Գործում է «Ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման եւ կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքը
ԾԽԱԽՈՏԻ ԻՐԱՑՄԱՆ, ՍՊԱՌՄԱՆ ԵՎ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է ծխախոտի իրացման, սպառման, օգտագործման  եւ արդյունաբերության բնագավառում ծագած իրավահարաբերությունները, կոչված է ներկա եւ ապագա սերունդներին պաշտպանելու ծխախոտի օգտագործման եւ ծխախոտի ծխի՝ մարդկանց առողջության համար վնասակար ազդեցությունից, ինչպես նաեւ սոցիալական, բնապահպանական եւ այլ  հետեւանքներից։
տեսակ՝ տվյալ ֆիրմայի տեսականին ներկայացնող տարրերի ամբողջություն, որը, որպես մեկ միասնություն, գործածում է արտադրողը՝ սպառողին հնարավորություն տալով տարբերակելու տվյալ արտադրողի ծխախոտային արտադրանքը մյուսներից.
ծխախոտ՝ ոլորված կամ գլանակաձեւ կառուցվածքով ցանկացած արտադրատեսակ, որը պարունակում է ծխախոտային հումք կամ դրան փոխարինող (բացի սիգարներից ու սիգարիլլաներից) եւ նախատեսված է որոշակի պայմաններում օգտագործելու համար.
նիկոտին՝  ծխախոտի եւ ծխի մեջ պարունակվող նիկոտինի ալկալոիդներ.
խեժ՝  ծխախոտի այրման  հետեւանքով առաջացած չմշակված բաղադրիչ.
ծխախոտային արտադրատեսակ՝  արտադրանք, որն ամբողջությամբ կամ մասամբ արտադրված է ծխախոտային արտադրատեսակի համար հումք համարվող տերեւից՝ ծխելու, ծամելու կամ հոտ քաշելու համար.
ծխախոտային արդյունաբերություն՝ ծխախոտային արտադրատեսակներ արտադրողներ, մեծածախ բաշխողներ եւ ներմուծողներ.
ծխախոտի դեմ պայքար՝  մատակարարումների, պահանջարկի եւ վնասի նվազեցման ոլորտում ռազմավարության լայն շրջանակ, որն    ուղղված է բնակչության առողջության բարելավմանը՝ ծխախոտային արտադրատեսակների վերացման կամ օգտագործման նվազեցման, ինչպես նաեւ բնակչության վրա ծխախոտի ծխի ազդեցության նվազեցման  կամ վերացման միջոցով։
Հոդված 2. Հակածխախոտային ծրագիրը
1. Հայաստանի Հանրապետության  կառավարությունը մշակում եւ իրականացնում է ծխախոտի ու ծխախոտային արտադրատեսակի  օգտագործման եւ առողջության վերահսկման ու առողջ ապրելակերպի քարոզչությանն ուղղված՝ ծխախոտի դեմ պայքարի պետական ծրագիր։
2. Տեղական ինքնակառավարման մարմինները, ելնելով պետական ծրագրից, կարող են մշակել եւ իրականացնել ծրագրեր։
Հոդված 3. Ծխախոտային արդյունաբերության վերաբերյալ  տեղեկատվության մատչելիության ապահովումը
1. Յուրաքանչյուր մարդ պետք է տեղեկացված լինի ծխախոտի օգտագործման եւ ծխախոտի ծխի ազդեցության հետեւանքով առողջությանը պատճառված վնասի  մասին։
2.  Ծխախոտային արդյունաբերություն իրականացնող անձինք պարտավոր են՝
1) ապահովել բնակչության՝ տեղեկատվություն ստանալու ազատության եւ մատչելիության իրավունքն  այդ բնագավառում.
