ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի  (18 ապրիլի 2003 թվականի,  այսուհետ` օրենսգիրք) 149-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով:».
բ) 2-րդ մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) զուգորդվել է անձին ազատությունից զրկելով`».
գ) սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից մինչեւ հինգ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 150. Ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը
Հանրաքվեի կամ ընտրությունների ընթացքում ձայներն ակնհայտ սխալ հաշվելը կամ ընտրությունների արդյունքները, այդ թվում` արձանագրությունները, դրանց պատճենները, այլ ընտրական փաստաթղթերը եւ դրանց քաղվածքները ակնհայտ սխալ տվյալներով հաստատելը, քվեատուփ հափշտակելը, համակարգչում ակնհայտ սխալ տվյալներ մուտքագրելը, մուտքագրված տվյալները փոփոխելը, ինչպես նաեւ որեւէ այլ եղանակով ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը կամ այդ նպատակով ընտրական փաստաթղթերը վերադաս ընտրական մարմիններին սահմանված ժամկետում չներկայացնելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երեքից հինգ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից հինգ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 152-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«Հոդված 152.   Ընտրողների ցուցակները կազմելու, դրանք քաղաքացիներին եւ կուսակցություններին տրամադրելու կամ հրապարակելու կարգը խախտելը
Ընտրողների ցուցակները կազմելու համար պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից ընտրողների ցուցակները քաղաքացիներին կամ կուսակցություններին տրամադրելու համար սահմանված կարգը խախտելը, դրանք չտրամադրելը կամ սահմանված կարգով դրանք չհրապարակելը`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով:
Ընտրողների ցուցակները կազմելու համար պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից ընտրողների ցուցակները կազմելու համար սահմանված կարգը խախտելով կեղծիքներ կատարելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով կամ առանց դրա:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` վեց ամսից երկու տարի ժամկետով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի սանկցիայի «երկուհարյուրապատիկից» բառը փոխարինել «երեքհարյուրապատիկից» բառով, «առավելագույնը» բառը փոխարինել «վեց ամսից» բառերով, իսկ «կամ կալանքով` մեկից երկու ամիս ժամկետով» բառերը հանել:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1541 -1545 -րդ հոդվածներով.
«Հոդված 1541 . Կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ կամ քվեարկության ծրարներ պատրաստելը կամ ակնհայտ կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ կամ քվեարկության ծրարներ հանձնելը կամ իրացնելը
1. Անձնական դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով` կեղծ ընտրական քվեաթերթիկներ կամ քվեարկության ծրարներ պատրաստելը կամ ակնհայտ կեղծ քվեաթերթիկներ կամ քվեարկության ծրարներ հանձնելը կամ այլ եղանակով իրացնելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երեքից յոթ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
2. Նույն  արարքը,  որը  կատարվել  է  խոշոր  չափերով, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ`
պատժվում  է ազատազրկմամբ` վեցից տասը տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
Հոդված 1542 .  Ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը
Թեկնածուներից որեւէ մեկի օգտին կողմ կամ դեմ քվեարկելու, ընտրություններին մասնակցելու կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելու պայմանով թեկնածուներից անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք ստանալը`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով:
Ընտրողին թեկնածուներից որեւէ մեկի օգտին կողմ կամ դեմ քվեարկելու, ընտրություններին մասնակցելուն կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որը կատարվել է գույքին վնաս պատճառելու սպառնալիքով, անձամբ կամ միջնորդի միջոցով կաշառք տալով, բռնությամբ կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
Հոդված 1543 .  Ընտրական հանձնաժողովի կնիքը չվերադարձնելը, կնիքի պահպանման սահմանված կարգը խախտելը
Ընտրական հանձնաժողովի կնիքը սահմանված ժամկետում դրա համար պատասխանատու անձի կողմից չվերադարձնելը, ինչպես նաեւ կնիքի պահպանման համար սահմանված կարգը խախտելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` վեց ամսից մեկ տարի ժամկետով:
Հոդված 1544 .  Զենքով` տեղամասային կենտրոն մուտք գործելը
Քվեարկության օրը զենք կրելու իրավունք ունեցող անձի կողմից զենքով ցուցադրաբար տեղամասային կենտրոն (քվեարկության խցիկ) մուտք գործելն առանց ծառայողական անհրաժեշտության`
Հոդված 1545 .   Վստահված անձին, ընտրական հանձնաժողովի անդամին, դիտորդին կամ զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչին ընտրական փաստաթղթերին ծանոթանալուն խոչընդոտելը, ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունների պատճեններ չտալը
Վստահված անձին, ընտրական հանձնաժողովի անդամին, դիտորդին կամ զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչին ընտրական փաստաթղթերին սահմանված դեպքերում եւ կարգով ծանոթանալուն խոչընդոտելը, ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունների պատճենները, քաղվածքները չտալը`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` վեց ամսից երկու տարի ժամկետով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
,,наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо арестом на срок не свыше трех месяцев.";
б) в пункте 5 части 2 запятую, тире заменить двоеточием и часть дополнить пунктом 6 следующего содержания:
,,6) в сочетании с лишением лица свободы, -";
в) санкцию изложить в следующей редакции:
,,наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет.".
