Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի  2003 թվականի) 89-րդ հոդվածում`
2) 2-րդ մասի 1-ին կետը «միջին ծանրության» բառերից առաջ լրացնել «ոչ մեծ ծանրության հանցագործության համար` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, իսկ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 1-ին կետը «միջին ծանրության» բառերից առաջ լրացնել «ոչ մեծ կամ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում «չորս տարի ժամկետով, կամ» բառերը փոխարինել «չորս տարի ժամկետով`» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիան «երեք ամիս ժամկետով» բառերից հետո լրացնել «, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 3-րդ մասը  ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը 225-րդ հոդվածից հետո լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ  2251 -րդ   հոդվածով.
«Հոդված 2251 . Անօրինական հրապարակային միջոցառում կամ այլ հրապարակային միջոցառում կազմակերպելը, անցկացնելը
1. Անօրինական հրապարակային միջոցառում կամ այլ հրապարակային միջոցառում կազմակերպելը, անցկացնելը`
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:
2. Անօրինական հրապարակային միջոցառումը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշման պահանջներին չենթարկվելուն ուղղված կոչերը՝
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մինչեւ երեք ամիս ժամկետով:»:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2581 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 2581 .  Հասարակական կարգը խախտող խմբային գործողություններ կազմակերպելը, դրանց ակտիվորեն մասնակցելը
Խմբային այնպիսի ապօրինի գործողություններ կազմակերպելը կամ դրանց ակտիվորեն մասնակցելը, որոնք կոպիտ կերպով խախտում են հասարակական կարգը, այն է` առաջացրել են պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կապի կազմակերպությունների կամ տրանսպորտի աշխատանքի խանգարում եւ զուգորդված են իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին բացահայտորեն չհնազանդվելու հետ, եթե բացակայում են ավելի ծանր հանցագործության հատկանիշներ`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 270-րդ հոդվածի վերնագիրը եւ դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Թմրամիջոցներ կամ հոգեներգործուն նյութեր ստանալու իրավունք տվող դեղատոմսեր կամ այլ փաստաթղթեր ապօրինի տալը կամ կեղծելը`»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «296-րդ,» բառը:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 296-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Անտառային ֆոնդի տարածքներում, ինչպես նաեւ անտառային ֆոնդի մեջ չմտնող տարածքներում կամ հատումներն արգելված ծառերը, թփերը հատելը կամ ոչնչացնելը, պետական կամ մասնավոր սեփականություն համարվող բուսածածկը ոչնչացնելը կամ մինչեւ աճի դադարեցման աստիճանի վնասելը, եթե այդ գործողությունները զգալի վնաս են պատճառել`»:
«2. Նույն արարքները, որոնք կատարվել են`
2) բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում,
3) խոշոր վնաս պատճառելով,
4) Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված ծառատեսակների կամ բուսածածկի նկատմամբ,
5) կրկին անգամ`
պատժվում են տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ուղղիչ աշխատանքներով` մեկից երկու տարի ժամկետով, կամ կալանքով` առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա:».
3) ավելացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասեր.
«3. Նույն արարքները, որոնք առաջացրել են առանձնապես խոշոր վնաս`
պատժվում են կալանքով` առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
4. Սույն հոդվածում զգալի վնաս է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից երկուհարյուրապատիկը չգերազանցող գումարը (արժեքը), խոշոր վնաս է համարվում երկուհարյուրապատիկից հազարապատիկը չգերազանցող գումարը (արժեքը), առանձնապես խոշոր վնաս է համարվում հազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը):»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 316-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ դա գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական  պարտականությունները կատարելու հետ՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված անձանց նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով:
3. Սույն օրենսգրքում իշխանության ներկայացուցիչ է համարվում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ծառայող այն անձը, ով ծառայողական ենթակայության տակ չգտնվող անձանց նկատմամբ սահմանված կարգով օժտված է կարգադրիչ լիազորություններով:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) դիսպոզիցիան «պարտակումը» բառից հետո լրացնել «եթե բացակայում են սույն օրենսգրքի 3341-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմի հատկանիշները`» բառերով.
2)  սանկցիայի «երկու տարի» բառերը փոխարինել «երեք տարի» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3341 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 3341 .  Քրեակատարողական հիմնարկից կամ ձերբակալվածներին պահելու վայրից փախուստ կատարած անձին  աջակցելը
1. Ուղղիչ հիմնարկից, կալանավորվածներին պահելու վայրից կամ ձերբակալվածներին պահելու վայրից փախուստ կատարած անձի` քննությունից կամ դատից կամ պատժի հետագա կրումից խուսափելուն ցանկացած ձեւով աջակցելը, եթե դա նախապես խոստացված չի եղել, եւ փախուստն արդեն տեղի է ունեցել`
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության համար դատապարտված անձի նկատմամբ`

Статья 1. В статье 89 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года):
2) пункт 1 части 2 перед словами ,,за преступление средней тяжести" дополнить словами ,,за преступление небольшой тяжести – на срок не свыше одного года, а".
