ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆԸ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում պետական ինովացիոն քաղաքականության ձեւավորման եւ իրականացման իրավական եւ տնտեսական հիմքերը, ինովացիոն գործունեությանը պետական  աջակցության ձեւերը:
Հոդված 2. Օրենքում գործածվող հիմնական հասկացությունները
Սույն օրենքում գործածվող հիմնական հասկացություններն են՝
ինովացիա` տնտեսական շրջանառության մեջ օգտագործվող, նոր կամ  կատարելագործված տեխնոլոգիական գործընթացի, նոր կամ կատարելագործված արտադրանքի կամ ծառայության տեսքով իրացում գտած վերջնական արդյունք.
ինովացիոն նախագիծ` գիտական հետազոտությունների, մշակումների, փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների կամ այլ գիտատեխնիկական արդյունքի օգտագործմամբ, տնտեսական շրջանառության մեջ իրացվելուն, նոր կամ կատարելագործված տեխնոլոգիական գործընթացի, նոր կամ կատարելագործված  ծառայության կամ արտադրանքի ստեղծմանն ուղղված   գործունեության   նախագիծ.
պետական ինովացիոն քաղաքականություն` տնտեսական  քաղաքականության բաղկացուցիչ  մաս`  ուղղված ինովացիոն գործունեության զարգացմանն ու խթանմանը.
վենչուրային հիմնադրամ` իրավաբանական եւ (կամ) ֆիզիկական անձանց կողմից հիմնադրված կազմակերպություն, որի նպատակն է արտադրության մեջ նոր արտադրատեսակների, բարձր տեխնոլոգիաների ստեղծման,  յուրացման,  փոխանցման ֆինանսավորումը: Վենչուրային հիմնադրամների ստեղծման եւ գործունեության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են օրենքով.
ինովացիոն ենթակառուցվածք` ինովացիոն գործունեության իրականացմանը նպաստող կազմակերպություններ` գիտաինովացիոն  կենտրոններ, բիզնեսի ինկուբատորներ, տեխնոպարկեր, հիմնադրամներ եւ մասնագիտացված այլ կազմակերպություններ.
գիտաինովացիոն կենտրոն` գիտնականների, մասնագետների, բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի, գիտական եւ տեխնոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնացմանը   նպատակաուղղված գիտահետազոտական կազմակերպությունների, համալսարանների, ինստիտուտների, տեխնոպարկերի, բիզնեսի ինկուբատորների, արտադրական եւ այլ  կազմակերպությունների` պայմանագրային  հիմունքներով  ստեղծված միություն.
տեխնոպարկ`  իրավաբանական անձ կամ համատեղ գործունեության վերաբերյալ  պայմանագրային հիմունքներով կազմակերպված  իրավաբանական անձանց (մասնակիցների) միություն, որի գլխավոր խնդիրն է ինովացիոն միջավայրի ձեւավորման`  համապատասխան նյութատեխնիկական, ֆինանսական բազայի ստեղծման միջոցով   ներդրումային  եւ ինովացիոն ծրագրերի իրականացումը,  գիտատար մշակումների, բարձր տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու համաշխարհային շուկայում  մրցունակ ապրանքի արտադրությանն ուղղված գործունեությունը.
բիզնեսի ինկուբատոր` նորաստեղծ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին եւ  սկսնակ ձեռնարկատերերին օժանդակելու նպատակով  ստեղծված կազմակերպություն,  որը կարող է լինել  ինչպես ինքնուրույն, այնպես էլ  գործել տեխնոպարկի կազմում.
պետական  ինովացիոն ծրագիր`  ինովացիոն նախագծերի եւ միջոցառումների ամբողջություն, որի իրականացումն ապահովվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ կամ համաֆինանսավորմամբ.