Статья 2. Статью 150 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 150. Фальсификация результатов выборов или голосования
Заведомо неправильный подсчет голосов в ходе референдума или выборов, в том числе утверждение с заведомо неправильными данными протоколов, их копий, других избирательных документов и выписок из них, похищение избирательного ящика, заведомо неправильный ввод данных в компьютер, изменение введенных данных, а также фальсификация результатов выборов или голосования каким-либо иным способом либо непредставление с этой же целью в вышестоящие избирательные органы избирательных документов в установленный срок –
наказываются лишением свободы на срок от трех до пяти лет.".
Статья 3. Санкцию статьи 151 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается штрафом в размере от четырехсоткратного до семисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок от одного года до пяти лет.".
Статья 4. Статью 152 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 152. Нарушение порядка составления списков избирателей, предоставления их гражданам и партиям или их опубликования
Нарушение порядка, установленного для предоставления гражданам или партиям списков избирателей, их непредоставление или неопубликование в установленном порядке должностным лицом, ответственным за составление списков избирателей, -
наказывается штрафом в размере от пятисоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы.
Совершение подлога путем нарушения порядка, установленного для составления списков избирателей, должностным лицом, ответственным за составление списков избирателей, –
наказывается лишением свободы на срок от одного года до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше пяти лет или без такового.".
Статья 5. Санкцию статьи 153 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок от шести месяцев до двух лет.".
Статья 6. В санкции статьи 154 Кодекса слово ,,двухсоткратного" заменить словом ,,трехсоткратного", слова ,,не свыше двух лет" заменить словами ,,от шести месяцев до двух лет", а слова ,, , либо арестом на срок от одного до двух месяцев," исключить.
Статья 7. Кодекс дополнить статьями 1541 –1545 следующего содержания:
,,Статья 1541 . Изготовление фальшивых избирательных бюллетеней или конвертов для голосования либо передача или реализация заведомо
фальшивых избирательных бюллетеней или конвертов для голосования
1. Изготовление фальшивых избирательных бюллетеней или конвертов для голосования либо передача или реализация иным способом заведомо фальшивых бюллетеней или конвертов для голосования исходя из личных побуждений или групповых интересов - наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. Те же деяния, совершенные в крупных размерах, группой лиц по предварительному сговору, -
наказываются лишением свободы на срок от шести до десяти лет с конфискацией имущества или без таковой.
Статья 1542 . Воспрепятствование свободному волеизъявлению избирателя
Получение взятки от кандидатов лично или через посредника с условием голосования за или против одного из кандидатов, участия в выборах или отказа от участия в выборах –
наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок от одного года до трех лет.
Принуждение избирателя к голосованию за или против одного из кандидатов, участию в выборах или отказу от участия в выборах, совершенное с угрозой причинения вреда имуществу, дачей взятки лично или через посредника, с применением насилия или угрозой применения насилия, -
наказывается штрафом в размере от пятисоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
Статья 1543 . Невозвращение печати, нарушение установленного порядка хранения печати избирательной комиссии
Невозвращение печати избирательной комиссии в установленный срок лицом, ответственным за это, а также нарушение порядка, установленного для хранения печати, -
наказываются лишением свободы на срок от шести месяцев до одного года.
Статья 1544 . Проникновение в участковый центр с оружием
Демонстративное проникновение в день голосования в участковый центр (в избирательную кабину) с оружием лица, имеющего право ношения оружия, без служебной необходимости – наказывается лишением свободы на срок от шести месяцев до одного года.
Статья 1545 . Воспрепятствование ознакомлению доверенного  лица, члена избирательной комиссии, наблюдателя или представителя средства массовой информации с избирательными документами, невыдача им копий протоколов избирательной комиссии
Воспрепятствование ознакомлению в установленных случаях и порядке доверенного лица, члена избирательной комиссии, наблюдателя или представителя средства массовой информации с избирательными документами, невыдача им копий, выписок из протоколов избирательной комиссии–
наказываются штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок от шести месяцев до двух лет.