Զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի նպաստի իրավունք ունեն նրա ընտանիքի հետեւյալ անդամները.
1) զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի այրին եւ նրա ծնողները` ցմահ.
2) նրա խնամքի տակ գտնված 18 տարին չլրացած կամ մինչեւ 18 տարին լրանալը հաշմանդամ ճանաչված զավակները, եղբայրները, քույրերը եւ թոռները, ընդ որում` եղբայրները, քույրերն ու թոռները, եթե չունեն աշխատունակ ծնողներ եւ չեն աշխատում` մինչեւ 18 տարին կամ հաշմանդամության համար սահմանված ժամկետը լրանալը.
3) բարձրագույն եւ միջին մաuնագիտական ուuումնական հաuտատություններում առկա (ցերեկային) ուսուցմամբ uովորողները` մինչեւ նշված ուuումնական հաuտատություններն ավարտելը, բայց ոչ ավելի, քան մինչեւ նրանց 23 տարին լրանալը:
Հոդված 242 . Զոհված` Հայաստանի  ազգային հերոսի ընտանիքի նպաստի տրամադրման կարգն ու չափը
1. Զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի նպաստ uտանալու իրավունք ունեցող ընտանիքի անդամներից մեկը նպաստի իրավունք ունեցող մյուս չափահաս անդամների գրավոր համաձայնությամբ դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին եւ ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը.
1) դիմում, որտեղ նշվում են զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի անդամի (անդամների) անունը (անունները), ազգանունը (ազգանունները), բնակության վայրը, անձնագրի (անձնագրերի) uերիան եւ համարը (uերիաներն ու համարները).
2) Հայաuտանի Հանրապետության Նախագահի «Հայաuտանի ազգային հերոu» կոչում շնորհելու մաuին հրամանագրի պատճենը.
3) տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի տված տեղեկանքը` զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի խնամքի տակ գտնված ընտանիքի անդամների մաuին, որտեղ նշվում է նաեւ խնամքի տակ գտնված` 18 տարին չլրացած եղբայրների, քույրերի եւ թոռների, ընդ որում` այն եղբայրների, քույրերի ու թոռների մաuին, ովքեր չունեն աշխատունակ ծնողներ եւ չեն աշխատում.
4) զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի այրու, ծնողների, 18 տարին չլրացած կամ մինչեւ 18 տարին լրանալը հաշմանդամ ճանաչված զավակների, եղբայրների, քույրերի եւ թոռների անձը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները, մինչեւ 23 տարին լրանալը բարձրագույն ու միջնակարգ մաuնագիտական ուuումնական հաuտատություններում առկա (ցերեկային) ուսուցմամբ uովորողների համար` uովորելու մաuին տեղեկանք` տրված նշված հաuտատությունների կողմից.
5) հաշմանդամ զավակների, եղբայրների, քույրերի եւ թոռների համար` բժշկաuոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովի տված տեղեկանքի պատճենը.
6) այրու ամուuնության վկայականի պատճենը:
2. Համապատաuխան փաuտաթղթերի բացակայության եւ դրանց վերականգնման անհնարինության դեպքում զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի խնամքի տակ գտնվելու փաuտը հաuտատվում է դատական կարգով:
3. Զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի նպաստ uտանալու իրավունք ունեցող ընտանիքի անդամների համար նշանակվում է զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի մեկ նպաստ: Ընտանիքի` նպաստի իրավունք ունեցող անդամի պահանջով նրա բաժնեմաuը վճարվում է առանձին` համամասնորեն:
4. Զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի նպաստի իրավունքը ծագում է`
1) հետմահու «Հայաստանի ազգային հերոս» կոչում շնորհելու օրվանից, եթե դիմումը ներկայացվել է այդ օրվանից հետո` 12 ամսվա ընթացքում.
2) դիմումը ներկայացնելու օրվանից, եթե այն ներկայացվել է սույն մասի 1-ին կետով սահմանված ժամկետից ավելի ուշ:
5. Զոհված` Հայաuտանի ազգային հերոuի ընտանիքի նպաստի չափը եւ վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

Государственные пособия
В статье 2 Закона Республики Армения ,,О государственных пособиях" (24 октября 2005 года, ЗР-205–П, далее – Закон) исключить слово ,,соответствующий".
Статья 2. Часть 2 статьи 3 Закона после слов ,,до трех лет" дополнить словами ,, , оказание материального содействия семье погибшего Национального Героя Армении".