լիազոր մարմին`  ինովացիոն բնագավառում  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր  պետական մարմին:
Հոդված 3. Ինովացիոն գործունեության իրավական հիմքերը
1. Ինովացիոն գործունեությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, սույն օրենքին, Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներին ու իրավական ակտերին, ինչպես նաեւ ինովացիոն գործունեությանը վերաբերող Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
2. Եթե վավերացված միջազգային պայմանագրում սահմանվում են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են այդ նորմերը:
ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ  ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿՆԵՐԸ ԵՎ ՍՈՒԲՅԵԿՏՆԵՐԸ
Հոդված 4. Ինովացիոն գործունեության տեսակները
Ինովացիոն գործունեությանն են վերաբերում գործունեության հետեւյալ տեսակները՝
ա) տնտեսական շրջանառության մեջ իրացվող, նոր կամ կատարելագործված   տեխնոլոգիական գործընթացի, նոր կամ կատարելագործված արտադրանքի  ստեղծմանն ուղղված գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական եւ տեխնոլոգիական աշխատանքների իրականացում.
բ) մարկետինգային հետազոտությունների իրականացում՝ ինովացիոն արտադրանքի իրացման շուկաների կազմակերպման նպատակով.
գ) նոր կամ կատարելագործված ծառայության կամ արտադրանքի ստեղծման նպատակով  տեխնոլոգիական վերազինման իրականացում  եւ  արտադրության նախապատրաստում.
դ) նոր տեխնոլոգիական գործընթացների, արտադրանքի եւ ապրանքների փորձարկման, ստանդարտացման եւ հավաստագրման իրականացում.
ե)   տեխնոլոգիաների փոխանցում.
զ) նոր կամ կատարելագործված տեխնոլոգիայի կիրառման սկզբնական ժամանակահատվածում մինչեւ ինովացիոն նախագծի hետգնման  նորմատիվային  ժամկետի  լրանալը նոր կամ կատարելագործված արդյունքի,  նմուշի արտադրություն.
է)   ինովացիոն ենթակառուցվածքի ստեղծում  եւ  զարգացում.
ը) մտավոր սեփականության օբյեկտների, գաղտնի գիտական, գիտատեխնիկական եւ տեխնոլոգիական տեղեկատվության նկատմամբ իրավունքների ձեռքբերում եւ փոխանցում.
թ) ինովացիոն գործունեության ֆինանսավորում կամ համաֆինանսավորում, ինովացիոն ծրագրերում եւ նախագծերում ներդրումների իրականացում:
Հոդված 5. Ինովացիոն գործունեության սուբյեկտները
Սույն օրենքի իմաստով ինովացիոն գործունեության սուբյեկտներ  են  իրավաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերերը, ֆիզիկական անձինք, ինչպես նաեւ օտարերկրյա կազմակերպություններն ու քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք:
ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆԸ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 6. Ինովացիոն գործունեությանը պետական աջակցության նպատակը եւ խնդիրները
1. Պետական ինովացիոն քաղաքականության նպատակն է ինովացիոն գործունեության համար տնտեսական, իրավական եւ կազմակերպական պայմանների ապահովումը:
2. Պետական ինովացիոն քաղաքականության խնդիրներն են՝
ա)   պետական ինովացիոն քաղաքականության  գերակայությունների   սահմանումը.
բ) տնտեսության  տեխնոլոգիական վերազինմանը եւ ինովացիոն  ենթակառուցվածքների ստեղծմանն  ու զարգացմանը նպաստելը.
գ)   ինովացիոն գործունեության ոլորտում գիտության, կրթության, արտադրության եւ ֆինանսավարկային կառույցների    համագործակցության  իրավական հիմքերի ստեղծումը:
Հոդված 7. Ինովացիոն գործունեությանը պետական աջակցության հիմնական ուղղությունները
Ինովացիոն գործունեությանը պետական աջակցության հիմնական  ուղղություններն են՝
ա)  վենչուրային, ներդրումային հիմնադրամների  ստեղծման եւ ինովացիոն գործունեության  համար  բարենպաստ իրավական  դաշտի  ստեղծումը.
բ)  ֆինանսական եւ ներդրումային աջակցության, երաշխիքների տրամադրումը.
գ)  պետական գույքի օգտագործման իրավունքի տրամադրումը.
դ) ինովացիոն ենթակառուցվածքների`  գիտաինովացիոն կենտրոնների,  հիմնադրամների, տեխնոպարկերի, բիզնեսի ինկուբատորների ստեղծմանն ու զարգացմանն աջակցությունը.
