• Գլուխ 2. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի իրավասությունը
• Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրման, նախապատրաստման, մարտական կիրառման կարգը, իրավասությունը եւ կազմակերպական հիմքերն ու գործունեության սկզբունքները:
Հոդված 1. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը մշտական պատրաստության զինվորական ստորաբաժանումներ են` համալրված հատուկ տեխնիկայով, հանդերձանքով, անհատական պաշտպանության միջոցներով, նախատեսված են մարտական գործողությունների ընթացքում կամ այդ գործողությունների հետեւանքների վերացման ժամանակ բնակչությանը, կազմակերպություններին պաշտպանելու եւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու համար:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումներն ունեն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված ձեւի մարտական դրոշ:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի հատուկ տեխնիկան կրում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատված տարբերանշաններ:
Հոդված 2. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի գործունեության իրավական հիմքը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի գործունեության իրավական հիմքն են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը, սույն օրենքը, Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներն ու իրավական ակտերը:
ախտահանում՝ վարակիչ հիվանդությունների հարուցիչների ոչնչացում կամ հեռացում.
հատուկ տեխնիկա՝ տրանսպորտային, տեխնիկական միջոցներ եւ սարքավորումներ, որոնք նախատեսված են քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման միջոցառումներ իրականացնելու համար.
հատուկ մշակում՝ պաշտպանական, ինժեներատեխնիկական, կազմակերպական միջոցառումներ՝ ուղղված տեխնիկայի, սարքավորումների, շինությունների ապաակտիվացմանը, ապագազացմանը եւ ախտահանմանը.
սանիտարական մշակում՝ վարակվածության ենթարկված մարդկանց մաշկային ծածկույթների, լորձաթաղաթների մեխանիկական մաքրումը, ինչպես նաեւ աղետի գոտուց դուրս գալու ժամանակ նրանց հագուստի եւ կոշիկների վարակազերծումը:
Հոդված 4. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի գործունեության սկզբունքները
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի գործունեությունն իրականացվում է օրինականության, միանձնյա ղեկավարման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգում ընդգրկված կառավարման մարմինների եւ կազմակերպությունների հետ համագործակցության, մարդասիրության, մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքներով:
Հոդված 5. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի խնդիրները
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի խնդիրներն են՝
1) մարտական գործողությունների ընթացքում կամ դրանց հետեւանքների վերացման ժամանակ քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացումը.
2) արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման աշխատանքներին մասնակցությունը.
3) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցությունը:
Հոդված 6. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ղեկավարումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը գործում են արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառի պետական կառավարման լիազորված մարմնի (այսուհետ՝ լիազորված մարմին) կազմում:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ղեկավարումն իրականացնում է լիազորված մարմնի ղեկավարը, իսկ մարտական գործողություններին մասնակցելու ժամանակ ղեկավարումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հրամանատարությունը:
Հոդված 7. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կառուցվածքը եւ թվակազմը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կառուցվածքը եւ թվակազմը լիազորված մարմնի ներկայացմամբ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 8. Պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների եւ պաշտոնատար անձանց պարտականությունները քաղաքացիական պաշտպանության զորքերին աջակցելու գործում
Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպություններն ու պաշտոնատար անձինք իրենց լիազորությունների սահմաններում աջակցում են քաղաքացիական պաշտպանության զորքերին՝ նրանց վրա դրված պարտականությունները կատարելու գործում:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի առջեւ դրված խնդիրների կատարման նպատակով հատուկ թռիչքային հանձնարարություններ կատարող, ինչպես նաեւ արտակարգ իրավիճակներում միջազգային հումանիտար օգնություն իրականացնող օդանավերի վայրէջքը, կայանումը, լցավորումը, թռիչքի նախապատրաստումը եւ թռիչքն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմինների պաշտոնատար անձինք, զինվորական պարետները, պետական կառավարման լիազորված մարմինների ավտոտեսչությունների աշխատակիցներն ապահովում են քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ծառայողների անարգել արտահերթ տեղափոխումը եւ երթեւեկության անվտանգությունը:
Ռազմական դրության կամ արտակարգ իրավիճակների իրավական ռեժիմի պայմաններում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպություններն ու պաշտոնատար անձինք աջակցում են իրենց կապի միջոցների` քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կողմից առաջնահերթ օգտագործմանը:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի՝ իրենց վրա դրված պարտականությունների կատարման ժամանակ բժշկական սպասարկումն իրականացնում են առողջապահական կազմակերպությունները:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՐՔԵՐԻ ԻՐԱՎԱՍՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 9. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի իրավունքները
Իրենց գործունեության ընթացքում քաղաքացիական պաշտպանության զորքերն իրավունք ունեն՝
1) փրկարարական եւ այլ անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքներ կատարելիս անարգել մուտք գործելու կազմակերպությունների տարածքներ, իսկ բացառիկ դեպքերում՝ նաեւ քաղաքացիների բնակարաններ, բացելու փակ դռները, պատուհանները, քանդելու ցանկապատերը, շինությունները, եթե դրանց առկայությունը խոչընդոտում է փրկարարական աշխատանքների կատարմանը կամ կարող է առաջացնել ծանր հետեւանքներ.
