Աշխատանքի պետական տեսչության մասին
«ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՏԵՍՉՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 22.12.2006
Հոդված 1. «Աշխատանքի պետական տեսչության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (24 մարտի 2005 թվականի, ՀՕ-77-Ն, այսուհետ՝ oրենք) 3-րդ հոդվածը «օրենքներով,» բառից հետո լրացնել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով, «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքով,» բառերով:
«3) գործատուների, արհեստակցական միությունների հետ գործատուի աշխատանքի անվտանգության գծով մասնագետների պատրաստման, ուսուցման, վերապատրաստման, որակավորման բարձրացման կազմակերպմանն աջակցելը.».
2) 4-րդ կետի «ստուգում» բառը փոխարինել  «հսկողություն» բառով.
3) 10-րդ կետից հանել «` սահմանված նմուշի» եւ «, աշխատողների ինքնությունը հավաստող անվանաքարտերի» բառերը.
4)  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 101 -րդ կետով.
«101 ) յուրաքանչյուր տարի` մինչեւ հունվարի 20-ը, Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի պետական տեսչության կողմից իրականացվող ծրագրային ստուգումների ժամանակացույցի հաստատումը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի  4-րդ կետը «վերահսկողության» բառից առաջ լրացնել   «հսկողության եւ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 10-րդ հոդվածում`
«7) իր գործունեության ապահովման համար տարին մեկ անգամ` ըստ ամիսների, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով գործատուներից ստանում է հաշվետվություն` աշխատողների թվի, աշխատավարձի, դժբախտ դեպքերի եւ մասնագիտական հիվանդությունների մասին.».
2) 10-րդ կետի «եւ հրամանագրքերի վարման կարգի» բառերը փոխարինել «գրանցամատյանի վարման ու պահպանման կարգի» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  10.1-րդ կետով.
«10.1) իրականացնում է աշխատանքային պայմանագրերի գրանցամատյանի հաշվառում.»:
Հոդված 5. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած» բառերը փոխարինել «օրենքով սահմանված» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-րդ կետով.
«9.1) իր իրավասությունների շրջանակում օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով հայց է ներկայացնում դատարան.»:
Հոդված 7. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 6-րդ կետի «սահմանված կարգով» բառերը փոխարինել «գրավոր» բառով.
2) 13-րդ կետից «, օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով հայց ներկայացնելու դատարան» բառերը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետից հանել «եւ իրավապահ մարմիններ» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Աշխատանքի պետական տեսուչի գործողությունները կամ անգործությունը կարող են բողոքարկվել աշխատանքի գլխավոր պետական տեսուչին` վեց ամսվա ընթացքում:
Աշխատանքի գլխավոր պետական տեսուչի որոշումները կարող են բողոքարկվել   լիազորած պետական մարմին` վեց ամսվա ընթացքում:
3.  Աշխատանքի պետական տեսուչի գործողությունները կամ անգործությունը եւ գլխավոր պետական տեսուչի որոշումները դատական կարգով կարող են բողոքարկվել դրանք վարչական կարգով բողոքարկվելուց հետո` վեց ամսվա ընթացքում, իսկ վարչական կարգով բողոք չներկայացվելու դեպքում` վարչական կարգով բողոքարկման ժամկետը լրանալուց հետո` վեց ամսվա ընթացքում :»:
Հոդված 10. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «եռամսյակը մեկ» բառերը փոխարինել «յուրաքանչյուր տարին մեկ` ըստ ամիսների` մինչեւ հաջորդ տարվա մարտի 1-ը,» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 22-րդ հոդվածում «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի գլխավոր պետական տեսուչի» բառերը փոխարինել «լիազորված մարմնի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասը «խախտման մասին» բառերից հետո լրացնել  «ուսումնասիրությունն ավարտելուց հետո` եռօրյա ժամկետում» բառերով:

Государственная инспекция труда
Статья 1. Статью 3 Закона Республики Армения ”О государственной инспекции труда” (24 марта 2005 года, ЗР – 77-Н, далее – Закон) после слов “"Об оплате гражданских служащих",” дополнить словами “Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях, Законом Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”,”.
1) пункт 3 изложить в следующей редакции:
“3) содействие совместно с работодателями, профессиональными союзами в size="2">организации подготовки, обучения, переподготовки, повышения квалификации специалистов работодателя по безопасности труда;”;
2) в пункте 4 слово “проверки” заменить словом “надзор”;
3) в 10 пункте исключить слова “установленного образца,” и “персональных карт, удостоверяющих личность работников,”;
4) статью дополнить пунктом 101 следующего содержания:
“101 ) утверждение ежегодно, до 20 января, графика программных проверок, осуществляемых  Государственной инспекцией труда Республики Армения;”.
Пункт 4 статьи 9  перед словом “контроля” дополнить словами “надзора и “.
В статье 10 Закона:
1) пункт 7 изложить в следующей редакции:
“7)
в целях обеспечения своей деятельности в установленном Правительством Республики Армения порядке раз в год получает от работодателей помесячный отчет о численности, заработной плате работников, несчастных случаях среди них и об их профессиональных заболеваниях;”;
2)  пункт 10 после слова “ведения” дополнить словами “и хранения”, а слова “книг приказов” заменить словами “журнала регистрации”;
3) статью дополнить пунктом 10.1 следующего содержания:
“10.1) осуществляет учет журнала регистрации трудовых договоров;”.
Статья 5
. В части 2 статьи 11 Закона слова “Правительством Республики Армения ” заменить словом “законом”.
Статью 14 Закона дополнить пунктом 9.1  следующего содержания:
“9.1) в пределах своей компетенции представляет в суд иск в установленных законом случаях и порядке;”.
В части 1 статьи 15 Закона:
1) в пункте 6 слова “в установленном порядке” заменить словом “в письменной форме”;
2)  в пункте 13 исключить слова “, представлять в суд иск в установленных законом случаях и порядке”.
В пункте 7 части 1 статьи 16 Закона исключить слова “и в правоохранительные органы”.
Части 2 и 3 статьи 18 Закона изложить в следующей редакции:
“2.
Действия или бездействие государственного инспектора труда могут быть обжалованы Главному государственному инспектору труда в течение шести месяцев.
Решения Главного государственного инспектора труда могут быть обжалованы в государственный уполномоченный орган в течение шести месяцев.
3. Действия или бездействие государственного инспектора труда и решения Главного государственного инспектора могут быть обжалованы  в судебном порядке в течение шести месяцев после их обжалования в административном порядке, а в случае непредъявления жалобы в административном порядке – в течение шести месяцев после истечения срока обжалования в административном порядке.”.
В части 2 статьи 19 Закона слова “ раз в квартал представлять в государственную инспекцию труда ” заменить словами “ежегодно, один раз в год, до 1 марта следующего года, представлять в государственную инспекцию труда помесячный ”.
В статье 22 Закона слова “ Главным государственным инспектором труда Республики Армения” заменить словами “уполномоченным органом”.
Статья 12. Часть 1 статьи 24 Закона после слов “содержащих нормы трудового права,” дополнить словами “в трехдневный срок после завершения изучения” .