Ընդունվել է 05.12.2006
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի 2003 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք)  168-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 168. Երեխայի առք ու վաճառքը
1. Երեխայի առք ու վաճառքը, եթե  բացակայում են սույն  օրենսգրքի 132-րդ եւ 1321 -րդ  հոդվածներով նախատեսված  հանցակազմերի հատկանիշները՝
պատժվում է  ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով։
2. Նույն արարքը, որը  կատարվել է՝
1) կազմակերպված խմբի կողմից,
2) երկու կամ ավելի երեխաների նկատմամբ,
3) մի  խումբ անձանց կողմից  նախնական համաձայնությամբ,
4) պաշտոնեական դիրքն  օգտագործելով,
5) կեղծ  որդեգրում կատարելու  միջոցով՝
պատժվում է  ազատազրկմամբ՝  չորսից  ութ  տարի ժամկետով։»։
Հոդված 2. Օրենսգրքի  200-րդ հոդվածում`
1) առաջին մասի`
ա) դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Առեւտրային  կամ այլ կազմակերպության կառավարչական գործառույթներ իրականացնող ծառայողին, միջնորդ  դատավորին, այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության՝ միջնորդ  դատարանի մասին օրենսդրությանը  համապատասխան՝  գործառույթներ  իրականացնող միջնորդ  դատավորին, աուդիտորին կամ  փաստաբանին  կաշառք տալը, այսինքն՝ ապօրինաբար այդ անձանց անձամբ կամ միջնորդի միջոցով նրանց կամ այլ  անձի համար դրամ, գույք, գույքի նկատմամբ իրավունք, արժեթղթեր կամ որեւէ այլ  առավելություն  խոստանալը կամ առաջարկելը կամ  տրամադրելը՝ կաշառք տվողի կամ նրա ներկայացրած անձի օգտին  գործողություններ  կատարելու կամ չկատարելու համար՝»,
բ) սանկցիան լրացնել «, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով»  բառերով.
2) երրորդ մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Առեւտրային կամ այլ կազմակերպության  կառավարչական  գործառույթ  իրականացնող  ծառայողի,  միջնորդ  դատավորի, այդ թվում՝  օտարերկրյա  պետության՝ միջնորդ  դատարանի մասին  օրենսդրությանը համապատասխան՝  գործառույթներ իրականացնող միջնորդ դատավորի, աուդիտորի կամ  փաստաբանի կողմից կաշառք ստանալը, այսինքն՝ ապօրինաբար այդ  անձանց կողմից  անձամբ կամ  միջնորդի միջոցով իրենց կամ այլ  անձի համար դրամ, գույք, գույքի նկատմամբ իրավունք, արժեթղթեր կամ  որեւէ այլ  առավելություն  ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա  ներկայացրած անձի օգտին  գործողություններ  կատարելու  կամ  չկատարելու համար՝»։
Հոդված 3. Օրենսգրքի 201-րդ հոդվածում՝
1)  առաջին մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մարզիկներին, մրցավարներին, մարզիչներին, թիմերի ղեկավարներին կամ արհեստավարժ մարզամրցումների մյուս մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին, ինչպես նաեւ հանդիսավոր առեւտրային մրցույթների կազմակերպիչներին ու մրցանակաբաշխային  հանձնաժողովի անդամներին կաշառք տալը, այսինքն՝ ապօրինաբար  այդ  անձանց անձամբ կամ  միջնորդի  միջոցով նրանց կամ որեւէ այլ  անձի  համար դրամ, գույք,  գույքի նկատմամբ իրավունք,  արժեթղթեր կամ որեւէ այլ  առավելություն  խոստանալը կամ առաջարկելը կամ  տրամադրելը՝ այդ  մրցումների  կամ  մրցույթների  արդյունքների  վրա  ազդելու  նպատակով՝».
