«ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-179) վերնագրի, նախաբանի, 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերության եւ 6-րդ հոդվածի 8-րդ մասի յոթերորդ պարբերության 2-րդ մասի «ա» ենթակետի «ապահովագրության» բառը փոխարինել «ապահովության» բառով, իսկ օրենքի նախաբանը «սոցիալական վճարներ» բառերից առաջ լրացնել «նաեւ» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ մասի, 3-րդ հոդվածի 6-րդ մասի, 5-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 7-րդ մասերի, 6-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերի, 4-րդ մասի երկրորդ պարբերության, 6-րդ մասի չորրորդ պարբերության եւ 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի «պարտադիր սոցիալական ապահովագրության» բառերը փոխարինել «պետական» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1. Uոցիալական վճարներն ապահովադիրների կողմից պարտադիր կարգով Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե վճարվող միջոցներ են:»:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածի «առաջիկա սոցիալական վճարների դիմաց կամ վերադարձվում են վճարողին կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրություն իրականացնող» բառերը փոխարինել «հարկային կամ այլ պարտադիր վճարների պարտավորությունների դիմաց կամ վերադարձվում են վճարողին» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ"
В названии, преамбуле, абзаце втором части 1 статьи 5 и подпункте ,,а" части 2 абзаца седьмого части 8 статьи 6 Закона Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования" (26 декабря 1997 года, ЗР-179) слово ,,страхования" заменить словом ,,обеспечения", а преамбулу Закона после слова ,,далее –" дополнить словом ,,также".
Статья 2. В части 2 статьи 1, в части 6 статьи 3, в частях 2 и 7 статьи 5, в частях 1 и 3, абзаце втором части 4, абзаце четвертом части 6 статьи 6 и в части 1 статьи 8 Закона слова ,,бюджет обязательного социального страхования" заменить словами ,,государственный бюджет".
Статья 3. Часть 1 статьи 3 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Социальные платежи – средства, уплачиваемые страхователями в обязательном порядке в государственный бюджет Республики Армения.".
Статья 4. В статье 7 Закона слова ,,в счет предстоящих социальных платежей или возвращаются плательщику уполномоченным органом, осуществляющим пенсионное социальное обеспечение," заменить словами ,,в счет обязательств по налогам и иным обязательным платежам или возвращаются плательщику уполномоченным органом".