Статья 3. Статью 5 Закона дополнить пунктом ,,г" следующего содержания:
,,г) пособие семье погибшего Национального Героя Армении.".
Статья 4. Статью 7 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
,,Государственное пособие, не выплаченное по вине территориального органа, предоставляющего социальные услуги (далее – территориальный орган), или выплачивающей организации, выплачивается гражданину в течение месяца, следующего за месяцем обращения, если со срока выплаты не прошло три года.".
Статья 5. В части 2 статьи 8 слова ,,По смыслу настоящего Закона семья" заменить словами ,,Семья, при оценке степени необеспеченности семьи," .
1) части 1 и 2 изложить в следующей редакции:
,,1. Для получения семейного пособия один из совершеннолетних членов семьи с согласия других совершеннолетних членов семьи обращается в территориальный орган по месту жительства, представляя заявление-декларацию, необходимые для исчисления балла необеспеченности семьи документы, подтверждающие достоверные и полные сведения о доходе каждого члена его семьи, составе семьи, жилищных условиях, занятости каждого члена семьи, социальном положении и других условиях.
2. Днем обращения за назначением семейного пособия считается день принятия территориальным органом заявления-декларации со всеми необходимыми документами. В случае, когда к заявлению-декларации приложены не все необходимые документы, территориальный орган в течение трех дней письменно уведомляет заявителя о перечне недостающих документов и необходимости их представления в установленный срок.
Если заявитель представляет эти документы в течение 5 рабочих дней после уведомления, то днем обращения считается день принятия заявления-декларации о назначении семейного пособия. В случае представления документов позже указанного срока днем обращения считается день представления всех необходимых документов.";
2) Часть 2 дополнить частями 21 и 22 следующего содержания:
,,21 . Территориальный орган в течение 30 дней после принятия заявления-декларации о назначении семейного пособия со всеми необходимыми документами или после представления документов в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи, рассматривает их и выносит решение. При вынесении решения об отказе в назначении семейного пособия территориальный орган в течение трех дней письменно уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа, порядка обжалования.
22 . Территориальный орган регистрирует заявление-декларацию (с необходимыми документами) в журнале регистрации заявлений.";
3) в части 3 слова ,,частью второй" заменить словами ,,частью первой";
,,4. Заявитель в течение 12-го месяца, следующего за обращением, повторно представляет в территориальный орган документы, подтверждающие данные, установленные частью 1 настоящей статьи.".
Статья 7. В названии и тексте статьи 10 Закона в словосочетании ,,права семьи" исключить слово ,,семьи".
Статья 8. В статье 11 Закона слова ,,Семьям, состоящим на учете в системе семейного пособия," заменить словом ,,Семье".
Статья 9. В статье 12 Закона исключить слова ,, , либо с рождением ребенка эта семья приобрела право на семейное пособие".
Статья 10. Статью 16 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 16. Право на единовременную помощь при погребении
Право на единовременную помощь при погребении имеет семья, один из членов которой, не считающийся пенсионером, работником или безработным (имеющим страховой стаж не менее года), умер и которая имеет право на семейное пособие.".
Статья 11. В статье 19 Закона:
1) в пункте ,,б" слова ,,по прошествии 12 месяцев после предыдущего учета" заменить словами ,,в сроки, установленные частью 4 статьи 9 настоящего Закона";
2) в пункте ,,г" слова ,,в семье" заменить словами ,,в составе и условиях семьи";
3) в пункте ,,д" исключить слова ,,- с месяца, следующего за выявлением соответствующего основания (оснований)";
4) статью дополнить частью 2 следующего содержания:
,,Право на семейное пособие прекращается с 1-го числа месяца, следующего за днем выявления оснований, указанных в части 1 настоящей статьи, за исключением пункта ,,г" части 1 настоящей статьи.".
1) в части 1 слова ,,на члена семьи в возрасте до 18 лет" заменить словами ,,на каждого не достигшего 18 лет члена семьи, находящегося в составе семьи и фактически проживающего в месте жительства семьи";
2) настоящий пункт не влечет изменения в тексте русского перевода.
1) пункт ,,б" части 1 после слова ,,ребенка" дополнить словами ,, , а для ребенка, умершего в течение 4 недель, – копию документа об удостоверении факта государственной регистрации рождения, выданного органом регистрации актов гражданского состояния," , а пункт ,,е" после слова ,,ребенка" дополнить словами ,, , за исключением ребенка, умершего в течение периода до 4 недель,";
2) статью дополнить частью 31 следующего содержания:
,,31 . Назначенное, но не полученное гражданином единовременное пособие при рождении ребенка, выплачивается родителю в течение 12 месяцев, следующих за месяцем назначения пособия, в случае обращения родителя.".
