Արհեստակցական միությունների մասին
«ԱՐՀԵՍՏԱԿՑԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 24.10.2006
Հոդված 1. «Արհեստակցական միությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի  (5 դեկտեմբերի  2000 թվականի,  ՀՕ-135, այսուհետ` օրենք) 2-րդ հոդվածում`
1) երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«արհեստակցական կազմակերպություն` հասարակական միավորում, որն օրենքով սահմանված կարգով եւ ազատ կամքի դրսեւորումով միավորում է տվյալ գործատուի  հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող աշխատողներին`  իրենց աշխատանքային ու դրա հետ կապված մասնագիտական, տնտեսական, սոցիալական իրավունքներն  ու շահերը ներկայացնելու եւ աշխատանքային հարաբերություններում դրանք պաշտպանելու նպատակով.».
«արհեստակցական կազմակերպությունների միություն` իրավաբանական անձանց միություն, որն օրենքով սահմանված կարգով միավորում է երկու եւ  ավելի արհեստակցական կազմակերպությունների` աշխատողների աշխատանքային ու դրա հետ կապված մասնագիտական, տնտեսական եւ սոցիալական իրավունքներն ու շահերը ներկայացնելու եւ աշխատանքային հարաբերություններում դրանք պաշտպանելու նպատակով.».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ հինգերորդ պարբերությունով.
«արհեստակցական կազմակերպությունների տարածքային միություն` իրավաբանական անձանց միություն, որը միավորում է որոշակի տարածքում (մարզում կամ քաղաքում կամ որեւէ առանձնահատկությամբ առանձնացված տարածքում) գործող արհեստակցական միությունների կեսից  ավելիին, որոնց անդամագրված են  տվյալ տարածքի առավելագույն թվով աշխատողներ`  տվյալ տարածքի գործատուների միության, տեղական ինքնակառավարման եւ պետական կառավարման տարածքային մարմինների հետ փոխհարաբերություններում աշխատողների աշխատանքային ու դրա հետ կապված մասնագիտական, տնտեսական եւ սոցիալական իրավունքներն  ու շահերը ներկայացնելու եւ աշխատանքային հարաբերություններում դրանք պաշտպանելու նպատակով.».
4) հինգերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«արհեuտակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միություն` իրավաբանական անձանց միություն, որը միավորում է տնտեսության (արտադրության, ծառայության, մասնագիտության) համապատասխան ճյուղում (հարակից ճյուղերում) գործող արհեuտակցական միությունների կեuից ավելիին, որոնց անդամագրված են տվյալ ճյուղի առավելագույն թվով աշխատողներ` գործատուների համապատասխան ճյուղային միությունում, տեղական ինքնակառավարման եւ պետական կառավարման հանրապետական մարմիններում տնտեսության տվյալ ճյուղի աշխատողների  աշխատանքային ու դրա հետ կապված մասնագիտական, տնտեսական եւ սոցիալական իրավունքներն  ու շահերը ներկայացնելու եւ աշխատանքային հարաբերություններում դրանք պաշտպանելու նպատակով.».
5) վեցերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«արհեստակցական կազմակերպությունների հանրապետական միություն` իրավաբանական անձանց միություն, որը միավորում է արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միությունների կեսից ավելիին, որոնց անդամագրված են հանրապետությունում գործող արհեստակցական միությունների առավելագույն թվով անդամներ, իսկ անդամ կազմակերպությունները միավորում են  առավելագույն թվով աշխատողների` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ գործատուների հանրապետական միության հետ փոխհարաբերություններում աշխատողների աշխատանքային ու դրա հետ կապված մասնագիտական, տնտեսական եւ սոցիալական իրավունքներն  ու շահերը ներկայացնելու եւ աշխատանքային հարաբերություններում դրանք պաշտպանելու նպատակով.».
6) յոթերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«գործատու` աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա եւ (կամ) օրենքով սահմանված կարգով քաղաքացիների աշխատանքն օգտագործող աշխատանքային իրավունակություն եւ գործունակություն ունեցող իրավաբանական անձ` անկախ կազմակերպական-իրավական եւ սեփականության ձեւից, գործունեության բնույթից եւ տեսակից, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում աշխատանքային պայմանագիր կնքելու իրավունք ունեցող այլ սուբյեկտ (պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմին, հիմնարկ, առանձնացված ստորաբաժանում եւ այլն): Գործատու կարող է լինել նաեւ յուրաքանչյուր քաղաքացի.»:
1) առաջին մասը «լինել» բառից հետո լրացնել «տվյալ գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած» բառերով.
«Արհեստակցական կազմակերպության մասնակիցներ (անդամներ) կարող են լինել նաեւ տնտեսության (արտադրության, ծառայության, մասնագիտության) համապատասխան ճյուղում (հարակից ճյուղերում) տարբեր գործատուների հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած աշխատողները:».
3) չորրորդ մասի «եւ իրավապահ մարմինների ծառայողները» բառերը փոխարինել «, ոստիկանության, ազգային անվտանգության, դատախազության մարմինների ծառայողները, ինչպես նաեւ դատավորները եւ սահմանադրական դատարանի անդամները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ  բովանդակությամբ  9.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 9.1. Արհեստակցական միության պետական գրանցումը
Արհեստակցական միության պետական գրանցումը, վերագրանցումը, ինչպես նաեւ կանոնադրության փոփոխությունների կամ նոր խմբագրությամբ կանոնադրության գրանցումը եւ լուծարման պետական գրանցումն իրականացվում են սույն օրենքով եւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման համար օրենքով սահմանված կարգով:
Արհեստակցական միության պետական գրանցման նպատակով պետական գրանցման մարմին են ներկայացվում`
ա) արհեստակցական միության հիմնադիրների ժողովի կողմից լիազորված անձի դիմումը.
բ) քաղվածք արհեստակցական միության հիմնադիրների ժողովի արձանագրությունից, որը պետք է նշումներ պարունակի հիմնադիրների ժողովի անցկացման վայրի, տարվա, ամսի, ամսաթվի, հիմնադիր անդամների (ժողովի մասնակիցների) թվի մասին, ինչպես նաեւ նշումներ` հիմնադիրների ժողովի կողմից արհեստակցական միություն հիմնադրելու, արհեստակցական միության կանոնադրությունը հաստատելու, արհեստակցական միության ղեկավար եւ վերահսկող մարմիններում պաշտոնատար անձանց ընտրվելու եւ արհեստակցական միության պետական գրանցման նպատակով գրանցման մարմին դիմելու համար լիազորված անձ ընտրելու  մասին որոշումների ընդունման վերաբերյալ.
գ) լիազորված անձի եւ արհեստակցական միության ղեկավար մարմիններում ընտրված հիմնադիրների անձնագրային տվյալները: Արհեստակցական կազմակերպությունների միության գրանցման համար ներկայացվում են նաեւ հիմնադիր կազմակերպություններից յուրաքանչյուրի պետական գրանցման վկայականի պատճենը եւ իրավասու մարմնի որոշումը` միություն ստեղծելու եւ միության հիմնադիրների ժողովին մասնակցելու համար լիազորված անձինք (պատվիրակներ) ընտրելու մասին.
դ) արհեստակցական միության կանոնադրության առնվազն երկու օրինակ` հաստատված հիմնադիրների ժողովի կողմից, սահմանված կարգով ամրակարված եւ ստորագրված լիազորված անձի կամ կազմակերպության ղեկավարի կողմից.
ե)  պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը:
Պետական գրանցման մարմինը արհեստակցական միության գրանցման մասին դիմումն ու պահանջվող փաստաթղթերը ընդունելու մասին  հաշվառման գրանցամատյանում գրառում կատարելուց հետո` 30 օրվա ընթացքում, պարտավոր է քննարկել դիմումը եւ գրանցել արհեստակցական միությունը կամ համապատասխան հիմնավորումներով մերժել արհեստակցական միության գրանցումը: Արհեստակցական միության պետական գրանցումը կարող է մերժվել օրենքով սահմանված կարգով եւ դեպքում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ եւ երրորդ մասերով.