2) իրազեկել մարդկանց՝ առողջության համար ծխախոտի եւ ծխի բացասական, ինչպես նաեւ տնտեսական ու բնապահպանական հետեւանքների մասին։
Հոդված 4. Ծխախոտի եւ ծխախոտային արդյունաբերության  գովազդը
Ծխախոտի եւ ծխախոտային արդյունաբերության գովազդի հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Գովազդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջներին համապատասխան։
Հոդված 5. Ծխախոտտյին արտադրատեսակներին ներկայացվող անվտանգության պահանջները
1. Ծխախոտային արտադրատեսակները ենթակա են պարտադիր հավաստագրման՝ վերջինիս համար նախատեսված սխեմաներով։
2. Ծխախոտային արտադրատեսակների բաղադրության եւ դրանցից արտանետվող նյութերի փորձաքննության ու չափման կարգը, ինչպես նաեւ այդ բաղադրության եւ արտազատվող նյութերի կարգավորման չափաքանակները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
3. Արգելվում է ծխախոտի արտադրությունը, ներմուծումը, իրացումը, եթե ծխախոտի ծխում նիկոտինի եւ խեժի պարունակությունը գերազանցում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած թույլատրելի սահմանը։
Հոդված 6. Ծխախոտի ստանդարտացումը
Սույն օրենքի պահանջները բավարարում են համապատասխանության հավաստագրով այն ծխախոտային արտադրատեսակները, որոնք հավաստված են ազգային ստանդարտների ցանկում։
Հոդված 7. Ծխախոտային արտադրատեսակների իրացման սահմանափակումները
1. Ծխախոտային արտադրատեսակների իրացումը կազմակերպելիս անհրաժեշտ է՝
1) խուսափել ծխախոտային արտադրատեսակի կեղծ, մոլորեցնող բնութագրի, առողջության վրա ծխախոտի ազդեցության, վտանգների  կամ արտազատվող նյութերի մասին ոչ ճիշտ տեղեկություններ տարածելու միջոցով (ներառյալ՝ նկարագրությունը, առեւտրային պիտակը, խորհրդանիշը կամ այլ նշաններ, արտադրատեսակի պակաս վնասակարությունը եւ այլն) ծխախոտային արտադրատեսակի վաճառքից.
2) արգելել ծխախոտային արտադրատեսակը որպես այլ ապրանքատեսակների վաճառքի խթանման միջոց կամ այլ շահադրդման ձեւ առաջարկելը.
3) չնշել ծխախոտային արտադրատեսակների անվանումներն ու ապրանքային նշանները  մարզական հանդերձանքի եւ գույքի, խաղալիքների, տիկնիկների, մրցավազքային մեքենաների մանրակերտների, տեսաշարային, ձայնային եւ տեսաձայնաշարային խաղերի, քաղցրավենիքի կամ նմանատիպ այլ առարկաների վրա.
4)  արգելել  ծխախոտային բոլոր արտադրատեսակների կամ դրանց նմուշների անվճար տարածումը  քարոզչության նպատակով.
5) արգելել ծխախոտային ցանկացած արտադրատեսակի անվանումը կամ ապրանքային նշանը կրող ապրանքների (կարճաթեւ վերնաշապիկներ, գլխարկներ, մարզական վերնաշապիկներ, արեւապաշտպանիչ հովարներ, ուսապարկեր, արեւային ակնոցներ, գրենական պիտույքներ, որոնք կրելիս կամ գործածելիս աչքի են զարնում եւ տեսանելի են դիմացինին)  տարածումը, վաճառքը կամ որպես պարգեւատրում (մրցանակ) առաջարկելը։
Սույն դրույթը չի արգելում ծխախոտային արտադրատեսակների անվանումների եւ ապրանքային նշանի զետեղումը ծխելու հետ առնչվող այնպիսի պիտույքների վրա, ինչպիսիք են հրահաններն ու մոխրամանները։
Արգելվում է ծխախոտային արտադրատեսակների հովանավորությունը միջազգային իրադարձությունների, միջոցառումների ժամանակ կամ դրանց մասնակիցների շրջանում։
2. Ծխախոտային ցանկացած ապրանքատեսակ ներառում է առողջապահության  բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի (այսուհետ՝ լիազորված մարմին) հաստատած նախազգուշացում` մարդու առողջության վրա ծխախոտի ներգործած բացասական ազդեցության վերաբերյալ:
Հոդված 8. Ծխախոտային արտադրատեսակների իրացման սահմանափակումները
1. Ծխախոտային արտադրատեսակների վաճառքն արգելվում է`
1) 18 տարին չլրացած անձանց.
