«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 հունիսի 1996 թվականի, ՀՕ-69) 5-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» կետով՝
«դ) հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի կազմակերպումն ու կարգավորումը:».
բ) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ«ը» կետով ՝
«ը) իրականացնում է հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման վերաբերյալ տեղեկություններիհավաքագրումը, համակարգումն ու վերլուծությունը, տեղեկությունների փոխանակումը եւ տրամադրումը ներպետական իրավասու մարմիններին եւ միջազգային կազմակերպություններին, իսկ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ այլ պետությունների իրավասու մարմիններին:»:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի բաշխման ենթակա շահույթի հաշվարկի մեջ չեն ընդգրկվում սույն օրենքի 13-րդ հոդվածով սահմանված ոսկու, հատուկ փոխառության իրավունքների, արտարժույթների եւ դրանցով արտահայտված արժեքների վերագնահատումից եւ ձեռքբերումից առաջացած եկամուտների եւ ծախսերի դրական տարբերությունը՝ ճշգրտված նախորդ ժամանակաշրջանների բացասական արդյունքների հատուցմանն ուղղված գումարների չափով:»:
Հոդված 3 . Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ը2 » կետով՝
«ը2 ) թանկարժեք մետաղների, հատուկ փոխառության իրավունքների, արտարժույթների եւ դրանցով արտահայտված արժեքների ձեռքբերումից առաջացած գումարները.».
բ) 3-րդ մասի «ա» կետը վեցերորդ թվարկումից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր թվարկումով.
«- ոսկու, հատուկ փոխառության իրավունքների, արտարժույթների եւ դրանցով արտահայտված արժեքների ձեռքբերումից առաջացած կորուստները.»:
Հոդված 4. Օրենքի 20-րդ հոդվածի «լ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«լ) իրականացնում է « Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները.»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակմանը հաջորդող վաթսուներորդ օրվանից:
Սույն օրենքի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածների դրույթները տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի 2004 թվականի եւ հետագա տարիների ֆինանսական արդյունքների վրա:

В статье 5 Закона Республики Армения ,,О Центральном банке Республики Армения" ( 30 июня 1996 года, ЗР-69):
а) часть 1 дополнить пунктом ,,г" следующего содержания:
,,г) организация и координация борьбы с легализацией доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма.";
б) часть 2 дополнить пунктом ,,з" следующего содержания:
,,з) осуществляет сбор, систематизацию и анализ сведений о легализации доходов, полученных преступным путем, и финансировании терроризма, обмен информацией и ее передачу внутригосударственным компетентным органам и международным организациям, а в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Армения, - также и компетентным органам других государств.".
Статья 2. Абзац второй части 1 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
,,В расчет подлежащей распределению прибыли Центрального банка Республики Армения не включается положительная разница между доходами и расходами, возникшая от установленных статьей 13 настоящего Закона переоценки и приобретения золота, прав на специальный займ, иностранной валюты и выраженных в них ценностей, в размере уточненных сумм, направленных на компенсацию отрицательных результатов за предыдущие периоды.".
а) часть 1 дополнить пунктом ,,з2 " следующего содержания:
,,з2 ) суммы, возникшие от приобретения драгоценных металлов, прав на специальный займ, иностранной валюты и выраженных в них ценностей;";
б) пункт ,,а" части 3 после шестого перечисления дополнить новым перечислением следующего содержания:
,, - убытки, образовавшиеся от приобретения золота, прав на специальный займ, иностранной валюты и выраженных в них ценностей;".
Статья 4. Пункт ,,аб" статьи 20 Закона изложить в следующей редакции:
,,аб) осуществляет полномочия, предоставленные ему Законом Республики Армения ,,О борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма";".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на шестидесятый день после его опубликования.
Положения статей 2 и 3 настоящего Закона распространяются на финансовые итоги Центрального банка Республики Армения за 2004 год и последующие годы.