«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 11.06.2004
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 ապրիլի 2001 թվականի, ՀՕ-169) 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31 -րդ մասով՝
«31 . Եթե գրանցման հայտ ներկայացնողն ապահովագրական ընկերություն է, եւ վերջինս գրանցման հայտի հետ չի ներկայացրել սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի «գ1 » ենթակետով սահմանված տեղեկանքը, ապա պետական ռեգիստրի տարածքային ստորաբաժանումը եռօրյա ժամկետում հարցում է ուղարկում լիազորված պետական կառավարման մարմին՝ տվյալ ապահովագրական ընկերության կողմից ապահովագրվողների (ապահովադիրների), ապահովագրված անձանց, շահառուների եւ պետության (միայն պետական տուրքի մասով) նկատմամբ պարտավորությունների բացակայությունը հավաստելու վերաբերյալ: Հարցումն ուղարկվում է պատվիրված նամակով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ կամ հանձնվում է ստացականով: Լիազորված պետական կառավարման մարմինը պատասխանում է հարցմանն այն ուղարկելու օրվանից 30 օրվա ընթացքում: Սույն կետով նախատեսված հարցմանը լիազորված պետական կառավարման մարմնի կողմից սահմանված ժամկետում չպատասխանելը դիտվում է որպես տվյալ ապահովագրական ընկերության կողմից ապահովագրվողների (ապահովադիրների), ապահովագրված անձանց, շահառուների եւ պետության (միայն պետական տուրքի մասով) նկատմամբ պարտավորությունների բացակայության հավաստում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ1 » կետով՝
«գ1 ) ապահովագրական ընկերությունների լուծարման դեպքում՝ նաեւ տեղեկանք լիազորված պետական կառավարման մարմնից՝ ապահովագրական ընկերությունների կողմից ապահովագրվողների (ապահովադիրների), ապահովագրված անձանց, շահառուների եւ պետության (միայն պետական տուրքի մասով) նկատմամբ պարտավորությունների բացակայության մասին.»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ"
Статью 14 Закона Республики Армения ,,О государственной регистрации юридических лиц" (3 апреля 2001 года, ЗР-169) дополнить частью 31 следующего содержания:
,,31 . Если подателем заявки на регистрацию является страховое общество и последним вместе с заявкой на регистрацию не представлена справка, установленная подпунктом ,,в1 " статьи 24 настоящего Закона, то территориальное подразделение Государственного регистра в трехдневный срок направляет в уполномоченный орган государственного управления запрос о подтверждении отсутствия у данного страхового общества обязательств перед страхователями, застрахованными лицами, выгодоприобретателями и государством (только в части государственной пошлины). Запрос направляется заказным письмом с извещением о вручении либо вручается под расписку. Уполномоченный орган государственного управления отвечает на запрос в течение 30 дней со дня его направления. Неполучение в установленный срок ответа уполномоченного органа государственного управления на предусмотренный настоящим пунктом запрос рассматривается как подтверждение отсутствия у данного страхового общества обязательств перед страхователями, застрахованными лицами, выгодоприобретателями и государством (только в части государственной пошлины).".
Статья 2. Часть 1 статьи 24 Закона дополнить пунктом ,,в1 " следующего содержания:
,,в1 ) при ликвидации страховых обществ – также справка из уполномоченного органа государственного управления об отсутствии у страховых обществ обязательств перед страхователями, застрахованными лицами, выгодоприобретателями и государством (только в части государственной пошлины);".