2) 18 տարին չլրացած անձանց կողմից.
3) բաց տուփերով կամ հատով.
4) առանց վաճառողի անմիջական մասնակցության (իրացումը վաճառքի ավտոմատ համակարգի, էլեկտրոնային կամ մեխանիկական այլ սարքավորումների միջոցով), բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված վայրերի, որտեղ անչափահասների մուտքն արգելվում է.
5) առողջապահական,  կրթական,  մանկական,  դաստիարակչական  հաստատություններում, մարզական դահլիճներում, համալիրներում, մարզադաշտերում եւ առողջարաններում.
6) առանց Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ակցիզային դրոշմանիշի.
7) եթե ծխախոտի արտադրանքի տուփի վրա չի նշված քանակը (համապատասխանաբար՝ հատերով կամ գրամներով).
8) եթե տուփի վրա փակցված չէ ծխախոտում թունավոր բաղադրիչների պարունակության ծավալը (նիկոտին, խեժ), կամ դրանց պարունակությունը գերազանցում է թույլատրելի սահմանաչափը.
9) եթե տուփի վրա զետեղված չէ ծխելու վնասակարության մասին լիազորված մարմնի հաստատած նախազգուշացումը.
10) եթե ապրանքային նշանը կեղծված է, կամ ապրանքների արտադրությունը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության  օրենսդրությանը:
2. Ծխախոտի վաճառքի բոլոր կետերում` դրամարկղերի մոտ կամ դրանց հարակից  տարածքներում,  տեսանելի մասում պարտադիր փակցվում են հետեւյալ նախազգուշացումները.
1) 18 տարին չլրացած անձանց ծխախոտ չի վաճառվում.
2) լիազորված մարմնի  զգուշացումները` մարդու առողջության վրա ծխախոտի ներգործած բացասական ազդեցության վերաբերյալ:
3. Ծխախոտային արտադրատեսակների իրացմամբ զբաղվող բոլոր անձինք  ծխախոտային արտադրատեսակների վաճառքն իրականացնելիս 18 տարեկանից ցածր արտաքին տեսք ունեցող քաղաքացիներին պարտավոր են ծխախոտ չվաճառել։
Եթե գնորդը ներկայացնում է անձը հաստատող փաստաթուղթ (անձնագիր, վարորդական իրավունքի կամ զինվորական ծառայության վկայական), ապա միայն այդ դեպքում ծխախոտային արտադրատեսակի իրացմամբ զբաղվողը կարող է կատարել ծխախոտի վաճառք։
Հոդված 9. Ծխախոտային արտադրատեսակների փաթեթավորումը
1. Ծխախոտային   արտադրատեսակների   յուրաքանչյուր   փաթեթավորում Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզվով ներառում է՝
1) խեժի, նիկոտինի պարունակության մասին տեղեկություն, որը պետք է զետեղված լինի ծխախոտի տուփի կողմնային պատերից մեկի վրա.
2) առողջության վրա ծխախոտի ներգործած բացասական ազդեցության մասին նախազգուշացում: Բնակչության առողջության վրա ծխախոտի բացասական ներգործության նախազգուշացման տեքստը հաստատում է լիազորված մարմինը։
Նախազգուշացման տեքստը պետք է զբաղեցնի ոչ պակաս, քան մեծածախ եւ մանրածախ առեւտրում օգտագործվող սպառողական փաթեթի (ծխախոտի տուփի) առջեւի եւ հետեւի պատերի  ծավալի 30 տոկոսը:
2. Նախազգուշացման տեքստը պետք է`
1) հստակ ու ընթեռնելի լինի.
