Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (28 հուլիսի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 195-րդ հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 200-րդ հոդվածի 2-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Ընդհանուր սեփականության մնացած մասնակիցների կողմից պարտապանի բաժինը ձեռք բերելուց հրաժարվելու դեպքում պարտատերն իրավունք ունի պահանջելու բռնագանձումը տարածել ընդհանուր սեփականության իրավունքում պարտապանի բաժնի վրա` սույն օրենսգրքի 197 հոդվածին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 250-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ պարբերության եւ 2-րդ կետի կանոնները չեն կիրառվում հարկադիր կատարման ծառայության կողմից գրավ դրված գույքի իրացման (վաճառքի) նկատմամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Абзац второй пункта 1 статьи 195 Гражданского кодекса Республики Армения (28 июля 1998 года, далее – Кодекс) признать утратившим силу.
Статья 2. Второе предложение пункта 2 статьи 200 Кодекса изложить в следующей редакции: ,,В случае отказа остальных участников общей собственности от приобретения доли должника кредитор вправе требовать обращения взыскания на долю должника в праве общей собственности в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса.".
Статья 3. Статью 250 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. Правила абзаца второго пункта 1 и пункта 2 настоящей статьи не применяются в отношении реализации (продажи) имущества, заложенного службой принудительного исполнения.".