Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (16 սեպտեմբերի 1998 թվականի, ՀՕ-250, այսուհետ՝ օրենք) 5-րդ հոդվածի երկրորդ, 11-րդ հոդվածի վեցերորդ, 12-րդ հոդվածի երկրորդ, 13-րդ հոդվածի չորրորդ, 23-րդ հոդվածի երկրորդ, երրորդ եւ հինգերորդ, 26-րդ հոդվածի վեցերորդ, 29-րդ հոդվածի առաջին եւ 30-րդ հոդվածի չորրորդ մասերում «կետ» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «մաս» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածում՝
1) առաջին մասի «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) ժամանակին եւ սահմանված ձեւով զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց ցուցակները ներկայացնել նրանց հաշվառման (հաշվառում չունեցողներինը` փաստացի բնակության վայրի) զինվորական կոմիսարիատներ, ինչպես նաեւ տրամադրել հաշվառումից հանվելու, աշխատանքի (ուսումնական հաստատություն) ընդունվելու, տեղափոխվելու, ազատվելու (հեռացվելու) վերաբերյալ տվյալները.».
2) առաջին մասի «գ» ենթակետի «համար» բառը փոխարինել «կամ զինվորական կոմիսարիատի ծանուցագրում նշված» բառերով.
3) երկրորդ մասի «Ներքին գործերի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության» բառերով.
4) հինգերորդ մասի երկրորդ պարբերության «գրքույկները» բառը փոխարինել «գրքույկներն ու դատավճռի պատճենները» բառերով.
5) հինգերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Քրեակատարողական հիմնարկները պարտավոր են ազատազրկման դատապարտված կամ ազատազրկման վայրից արձակված զինապարտների մասին մեկշաբաթյա ժամկետում հայտնել նրանց հաշվառման (հաշվառում չունեցողներինը` փաստացի բնակության վայրի) զինվորական կոմիսարիատներ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
1) երկրորդ մասի առաջին պարբերության «բնակության» բառը փոխարինել «հաշվառման (հաշվառում չունեցողներինը՝ փաստացի բնակության)» բառերով.
2) երկրորդ մասի չորրորդ պարբերության երկրորդ նախադասությունը «ենթակա են» բառերից հետո լրացնել «տվյալ տարվա ընթացքում» բառերով.
3) երկրորդ մասի հինգերորդ պարբերության «ընթացիկ տարվա հունվար-մայիս ամիսներին» բառերը փոխարինել «տվյալ տարվա ընթացքում» բառերով.
4) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մաս.
«3. Զինվորական հաշվառումից հանվում են՝
ա) սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի առաջին մասի «ա» ենթակետով սահմանված հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված քաղաքացիները.
բ) օրենքով սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցրած անձինք.
գ) պահեստազորում սահմանային տարիքի հասած քաղաքացիները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածի տեքստում «բնակության» բառը փոխարինել  «հաշվառման (հաշվառում չունեցողները՝ փաստացի բնակության)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 11-րդ հոդվածի յոթերորդ մասում`
1) «ա» ենթակետի «անաշխատունակ» բառը փոխարինել «եւ տարիքային կենսաթոշակի անցած կամ երրորդ խմբի հաշմանդամ» բառերով.
2) «բ» ենթակետը «ընթացքում» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում ծառայողական պարտականություններ կատարելիս» բառերով.
3) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետ.
«ե) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով՝ այլ զորակոչիկները:».
4) երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Բնակության վայրին մոտ գտնվող զորամաս է համարվում զորակոչիկի հաշվառման (հաշվառում չունեցողները՝ փաստացի բնակության) վայրից մինչեւ 100 կմ տեղակայված զորամասը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Բարձրագույն կամ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունից հեռացված (ազատված) կամ նույն կուրսում մնացած 18 տարին լրացած անձինք կորցնում են կրթությունը շարունակելու համար պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը եւ ենթակա են զորակոչի, եթե հեռացվելու (ազատվելու) կամ նույն կուրսում մնալու պահին նրանք չեն օգտվում սույն օրենքի 13 կամ 15 հոդվածներով նախատեսված հիմքերով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու իրավունքից:»:
Հոդված 7. Օրենքի 15-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Առողջական վիճակի պատճառով բուժման կարիք ունեցող զորակոչիկներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրվում է 3 անգամ` մինչեւ 1 տարի ժամանակով: Երրորդ անգամ տրված տարկետման ժամկետը լրանալուց հետո զորակոչիկը բժշկական քննության արդյունքներով կամ ճանաչվում է պիտանի զինվորական ծառայության համար եւ զորակոչվում է զինվորական ծառայության, կամ ճանաչվում է խաղաղ պայմաններում զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հաշվառվում պահեստազորում, կամ ճանաչվում է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հանվում զինվորական հաշվառումից:
2. Առողջական վիճակի պատճառով պարտադիր զինվորական ծառայության համար ժամանակավորապես ոչ պիտանի զորակոչիկներին զորակոչից տարկետում տրվում է 1 անգամ` 3 տարի ժամանակով: Տարկետման ժամկետը լրանալուց հետո զորակոչիկը բժշկական քննության արդյունքներով կամ ճանաչվում է պիտանի զինվորական ծառայության համար եւ զորակոչվում է զինվորական ծառայության, կամ ճանաչվում է խաղաղ պայմաններում զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հաշվառվում պահեստազորում, կամ ճանաչվում է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հանվում զինվորական հաշվառումից:
3. Սույն հոդվածի առաջին եւ երկրորդ մասերով նախատեսված տարկետումներ տալու մասին որոշումներն ընդունում է հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ստեղծված կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա:
4. Սույն հոդվածի հիման վրա պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիները ենթակա են բժշկական վերափորձաքննության` 5 տարին մեկ անգամ: Մինչեւ 27 տարին լրանալը բժշկական վերափորձաքննության արդյունքներով պարտադիր զինվորական ծառայության համար պիտանի ճանաչված քաղաքացիները ենթակա են պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի` ընդհանուր հիմունքներով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 18-րդ հոդվածում երկրորդ մասի երկրորդ պարբերության «բուժման համար մինչեւ մեկ տարի ժամանակով եւ առողջական վիճակի հետ կապված` 2 անգամ` 3 տարով տարկետում տալու մասին,» բառերը փոխարինել «բուժման կամ պարտադիր զինվորական ծառայության համար ժամանակավորապես ոչ պիտանիության կապակցությամբ տարկետում տալու մասին,» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 23-րդ հոդվածում երկրորդ մասի երկրորդ պարբերությունը «հիմքերով» բառից առաջ լրացնել «առաջին մասի «ա-ե» ենթակետերի ու երրորդ մասի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 24-րդ հոդվածում առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«- սույն օրենքի 11 հոդվածի երկրորդ մասում թվարկված զորակոչային տարիքի անձինք:»:
Հոդված 11. Օրենքի 26-րդ հոդվածում`
1)  վեցերորդ մասի երկրորդ նախադասության «պահեստազորայիններին պահել վարժական հավաքներում՝ սույն օրենքով սահմանված ժամկետից մինչեւ երկու ամիս ավելի, ինչպես նաեւ ավելացնել պահեստազորի առաջին կամ երկրորդ խմբի պահեստազորի շարքային կազմի վարժական հավաքների քանակը» բառերը փոխարինել «պահեստազորի շարքային կազմին պահել վարժական հավաքներում՝ սույն հոդվածով սահմանված ժամկետներից մինչեւ երկու ամիս ավելի, ինչպես նաեւ ավելացնել հավաքների քանակը» բառերով.
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ յոթերորդ մաս.
«7. Խաղաղ ժամանակ պահեստազորի առաջին կարգի առաջին խմբի շարքային կազմը ռազմական հմտությունների կատարելագործման եւ վերապատրաստման նպատակով կարող է կանչվել վարժական հավաքների՝ մինչեւ 30 օր, իսկ հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքների ու զորախաղերի դեպքում՝ մինչեւ 10 օր տեւողությամբ:»:
Հոդված 12. Օրենքի 28-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«- Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության ծառայության համակարգերից արձակվածներից՝ որակավորման կարգով ու նրանց շնորհված հատուկ կոչումները հաշվի առնելով, բացառությամբ այդ համակարգերում զինվորական ծառայություն անցած եւ զինվորական կոչում ունեցողների:».
բ) երրորդ մասը «պահեստազորում» բառից հետո լրացնել «, եւ նրանց սահմանային տարիք է համարվում 50 տարեկանը» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 29-րդ հոդվածում՝
ա) վերնագրի «կազմի» բառը փոխարինել «եւ ենթասպայական կազմերի» բառերով.