2) տպված լինի մուգ թանաքով՝ հակադիր ֆոնի վրա.
3) տպված լինի այնպես, որ բացառի այն  հեռացնելու հնարավորությունը.
4) տուփի վրա տեղադրվի այնպես, որ բացելիս հնարավոր լինի խուսափել այն վնասելուց:
3. Նախազգուշացման տեքստը չպետք է`
1) տպագրվի կամ ամրակցվի թափանցիկ կամ արտաքին փաթեթավորման տարր համարվող թղթի վրա.
2) թաքնված կամ ծածկված լինի տպագրված այլ տեղեկատվությամբ կամ պատկերով.
3) տպագրված լինի սպառողական փաթեթի (ծխախոտի տուփի) ակցիզային դրոշմանիշերի վրա:
Հոդված 10. Ծխախոտային արտադրատեսակների ոչնչացումը
Ծխախոտային այն բոլոր արտադրատեսակները, որոնք արտադրվել կամ իրացվել են` հակասելով սույն օրենքին կամ չեն համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին, ենթակա են բռնագրավման: Բռնագրավված ծխախոտը ենթակա է ոչնչացման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրսնդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումները
1.  Ծխելն արգելվում է`
1) կրթական՝ ուսումնական, արտադպրոցական, մանկական, դաստիարակչական եւ այլ հաստատություններում.
2) մշակութային հաստատություններում՝ կինոթատրոններում, թատրոններում, մարզական տարածքներում, կրկեսում, համերգասրահներում, թանգարաններում, գրադարաններում, ցուցահանդեսներում, դահլիճներում, լսարաններում եւ մինչեւ 18 տարեկանների համար նախատեսված հանգստի եւ ժամանցի վայրերում.
3) առողջապահական հաստատություններում՝ հիվանդանոցներում, պոլիկլինիկաներում, ամբուլատորիաներում, առողջարաններում եւ առողջապահական  այլ կազմակերպություններում.
4) բոլոր հիմնարկների, կազմակերպությունների շենքերի տարածքներում, բացառությամբ դրա համար նախատեսված վայրերի.
5) այն վայրերում, որտեղ ծխելն արգելված է՝ համաձայն հրդեհային անվտանգության կանոնների.
6) քաղաքային տրանսպորտում եւ փոխադրամիջոցներում, ներառյալ` ավտոբուսները, երթուղային տաքսիները, գնացքները (բացառությամբ այդ նպատակով առանձնացված վագոնների), ինչպես նաեւ օդակայանները, ավտոբուսի եւ գնացքի կայարանները։
2. Հիմնարկների, կազմակերպությունների ղեկավարները համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկում ծխելու համար հատուկ հատկացված գոտիներ ստեղծելու համար: Տեսանելի վայրում ապահովում են  ծխելու արգելքի մասին հայտարարություն։
3.  Հիմնարկների, կազմակերպությունների ղեկավարները պարտավոր են միջոցներ ձեռնարկել աշխատանքային ժամերին (ներառյալ՝ հանգստի եւ ճաշի համար նախատեսված ընդմիջումները) փակ աշխատանքային տարածքներում ծխախոտի գործածության համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ,  որպեսզի ծխողները չխանգարեն չծխողներին՝ հաշվի առնելով վերջիններիս նախապատվությունը:
Այդպիսի միջոցառումները ներառում, բայց չեն սահմանափակվում՝
1) ընդմիջումների ժամանակ հստակ կերպով առանձնացված ծխելու գոտիների ապահովմամբ.