ե) ինովացիոն գործունեություն իրականացնող կադրերի պատրաստմանը, վերապատրաստմանը եւ որակավորման բարձրացմանն   աջակցությունը:
Հոդված  8. Պետական ինովացիոն քաղաքականության  իրականացումը
1. Պետական ինովացիոն քաղաքականությունը մշակում  եւ իրականացնում  է  Հայաստանի  Հանրապետության  կառավարությունը:
2. Ինովացիոն գործունեությանը պետական աջակցությունն իրականացվում է Ինովացիոն գործունեությանն աջակցության տարեկան ծրագրով (այսուհետ` ծրագիր): Ծրագրի իրականացման ֆինանսավորումն արտացոլվում է պետական բյուջեում առանձին տողով: Ծրագիրը ներառում է  միջոցառումներ հետեւյալ ուղղություններով`
ա) ինովացիոն ենթակառուցվածքների ստեղծում եւ զարգացում.
բ) ինովացիոն նախագծերի  իրականացում.
գ) կադրերի պատրաստում եւ վերապատրաստում.
դ)  խորհրդատվություն.
ե) տեխնոլոգիաների  փոխանցում  եւ  առեւտրայնացում.
զ) միջազգային ստանդարտների ներդրում:
Ծրագիրը մշակվում է` հաշվի առնելով  ինովացիոն ոլորտի զարգացման գերակայությունները:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Ծրագրի կատարման հաշվետվությունը ներկայացվում է տվյալ տարվա պետական բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության հետ:
Ծրագրում ընդգրկվելու նպատակով ներկայացված   ինովացիոն նախագծերի  մրցույթների անցկացման եւ  ֆինանսավորման կարգը հաստատում է  Հայաստանի Հանրապետության  կառավարությունը` լիազոր մարմնի   ներկայացմամբ:
Հոդված  9. Լիազոր մարմնի իրավասությունները
Լիազորված մարմնի  իրավասություններն  են`
ա)  ինովացիոն գործունեության սուբյեկտների ներկայացրած հայտերի հիման վրա  մրցութային  կարգով   ընտրված նախագծերից  ամենամյա ծրագիրը  ձեւավորելը.
բ)  ինովացիոն ոլորտի զարգացման գերակա ուղղությունները սահմանելու մասին Հայաստանի Հանրապետության  կառավարություն  առաջարկ ներկայացնելը.
գ) պետական  ինովացիոն ծրագրում ընդգրկվելու նպատակով ներկայացված   ինովացիոն  նախագծերի  մրցույթների անցկացման եւ  ֆինանսավորման կարգի նախագիծը  Հայաստանի Հանրապետության  կառավարություն ներկայացնելը.
դ) ինովացիոն նախագծերի փորձագիտական գնահատման եւ ընտրության կարգը  հաստատելը.
ե) ինովացիոն ոլորտում  միջազգային  համագործակցության  համակարգումը.
զ) ինովացիոն ենթակառուցվածքների կազմավորման եւ վերակազմավորման  վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն  առաջարկ  ներկայացնելը:
Հոդված 10. Ինովացիոն գործունեության ֆինանսավորման աղբյուրները
Ինովացիոն գործունեության ֆինանսավորումը կամ համաֆինանսավորումը կարող է իրականացվել հետեւյալ աղբյուրներից`
ա) պետական բյուջեից:
Ինովացիոն գործունեությանը պետական աջակցությունն  իրականացվում է   ծրագրի սահմաններում` Հայաստանի Հանրապետության բյուջեով նախատեսված առանձին տողով.
բ) ինովացիոն գործունեության սուբյեկտների միջոցներից, այդ թվում` այլ աղբյուրներից ստացվող միջոցներից.
գ) տեղական, օտարերկրյա ներդրողների եւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ու հիմնադրամների միջոցներից.
