«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 27.02.2007
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337)  40-րդ հոդվածում`
ա) վերնագրում եւ 1-ին մասի առաջին նախադասությունում  «սպասարկման» բառը փոխարինել «ծառայությունների» բառով.
բ)  1-ին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերը  շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1) օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում հսկողություն է իրականացնում  առեւտրի,  հանրային  սննդի  եւ կենցաղային  ծառայությունների  ոլորտում.
2) տալիս է ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի վաճառքի, իսկ   հանրային սննդի օբյեկտներում՝ ոգելից խմիչքների եւ (կամ) ծխախոտի արտադրանքի իրացման թույլտվություն:
Թույլտվության տրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.».
գ)   3-րդ կետից հանել «տոնավաճառներ կազմակերպելու, ինչպես նաեւ» բառերը.
դ)  4-րդ կետը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«4) համայնքի տարածքում առեւտրի, հանրային սննդի, զվարճանքի, շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպման օբյեկտներին, բաղնիքներին  (սաունաներին), խաղատներին տալիս է ժամը 24.00-ից հետո աշխատելու թույլտվություն:
ե) 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
զ) հոդվածը լրացնել  հետեւյալ խմբագրությամբ 7-րդ կետով`
«7) տալիս է համայնքի տարածքում հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի մանրածախ առեւտրի կետերում հեղուկ վառելիքի, տեխնիկական հեղուկների, հեղուկացված գազերի վաճառքի թույլտվություն:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . В статье 40 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н):
а) в названии и первом предложении части 1 слово “обслуживания” заменить словом “услуг”;
б) пункты 1 и 2 части 1 изложить в следующей редакции:
“1) осуществляет надзор в сфере торговли, общественного питания и бытовых услуг в пределах отведенных ему полномочий;
2) выдает разрешение на продажу алкогольных напитков и (или) табачной продукции, а на объектах общественного питания – на реализацию алкогольных напитков и (или) табачной продукции.
Порядок выдачи разрешения устанавливается Правительством Республики Армения;”;
“3) выдает разрешение на торговлю на открытом воздухе на территории муниципалитета;”;
г) пункт 4 изложить в следующей редакции:
“4) выдает объектам торговли, общественного питания, увеселительным объектам, объектам, организующим игры с выигрышем и лотереи, баням (саунам), игорным домам разрешение на работу после 24.00 часов на территории муниципалитета.
д) пункт 5 признать утратившим силу;
е) статью дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) выдает разрешение на продажу на территории муниципалитета жидкого топлива, технических жидкостей, сжиженных газов в пунктах розничной торговли жидким топливом, техническими жидкостями, сжиженными газами”.