Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիսի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 103-րդ հոդվածի 1-ին ենթակետը վերջին «մասին» բառից հետո լրացնել «, եթե պատասխանողը չի պահանջում գործը քննել ըստ էության» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 104-րդ հոդվածում`
ա) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին դատարանի որոշումը գործին մասնակցող անձանց կողմից կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով որոշումը ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:».
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 32 -րդ եւ 33 -րդ կետերով.
«32 . Գործի վարույթը վերսկսվելուց հետո, եթե նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացված հայցվորը չի ներկայացել դատական նիստին եւ չի խնդրել գործն իր բացակայությամբ քննելու մասին, դատարանը որոշում է կայացնում հայցն առանց քննության թողնելու մասին, եթե պատասխանողը չի պահանջում գործը քննել ըստ էության:
33 . Հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին որոշումն անփոփոխ թողնելու մասին վճռաբեկ դատարանի որոշումն ստանալուց հետո դատարանը պարտավոր է գործին մասնակցող անձանց միջնորդությամբ մեկշաբաթյա ժամկետում վերացնել հայցի ապահովմանն ուղղված միջոցները:»:

Статья 1. Подпункт 1 статьи 103 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее – Кодекс) после последнего слова ,,отсутствие" дополнить словами ,, ,если ответчик не требует рассмотрения дела по существу".
Статья 2. В статье 104 Кодекса:
а) пункт 3 изложить в следующей редакции:
,,3. Определение суда об оставлении иска или заявления без рассмотрения может быть опротестовано в кассационном порядке лицами, участвующими в деле, в трехдневный срок после получения определения.";
б) статью дополнить пунктами 3.2 и 3.3 следующего содержания:
,,3.2. Если истец, извещенный надлежащим образом о времени и месте заседания, не явился на судебное заседание и не просил о рассмотрении дела в его отсутствие, суд после возобновления производства по делу выносит определение об оставлении иска без рассмотрения, если ответчик не требует рассмотрения дела по существу.
3.3. Суд после получения решения Кассационного суда об оставлении без изменения определения об оставлении иска или заявления без рассмотрения обязан по ходатайству лиц, участвующих в деле, отменить меры по обеспечению иска в недельный срок.".