2) երրորդ մասի  դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մարզիկների, մրցավարների, մարզիչների, թիմերի ղեկավարների կամ արհեստավարժ մարզամրցումների մյուս մասնակիցների ու կազմակերպիչների, ինչպես նաեւ հանդիսավոր առեւտրային մրցույթների կազմակերպիչների ու մրցանակաբաշխային  հանձնաժողովի  անդամների  կողմից կաշառք ստանալը, այսինքն՝  այդ անձանց կողմից անձամբ կամ  միջնորդի միջոցով իրենց կամ այլ  անձի համար դրամ, գույք,  գույքի նկատմամբ իրավունք,  արժեթղթեր կամ   որեւէ  այլ   առավելություն  ստանալը՝»։
Հոդված 4 . Օրենսգրքի 263-րդ հոդվածի երկրորդ մասի դիսպոզիցիայի «անչափահասներին մասնակցելուն հարկադրելը» բառերը փոխարինել «անչափահասներին մասնակից դարձնելը» բառերով, իսկ  նույն մասի դիսպոզիցիան «ներկայացնելը» բառից հետո լրացնել «կամ համակարգչային համակարգում կամ համակարգչային տվյալների պահպանման համակարգում մանկական պոռնոգրաֆիայի պահպանելը» բառերով։
Հոդված 5. Օրենսգրքի 311-րդ հոդվածում`
1) առաջին մասի  դիսպոզիցիայի «Պաշտոնատար անձի կողմից  անձամբ կամ միջնորդի միջոցով դրամի, գույքի, գույքի  նկատմամբ իրավունքի,  արժեթղթերի կամ գույքային այլ  օգուտի  ձեւով  կաշառք ստանալը,» բառերը  փոխարինել «Պաշտոնատար անձի կողմից  կաշառք ստանալը,  այսինքն՝  պաշտոնատար անձի կողմից անձամբ  կամ միջնորդի  միջոցով իր  կամ այլ  անձի  համար դրամ, գույք,  գույքի նկատմամբ իրավունք,  արժեթղթեր կամ որեւէ այլ  առավելություն ստանալը՝» բառերով.
2) հինգերորդ մասի առաջին պարբերությունը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի  առաջին մասի  դիսպոզիցիայում «Պաշտոնատար անձին անձամբ կամ միջնորդի միջոցով դրամի, գույքի, գույքի նկատմամբ իրավունքի,  արժեթղթերի կամ գույքային այլ  օգուտի ձեւով  կաշառք տալը» բառերը փոխարինել «Պաշտոնատար անձին  կաշառք տալը,  այսինքն՝  պաշտոնատար  անձին անձամբ կամ միջնորդի միջոցով նրա կամ այլ  անձի  համար դրամ, գույք, գույքի նկատմամբ  իրավունք, արժեթղթեր կամ որեւէ այլ  առավելություն խոստանալը կամ  առաջարկելը կամ  տրամադրելը՝» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 393-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «Գենոցիդը» բառը փոխարինել «Ցեղասպանությունը» բառով.
2) դիսպոզիցիայի «Ազգային» բառը փոխարինել «Ցեղասպանությունը, այսինքն՝  ազգային,» բառերով, իսկ «(ցեղասպանությունը)» բառը հանել:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ  բովանդակությամբ 3971 -րդ  հոդվածով.
«Հոդված 3971 . Ցեղասպանությունը եւ խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ  ուղղված մյուս  հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, դրանց հավանություն տալը կամ արդարացնելը
Համակարգչային  համակարգի  միջոցով  հանրությանը  նյութեր տարածելու կամ  որեւէ այլ ձեւով  մատչելի  դարձնելու միջոցով  ցեղասպանությունը  եւ  խաղաղության ու  մարդկության անվտանգության դեմ  ուղղված սույն գլխի մյուս  հոդվածներով նախատեսված  հանցագործությունները  հերքելը,  մեղմացնելը,  հավանություն տալը կամ  արդարացնելը, եթե դա  կատարվել է  ռասայական  պատկանելության, մաշկի գույնի,  ազգային կամ  էթնիկական ծագման կամ  կրոնական  պատկանելության հիման վրա՝ անձի կամ անձանց  խմբի  նկատմամբ  ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով։»։

Статья 1. Статью 168 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года, далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,Статья 168. Купля-продажа ребенка
1. Купля-продажа ребенка, если отсутствуют признаки преступлений, предусмотренных статьями 132 и 1321 настоящего Кодекса, -
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
2. То же деяние, совершенное:
1) организованной группой;
2) в отношении двух и более детей;
3) группой лиц по предварительному сговору;
4) с использованием должностного положения;
5) посредством фиктивного усыновления (удочерения), -
наказывается лишением свободы на срок от четырех до восьми лет.
