«ՏԵՂԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԵՐԻ ԵՎ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 27.02.2007
Հոդված 1. «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 1998 թվականի, ՀՕ-185) 7-րդ   հոդվածում`
ա)   «գ»-«ե»  կետերը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«գ) համայնքի տարածքում ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի վաճառքի, իսկ   հանրային սննդի օբյեկտներում՝ ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի  իրացման թույլտվության համար.
դ) համայնքի տարածքում բացօթյա առեւտուր կազմակերպելու թույլտվության համար.
ե) համայնքի տարածքում՝ առեւտրի, հանրային սննդի, զվարճանքի, շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպման օբյեկտներին, բաղնիքներին (սաունաներին)  եւ խաղատներին ժամը 24.00-ից հետո աշխատելու թույլտվության համար.».
բ)  հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժ»  կետով`
«ժ) համայնքի տարածքում հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի մանրածախ առեւտրի կետերում հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի վաճառքի թույլտվության  համար»:
Հոդված 2. Օրենքի  10-րդ  հոդվածում`
ա)  4-րդ  մասի առաջին նախադասությունում «վաճառքի» բառից հետո լրացնել «, իսկ հանրային սննդի օբյեկտներում՝ ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի  իրացման» բառերով.
բ) 4-րդ  մասի «ա»  եւ «բ» կետերը  «վաճառքի»  բառից հետո լրացնել «(իրացման)» բառով.
գ) 5-րդ  եւ 6-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«5. Համայնքի տարածքում՝
ա) բացօթյա առեւտուր կազմակերպելու թույլտվության համար  տեղական տուրքը սահմանվում է յուրաքանչյուր օրվա համար՝  350 դրամ.
բ) հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի մանրածախ առեւտրի կետերում հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի վաճառքի թույլտվության    համար    տեղական    տուրքը   ընթացիկ  տարվա  համար  սահմանվում է 150 000-200 000 դրամ:
6. Համայնքի տարածքում՝ առեւտրի, հանրային սննդի, զվարճանքի, շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպման օբյեկտները, բաղնիքները (սաունաները), խաղատները ժամը 24.00-ից հետո աշխատելու թույլտվության համար՝ տեղական տուրքը ընթացիկ տարվա համար սահմանվում է՝

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О МЕСТНЫХ ПОШЛИНАХ И ПЛАТЕЖАХ"
Статья 1. В статье 7 Закона Республики Армения ,,О местных пошлинах и платежах" (26 декабря 1997 года, ЗР-185):
а) пункты ,,в" - ,,д" изложить в следующей редакции:
,,в) за дачу разрешения на продажу алкогольных напитков и (или) табачных изделий на территории муниципалитета, а на объектах общественного питания – на реализацию алкогольных и (или) табачных изделий;
г) за дачу разрешения на организацию уличной торговли на территории муниципалитета;
д) за дачу объектам торговли, общественного питания, увеселительным заведениям, объектам по организации игр с выигрышем и лотерей, баням (саунам) и игорным домам разрешения на работу на территории муниципалитета после 24 часов;";
б) статью дополнить пунктом ,,к" следующего содержания:
,,к) за дачу разрешения на торговлю на территории муниципалитета жидким топливом, техническими жидкостями, сжиженным газом в пунктах розничной торговли жидким топливом, техническими жидкостями, сжиженным газом.".
Статья 2. В статье 10 Закона:
а) первое предложение части 4 после слова ,,муниципалитета" дополнить словами ,, , а на объектах общественного питания – на реализацию алкогольных и (или) табачных изделий";
б) пункты ,,а" и ,,б" части 4 после слова ,,торговли" дополнить словом ,,(реализации)";
в) пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
,,5. На территории муниципалитета:
а) за дачу разрешения на организацию уличной торговли местная пошлина устанавливается в размере 350 драмов за каждый день;
б) за дачу разрешения на торговлю жидким топливом, техническими жидкостями, сжиженным газом в пунктах розничной торговли жидким топливом, техническими жидкостями, сжиженным газом местная пошлина устанавливается в размере 150 000-200 000 драмов за текущий год.
6. За дачу объектам торговли, общественного питания, увеселительным заведениям, объектам организации игр с выигрышем и лотерей, баням (саунам) и игорным домам разрешения на работу на территории муниципалитета после 24 часов местная пошлина за текущий год устанавливается: