«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 հունիսի 2001 թվա՟՟կանի, ՀՕ-193) 43-րդ հոդվածի 2-րդ կետի աղյուսակի 18-րդ բաժնում («Գոր՟՟ծու՟նեության այլ բնագավառներ»)`
ա) 7-րդ կետի 7.1 ենթակետը « մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պա՟րու՟նակող այլ սպիր՟տա՟յին խմիչ՟ք՟նե՟՟րի» բառերից հետո լրաց՟նել «, ինչպես նաեւ 2208 ծած՟կա՟գր՟ին դասվող՝ միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ` խաղողի) թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկո՟հո՟լա՟յին խմիչքների)» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  7.1.2 ենթակետ`
«7.1.2 Արտաքին տնտե՟սա՟կան գոր՟ծու՟՟նեու՟թ՟յան ապրան՟՟քա՟յին անվա՟նա՟ցանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասա՟կարգչի 2208 ծածկագրին դասվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ` խաղողի) թորված                40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պա՟րունակող ալ՟կո՟՟հոլային խմիչ՟ք՟՟ների ար՟տա՟՟դ՟րութ՟յուն ԿՄ Պ  -   -   -   -   -   -  Վ»:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի «բ» կետում նշված գործունեության տեսակի համար տրվող լի՟՟ցեն՟զիա՟ների վրա «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան օրենքի 48-րդ հոդվածի 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ կետերի դրույթները չեն տարածվում:
Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ կետի աղյուսակի  18-րդ բաժնի («Գործունեության այլ բնա՟՟՟գավառներ») 7-րդ կետի 7.1 ենթակետին համապատասխան տրված եւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին գործողության մեջ գտնվող լիցենզիաները մինչեւ 2007 թվականի ապրիլի 1-ը (ներառյալ) ենթակա են վերաձեւակերպման: Սույն պարբերությունում նշված ժամկետում վերա՟ձեւա՟կերպ՟ման դեպքում «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրեն՟քով լի՟ցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում: Սույն պարբերությունում նշված ժամկետում չվերաձեւակերպված լիցենզիաների գործողությունը սույն պարբերությունում նշված ժամ՟կետի ավարտից հետո   համարվում է կասեցված մինչեւ սահմանված կարգով դրանց վերաձեւակերպման օրը:    2007 թվականի ապրիլի 1-ից հետո սույն պարբերությունում նշված լի՟ցեն՟զիաների  վե՟րաձեւակերպման համար պետական տուրքը գանձվում է «Պետական տուրքի մա՟սին» Հա՟յաս՟տա՟նի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահ՟մանված դրույ՟քա՟չափով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ"
Статья 1. В разделе 18 (,,Другие области деятельности") таблицы части второй статьи 43 Закона Республики Армения ,,О лицензировании" (30 мая 2001 года, ЗР-193):
а) подпункт 7.1 пункта 7 после слов ,,включенных под кодом 220870" дополнить словами ,,а также алкогольные напитки с содержанием спирта 40 процентов и более, перегнанные только из плодов и ягод (за исключением винограда), классифицируемых под кодом 2208";
б) отдел дополнить подпунктом 7.1.2 следующего содержания:
,,7.1.2 Производство алкогольных напитков с содержанием спирта 40 процентов и более, перегнанных только из плодов и ягод (за исключением винограда), включенных в перечень Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТНВЭД) под кодом 2208  ОУ  П - - - - - М".
Положения пунктов 3, 4, 5 статьи 48 Закона Республики Армения ,,О лицензировании" не распространяются на лицензии, выдаваемые на вид деятельности, указанный в пункте ,,б" статьи 1 настоящего Закона.
До вступления настоящего Закона в силу лицензии, выданные соответственно пункту 7.1 пункта 7 раздела 18 (,,Другие области деятельности") таблицы пункта 2 статьи 43 Закона Республики Армения ,,О лицензировании" и действующие на момент вступления настоящего Закона в силу, подлежат переоформлению до 1 апреля 2007 года(включительно). В случае переоформления в указанные в настоящем абзаце сроки государственная пошлина за переоформление лицензии, установленная Законом Республики Армения ,,О государственной пошлине", не взимается. Действие лицензий, не переоформленных в указанные в настоящем абзаце сроки, по окончании указанного в настоящем абзаце срока считается приостановленным до дня их переоформления в установленном порядке. За переоформление указанных в настоящем абзаце лицензий после 1 апреля 2007 года государственная пошлина взимается по ставке, установленной за переоформление лицензий Законом Республики Армения ,,О государственной пошлине".