«Արհեստակցական միության գործունեությունը չի կարող դադարեցվել գործատուի ցանկությամբ:
Արհեստակցական միության գործունեությունը կարող է կասեցվել կամ արգելվել միայն օրենքով նախատեսված դեպքերում` դատական կարգով:»:
1) «ա» կետի «արհեստակցական միության մասնակցի (անդամի)» բառերը փոխարինել «աշխատողների» բառով.
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  «ա1 » կետով.
«ա1 ) սոցիալական գործընկերության տարբեր մակարդակներում ապահովել աշխատողների եւ գործատուների շահերի համաձայնեցումը կոլեկտիվ աշխատանքային հարաբերություններում.»:
1) առաջին մասը «գործատուի» բառից հետո լրացնել «գործատուների միության» բառերով.
2) երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Գործատուն պարտավոր է ոչ ուշ, քան յոթնօրյա ժամկետում ապահովել կոլեկտիվ բանակցությունների վարումը իր աշխատողներին միավորող արհեuտակցական միության հետ:».
3)  լրացնել   հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդից յոթերորդ մասերով.
«Գործատուի հետ կոլեկտիվ աշխատանքային հարաբերություններում արհեստակցական կազմակերպությունը կարող է հանդես գալ որպես աշխատողների ներկայացուցիչ, եթե արհեստակցական կազմակերպությանը մասնակցում է (անդամակցում է) գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած աշխատողների կեսից ավելին:  Այդպիսի ներկայացուցչական լիազորություններով օժտված արհեստակցական կազմակերպության կողմից գործատուի հետ կնքված կոլեկտիվ պայմանագրի դրույթները տարածվում են նաեւ գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած բոլոր այն աշխատողների վրա, որոնք արհեստակցական կազմակերպության մասնակից (անդամ) չեն:
Եթե կազմակերպության արհեստակցական կազմակերպությանը մասնակցում է (անդամակցում է) գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագրեր կնքած աշխատողների ոչ ավելին, քան կեսը, ապա կոլեկտիվ աշխատանքային հարաբերություններում արհեստակցական կազմակերպությունը  ներկայացնում եւ պաշտպանում է միայն իր անդամների շահերը:
Տվյալ գործատուի մոտ արհեստակցական կազմակերպության բացակայության դեպքում, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, աշխատողների շահերի պաշտպանության գործառույթները կարող են փոխանցվել համապատասխան տարածքային կամ ճյուղային արհեստակցական միությանը:
Եթե արհեստակցական կազմակերպության մասնակիցներ (անդամներ) են  տնտեսության (արտադրության, ծառայության, մասնագիտության) համապատասխան ճյուղում (հարակից ճյուղերում) տարբեր գործատուների հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած աշխատողները, ապա այդ դեպքում արհեստակցական կազմակերպությունը կարող է կոլեկտիվ աշխատանքային հարաբերություններում յուրաքանչյուր գործատուի մոտ ներկայացնել եւ պաշտպանել աշխատողների շահերը, եթե տվյալ գործատուի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած աշխատողների կեսից ավելին մասնակցում է (անդամակցում է) արհեստակցական կազմակերպությանը: Հակառակ դեպքում արհեստակցական կազմակերպությունը  տվյալ գործատուի մոտ կարող է ներկայացնել եւ պաշտպանել միայն իր անդամների շահերը:».