2) միայն անհատական փակ աշխատանքային տարածքներում ծխելու թույլտվությամբ։
4. Ռեստորաններում, սրճարաններում եւ հանրային սննդի այլ կազմակերպություններում  ծխելու համար կարող են լինել առանձնացված տարածքներ, հատվածներ, գոտիներ։
Հոդված 12. Պատասխանատվությունը սույն օրենքը խախտելու դեպքում
1. Սույն օրենքով նախատեսված դրույթները խախտող յուրաքանչյուր իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձ ենթարկվում է պատասխանատվության՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
2. Սույն օրենքի դրույթների նկատմամբ վերահսկողությունը իրականացնում է լիազորված մարմինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության   սահմանած կարգով, բացառությամբ պետական իշխանության մարմինների, որոնց դեպքում վերահսկողությունն իրականացնում է տվյալ կազմակերպության ղեկավարությունը։
Հոդված 13. Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքի 9-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ պարբերությամբ սահմանված՝ մեծածախ եւ մանրածախ առեւտրում օգտագործվող փաթեթի առջեւի եւ հետեւի պատերի ծավալի 30 տոկոսը զբաղեցնող նախազգուշացման պահանջը ուժի մեջ է մտնում 2008 թվականի փետրվարի մեկից, իսկ մինչ այդ նախազգուշացման ծավալը կազմում է առնվազն 4 տոկոսը։
2. Սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում։
Հոդված 14. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող երեսուներորդ օրվանից։
19.01.2005
08.04.2008 «Ծխախոտի իրացման, սպառման եւ օգտագործման սահմանափակումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
07.04.2009 «Ծխախոտի իրացման, սպառման եւ օգտագործման սահմանափակումների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին

ОБ ОГРАНИЧЕНИЯХ РЕАЛИЗАЦИИ, ПОТРЕБЛЕНИЯ И ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТАБАКА
Настоящий Закон регулирует правоотношения, возникшие в области реализации, потребления, использования табака и табачной промышленности, призван защищать настоящее и будущие поколения от негативного воздействия на здоровье людей потребления табака и табачного дыма, а также от социальных, экологических и других последствий.
вид - совокупность элементов, представляющих ассортимент данной фирмы, которые производитель применяет как единое целое, давая потребителю возможность отличать табачную продукцию данного производителя от других;
табак – любое изделие с крученой или цилиндрической структурой, содержащее табачное сырье или его заменитель (за исключением сигар и сигарилл) и предусмотренное для использования в определенных условиях;
никотин – алкалоиды никотина, содержащиеся в табаке и дыме;
смола –необработанный компонент, образованный вследствие сгорания табака;
табачное изделие  - продукция для курения, жевания или нюханья, полностью или частично произведенная из листа, считающегося сырьем для табачного изделия;
табачная промышленность – производители, оптовые распределители и импортеры табачных изделий;
борьба против курения – широкий круг стратегий в сфере поставок, спроса и уменьшения вреда, которые направлены на улучшение здоровья населения посредством ликвидации или уменьшения потребления табачных изделий, а также уменьшения или ликвидации воздействия табачного дыма на население.
Статья 2. Антитабачная программа
1. Правительство Республики Армения разрабатывает и осуществляет государственную программу борьбы против табака, направленную против потребления табака и табачных изделий, на контроль за состоянием здоровья и пропаганду здорового образа жизни.
2. Органы местного самоуправления могут разрабатывать и осуществлять программы исходя из государственной программы.
Статья 3. Обеспечение доступности информации о табачной промышленности
1. Каждый человек должен быть проинформирован о вреде, причиняемого здоровью вследствие потребления табака и воздействия табачного дыма.
2. Лица, занятые в табачной промышленности, обязаны:
1) обеспечивать право населения на свободу получения информации в этой области и доступ к ней;
2) информировать людей о негативных последствиях табака и табачного дыма для здоровья, а также об экономических и экологических последствиях.
Статья 4. Реклама табака и табачной промышленности
Отношения, связанные с рекламой табака и табачной промышленности, регулируются в соответствии с требованиями Закона Республики Армения “О рекламе”.
Статья 5. Требования безопасности, предъявляемые к табачным изделиям
1. Табачные изделия подлежат обязательной сертификации по предусмотренным для них схемам.
