«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337, այսուհետ` օրենք) 32- րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 131 -րդ կետով.
«131 ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով կազմում եւ Հայաստանի Հանրապետության ավտոմոբիլային ճանապարհների անվանացանկում ընդգրկված ճանապարհների մաս հանդիսացող տարանցիկ ճանապարհներին վերաբերող մասով (բացառությամբ Երեւան քաղաքի) լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելուց հետո համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացնում համայնքում ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման սխեման (համայնքային ենթակայության ճանապարհների մասով) եւ կայացնում է որոշումներ՝ այդ սխեմային համապատասխան անվտանգ երթեւեկության կազմակերպման համար անհրաժեշտ ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման կահավորանքի ու այլ տեխնիկական միջոցների տեղադրման վերաբերյալ՝ երթեւեկության անվտանգության մասով համաձայնեցնելով պետական լիազոր մարմնի հետ։»։
Հոդված 2. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) կազմակերպում է համայնքային ենթակայության ճանապարհների, ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպման կահավորանքի ու այլ տեխնիկական միջոցների, կամուրջների ու ինժեներական այլ կառույցների պահպանումը եւ շահագործումը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւալ բովանդակությամբ 11 -րդ կետով.
«11 ) իր իրավասության սահմաններում կազմակերպում է ճանապարհային անվտանգ երթեւեկությունը համայնքային ենթակայության ճանապարհների վրա.»։
Հոդված 4. Օրենքի 85-րդ հոդվածի առաջին մասը «32-րդ հոդվածի առաջին մասի» բառերից հետո լրացնել «131 -րդ,» բառով, իսկ «39-րդ հոդվածի առաջին մասի» բառերից հետո` « 1-ին, 11 -րդ,» բառերով։

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Часть 1 статьи 32 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н, далее-Закон) дополнить пунктом 131 следующего содержания:
“131 ) в установленном Правительством Республики Армения порядке составляет схему организации дорожного движения в муниципалитете (в части дорог муниципального подчинения) и представляет ее на утверждение муниципального совета после согласования с уполномоченным органом в части транзитных дорог, являющихся частью дорог, включенных в перечень автомобильных дорог Республики Армения (за исключением города Еревана), и выносит решения об установке в соответствии с этой схемой оборудования и других необходимых для организации безопасного дорожного движения технических средств, согласовывая в части безопасности движения с государственным уполномоченным органом.”.
Статья 2. Пункт 1 части 1 статьи 39 Закона изложить в следующей редакции:
“1) организует содержание и эксплуатацию дорог, оборудования и других технических средств организации дорожного движения, мостов и других инженерных сооружений муниципального подчинения;”.
Статья 3. Часть 1 статьи 39 Закона дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11 ) организует безопасное дорожное движение на дорогах муниципального подчинения в пределах своей компетенции;”.
Статья 4. Часть первую статьи 85 Закона после слов “статьи 16, пунктов” дополнить цифрами “131 ,” а после слов “статьи 38, пунктов” – цифрами “1, 11 ,”.