Статья 2. Пункт 1 статьи 94 Кодекса после слов ,,за преступление" дополнить словами ,,небольшой или".
Статья 3. В санкции части 2 статьи 179 Кодекса слова ,,до четырех лет, либо лишением" заменить словами ,,до четырех лет с лишением".
Статья 4. Санкцию части 1 статьи 183 Кодекса после слов ,,до трех месяцев" дополнить словами ,, ,либо лишением свободы на срок не свыше одного года", а после слов ,,двух лет" поставить запятую.
Статья 5. Часть 3 статьи 186 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 6. Кодекс после статьи 225 дополнить статьей 2251 следующего содержания:
,,Статья 2251. Организация, проведение незаконного публичного мероприятия либо иного публичного мероприятия
1. Организация, проведение незаконного публичного мероприятия либо иного публичного мероприятия - наказываются штрафом в размере от двухсоткратного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы либо арестом на срок не свыше двух месяцев.
2. Призывы, направленные на неповиновение требованиям решения о прекращении незаконного публичного мероприятия, - наказываются штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо арестом на срок до трех месяцев.".
Статья 7. Кодекс дополнить статьей 2581 следующего содержания:
,,Статья 2581. Организация групповых действий, нарушающих общественный порядок, активное участие в них
Организация незаконных групповых действий или активное участие в таких действиях, которые грубо нарушают общественный порядок, то есть приводят к нарушению работы государственных органов или органов местного самоуправления, организаций связи либо транспорта, и сопровождаются явным неповиновением законным требованиям представителей власти, если отсутствуют признаки более тяжкого преступления, - наказываются штрафом в размере от четырехсоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы.".
Статья 8. Название и диспозицию статьи 270 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Незаконная выдача либо подделка рецептов или иных документов, дающих право на получение наркотических средств или психотропных веществ".
Статья 9. Из части 3 статьи 292 Кодекса исключить цифры ,,296,".
Статья 10. В статье 296 Кодекса:
1) диспозицию части 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Порубка или уничтожение на территориях лесного фонда, а также на не входящих в лесной фонд
территориях деревьев, кустарников либо запрещенных к порубке деревьев, кустарников, уничтожение или
повреждение до степени прекращения роста растительного покрова, считающегося государственной или
частной собственностью, если эти действия причинили значительный ущерб,-".
,,Те же деяния, совершенные:
1) с использованием должностного положения;
2) на особо охраняемых природных территориях;
3) с причинением крупного ущерба;
4) в отношении видов деревьев или растительного покрова, занесенных в Красную книгу Республики Армения;
5) повторно, - наказываются штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо арестом на срок не свыше трех месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше пяти лет или без такового.";
,,3. Те же деяния, повлекшие особо крупный ущерб,- наказываются арестом на срок не свыше трех месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше пяти лет или без такового.
4. В настоящей статье значительным ущербом считается сумма (стоимость), не превышающая размер от пятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, крупным ущербом - сумма (стоимость), не превышающая размер от двухсоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы, особо крупным ущербом считается сумма (стоимость), превышающая тысячекратный размер.".
Статья 11. Статью 316 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1. Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих служебных обязанностей – наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше пяти лет.
2. Насилие, опасное для жизни или здоровья, в отношении указанных в части первой настоящей статьи лиц в
связи с исполнением ими своих служебных обязанностей – наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
3. В настоящем Кодексе представителем власти считается лицо, служащее в государственных органах и органах местного самоуправления, наделенное в установленном порядке распорядительными полномочиями в отношении лиц, не находящихся в его служебном подчинении.".
Статья 12. В части 1 статьи 334 Кодекса:
1) диспозицию после слов ,,добытых преступным путем," дополнить словами ,,если отсутствуют признаки состава преступления, предусмотренного статьей 3341 настоящего Кодекса,";
2) в санкции слова ,,двух лет" заменить словами ,,трех лет".
Статья 13. Кодекс дополнить статьей 3341 следующего содержания:
,,Статья 3341. Содействие лицу, совершившему побег из уголовно-исполнительного учреждения или места содержания задержанных
1. Содействие в любой форме лицу, совершившему побег из исправительного учреждения, места содержания арестованных или места содержания задержанных, в избежании расследования, либо ареста, либо несения дальнейшего наказания, если заранее не было общано о содействии и побег уже совершен, - наказывается лишением свободы на срок не свыше трех лет.
2. То же деяние, совершенное в отношении лица, осужденного за тяжкое или особо тяжкое преступление,- наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет.".