Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ օրենսգիրք) 42-րդ հոդվածի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից մինչեւ տասնապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ երեսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 43-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից մինչեւ հնգապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ երեսնապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով:».
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հնգապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ երեսնապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 80-83-րդ հոդվածների սանկցիաները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ քսանապատիկից մինչեւ երեսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանhինգապատիկի չափով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 85-86-րդ հոդվածների սանկցիաները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից մինչեւ հնգապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ քսանհինգապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 87-րդ հոդվածի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկից մինչեւ տասնապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ երեսնապատիկից մինչեւ հիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-2-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) սանիտարահիգիենիկ եւ սանիտարահամաճարակային կանոնների եւ նորմերի (բացի մթնոլորտային օդի պահպանության կանոններից եւ նորմերից) խախտումների համար Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկը եւ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության պետը՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ տասնապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության մարզերի, Երեւան քաղաքի գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկները եւ նրանց տեղակալները՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հնգապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հիսնապատիկի չափով.
2) մթնոլորտային օդի պահպանության սանիտարահիգիենիկ կանոնները եւ նորմերը խախտելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկը եւ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության պետը՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ տասնապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հիսնապատիկի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության մարզերի, Երեւան քաղաքի գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկները եւ նրանց տեղակալները՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հնգապատիկի չափով, եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ երեսնապատիկի չափով:»:

Санкцию статьи 42 Кодекса Республика Армения об административных правонарушениях (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа на граждан от трехкратного до десятикратного размера и на должностных лиц – от тридцатикратного до стократного размера установленной минимальной заработной платы.”.
Статья 2. В статье 43 Кодекса:
санкцию части первой изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа на граждан от трехкратного до пятикратного размера и на должностных лиц – от тридцатикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.”;
,,влечет наложение штрафа на граждан до пятикратного размера и на должностных лиц – от тридцатикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.”.
Статья 3. Санкции статей 80-83 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа на должностных лиц от двадцатикратного до тридцатикратного размера.”.
Статья 4. Санкцию статьи 84 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа в двадцатипятикратном размере установленной минимальной заработной платы.”.
Статья 5. Санкции статей 85-86 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа на граждан от трехкратного до пятикратного размера и на должностных лиц – от двадцатипятикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.”.
Статья  6.  Санкцию статьи 87 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,влечет наложение штрафа на граждан от пятикратного до десятикратного размера и на должностных лиц – от тридцатикратного до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы.”.
Статья 7. Пункты 1-2 части второй статьи 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1)  за нарушения санитарно-гигиенических и санитарно-эпидемических правил и норм (кроме правил и норм по охране атмосферного воздуха) – Главный государственный санитарный врач Республики Армения и начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Армения – штраф на граждан до десятикратного размера установленной минимальной заработной платы и на должностных лиц – до стократного размера установленной минимальной заработной платы;
главные государственные санитарные врачи областей Республики Армения, города Еревана и их заместители -  штраф на граждан до пятикратного размера установленной минимальной заработной платы и на должностных лиц – до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной платы;
2) за нарушение санитарно-гигиенических правил и норм по   охране атмосферного воздуха - Главный государственный санитарный врач Республики Армения и начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Армения – штраф на граждан до десятикратного размера установленной минимальной заработной платы и на должностных лиц – до пятидесятикратного размера установленной минимальной заработной   платы; главные государственные санитарные врачи областей Республики Армения, города Еревана и их заместители -  штраф на граждан до пятикратного размера установленной минимальной заработной платы и на должностных лиц – до тридцатикратного размера установленной минимальной заработной платы.”.