ՄԽԻԹԱՐ ՀԵՐԱՑՈՒ ՄԵԴԱԼԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Մխիթար Հերացու մեդալը շնորհվում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության զարգացմանը մատուցած ծառայությունների, բարձր մասնագիտական, գործնական աշխատանքի, ինչպես նաեւ
նշանակալի բարեգործական գործունեության համար:
Հոդված 2. Մխիթար Հերացու մեդալով պարգեւատրվում են քաղաքացիական եւ զինվորական բժիշկները, կրտսեր եւ միջին բուժանձնակազմի աշխատողները, դեղագործները, ինչպես նաեւ բարեգործները եւ այլ անձինք:
Հոդված 3. Մխիթար Հերացու մեդալով պարգեւատրվելու միջնորդությունը հարուցվում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության, պաշտպանության ու աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության

О МЕДАЛИ МХИТАРА ГЕРАЦИ
Статья 1. Награждение медалью Мхитара Гераци производится за заслуги в развитии здравоохранения Республики Армения, высокопрофессиональную практическую работу в этой области, а также значительную благотворительную деятельность.
Статья 2. Медалью Мхитара Гераци награждаются врачи, военные врачи, работники младшего и среднего медицинского персонала, фармацевты, а также благотворители и другие лица.
Статья 3. Ходатайство о награждении медалью Мхитара Гераци возбуждается министерствами здравоохранения, обороны и труда и социального обеспечения Республики Армения.