բ) առաջին մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Առաջին խմբի պահեստազորայինները կարող են կանչվել վարժական հավաքների` մինչեւ երեք ամիս, երկրորդ խմբի պահեստազորայինները՝ մինչեւ երկու ամիս, իսկ երրորդ խմբի պահեստազորայինները՝ մինչեւ մեկ ամիս ժամկետով: Խաղաղ ժամանակ առաջին խմբի սպայական ու ենթասպայական կազմերը  ռազմական հմտությունների կատարելագործման եւ վերապատրաստման նպատակով կարող են կանչվել վարժական հավաքների՝ մինչեւ 30 օր, իսկ հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքների ու զորախաղերի դեպքում՝ մինչեւ 10 օր տեւողությամբ:».
գ) երկրորդ մասի «մեկ» բառը փոխարինել «երկու» բառով, իսկ «սպաների» բառից հետո ավելացնել «եւ ենթասպաների» բառերը:
Հոդված 14. Օրենքի 30-րդ հոդվածի երկրորդ մասը՝
ա) «վայրում» բառից հետո լրացնել «(անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից)» բառերով.
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Մշտական աշխատանք չունեցող պահեստազորայինները վարժական հավաքների ավարտից հետո միանվագ ձեւով վարձատրվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողների համար սահմանված դրամական բավարարմանը համարժեք չափով եւ կարգով:»:

Статья 1. В частях третьей статьи 5, шестой статьи 11, второй статьи 12, четвертой статьи 13, второй, третьей и пятой статьи 23, шестой статьи 26, первой статьи 29 и четвертой статьи 30 Закона Республики Армения “О воинской обязанности” слов “пункт” в соответствующих падежных формах заменить словом “часть” в соответствующих падежных формах.
1) подпункт “а” чести первой изложить в следующей редакции:
“а) представлять своевременно и по установленной форме списки подлежащих воинскому учету лиц в военный комиссариат их учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства), а также представлять данные об их снятии с учета, о приеме на работу (в учебное заведение), переводе, об освобождении (увольнении);”;
2) подпункт “в” части первой изложить в следующей редакции:
“в) освобождать военнообязанных от работы или отпускать с учебы на необходимый для военной службы или указанный в повестке военного комиссариата срок.”;
3) в части второй слова “Внутренних войск” заменить словами “Полиции Республики Армения”;
4) в абзац второй части пятой после слова “билеты” дополнить словами “и копии приговора”;
5) часть пятую дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Уголовно-исполнительные учреждения обязаны в недельный срок сообщать о военнообязанных, осужденных к лишению свободы или освобожденных из мест лишения свободы, в военные комиссариаты их учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства).”.
1) в абзаце первом части второй слово “жительства” заменить словами “учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства)”;
2) второе предложение абзаца четвертого части второй изложить в следующей редакции: ”Приписке подлежат граждане мужского пола, которым в течение данного года исполнилось 16 лет.”;
3) в абзаце пятом части второй слова “в январе-мае месяце текущего года” заменить словами “в течение данного года”;
4) статью дополнить частью третьей следующего содержания:
“3. С воинского учета снимаются:
а) граждане, освобожденные от обязательной военной службы по основанию, установленному подпунктом “а” части первой статьи 12 настоящего Закона;
б) лица, в установленном законом порядке прекратившие гражданство Республики Армения;
в) граждане, достигшие установленного в резерве возраста.”.
Статья 4. В тексте статьи 6 Закона слово “жительства” заменить словами “учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства)”.
Статья 5. В части седьмой статьи 11 Закона:
1) в подпункте “а” слово “нетрудоспособных” заменить словами “и вышедших на пенсию по возрасту или являющихся инвалидами третьей группы”;
2) подпункт “б” в конце дополнить словами “, а также при исполнении служебных обязанностей в воинских подразделениях иностранных государств, дислоцированных в Республике Армения по международным договорам Республики Армения”;
3) часть дополнить подпунктом “д” следующего содержания:
“д) другие призывники - приказом Министра обороны Республики Армения.”;
4) абзац второй изложить в следующей редакции:
“Воинской частью, находящейся вблизи от места жительства, является воинская часть, дислоцированная на расстоянии до 100 километров от места учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства) военнообязанного.”.
Статья 6. Часть третью статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Отчисленные (освобожденные) из высших и средних специальных учебных заведений или оставшиеся на том же курсе лица, которым исполнилось 18 лет, утрачивают право на отсрочку от призыва на обязательную военную службу для продолжения образования, если на момент отчисления (освобождения) или оставления на том же курсе они не пользовались правом на получение отсрочки от призыва на обязательную военную службу по основаниям, предусмотренным статьями 13 или 15 настоящего Закона.”.
