ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔԸ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԴՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգիրքը (այսուհետ՝ օրենսգիրք) գործողության մեջ դնել պաշտոնական հրապարակման պահից վեց ամիս հետո:
Հոդված 2. Մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը ծագած աշխատանքային հարաբերությունները շարունակվում են, եւ դրանց նկատմամբ կիրառվում են օրենսգրքի դրույթները:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, անհրաժեշտ է օրենսգրքին համապատասխանեցնել աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտեր:
Մինչեւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտեր օրենսգրքին համապատասխանեցնելը դրանք կիրառվում են այնքանով, որքանով չեն հակասում օրենսգրքին:
Մինչեւ օրենսգրքի գործողության մեջ դնելը հրապարակված այլ նորմատիվ իրավական ակտեր, գերատեսչական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների այն ակտերը, որոնցով կարգավորվող հարաբերություններն օրենսգրքի համաձայն պետք է կարգավորվեն միայն օրենքով, գործում են մինչեւ համապատասխան օրենքները գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում, գործատուները պարտավոր են առանց աշխատանքային պայմանագրի աշխատանքային հարաբերությունների մեջ մտած աշխատողների հետ կնքել աշխատանքային պայմանագրեր` օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Հոդված 5. Գործատուն պարտավոր է օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո` երեք տարվա ընթացքում, ապահովել օրենսգրքի 208-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 243-րդ, 245-րդ, 249-255-րդ հոդվածների պահանջների կատարումը:
Հոդված 6. Աշխատանքային վեճերի նկատմամբ օրենսգրքի  դրույթները տարածվում են այն դեպքում, եթե աշխատանքային վեճն առաջացել է օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո:
Հոդված  7.  Օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու պահից  ուժը կորցրած ճանաչել 1972 թվականի հունիսի 16-ի` «Հայկական ՍՍՀ աշխատանքային օրենսգիրքը հաստատելու մասին» Հայկական ՍՍՀ օրենքը եւ դրանով հաստատված Հայկական ՍՍՀ աշխատանքային օրենսգիրքը` հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով, «Հայկական ՍՍՀ աշխատանքային օրենսգիրքը կիրառելու կարգի մասին» Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի նախագահության 1972 թվականի սեպտեմբերի 29-ի հրամանագիրը:

О ВВЕДЕНИИ В ДЕЙСТВИЕ ТРУДОВОГО КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Ввести в действие Трудовой кодекс Республики Армения (далее - Кодекс) через шесть месяцев с момента его официального опубликования.
Статья 2. Трудовые отношения, возникшие до введения Кодекса в действие, продолжаются и к ним применяются положения Кодекса.
Статья 3. В течение одного года со дня введения Кодекса в действие необходимо приведение в соответствие с Кодексом законов и иных правовых актов, содержащих нормы трудового права.
До приведения в соответствие с Кодексом законов и иных правовых актов, содержащих нормы трудового права, они применяются постольку, поскольку не противоречат Кодексу.
Принятые до введения Кодекса в действие иные нормативные правовые акты, ведомственные акты и акты органов местного самоуправления, регулируемые которыми отношения согласно Кодексу должны регулироваться только законом, действуют до введения в действие соответствующих законов.
Статья 4. Работодатели обязаны в установленном законом порядке заключить трудовые договоры с работниками, вступившими в трудовые отношения без трудового договора, в течение одного года со дня введения Кодекса в действие.
Статья 5. Работодатели обязаны обеспечить выполнение требований части 1 статьи 208, статей 243, 245, 249-255 Кодекса в течение трех лет со дня введения Кодекса в действие.
Статья 6. Положения Кодекса распространяются на трудовые споры в тех случаях, если трудовой спор возник после введения Кодекса в действие.
Статья 7. С момента введения Кодекса в действие признать утратившими силу Закон Армянской ССР от 16 июня 1972 года "Об утверждении Кодекса законов о труде Армянской ССР" и утвержденный им Кодекс законов о труде Армянской ССР с дальнейшими изменениями и дополнениями, Указ Президиума Верховного Совета Армянской ССР от 29 сентября 1972 года "О порядке применения Кодекса законов о труде Армянской ССР ".