դ)    վենչուրային հիմնադրամներից:
Հոդված11. Ինովացիոն գործունեության ոլորտում միջազգային համագործակցությունը
1. Հայաստանի Հանրապետությունը խրախուսում է ինովացիոն գործունեության ոլորտում  միջազգային համագործակցությունը՝ միջազգային պայմանագրերի, միջազգային ինովացիոն ծրագրերի  եւ  նախագծերի  շրջանակներում:
2. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարերկրյա քաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց մասնակցությամբ կարող են ստեղծվել ինովացիոն գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպություններ:

О ГОСУДАРСТВЕННОМ СОДЕЙСТВИИ ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Настоящий Закон устанавливает правовую и экономическую основы формирования и реализации государственной инновационной политики в Республике Армения, виды государственного содействия инновационной деятельности.
инновация – применяемый в экономическом обороте конечный результат, нашедший реализацию в виде нового или усовершенствованного технологического  процесса, новой или усовершенствованной продукции или услуги;
инновационный проект - проект деятельности, направленный на реализацию в экономическом обороте, создание нового или усовершенствованного технологического процесса, новой или усовершенствованной услуги или продукции с использованием результатов научных исследований, разработок, опытно-конструкторских работ или других научно-технических результатов;
государственная инновационная политика - составляющая часть экономической политики, направленная на развитие и стимулирование инновационной деятельности;
венчурный фонд - организация, основанная юридическими и (или)  физическими лицами, целью которой является финансирование создания, освоения, передачи новых видов продукции, высоких технологий в производстве. Отношения, связанные с  созданием и деятельностью венчурского фонда, регулируются законом;
инновационная инфраструктура - организации, способствующие осуществлению инновационной деятельности: научно-инновационные центры, бизнес - инкубаторы, технопарки, фонды и другие специализированные организации;
научно-инновационный центр - созданный на договорной основе союз ученых, специалистов, высококвалифицированной рабочей силы, нацеленных на централизацию научных и технологических исследований научно-исследовательских организаций, университетов, институтов, технопарков, бизнес - инкубаторов, производственных и других организаций;
технопарк - юридическое лицо или созданный на основе договора о совместной деятельности союз юридических лиц (участников), главной задачей которого является формирование инновационной среды, то есть  реализация инвестиционных и инновационных программ посредством создания соответствующей материально-технической и финансовой базы; деятельность, направленная на внедрение наукоемких разработок и высоких технологий и на производство товара, конкурентоспособного на мировом рынке;
бизнес - инкубатор - организация, созданная в целях поддержки новосозданных малых и средних предприятий и начинающих предпринимателей, которая может существовать как самостоятельно, так и действовать в составе технопарка;
государственная иновационная программа - совокупность инновационных проектов  и мероприятий, реализация которых обеспечивается финансированием из государственного бюджета Республики Армения или софинансированием;
уполномоченный орган - уполномоченный Правительством Республики Армения государственный орган в инновационной сфере.
Статья 3. Правовые основы инновационной деятельности
1.  Инновационная деятельность осуществляется в соответствии с Конституцией Республики Армения, настоящим Законом, другими законами и правовыми актами Республики Армения, а также международными договорами Республики Армения, относящимися к  инновационной деятельности.
2.   Если  ратифицированными международными   договорами устанавливаются иные  нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим  Законом, то применяются эти нормы.
ВИДЫ И СУБЪЕКТЫ ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 4. Виды инновационной деятельности
К инновационной деятельности относятся следующие виды  деятельности:
а) осуществление научно-исследовательских, опытно-конструкторских  и технологических работ, направленных на создание нового или усовершенствованного технологического процесса, новой или усовершенствованной продукции, реализуемой в экономическом обороте;
б) проведение маркетинговых исследований с целью организации рынков реализации инновационной продукции;
в) осуществление технического перевооружения и подготовка производства с целью создания новой или усовершенствованной услуги или продукции;
г) проведение испытаний, стандартизации и лицензирования новых технологических процессов, продукции и товаров;
д) передача технологий;
е) производство нового или усовершенствованного продукта, образца на начальном этапе применения новой или усовершенствованной технологии, до истечения нормативного срока выкупа инновационного проекта;
ж) создание и развитие инновационной инфраструктуры;
з) приобретение и передача прав на объекты интеллектуальной собственности, секретную научную, научно-техническую и технологическую информацию;
и) финансирование или софинансирование инновационной деятельности, осуществление инвестиций в инновационные программы и проекты.