Статья 14. Часть 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
,,2. Право на пособие по уходу за ребенком возникает для родителя с месяца вступления в силу приказа соответствующего работодателя о его нахождении в отпуске по уходу за ребенком в возрасте до трех лет.".
Статья 15. В статье 24 Закона:
1) в пунктах ,,д" и ,,е" части 1 исключить слова ,,или опекуна либо усыновителя (удочерителя)".
2) в части 2 слово ,,моментом" заменить словом ,,месяцем";
3) в части 3 слово ,,обращением" заменить словом ,,месяцем обращения";
4) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания:
,,Если родитель имеет на попечении двух и более детей в возрасте до двух лет, то пособие по уходу назначается на каждого ребенка, независимо от обстоятельства наличия в приказе работодателя указания об этом.";
5) в части 7 слово ,,1 апреля" заменить словом ,,конца".
Статья 16. Закон дополнить главой 41 следующего содержания:
,,ГЛАВА 4 1
ПОСОБИЕ СЕМ?? ПОГИБШЕГО НАЦИОНАЛЬНОГО ГЕРОЯ АРМЕНИИ
Статья 241 . Право на пособие семье погибшего Национального Героя Армении
Право на пособие семье погибшего Национального Героя Армении имеют следующие члены его семьи:
1) вдова погибшего Национального Героя Армении и его родители - пожизненно;
2) находившиеся на его попечении дети, братья, сестры и внуки, не достигшие18 лет или признанные инвалидами до достижения ими 18 лет, при этом братья, сестры и внуки, если они не имеют трудоспособных родителей и не работают, – до достижения ими 18 лет или истечения установленного для инвалидности срока;
3) учащиеся высших и средних специальных учебных заведений очной (дневной) формы обучения – до окончания указанных учебных заведений, но не более чем до достижения ими 23 лет.
Статья 242 . Порядок предоставления и размер пособия семье погибшего Национального Героя Армении
1. Один из членов семьи, имеющей право на получение пособия семье погибшего Национального Героя Армении, по письменному согласию других совершеннолетних членов, имеющих право на пособие, обращается в территориальный орган по месту своего фактического жительства и представляет следующие документы:
1) заявление, в котором указываются имя (имена), фамилия (фамилии), место жительства , серия и номер (серии и номера) паспорта (паспортов) члена (членов) семьи погибшего Национального Героя Армении;
2) копию указа Президента Республики Армения о присвоении звания ,,Национальный Герой Армении";
3) справку, выданную органом местного самоуправления или органом управления многоквартирным домом о членах семьи, находившихся ?? попечени? погибшего Национального Героя Армении, в которой также указываются находившиеся ?? ??? попеч???? братья, сестры и внуки, не достигшие 18 лет, при этом указываются те братья, сестры и внуки, у которых нет работоспособных родителей и которые не работают;
4) копии документов, удостоверяющих личность вдовы погибшего Национального Героя Армении, его родителей, детей, братьев, сестер и внуков, не достигших 18 лет или признанных инвалидами до достижения ими 18 лет; для учащихся высших и средних специальных учебных заведений очной (дневной) форм? обучения до достижения ими 23 лет - справку об обучении, выданную указанными заведениями;
5) копию справки, выданной медико-социальной экспертной комиссией детям-, братьям-, сестрам- и внукам-инвалидам;
6) копию свидетельства о браке вдовы.
2. При отсутствии соответствующих документов и в случае необходимости их восстановления факт нахождения на попечении погибшего Национального Героя Армении устанавливается в судебном порядке.
3. Членам семьи, имеющим право на получение пособия семье погибшего Национального Героя Армении, назначается одно пособие семье погибшего Национального Героя Армении. По требованию члена семьи, имеющего право на пособие, его доля выплачивается отдельно, пропорционально.
4. Право на пособие семье погибшего Национального Героя Армении возникает:
1) со дня присвоения звания ,,Национальный Герой Армении" посмертно, если заявление было подано в течение 12 месяцев с этого дня;
2) со дня подачи заявления, если оно было подано позднее срока, установленного пунктом 1 настоящей части.
5. Размер пособия семье погибшего Национального Героя Армении и порядок его выплаты устанавливаются Правительством Республики Армения.".