ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆՆ ԱՌԸՆԹԵՐ ՋՐԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՄԻՏԵԻ ԿՈՂՄԻՑ 50 ԵՎ ԱՎԵԼԻ ՏՈԿՈՍ ԲԱԺՆԵՏՈՄՍԵՐԻ ՏՆՕՐԻՆՈՒՄՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆԱՎԱՐՏ ՈՉ ԸՆԹԱՑԻԿ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՆԵՐԻ ՎԵՐԱԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից` 50 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասերի տնօրինումն իրականացվող ընկերությունների հիմնական միջոցները եւ անավարտ ոչ ընթացիկ նյութական ակտիվները (այսուհետ` հիմնական միջոցներ) վերագնահատել սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված մարմնի համակարգմամբ եւ սահմանված ժամկետներում:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից 50 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասերի տնօրինումն իրականացվող ընկերությունների հիմնական միջոցները վերագնահատելիս որպես վերագնահատված արժեք է դիտվում դրանց իրական արժեքը (առանց մաշվածության), որը հիմնական միջոցի փորձաքննության միջոցով որոշված շուկայական արժեքն է:
Եթե հիմնական միջոցի յուրահատուկ բնույթի կամ հազվադեպ վաճառվելու պատճառով չկա ձեւավորված շուկայական արժեք, ապա այն գնահատվում է վերականգնման (նորով փոխարինման) արժեքով` հանած կուտակված մաշվածությունը:
Հիմնական միջոցի վերականգնման արժեքը տվյալ հիմնական միջոցը ձեռք բերելու (կառուցելու) համար անհրաժեշտ դրամական միջոցներն են:
Հիմնական միջոցի կուտակված մաշվածությունը որոշվում է տվյալ հիմնական միջոցի վերականգնման արժեքը բազմապատկելով դրա օգտակար ծառայության ժամկետի (այն ողջ ժամանակահատվածը, որի ընթացքում ակնկալվում է օգտագործել տվյալ հիմնական միջոցը) եւ մնացորդային ծառայության ժամկետի (վերագնահատման պահից մինչեւ տվյալ հիմնական միջոցի ծառայության ավարտն ակնկալվող ժամանակահատվածը) տարբերության` օգտակար ծառայության ժամկետի նկատմամբ ունեցած տեսակարար կշռով:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից` 50 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասերի տնօրինումն իրականացվող ընկերությունների հիմնական միջոցները վերագնահատել դրանք սահմանված կարգով գույքագրումից հետո:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից` 50 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասերի տնօրինումն իրականացվող ընկերությունների հիմնական միջոցների վերագնահատման արդյունքները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Նախագահ Ռ. Քոչարյան
15 նոյեմբերի 2001թ.
19.11.2002 «ՀՀ կառավարությանն առընթեր ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից` 50 եւ ավելի տոկոս բաժնետոմսերի տնօրինումն իրականացվող ընկերությունների հիմնական միջոցների եւ անավարտ ոչ ընթացիկ նյութական ակտիվների վերագնահատման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին

О ПЕРЕОЦЕНКЕ ГОСУДАРСТВЕННЫМ КОМИТЕТОМ ВОДНОГО ХОЗЯЙСТВА ПРИ ПРАВИТЕЛЬСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОСНОВНЫХ СРЕДСТВ И НЕЗАВЕРШЕННЫХ НЕТЕКУЩИХ
Государственному комитету водного хозяйства при Правительстве Республики Армения в порядке, установленном статьей 2 настоящего Закона, произвести переоценку основных средств и незавершенных нетекущих материальных активов (далее – основные средства) обществ, распоряжающихся 50 и более процентами долей обществ, при координации уполномоченного органа Правительства Республики Армения и в установленные им сроки.
Статья 2. При переоценке Государственным комитетом водного хозяйства при Правительстве Республики Армения основных средств обществ, распоряжающихся 50 и более процентами долей, в качестве переоцененной рассматривается их реальная стоимость (за вычетом износа), которая является рыночной стоимостью, определенной путем экспертизы основного средства.
Если из-за того, что основное средство имеет специфичный характер или редко бывает в продаже, не сложилась его рыночная стоимость, то оно оценивается восстановительной стоимостью (стоимостью замещения) за вычетом аккумулированной амортизации.
Восстановительная стоимость основного средства является величиной денежных средств, необходимых для приобретения (сооружения) данного основного средства.
Аккумулированная амортизация основного средства определяется путем умножения разницы восстановительной стоимости данного основного средства на его полезный срок службы (весь период времени, в течение которого предполагается использовать данное основное средство) и остаточного срока службы (с момента переоценки до предполагаемого времени окончания службы данного основного средства) на его удельный вес относительно полезного срока службы.
Статья 3. Государственному комитету водного хозяйства при Правительстве Республики Армения произвести переоценку основных средств обществ, распоряжающихся 50 и более процентами долей, после их инвентаризации в установленном порядке.
Статья 4. Результаты переоценки Государственным комитетом водного хозяйства при Правительстве Республики Армения основных средств обществ, распоряжающихся 50 и более процентами долей, утверждаются органом, уполномоченным Правительством Республики Армения.
19.11.2002 О внесении дополнений в Закон Республики Армения ,,О переоценке Государственным комитетом водного хозяйства при Правительстве Республики Армения основных средств и незавершенных нетекущих материальных активов обществ, распоряжающихся 50 и более процентами акций"