Статья 5. Субъекты инновационной деятельности
По смыслу настоящего Закона субъектами инновационной деятельности являются юридические лица и частные предприниматели, физические лица, а также иностранные организации и граждане,  лица без гражданства.
ГОСУДАРСТВЕННОЕ СОДЕЙСТВИЕ ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 6. Цель и задачи государственного содействия инновационной деяельности
Целью государственной инновационной политики является обеспечение экономических, правовых и организационных условий для инновационной деятельности.
1. Задачами государственной инновационной политики являются:
а) определение приоритетов государственной инновационной политики;
б) содействие технологическому перевооружению экономики и  созданию и развитию инновационных инфраструктур;
в) создание правовой основы сотрудничества научных, образовательных, производственных и финансово-кредитных структур в сфере инновационной деятельности.
Статья 7. Основные направления государственного содействия инновационной деятельности
Основными направлениями государственного содействия инновационной деятельности являются:
а) создание благоприятного правового поля для создания и инновационной деятельности венчурных, инвестиционных фондов;
б) предоставление финансового и инвестиционного содействия, гарантий;
в) предоставление права пользования государственным имуществом;
г) содействие созданию и развитию инновационных инфраструктур: научно-инновационных центров, фондов, технопарков, бизнес-инкубаторов;
д) содействие подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров, осуществляющих инновационную деятельность.
Статья 8. Осуществление государственной инновационной политики
1. Государственная инновационная политика разрабатывается  и осуществляется Правительством Республики Армения.
2. Государственное содействие инновационной деятельности осуществляется в соответствии с Годовой программой содействия инновационной деятельности (далее -Программа). Финансирование реализации Программы отражается в государственном бюджете отдельной строкой. Программа включает мероприятия по следующим направлениям:
а) создание и развитие инновационных инфраструктур;
б) осуществление инновационных проектов;
в) подготовка и переподготовка кадров;
г) консультации;
д) передача и коммерциализация технологий;
е) внедрение международных стандартов;
Программа разрабатывается с учетом пориоритетов развития инновационной сферы.
Программа осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Отчет о выполнении Программы представляется вместе с отчетом об исполнении государственного бюджета на данный год.
Порядок проведения конкурсов и финансирования инновационных проектов, представленных в целях включения в Программу, утверждается Правительством Республики Армения по представлению уполномоченного органа.
Статья 9.  Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относится:
а) формирование ежегодной Программы из представленных на основании заявок субъектов инновационной деятельности проектов, отобранных в конкурсном порядке;
б)  представление в Правительство Республики Армения предложения об определении приоритетных направлений развития инновационной сферы;
в) представление в Правительство Республики Армения проекта порядка проведения конкурсов и финансирования инновационных проектов, представленных  в целях включения в государственную инновационную Программу;
г) утверждение порядка экспертной оценки и отбора инновационных проектов;
д) координация международного сотрудничества в инновационной сфере;
е) представление в Правительство Республики Армения предложения о формировании и реорганизации инновационных инфраструктур.
Статья 10. Источники финансирования инновационной деятельности
Финансирование или софинансирование инновационной деятельности может осуществляться из следующих источников:
а) из  государственного бюджета.
Государственное содействие инновационной деятельности осуществляется в рамках Программы, отдельной строкой, предусмотренной в бюджете Республики Армения;
б) из средств субъектов инновационной деятельности, в том числе из средств, получаемых из других источников;
в) из средств местных и иностранных инвесторов и международных финансовых организаций и фондов;
г) из венчурных фондов.
Статья 11. Международное сотрудничество в сфере инновационной деятельности
1. Республика Армения поощряет международное сотрудничество в сфере инновационной деятельности в рамках международных договоров, международных инновационных программ и проектов.
2. На территории Республики Армения в установленном законодательством Республики Армения порядке могут  создаваться организации, занимающиеся инновационной деятельностью с участием иностранных граждан, лиц без гражданства и иностранных юридических лиц.