Статья 7. Статью 15 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Призывникам, нуждающимся в лечении, отсрочка от призыва на обязательную военную службу по состоянию здоровья предоставляется 3 раза на срок до одного года. По истечении срока отсрочки, предоствленной в третий раз, призывник по результатам медицинского освидетельствования признается либо годным к военной службе и призывается на военную службу, либо признается негодным к военной службе в мирных условиях и зачисляется в резерв, либо признается негодным к военной службе и снимается с воинского учета.
2. Призывникам, временно негодным к обязательной военной службе по состоянию здоровья, отсрочка от призыва предоставляется 1 раз на 3 года. По истечении срока отсрочки призывник по результатам медицинского освидетельствования признается либо годным к военной службе и призывается на военную службу, либо признается негодным к военной службе в мирных условиях и зачисляется в резерв, либо признается негодным к военной службе и снимается с воинского учета.
3. Решения о предоставлении отсрочек, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, принимаются Республиканской призывной комиссией на основании заключения Центральной медицинской комиссии, созданной постановлением Правительства Республики Армения.
4. Граждане, зачисленные в резерв по основаниям настоящей статьи, подлежат медицинскому освидетельствованию раз в 5 лет. Граждане, признанные по результатам медицинского переосвидетельствования годными к обязательной военной службе до исполнения им 27 лет, подлежат призыву на обязательную военную службу на общих основаниях.”.
Статья 8. В абзаце втором части второй статьи 18 Закона слова “предоставлении отсрочки на срок до одного года для прохождения лечения и дважды – сроком на три года – по состоянию здоровья” заменить словами “о предоставлении отсрочки в связи с прохождением лечения или временной негодностью к обязательной военной службе”.
Статья 9. Абзац второй части второй статьи 23 Закона после слов “статьи 12 и” дополнить словами “подпунктов “а-д” части первой и части третьей”.
Статья 10. Часть первую статьи 24 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“- лица призывного возраста, перечисленные в части второй статьи 11 настоящего Закона.”.
Статья 11. В статье 26 Закона:
1) во втором предложении части шестой слова “задерживать резервистов на учебных сборах на срок до двух месяцев сверх сроков, установленных настоящим Законом, а также увеличивать количество учебных сборов для рядового состава резерва первого и второго разряда” заменить словами “задерживать рядовой состав резерва на учебных сборах на срок до двух месяцев сверх сроков, установленных настоящей статьей, а также увеличивать количество учебных сборов”;
2) статью дополнить частью седьмой следующего содержания:
“7. В мирное время рядовой состав резерва первого разряда первой категории в целях совершенствования военных навыков и переподготовки могут призываться на учебные сборы продолжительностью до 30 дней, а в случае командно-штабных или штабных учений и военных игр – до 10 дней.”.
Статья 12. В статье 28 Закона:
а) часть первую дополнить новым абзацем следующего содержания:
“- лиц, уволенных из систем Полиции и Службы национальной безопасности Республики Армения в порядке квалификации, и с учетом присвоенных им специальных званий, за исключением лиц, прошедших в этих системах военную службу и имеющих воинские звания.”;
б) часть третью в конце дополнить словами “, и их предельным возрастом считаются 50 лет”.
Статья 13. В статье 29 Закона:
а) в названии слово “состава” заменить словами “и унтер-офицерского составов”;
б) абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
“Резервисты первого разряда могут призываться на учебные сборы на срок до трех месяцев, резервисты второго разряда – до двух месяцев, а резервисты третьего разряда – до одного месяца. В мирное время офицерский и унтер-офицерский состав первого разряда в целях совершенствования военных навыков и переподготовки могут призываться на учебные сборы продолжительностью до 30 дней, а в случае командно-штабных или штабных учений и военных игр – до 10 дней.”;
в) в части второй слово “одного” заменить словом “двух”, а после слов “офицеров” часть дополнить словами “и унтер-офицеров”.
Статья 14. Часть вторую статьи 30 Закона:
а) в конце дополнить словами “(независимо от ее организационно-правовой формы)”;
б) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Резервисты, не имеющие постоянной работы, после завершения учебных сборов получают единовременное вознаграждение в размере, эквивалентном денежному довольствию, установленному для контрактных военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения, и в установленном для этого порядке.”.