«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 2002 թվականի, ՀՕ-491-Ն) 8-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«5) ֆիզիկական անձանց պատկանող հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցը մինչեւ 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով խոտանելու կամ հին նմուշի պետական համարանիշերը նորերով չփոխանակված եւ չշահագործվող փոխադրամիջոցները դրանք հաշվառող (գրանցող) լիազոր մարմնում հաշվառումից ժամանակավորապես հանելու դեպքում գույքահարկի պարտավորությունը դադարում է այդ փոխադրամիջոցի վերջին տարեկան տեխնիկական զննության տարվան հաջորդող տարվա հունվարի 1-ից: Ֆիզիկական անձի դիմումի համաձայն` փոխադրամիջոցը լիազոր մարմնում վերահաշվառելու դեպքում այդ փոխադրամիջոցի համար դադարած գույքահարկի պարտավորությունները հակադարձվում են եւ ենթակա են կատարման սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով: Սույն կետով սահմանված արտոնությունների տրամադրման հետեւանքով համայնքների եկամուտների նվազեցումը պետության կողմից փոխհատուցման ենթակա չէ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածի չորրորդ մասի վերջին պարբերությունը շարադրել հե՟տեւյալ խմբագրությամբ`
«Ֆիզիկական անձանց պատկանող հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցը մին՟չեւ 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով խոտանելու կամ հին նմուշի պետական համարանիշերը նորերով չփոխանակված եւ չշահագործվող փոխադրամիջոցները դրանք հաշվառող (գրանցող) լիազոր մարմնում հաշվառումից ժամանակավորապես հանելու դեպքում փոխադրամիջոցի գույքահարկի պարտավորության դադարեցման (հաշվառող մարմնի կողմից գույքահարկի պարտավորությունների վերահաշվարկման) համար հիմք են հանդիսանում փոխադրամիջոցների հաշվառում վարող լիազոր մարմնի կողմից սույն օրենքի 14-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ներկայացված տեղեկությունները կամ գույքհարկ վճարողին տրված` խոտանումը կամ հաշվառումից ժամանակավորապես հանելը հիմնավորող փաստաթուղթը (որում պարտադիր նշվում է տվյալ փոխադրամիջոցի վերջին տարեկան տեխնիկական զննության տարեթիվը): Ֆիզիկական անձի դիմումի համաձայն` փոխադրամիջոցները լիազոր մարմնում վերահաշվառվում են գույքահարկ վճարողին հաշվառող մարմնի կողմից տրված` տվյալ փոխադրամիջոցի գծով գույքահարկի պարտավորություններ չունենալու տեղեկանքի հիման վրա:»:
Հոդված 3. Օրենքի15-րդ հոդվածի առաջին մասի 3-րդ կետը «համապատասխան» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ կրոնական կազմակերպություններին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ մինչեւ 1991 թվականը կառուցված Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դասակարգմանը համապատասխան՝ կրոնական, պաշտամունքային շենքերն ու շինությունները: Կրոնական կազմակերպություններն ազատվում են նաեւ իրենց սեփականության իրավունքով պատկանող՝ սույն կետում նշված շենքերի եւ շինությունների համար 2007 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվարկված գույքահարկի, ինչպես նաեւ այդ գումարները օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված՝ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված տույժերի եւ տուգանքների գումարների վճարումից: Կրոնական կազմակերպություններին սեփականության իրավունքով պատկանող` սույն կետում նշված շենքերի եւ շինությունների մասով սահմանված հարկային արտոնությունների տրամադրման հետեւանքով համայնքների եկամուտների նվազեցումը պետության կողմից փոխհատուցման ենթակա չէ:» նախադասություններով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО"
Статья 1. Пункт 5 части второй статьи 8 Закона Республики Армения ,,О налоге на имущество" (26 декабря 2002 года, ЗР-491 - Н) изложить в следующей редакции:
,,5) в случае выбраковки до 31 декабря 2008 года в порядке, установленном законодательством Республики Армения, принадлежащего физическим лицам транспортного средства, считающегося объектом налогообложения, или временного снятия с учета в учитывающем (регистрирующем) уполномоченном органе транспортных средств с незамененными на новые государственными номерами старого образца и неэксплуатируемых транспортных средств обязательство по уплате налога на имущество прекращается с 1 января года, следующего за годом последнего годового технического осмотра этого транспортного средства. В случае перерегистрации согласно заявлению физического лица транспортного средства в уполномоченном органе прекращенные для этого транспортного средства обязательства по налогу на имущество реверсируются и подлежат выполнению в порядке и размере, установленных настоящим Законом. Уменьшение доходов муниципалитетов вследствие предоставления льгот, установленных настоящим пунктом, компенсации государством не подлежит.".
Статья 2. Последний абзац части четвертой статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
,, В случае выбраковки до 31 декабря 2008 года в установленном законодательством Республики Армения порядке принадлежащего физическим лицам транспортного средства, считающегося объектом налогообложения, или временного снятия с учета в учитывающем (регистрирующем) уполномоченном органе транспортных средств с незамененными на новые государственными номерами старого образца и неэксплуатируемых транспортных средств основаниями для прекращения обязательства по налогу на имущество (перерасчета уполномоченным органом обязательства по налогу на имущество) являются сведения, представленные уполномоченным органом, ведущим учет транспортных средств, в установленном статьей 14 настоящего Закона порядке, или документ, выданный плательщику налога на имущество (в котором обязательно указывается год последнего годового технического осмотра этого транспортного средства), обосновывающий выбраковку или временное снятие с учета. Перерегистрация транспортных средств в уполномоченном органе производится согласно заявлению физического лица на основании справки о неимении обязательств по налогу на имущество по линии данного транспортного средства, выданной органом учета плательщиков налога на имущество.".
Статья 3. Пункт 3 части первой статьи 15 Закона после слов ,,Правительством Республики Армения" дополнить предложениями ,, , а также принадлежащие религиозным организациям на праве собственности, построенные до 1991 года религиозные, культовые здания и сооружения, соответствующие классификации, установленной законодательством Республики Армения. Религиозные организации освобождаются также от уплаты налога на имущество, исчисленного по состоянию на 1 января 2007 года для указанных в настоящем пункте зданий и строений, принадлежащих им на праве собственности, а также от сумм штрафов и пеней, установленных налоговым законодательством за неуплату этих сумм в установленный законодательством срок. Уменьшение доходов муниципалитетов вследствие предоставления налоговых льгот, установленных настоящим пунктом в части зданий и строений, принадлежащих религиозным организациям на праве собственности, компенсации государством не подлежит.".