Ընդունվել է 26.05.2004
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186) 16-րդ հոդվածի 37-րդ կետում «չափիչ սարքերի տիպի պետական գրանցում կատարելու համար» բառերը փոխարինել «չափման միջոցների տեսակի հաստատման, ստանդարտ նմուշների հաստատման պետական գրանցում կատարելու համար» բառերով:
Հոդված 2 . Օրենքի 20-րդ հոդվածի 11-րդ կետում «սերտիֆիկացում» բառը փոխարինել «համապատասխանության հավաստում» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 42 1 -րդ կետով՝
«421 . չափման միջոցների ստուգաճշտում, պետական չափագիտական հսկողության ենթակա ոլորտներում չափումների կատարման մեթոդիկաների վկայագրում իրականացնելու հավատարմագրման վկայագիր տալու համար՝ բազային տուրքի տասնապատիկի չափով»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ"
Статья 1. В пункте 37 статьи 16 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" (27 декабря 1997 года, ЗР-186) слова ,,за государственную регистрацию типов измерительных приборов" заменить словами ,,за государственную регистрацию утверждения типа средств измерений, утверждения стандартных образцов".
Статья 2. В пункте 11 статьи 20 Закона слово ,,сертификации" заменить словами ,,удостоверения соответствия".
Статья 3. Статью 20 Закона дополнить пунктом 421 следующего содержания:
,,421 . за выдачу свидетельства об аккредитации на осуществление калибровки средств измерения, удостоверение методик выполнения измерений в сферах, подлежащих государственному метрологическому надзору в десятикратном размере базовой пошлины".