ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (5 մայիսի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 149-րդ հոդվածի երկրորդ մասում `
1) առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անվանական արժեթղթով հավաստված իրավունքները կարող են փոխանցվել պահանջների զիջման (ցեսիայի) համար սահմանված կարգով, բացառությամբ պետական (գանձապետական) անվանական այն արժեթղթերի, որոնց թողարկման պայմաններով կնախատեսվեն, որ այդ արժեթղթերով հավաստված իրավունքները ենթակա չեն փոխանցման:».
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ նախադասություն. «Պետական (գանձապետական) անվանական այն արժեթղթերը, որոնց թողարկման պայմաններով կնախատեսվեն, որ այդ արժեթղթերով հավաստված իրավունքները ենթակա չեն փոխանցման, այդպիսի արժեթղթերով հավաստված իրավունքները կարող են փոխանցվել միայն համապարփակ իրավահաջորդության, բռնագրավման եւ բռնագանձման դեպքերում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի առաջին մասը «հատուցման պահանջների,» բառերից հետո լրացնել «պետական (գանձապետական) անվանական այն արժեթղթերի, որոնց թողարկման պայմաններով կնախատեսվեն, որ այդ արժեթղթերը գրավադրման ենթակա չեն,» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
В части второй статьи 149 Гражданского кодекса Республики Армения (5 мая 1998 года, далее – Кодекс):
1) первое предложение изложить в следующей редакции:
,,2. Права, удостоверенные именной ценной бумагой, могут передаваться в порядке, установленном для уступки требований (цессии), за исключением государственных (казначейских) именных ценных бумаг, условиями выпуска которых будет предусмотрено, что удостоверенные этими ценными бумагами права передаче не подлежат.";
2) часть вторую дополнить вторым предложением следующего содержания: ,,Государственные (казначейские) именные ценные бумаги, условиями выпуска которых будет предусмотрено, что права, удостоверенные этими именными ценными бумагами, передаче не подлежат, права, удостоверенные такими ценными бумагами, могут передаваться только в случаях общего правопреемства, конфискации и взыскания.".
Статья 2. Часть первую статьи 230 Кодекса после слов ,,причиненного жизни или здоровью," дополнить словами ,,государственных (казначейских) именных ценных бумаг, условиями выпуска которых будет предусмотрено, что эти ценные бумаги не подлежат передаче в залог,".