2. Порядок экспертизы и измерения состава табачных изделий и выделяемых ими веществ, а также нормы регулирования этого состава и выделяющихся веществ устанавливаются Правительством Республики Армения.
3. Запрещается производство, ввоз, реализация табака, если содержание никотина и смолы в табачном дыме превышает допустимый предел, утвержденный Правительством Республики Армения.
Статья 6. Стандартизация табака
Требованиям настоящего Закона отвечают табачные изделия с сертификатом соответствия, подтвержденные перечнем национальных стандартов.
Статья 7. Ограничения реализации табачных изделий
1. При организации реализации табачных изделий необходимо:
1) избегать продажи табачного изделия посредством распространения недостоверных сведений о ложной, вводящей в заблуждение характеристике табачного изделия, воздействии табака на здоровье, об опасностях или выделяемых им веществах (включая описание, торговую марку, символ или другие знаки, менее вредную продукцию и т.д.);
2) запрещать предложение табачного изделия в качестве средства стимулирования продажи других товаров или другой формы продвижения интересов;
3) не указывать названия и товарные знаки табачных изделий на спортивном инвентаре и имуществе, игрушках, куклах, моделях гоночных автомобилей, видео, аудио и аудиовизуальных играх, сладостях или других подобных предметах;
4) запрещать бесплатное распространение всех табачных изделий или их образцов с целью пропаганды;
5) запрещать распространение, продажу или предложение в качестве вознаграждения (приза) товаров с названием или товарным знаком любого табачного изделия (рубашки с короткими рукавами, шляпы, спортивные рубашки, солнцезащитные козырьки, рюкзаки, солнцезащитные очки, канцелярские принадлежности, которые при ношении или использовании выделяются и видимы для других).
Настоящее положение не запрещает размещение названий и товарного знака табачных изделий на таких аксессуарах как зажигалки и пепельницы.
Запрещается спонсирование табачных изделий во время международных событий, мероприятий или среди их участников.
2. Любая табачная продукция включает предупреждение о негативном воздействии табака на здоровье человека, утвержденное уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган).
Статья 8. Ограничения реализации табачных изделий
1. Продажа табачных изделий запрещается:
1) лицам, не достигшим 18 лет;
2) лицами, не достигшими 18 лет;
3) в открытых пачках или поштучно;
4) без непосредственного участия продавца (реализация через автоматическую систему продажи, другое электронное или механическое оборудование), за исключением установленных законодательством Республики Армения мест, куда вход несовершеннолетним запрещен;
5) в медицинских, учебных, детских, воспитательных заведениях, спортивных залах, комплексах, стадионах и санаториях;
6) без акцизной марки, установленной законодательством Республики Армения;
7) если количество (соответственно в штуках или граммах) не указано на пачке табачного изделия;
8) если на пачке не размещен объем содержания в сигарете токсичных компонентов (никотин, смола) или их содержание превышает допустимую норму;
9) если на пачке не размещено предупреждение о вреде курения, утвержденное уполномоченным органом;
10) если товарный знак является сфальсифицированным или производство товаров противоречит законодательству Республики Армения.
2. Во всех точках продажи табака около касс или в прилегающих к ним зонах в видимой части размещаются следующие предупреждения:
1) сигареты не продаются лицам, не достигшим 18 лет;
2) предупреждения уполномоченного органа о негативном воздействии табака на здоровье человека.
3. Все лица, занимающиеся реализацией табачных изделий, при продаже табачных изделий обязаны не продавать сигареты гражданам в возрасте до 18 лет.
Если покупатель предоставляет документ, удостоверяющий личность (паспорт, водительское удостоверение или удостоверение военнослужащего), только тогда лицо, занимающееся реализацией табачных изделий, может производить продажу сигарет.
Статья 9. Упаковка табачных изделий
1. Каждая упаковка табачных изделий на государственном языке Республики Армения включает:
1) сведение о содержании смолы, никотина, которое должно быть размещено на одной из боковых стенок сигаретной пачки;
2) предупреждение о негативном воздействии табака на здоровье. Текст предупреждения о негативном воздействии табака на здоровье населения утверждается уполномоченным органом.
