Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի  (27 դեկտեմբերի 1997թվականի, ՀՕ-186, այսուհետ՝ օրենք) 14-րդ հոդվածում`
ա) երրորդ կետի «12-ապատիկի» բառը փոխարինել «5-ապատիկի» բառով.
բ) ութերորդ կետում կատարել հետեւյալ փոփոխությունները.
1) «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական կացության կարգավիճակ, մշտական կացության քարտ տալու, ինչպես նաեւ հաշվառելու համար բազային տուրքի 140-ապատիկի չափով»,
2) «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«գ) Հայաստանի Հանրապետությունում հատուկ կացության կարգավիճակ, հատուկ անձնագիր տալու, ինչպես նաեւ հաշվառելու համար բազային տուրքի 150-ապատիկի չափով»,
3) «ե» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ե) մշտական կացության քարտը փոխելու համար բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով»,
4) ուժը կորցրած ճանաչել «զ» ենթակետը,
5) «է» ենթակետի «սովորական» բառը փոխարինել «մշտական» բառով.
գ) 9-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9. Օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի անցման կետերում Հայաստանի Հանրապետության մուտքի արտոնագիր տալու համար`
ա) Հայաստանի Հանրապետության այցելության մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով) տալու համար
բազային տուրքի 15-ապատիկի չափով
բ) Հայաստանի Հանրապետության այցելության մուտքի բազմակի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով եւ մինչեւ մեկ տարի վավերականության ժամկետով) տալու համար
գ) Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական մուտքի համար արտոնագիր տալու համար
դ) Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական մուտքի արտոնագիր տալու համար
ե) Հայաստանի Հանրապետություն մեկ մուտքի տարանցիկ արտոնագիր տալու համար
բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով
զ) Հայաստանի Հանրապետություն բազմակի մուտքի տարանցիկ արտոնագիր (մեկ տարի վավերականության) տալու համար
բազային տուրքի 18-ապատիկի չափով»:
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի երրորդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագրեր ձեւակերպելու համար
ա) Հայաստանի Հանրապետության այցելության մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով) տալու  համար
բ) Հայաստանի Հանրապետության այցելության բազմակի մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր գտնվելու իրավունքով եւ մինչեւ մեկ տարի վավերականության ժամկետով) տալու համար
դ) Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական արտոնագիր տալու համար
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 14.1.  Օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց Հայաստանի Հանրապետության մուտքի արտոնագրի ժամկետը երկարաձգելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
Մուտքի արտոնագրի երկարաձգման յուրաքանչյուր օրվա համար գանձվում է պետական տուրք` բազային տուրքի 50 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 4. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 26-րդ հոդվածի առաջին կետի «դ», «ե» եւ երկրորդ կետի «բ» եւ «գ» ենթակետերը:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածի երրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ. «Օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների իրականացրած գործողությունների եւ մատուցված ծառայությունների համար գանձված պետական տուրքի գումարները համապատասխան գործողություններ կատարող կամ ծառայություններ մատուցող մարմինները բանկ են մուծում (բյուջե փոխանցում) համապատասխան գործողությունների կատարման, ծառայությունների մատուցման հաջորդող ամսվա առաջին երկու բանկային օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 6. Օրենքի 36-րդ հոդվածում`
ա) երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս իրականացվող ծառայությունների կամ գործողությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի անցման կետերում Հայաստանի Հանրապետության մուտքի վիզայի տրամադրման համար պետական տուրքերը կարող են վճարվել արտարժույթով:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն.
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս իրականացվող ծառայությունների կամ գործողությունների համար պետական տուրքերը արտարժույթով գանձելիս հիմք է ընդունվում Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի տրամադրած նախորդ տարվա հաշվարկային միջին տարեկան փոխարժեքը:»:

Статья 1. В статье 14 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" (27 декабря 1997 года, ЗР-186, далее - Закон):
а) в пункте третьем слова ,,в 12-кратном" заменить словами ,,в 5-кратном";
б) в пункте восьмом внести следующие изменения:
1) подпункт ,,б" изложить в следующей редакции:
,,б) за предоставление постоянного статуса пребывания, выдачу карты постоянного пребывания в Республике Армения, а также за учет
в 140-кратном размере базовой пошлины",
2) подпункт ,,в" изложить в следующей редакции:
,,в) за предоставление специального статуса пребывания, выдачу специального паспорта Республики Армения, а также за учет
в 150-кратном размере базовой пошлины",
3) подпункт ,,д" изложить в следующей редакции:
,,д) за замену карты постоянного пребывания
в 20-кратном размере базовой пошлины",
4) подпункт ,,е" признать утратившим силу,
5) в подпункте ,,ж" слово ,,обычный" заменить словом ,,постоянный";
в) пункт 9 изложить в следующей редакции:
,,9) за выдачу иностранным гражданам и лицам без гражданства въездного сертификата Республики Армения в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Армения:
а) за выдачу въездного сертификата на посещение Республики Армения (с правом пребывания на срок до 120 дней)
в 15- кратном размере
б) за выдачу въездного сертификата на многократное посещение Республики Армения (с правом пребывания на срок до 120 дней и на срок действительности до одного года)
в) за выдачу сертификата на официальный въезд в Республику Армения
г) за выдачу дипломатического въездного сертификата Республики Армения
д) за выдачу транзитного сертификата на однократный въезд в Республику Армения
е) за выдачу транзитного сертификата на многократный въезд в Республику Армения (на срок действительности один год)
в 18-кратном размере базовой пошлины.".
Статья 2. Пункт третий статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,3) за оформление иностранным гражданам и лицам без гражданства въездных сертификатов Республики Армения:
а) за выдачу въездного сертификата на посещение (с правом пребывания на срок до 120 дней)
в 80-кратном
размере базовой пошлины
г) за выдачу дипломатического сертификата Республики Армения 0
в 10-кратном
е) за выдачу транзитного сертификата на многократный въезд (на срок действительности один год)
в 18-кратном
размере базовой пошлины.".
Статья 3. Закон дополнить статьей 14.1 следующего содержания:
,,Статья 14.1. Ставки государственной пошлины за продление срока
въездного сертификата Республики Армения
иностранным гражданам и лицам без гражданства
За каждый день продления въездного сертификата взимается государственная пошлина в размере 50 процентов базовой пошлины.".
Статья 4. Признать утратившими силу подпункты ,,г", ,,д" пункта первого и подпункты ,,б" и ,,в" пункта второго статьи 26 Закона.
Статья 5. Абзац третий статьи 32 Закона дополнить новым предложением следующего содержания:
,,Суммы государственной пошлины, взысканные за осуществленные действия и оказанные услуги органами дипломатической службы Республики Армения, действующими в иностранных государствах, вносятся в банк (перечисляются в бюджет) органами, осуществляющими соответствующие действия или оказывающими соответствующие услуги, в течение первых двух банковских дней месяца, следующего за соответствующим осуществлением действий, оказанием услуг.".
Статья 6. В статье 36 Закона:
а) абзац третий изложить в следующей редакции:
,,За услуги или действия, осуществляемые за пределами территории Республики Армения, а также за въездные сертификаты Республики Армения, выдаваемые в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Армения, государственная пошлина может уплачиваться в иностранной валюте.";
,,При взимании государственной пошлины в иностранной валюте за услуги или действия, осуществляемые за пределами Республики Армения, за основу принимается представленный Центральным банком среднегодовой расчетный курс за предшествующий год.".