Статья 2. В статье 200 Кодекса:
1) в части первой:
а) диспозицию изложить в следующей редакции:
,,Дача служащему коммерческой или иной организации, осуществляющему управленческие функции, третейскому судье, в том числе третейскому судье, осуществляющему функции в соответствии с законодательством иностранного государства о третейском суде, аудитору или адвокату взятки, то есть незаконное обещание или предложение, или предоставление этим лицам лично либо для них или другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества за совершение или несовершение действий в пользу взяткодателя или представляемого им лица, -",
б) санкцию дополнить словами ,, , либо лишением свободы на срок не свыше двух лет";
2) диспозицию части третьей изложить в следующей редакции:
,,Получение служащим коммерческой или иной организации, осуществляющим управленческие функции, третейским судьей, в том числе третейским судьей, осуществляющим функции в соответствии с законодательством иностранного государства о третейском суде, аудитором или адвокатом взятки, то есть незаконное получение этими лицами лично либо для них или другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества за совершение или несовершение действий в пользу взяткодателя или представляемого им лица, -".
Статья 3. В статье 201 Кодекса:
1) диспозицию части первой изложить в следующей редакции:
,,Дача спортсменам, спортивным судьям, тренерам, руководителям команд или другим участникам и организаторам профессиональных спортивных соревнований, а также организаторам зрелищных коммерческих конкурсов и членам конкурсной комиссии взятки, то есть незаконное обещание или предложение, или предоставление этим лицам лично либо для них или какого-либо другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества в целях оказания влияния на результаты этих соревнований или конкурсов, -";
,,Получение спортсменами, спортивными судьями, тренерами, руководителями команд или другими участниками и организаторами профессиональных спортивных соревнований, а также организаторами зрелищных коммерческих конкурсов и членами конкурсной комиссии взятки, то есть получение этими лицами лично либо для них или другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества, -".
Статья 4. В диспозиции части второй статьи 263 Кодекса слова ,,Принуждение несовершеннолетних к участию в создании" заменить словами ,,Вовлечение несовершеннолетних в создание", а диспозицию той же части после слов ,,компьютерной системы" дополнить словами ,,или хранение детской порнографии в компьютерной системе либо системе хранения компьютерных данных".
Статья 5. В статье 311 Кодекса:
1) в диспозиции части первой слова ,,Получение должностным лицом лично или через посредника взятки в виде денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или иной имущественной выгоды" заменить словами ,,Получение должностным лицом взятки, то есть получение должностным лицом лично или для себя либо другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества,";
2) абзац первый части пятой признать утратившим силу.
Статья 6. В диспозиции части первой статьи 312 Кодекса слова ,,Дача должностному лицу лично или через посредника взятки в виде денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или иной имущественной выгоды" заменить словами ,,Дача должностному лицу взятки, то есть обещание, или предложение, или предоставление должностному лицу лично или для него либо другого лица через посредника денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или какого-либо иного преимущества,".
Статья 7. В статье 393 Кодекса:
1) название статьи не влечет изменений в тексте русского перевода;
2) в диспозиции слово ,,Убийство" заменить словами ,,Геноцид, то есть убийство", а слово ,,(геноцид)" исключить.
Статья 8. Кодекс дополнить статьей 3971 следующего содержания:
,,Статья 3971 . Отрицание, умаление геноцида и других
преступлений против мира и безопасности
человечества, их одобрение или оправдание
Отрицание, умаление, одобрение или оправдание геноцида и предусмотренных другими статьями настоящей главы преступлений против мира и безопасности человечества посредством распространения среди общественности материалов через компьютерную систему или в какой-либо иной доступной форме, если они совершены по расовой принадлежности, цвету кожи, национальной или этнической принадлежности либо религиозной принадлежности в целях разжигания ненависти к лицу или группе лиц, их дискраминации или насилия, -
наказываются штрафом в размере от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше четырех лет.".