Ընդունվել է 05.12.2006
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186) 18-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի «գ» եւ «ը» ենթակետերում «գերատեսչության» բառը փոխարինել «լիազոր մարմնի» բառերով.
2) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իե» եւ «իզ» ենթակետերով՝
«իե) լրացուցիչ իրավական պահպանություն տրամադրելու համար
իզ) արտոնագրի գործողությունը վերականգնելու համար
50».
3) 1-ին կետի «իբ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«իբ) կրկնական փորձաքննության անցկացման մասին դիմումի ներկայացման բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու համար
8».
4) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ի» եւ «իա»ենթակետերով՝
«ի) արտոնագրի գործողությունը վերականգնելու համար
իա) կրկնական փորձաքննության անցկացման մասին դիմումի ներկայացման բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու համար
.
5) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժը» եւ «ժթ» ենթակետով՝
«ժը) արտոնագրի գործողությունը վերականգնելու համար
ժթ) կրկնական փորձաքննության անցկացման մասին դիմումի ներկայացման բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու համար
6) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իե», «իզ» եւ «իէ» ենթակետերով՝
«իե) ապրանքային նշանը Հայաստանի Հանրապետությունում հանրահայտ ճանաչելու դեմ բողոք ներկայացնելու համար
90
իզ)Հայաստանի Հանրապետությունում հանրահայտ ճանաչված ապրանքային նշանի իրավական պահպանության դեմ բողոք ներկայացնելու համար
150
իէ) ապրանքային նշանի գրանցման գործողությունը դրա չօգտագործման պատճառով վաղաժամկետ դադարեցնելու մասին դիմում ներկայացնելու համար
90».
7) 4-րդ կետի «ժզ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժզ) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված եւ գրանցման ներկայացված ապրանքային նշանների տվյալների հիմնապաշարում որոնում անցկացնելու համար՝
ապրանքների եւ ծառայությունների միջազգային դասակարգման համապատասխան յուրաքանչյուր դասով՝ ներկայացված բառային կամ պատկերային նշանին նույնական կամ նման նշանների
ապրանքների եւ ծառայությունների միջազգային դասակարգման համապատասխան յուրաքանչյուր դասով՝ ներկայացված համակցվածնշանին նույնական կամ նման նշանների
մեկ սեփականատիրոջը եւ (կամ) հայտատուին պատկանող
նշանների
60».
8) 8-րդ կետի «թ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«թ) լիցենզային կամ զիջման մասին պայմանագրերի գրանցման կամ գրանցումը մերժելու մասին լիազոր մարմնի որոշման հետ չհամաձայնելու դեպքում բողոքարկման խորհուրդ բողոք ներկայացնելու համար
»:
Հոդված 2. Օրենքի 38-րդ հոդվածի առաջին մասի «ժ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժ) արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների գրանցման հայտերով փորձաքննության կայացրած որոշումը բողոքարկման խորհրդի կամ դատարանի կողմից անվավեր ճանաչելու դեպքում բողոքարկման խորհուրդ բողոք ներկայացնելու համար վճարված պետական տուրքը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա կատարվում է փորձաքննության որոշումն ընդունումից հետո ի հայտ եկած նոր հանգամանքների հիմքերով:»։

Статья 1. В статье 18 Закона Республики Армения "О государственной пошлине" (27 декабря 1997 года, ЗР-186):
1) в подпунктах "в" и "з" пункта 1 слово "ведомства" заменить словами "уполномоченного органа";
2) пункт 1 дополнить подпунктами "щ" и "э" следующего содержания:
"щ) за предоставление дополнительной правовой защиты
э) за восстановление действия патента
50";
3) подпункт ,,ц" пункта 1 изложить в следующей редакции:
"ц) за восстановление упущенного срока представления заявления о проведении повторной экпертизы
8";
4) пункт 2 дополнить подпунктами "ф" и "х" следующего содержания:
"ф) за восстановление действия патента
х) за восстановление упущенного срока представления заявления о проведении повторной экпертизы
5) пункт 3 дополнить подпунктами "т" и "у" следующего содержания:
"т) за восстановление действия патента
у) за восстановление упущенного срока представления заявления о проведении повторной экпертизы
8"
6) пункт 4 дополнить подпунктами "щ", "э" и "ю" следующего содержания:
"щ) за представление протеста на признание товарного знака общеизвестным в Республике Армения
э) за представление протеста на правовую защиту признанного общеизвестным в Республике Армения товарного знака
ю) за представление заявления о досрочном прекращении действия регистрации товарного знака вследствие его неиспользования
90
150
90";
7) подпункт "р" пункта 4 изложить в следующей редакции:
"р) за поиск в базе данных товарных знаков, зарегистрированных или представленных к регистрации в Республике Армения:
знаков, идентичных или схожих со словарным или изобразительным знаком, представленным по каждому классу в соответствии с международной классификацией товаров и услуг
знаков, идентичных или схожих с комбинированным знаком, представленным по каждому классу в соответствии с международной классификацией товаров и услуг
знаков, принадлежащих одному собственнику и (или) заявителю
60:
8) подпункт "и" пункта 8 изложить в следующей редакции:
"и) за подачу в Аппеляционный совет жалобы в случае несогласия с решением уполномоченного органа о регистрации или об отказе в регистрации лицензионных договоров о или договоров об уступке
50".
Статья 2. Подпункт "к" части первой статьи 38 Закона изложить в следующей редакции:
"к) в случае признания Аппеляционным советом или судом недействительным экспертного решения, принятого по заявке на регистрацию объектов промышленной собственности, - государственная пошлина, уплаченная за подачу аппеляции в Аппеляционный совет, за исключением случая, если это происходит после принятия экспертного решения по основаниям вновь открывшихся обстоятельств.".