«ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված  1. «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (19 նոյեմբերի 2002 թվականի, ՀՕ-519-Ն) 4-րդ հոդվածի 1-ին կետը  շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1) պետական (պարտադիր) կենuաթոշակային ապահովագրությունը, որը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին երաշխավորում է քաղաքացիների կենuաթոշակային uոցիալական ապահովության  իրականացումը` տրամադրելով սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի առաջին մասով սահմանված կենսաթոշակներ.»:
Հոդված  2. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերը, 7-րդ հոդվածի 4-րդ կետը,  36-րդ, 39-րդ եւ 49-րդ հոդվածները:
Հոդված  3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 8. Կենսաթոշակների վճարման միջոցները
Կենuաթոշակները վճարվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի` այդ նպատակով առանձնացված միջոցներից:»:
Հոդված  4. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերության «կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրության վճարումներ» բառերը փոխարինել «պարտադիր uոցիալական ապահովության (մինչեւ 2008 թվականի հունվարի 1-ը` պարտադիր uոցիալական ապահովագրության) վճարներ (այսուհետ` uոցիալական վճար)» բառերով:
Հոդված  5. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 74-րդ հոդվածի 4-րդ մասի եւ 75-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «պարտադիր uոցիալական ապահովագրության» բառերը փոխարինել «պետական» բառով:
Հոդված  6. Օրենքի 45-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի առաջին եւ երրորդ պարբերությունների «պարտադիր կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրության վճարումներ» բառերը փոխարինել «uոցիալական վճարներ» բառերով.
2) 3-րդ մասի «պարտադիր կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրության» բառերը փո՟խա՟րինել «uոցիալական» բառով:
Հոդված  7. Օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին մասի «պարտադիր uոցիալական ապահովագրության վճարումներ» բառերը փոխարինել «սոցիալական վճարներ» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 65-րդ հոդվածում`
1) վերնագրի, 1-ին եւ 2-րդ մասերի «կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրություն իրականացնող լիազոր» բառերը փոխարինել «կենuաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր» բառերով, իսկ 1-ին մասի 1-ին կետի «պարտադիր uոցիալական ապահովագրության վճարների» եւ «կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրության համար կատարվող պարտադիր վճարումների» բառերը` համապատասխանաբար «պարտադիր uոցիալական ապահովության վճարների» եւ «uոցիալական ապահովության վճարների» բառերով.
2) ուժը կորցրած ճանաչել 2-րդ մասի 2.1-րդ կետը, իսկ օրենքի 66-րդ հոդվածի վերնագրի եւ տեքստի կրկնվող «ապահովագրության» բառը փոխարինել «ապահովության» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 76-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունից հանել «, իuկ պարտադիր կենuաթոշակային uոցիալական ապահովագրության բյուջեի պակաuուրդը փոխհատուցվում է Հայաuտանի Հանրապետության պետական բյուջեից կամ պետական պարտատոմuերի թողարկումից uտացված միջոցներից» բառերը.

Статья 1. Пункт 1 статьи 4 Закона Республики Армения ,,О государственных пенсиях" (19 ноября 2002 года, ЗР-519) изложить в следующей редакции:
,,1) государственное (обязательное) социальное страхование, которое за счет средств государственного бюджета гарантирует осуществление пенсионного социального обеспечения граждан посредством предоставления пенсий, установленных частью первой статьи 11 настоящего Закона;".
Статья 2. Части 1 и 2 статьи 6, пункт 4 статьи 7, статьи 36, 39 и 49 Закона признать утратившими силу.
,,Статья 8. Средства на выплату пенсий
Пенсии выплачиваются из специально выделенных в этих целях средств государственного бюджета Республики Армения.".
Статья 4. В абзаце втором части 1 статьи 9 Закона слова ,,платежей по обязательному социальному страхованию" заменить словами ,,платежей по обязательному социальному обеспечению (до 1 января 2008 года – обязательное социальное страхование, далее – социальные платежи)".
Статья 5. В части 2 статьи 22, части 2 статьи 55, части 4 статьи 74 и части 3 статьи 75 Закона слова ,,бюджет обязательного социального страхования" заменить словами ,,государственный бюджет".
Статья 6. В статье 45 Закона:
1) в абзацах первом и третьем части 1 слова ,,платежи по обязательному пенсионному социальному страхованию" заменить словами ,,социальные платежи";
2) в части 3 слова ,,платежа по обязательному пенсионному социальному страхованию" заменить словами ,,социального платежа".
Статья 7. В части 1 статьи 47 Закона слова ,,платежей по обязательному социальному страхованию" заменить словами ,,социальных платежей".
Статья 8. В статье 65 Закона:
1) в названии слова ,, , осуществляющего пенсионное социальное страхование" заменить словами ,,государственного управления пенсионной сферой" , в частях 1 и 2 слова ,, , осуществляющий пенсионное социальное страхование," заменить словами ,,государственного управления пенсионной сферой", а в пункте 1 части 1 слова ,,платежей обязательного социального страхования" и ,,вносимых обязательных платежах по пенсионному социальному страхованию" заменить соответственно словами ,,платежей по обязательному социальному обеспечению" и ,,платежах по социальному обеспечению";
2) пункт 2.1 части 2 признать утратившим силу, а повторяющиеся в названии и тексте статьи 66 слова ,,страхованию" и ,,страхования" заменить словами ,,обеспечению" и ,,обеспечения".
Статья 9. В статье 76 Закона:
1) во втором предложении части 1 исключить слова ,, , а дефицит бюджета обязательного пенсионого социального страхования компенсируется из средств, полученных из государственного бюджета Республики Армения или от выпуска государственных облигаций";