«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (4 դեկտեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-272) 1-ին հոդվածի 1-ին եւ 4-րդ մասերում «տեղական ինքնակառավարման մարմիններ» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «համայնքային» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «պաշտոնները» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւՀայաստանիՀանրա՟պե՟տու՟թյան համայնքների ղեկավարների տեղակալների, խորհրդականների, մամուլի քար՟՟տու՟ղար՟ների, օգնական՟նե՟րի եւ ռեֆերենտների պաշ՟տոն՟ները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 51 -րդ մասով.
«51 . Համայնքային ծառայողին քաղաքացիական ծառայության պաշտոնի նշանակման հետ միաժամանակ շնորհվում է նրա` համայնքային ծառայության դասային աստիճանին համապատասխան քաղաքացիական ծառայության դասային աստիճան:»:
Հոդված 4. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1)«ա» «բ» եւ «գ» կետերը «հայեցողական» բառից հետո լրացնել«, բացառությամբ Հայաստանի Հանրա՟պե՟տու՟թյան համայնքների ղեկավարների տեղակալների, խորհրդականների, մամուլի քար՟՟տու՟ղար՟ների, օգնական՟նե՟րի եւ ռեֆերենտների պաշ՟տոն՟ների,» բառերով.
2) «բ» կետը «առնվազն մեկ տարվա աշխատանքային ստաժ» բառերից հետո լրացնել «կամ համայնքային ծառայության գլխավոր պաշտոնի առնվազն երեք տարվա աշխատանքային ստաժ» բառերով.
3) «գ» կետը «քաղաքացիական ծառայության պաշտոններում» բառերից հետո լրացնել «կամ համայնքային ծառայության պաշտոններում» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГРАЖДАНСКОЙ СЛУЖБЕ"
Статья 1. В частях 1 и 4 статьи 1 Закона Республики Армения ,,О гражданской службе" (4 декабря 2001 года, ЗР-272) слова ,,органы местного самоуправления" заменить словами "муниципальные органы" в соответстующих падежных формах.
Статья 2. Часть 3 статьи 3 Закона после слов ,,настоящей статьи" дополнить словами ,, , а также должности заместителей, советников, пресс-секретарей, помощников и референтов глав муниципалитетов Республики Армения".
Статья 3. Статью 8 Закона дополнить частью 51 следующего содержания:
,,51 . Муниципальному служащему одновременно с назначением на должность гражданской службы присваивается классный чин гражданской службы, соответствующий его классному чину муниципальной службы.".
Статья 4. В части 1 статьи 10 Закона:
1) пункты ,,а", ,,б" и ,,в" после слов ,,дискреционной должности" дополнить словами ,, , за исключением дискреционных должностей заместителей, советников, пресс-секретарей, помощников и референтов глав муниципалитетов, ";
2) пункт ,,б" после слов ,, референтов глав муниципалитетов, " дополнить словами ,, либо не менее трех лет трудового стажа в главной должности муниципальной службы,";
3) пункт ,,в" после слов ,, в должностях гражданской службы" дополнить словами ,, либо в должностях муниципальной службы".