«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 հունիսի 1996 թվականի, ՀՕ-69) 45-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով`
«Գովազդի կամ այլ նպատակներով Հայաստանի Հանրապետության թղթադրամի պատկերը թղթի վրա արտապատկերված ձեւով օգտագործելու դեպքում օգտագործվող պատկերի գծային չափերը (լայնությունը եւ երկարությունը) պետք է փոքր կամ մեծ լինեն դրա՝ Կենտրոնական բանկի սահմանած իրական չափերից առնվազն 25 տոկոսով, բացառությամբ Կենտրոնական բանկի կողմից այդ պատկերն օգտագործելու դեպքերի:
Սույն հոդվածի երկրորդ մասում նշված նպատակներով եւ չափերով Հայաստանի Հանրապետության թղթադրամի դիմերեսի եւ դարձերեսի պատկերները թույլատրվում է միաժամանակ օգտագործել միայն թղթի մեկ կողմում, բացառությամբ Կենտրոնական բանկի կողմից այդ պատկերների օգտագործման դեպքերի:
Կինոնկարահանումների, թատերական, կրկեսային եւ այլ ներկայացումների, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների ժամանակ եւ այլ բացառիկ դեպքերում Կենտրոնական բանկի թույլտվությամբ սույն հոդվածի երկրորդ եւ երրորդ մասերով սահմանված կանոններից կարող են նախատեսվել բացառություններ: Այդ դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության թղթադրամի պատկերների օգտագործումից անմիջապես հետո դրանք եւ դրանց պատրաստման համար օգտագործված նյութերը (ֆայլերը, մատրիցաները, տպագրաձեւերը եւ այլն) պետք է ոչնչացվեն Կենտրոնական բանկի սահմանած կարգով եւ հսկողությամբ:
Սույն հոդվածի երկրորդ եւ երրորդ մասերի իրականացման նկատմամբ վերահսկողություն է իրականացնում եւ դրանց խախտման համար վարչական պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում պետական կառավարման լիազորված մարմինը՝ «Գովազդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЦЕНТРАЛЬНОМ БАНКЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Статью 45 Закона Республики Армения ,,О Центральном банке Республики Армения" (30 июня 1996 года, ЗР-69) дополнить новыми частями следующего содержания:
,,В случае использования изображения бумажных денег Республики Армения в виде отображения на бумаге для рекламы или в иных целях линейные размеры (ширина и длина) используемого изображения должны быть меньше или больше установленных Центральным банком их реальных размеров по меньшей мере на 25 процентов, за исключением случаев использования этого изображения Центральным банком.
Для целей и в размерах, указанных в части второй настоящей статьи, изображение лицевой и оборотной сторон бумажных денег Республики Армения разрешается использовать одновременно только на одной стороне бумаги, за исключением случаев использования этих изображений Центральным банком.
Во время киносъемок, театральных, цирковых и других представлений, оперативно-розыскных мероприятий и в иных исключительных случаях с разрешения Центрального банка могут быть предусмотрены исключения из правил, установленных частями второй и третьей настоящей статьи. В этих случаях непосредственно после использования изображения бумажных денег Республики Армения они и использованные для их изготовления материалы (файлы, матрицы, печатные формы и прочее) должны быть уничтожены в порядке, установленном Центральным банком, и под его контролем.
Контроль за реализацией частей второй и третьей настоящей статьи и применение мер административной ответственности за их нарушение осуществляются уполномоченным органом государственного управления в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О рекламе".