4)  հանել «(համաձայնագիր)» բառը:
Հոդված 7. Օրենքի 25-րդ հոդվածի առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Արհեստակցական միության ընտրովի մարմիններում ընտրված աշխատողները գործատուի նախաձեռնությամբ չեն կարող աշխատանքից ազատվել առանց աշխատանքի պետական տեսուչի նախնական համաձայնության, բացառությամբ օրենքով  նախատեսված դեպքերի:»:

Профессиональные союзы
Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения ,,О профессиональных союзах" (5 декабря 2000 года, ЗР – 135, далее – Закон):
,,профессиональная организация – общественное объединение, которое в установленном законом порядке и при свободном волеизъявлении объединяет работников, находящихся в трудовых отношениях с данным работодателем, с целью представления их трудовых и связанных с ними профессиональных, экономических, социальных прав и интересов и их защиты в трудовых отношениях;";
,,союз профессиональных организаций – союз юридических лиц, который в установленном законом порядке объединяет две и более профессиональные организации с целью представления трудовых и связанных с ними профессиональных, экономических, социальных прав и интересов работников и их защиты в трудовых отношениях;";
3) статью дополнить абзацем пятым следующего содержания:
,,территориальное объединение профессиональных организаций – союз юридических лиц, который объединяет более половины профессиональных союзов, действующих на определенной территории (в области или городе либо на территории, выделяющейся какой-либо спецификой), членами которых является максимальное число работников данной территории, с целью представления в отношениях с союзом работодателей данной территории, органами местного самоуправления и территориальными органами государственного управления трудовых и связанных с ними профессиональных, экономических, социальных прав и интересов работников и их защиты в трудовых отношениях.
4) абзац пятый изложить в следующей редакции:
,,отраслевой республиканский союз профессиональных организаций – союз юридических лиц, который объединяет более половины профессиональных союзов, действующих в соответствующей отрасли (смежных отраслях) экономики (производство, услуги, профессия), членами которых является максимальное число работников данной отрасли, с целью представления в отношениях с соответствующим отраслевым союзом работодателей, органами местного самоуправления и республиканскими органами государственного управления трудовых и связанных с ними профессиональных, экономических, социальных прав и интересов работников данной отрасли и их защиты в трудовых отношениях;";
5) абзац шестой изложить в следующей редакции:
,,республиканский союз профессиональных организаций – союз юридических лиц, который объединяет более половины республиканских отраслевых профессиональных союзов, членами которых является максимальное число членов профессиональных союзов, действующих в республике, а организации-члены объединяют максимальное число работников с целью представления в отношениях с Правительством Республики Армения и республиканским союзом работодателей трудовых и связанных с ними профессиональных, экономических, социальных прав и интересов работников и их защиты в трудовых отношениях;";
6) абзац седьмой изложить в следующей редакции:
,,работодатель – юридическое лицо, имеющее трудовую правоспособность и дееспособность, использующее на основе трудового договора и (или) в установленном законом порядке труд граждан, независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, характера и вида деятельности, а также иной субъект (орган государственного управления или местного самоуправления, учреждение, выделенное подразделение и другие), имеющий право на заключение трудового договора в установленных законодательством случаях. Работодателем также может являться каждый гражданин;".
1) часть первую после слова ,,лица," дополнить словами ,,заключившие с данным работодателем трудовой договор,";
2) статью дополнить частью второй следующего содержания:
,,Участниками (членами) профессиональной организации могут являться также работники, заключившие трудовой договор с различными работодателями соответствующей отрасли (смежных отраслей) экономики (производство, услуги, профессия).";
3) в части четвертой слова ,,и правоохранительных органов" заменить словами ,, , органов полиции, национальной безопасности, прокуратуры, а также судьи и члены Конституционного Суда".
Статья 3. Закон дополнить статье 9.1 следующего содержания:
,,Статья 9.1. Государственная регистрация профессионального союза
Государственная регистрация, перерегистрация, а также регистрация изменений в уставе или устава в новой редакции и государственная регистрация ликвидации профессионального союза производятся в порядке, установленном настоящим Законом и законом о государственной регистрации юридических лиц.