Текст предупреждения должен занимать не менее 30 процентов объема передней и задней стенок потребительской упаковки (пачки сигарет), используемой в оптовой и розничной торговле.
2. Текст предупреждения должен быть:
1) четким и легко читаемым;
2) напечатан темными чернилами на контрастном фоне;
3) напечатан таким образом, чтобы исключить возможность его удаления;
4) размещен на пачке таким образом, чтобы избежать его повреждения при открывании.
3. Текст предупреждения не должен быть:
1) напечатан или размещен на прозрачной бумаге или на бумаге, считающейся внешним элементом упаковки;
2)  скрыт или закрыт другой печатной информацией или изображением;
3)  напечатан на акцизных марках потребительской упаковки (сигаретной пачки).
Статья 10. Уничтожение табачных изделий
Все табачные изделия, которые произведены или реализованы с нарушением настоящего Закона или не соответствуют требованиям законодательства Республики Армения, подлежат конфискации. Изъятый табак подлежит уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 11. Ограничения потребления табака
1. Курение запрещено:
1) в образовательных учреждениях – учебных, внешкольных, детских, воспитательных и других заведениях;
2) в учреждениях культуры -  кинотеатрах, театрах, спортивных площадках, цирке, концертных залах, музеях, библиотеках, выставках, залах, аудиториях и зонах отдыха и развлечений, предусмотренных для лиц до 18 лет;
3) в учреждениях здравоохранения - больницах, поликлиниках, амбулаториях, санаториях и других организациях здравоохранения;
4) на территориях зданий всех учреждений, организаций, за исключением мест, предусмотренных для этого;
5) в местах, где курение запрещено в соответствии с правилами пожарной безопасности;
6) в городском транспорте и транспортных средствах, включая автобусы, маршрутные такси, поезда (кроме вагонов, выделенных для этой цели), а также в аэропортах, на автобусных и железнодорожных станциях.
2. Руководители учреждений, организаций принимают соответствующие меры по созданию специально выделенных зон для курения. Обеспечивают размещение объявления о запрете курения на видимом месте.
3. Руководители учреждений, организаций обязаны принимать меры по созданию условий для потребления табака на закрытых рабочих территориях в рабочее время (включая перерывы, предусмотренные для отдыха и обеда), чтобы курящие не мешали некурящим - с учетом предпочтения последних.
Такие меры включают, но не ограничиваются:
1) обеспечением четко выделенных зон курения во время перерывов;
2) разрешением на курение только в индивидуальных закрытых рабочих зонах.
4. В ресторанах, кафе и других заведениях общественного питания могут быть выделенные территории, секции и зоны для курения.
Статья 12. Ответственность в случае нарушения настоящего Закона
1. Любое юридическое и физическое лицо, нарушившее предусмотренные настоящим Законом положения, несет ответственность в порядке, установленном законом Республики Армения.
2. Контроль в отношении положений настоящего Закона осуществляется уполномоченным органом в порядке, установленном Правительством Республики Армения, за исключением органов государственной власти, когда контроль осуществляется руководством данной организации.
Статья 13. Переходные положения
1. Требование об установленном абзацем 2 части первой статьи 9 настоящего Закона предупреждении, занимающем 30 процентов объема передней и задней стенок упаковки, используемой в оптовой и розничной торговле, вступает в силу с 1 февраля 2008 года, а до этого объем предупреждения составляет минимум 4 процента.
2. Часть 2 статьи 11 настоящего Закона вступает в силу в течение одного года после вступления в силу настоящего Закона.
Статья 14. Вступление Закона в силу
08.04.2008 О внесении изменения в Закон Республики Армения ''Об ограничениях реализации, потребления и использования табака''
07.04.2009 О внесении дополнений и изменения в Закон Республики Армения ''Об ограничениях реализации, потребления и использования табака''