В целях государственной регистрации профессионального союза в орган государственной регистрации представляются:
а) заявление лица, уполномоченного собранием учредителей профессионального союза;
б) выписка из протокола собрания учредителей профессионального союза, которая должна содержать указания о месте, дне, месяце и годе проведения собрания учредителей, количестве членов-учредителей (участников собрания), а также указания о принятии решений об учреждении собранием учредителей профессионального союза, утверждении устава профессионального союза, избрании должностных лиц в руководящий и контролирующий органы профессионального союза и о выборе лица, уполномоченного обращаться в регистрирующий орган для государственной регистрации профессионального союза;
в) паспортные данные уполномоченного лица и учредителей, избранных в руководящие органы профессионального союза. Для регистрации союза профессиональных организаций представляются также копия свидетельства о государственной регистрации каждой из организаций–учредителей и решение правомочного органа о создании союза и об избрании уполномоченных лиц (делегатов) для участия в собрании учредителей союза;
г) не менее двух экземпляров устава профессионального союза, утвержденного собранием учредителей, подшитых в установленном порядке и подписанных уполномоченным лицом или руководителем организации;
д) квитанция об уплате государственной пошлины.
Орган государственной регистрации в течение 30 дней после произведения в журнале регистрации записи о получении заявления о регистрации профессионального союза и требуемых документов обязан рассмотреть заявление и зарегистрировать профессиональный союз или отказать в регистрации профессионального союза с соответствующими обоснованиями. В государственной регистрации профессионального союза может быть отказано в порядке и случае, установленных законом.".
Статья 4. Статью 12 Закона дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
,,Деятельность профессионального союза не может быть прекращена по желанию работодателя.
Деятельность профессионального союза может быть приостановлена или запрещена только в предусмотренных законом случаях – в судебном порядке.".
1) в пункте ,,а" слова ,,Участника (члена) профессионального союза" заменить словом ,,работников";
2) статью дополнить пунктом ,,а1 " следующего содержания:
,,а1 ) обеспечение согласования интересов работников и работодателей в коллективных трудовых отношениях на различных уровнях социального партнерства.".
1) в части первой слова ,,с работодателем" заменить словами ,,с союзом работодателей работодателя";
2) часть вторую изложить в следующей редакции:
,,Работодатель обязан не позднее чем в семидневный срок обеспечить проведение коллективных переговоров с профессиональным союзом, объединяющим его работников.";
3) статью дополнить частями четвертой-седьмой следующего содержания:
,,Профессиональная организация может выступать в качестве представителя работников в коллективных трудовых отношениях с работодателем, если в профессиональной организации участвуют (являются ее членами) более половины работников, заключивших трудовой договор с работодателем. Положения коллективного договора, заключенного с работодателем профессиональной организацией, наделенной такими представительскими полномочиями, распространяются также на всех тех заключивших трудовой договор с работодателем работников, которые не являются участниками (членами) профессиональной организации.
Если в профессиональной организации участвуют (являются ее членами) менее половины работников, заключивших трудовой договор с работодателем, то профессиональная организация представляет и защищает в коллективных трудовых отношениях интересы только своих членов.
Функции защиты интересов работников в установленном законодательством порядке могут передаваться соответствующему территориальному или отраслевому профессиональному союзу в случае отсутствия у данного работодателя профессиональной организации.
Если участниками (членами) профессиональной организации являются работники, заключившие трудовой договор с различными работодателями соответствующей отрасли (смежных отраслей) экономики (производство, услуги, профессия), то в этом случае профессиональная организация может представлять и защищать интересы работников в коллективных трудовых отношениях с каждым работодателем, если более половины работников, заключивших трудовой договор с данным работодателем участвуют в профессиональной организации (являются ее членами). В противном случае у данного работодателя профессиональная организация может представлять и защищать только интересы своих членов.";
4) исключить слово ,,(соглашение)" в соответствующих падежных формах.
Статья 7. Часть первую статьи 25 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Работники, избранные в выборные органы профессионального союза, не могут по инициативе работодателя увольняться с работы без предварительного согласия государственного инспектора труда, за исключением случаев, предусмотренных Законом.".