2) ժամանակավորապես սահմանափակելու կամ արգելելու անձանց եւ տրանսպորտային միջոցների շարժը` մարդկանց առողջությունն ու կյանքը պահպանելու նպատակով.
3) քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների, փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման եւ իրականացման համար առաջնահերթ օգտվելու կապի միջոցներից եւ հաղորդակցության ուղիներից` հետագա համարժեք փոխհատուցմամբ.
4) իրենց տրամադրված հողատարածքներում օրենքով սահմանված կարգով կառուցելու շենքեր, շինություններ, ինժեներատեխնիկական կառույցներ, ուսումնական, նյութատեխնիկական բազայի օբյեկտներ, անցկացնելու կապի գծեր, տեղաբաշխելու եւ օգտագործելու տեխնիկա.
5) սահմանված կարգով մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս առաջացած արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման եւ նվազեցման աշխատանքներին.
6) օգտագործելու ցանկացած անհրաժեշտ գույք (անկախ պատկանելությունից) եւ ծառայողական շներ` փրկարարական եւ անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքներ կատարելիս.
7) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով օգտագործելու մարտական զենք.
8) կասեցնելու քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների վերացման միջոցառումների իրականացմանը խոչընդոտող անձանց գործունեությունը:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու ժամանակ զենքով, ռազմամթերքով եւ մարտական տեխնիկայով հանդերձավորվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի համար սահմանված կարգով:
Հոդված 10. Ֆիզիկական ուժ գործադրելը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողները հանցագործությունները կանխելիս, իրենց իրավասությունների սահմաններում առաջադրված պահանջներին ցույց տրվող դիմադրությունը հաղթահարելիս իրավունք ունեն գործադրելու ֆիզիկական ուժ, եթե այլ կերպ չեն կարող կատարել իրենց պարտականությունները:
Հոդված 11. Զենք գործադրելը եւ կրելը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողներն իրավունք ունեն անձամբ կամ ստորաբաժանման կազմում զենք գործադրելու՝
1) քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների, լիազորված մարմնի ստորաբաժանումների աշխատակիցների վրա կատարվող հարձակումները հետ մղելիս, եթե իրական վտանգ է սպառնում նրանց կյանքին եւ առողջությանը.
2) իրենց զենքին տիրելու փորձերը կանխելիս.
3) մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը վտանգ սպառնացող կատաղած կամ վայրի կենդանիներին վնասազերծելիս.
4) ռազմական դրության կամ արտակարգ իրավիճակների իրավական ռեժիմի պայմաններում համապատասխան լիազոր մարմինների սահմանած պահանջները վարորդի կողմից չկատարելու դեպքում տրանսպորտային միջոցը սահմանված կարգով կանգնեցնելիս.
5) առանց զգուշացման՝ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ կետով նախատեսված խնդիրներն իրականացնելիս:
Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 2-րդ եւ 4-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում զենք կիրառվում է, եթե «Կանգնի՛ր» արձագանքից եւ օդ կրակելուց հետո կարգազանցները չեն ենթարկվում:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողները զինվորական պարտականությունները կատարելիս զենք գործադրելու իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերին արգելվում է զենք կիրառել հղիության ակնհայտ նշաններով կանանց, հաշմանդամների եւ անչափահասների նկատմամբ (բացառությամբ նրանց կողմից քաղաքացիների կյանքի համար վտանգավոր զինված կամ խմբակային հարձակման եւ զինված դիմադրության դեպքերի):
Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների վերացման եւ քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով զենքով եւ հատուկ տեխնիկայով հանդերձավորված քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի` Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու եւ Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կողմից զենք կրելը եւ գործադրելը կարգավորվում են միջազգային պայմանագրերով եւ միջպետական համաձայնագրերով:
Հոդված 12. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի պարտականությունները
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի պարտականություններն են՝
1) փրկարարական եւ անհետաձգելի վթարավերականգնողական աշխատանքներ կատարելը.
2) ճառագայթային, քիմիական, կենսաբանական վարակվածության տարածքների հետախուզում եւ սահմանազատում իրականացնելը.
3) ճառագայթային, քիմիական, կենսաբանական վարակվածության օջախներում քաղաքացիական պաշտպանության հատուկ մշակման եւ սանիտարական մշակման միջոցառումներ իրականացնելը.
4) արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով եւ մարտական գործողությունների ընթացքում տուժած բնակչության կենսագործունեությունն ապահովող միջոցառումներ իրականացնելը.
5) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելը.
6) աղետի գոտում կամ մարտական գործողություններից տուժած տարածքներում հասարակական կարգի պահպանման մարմիններին (վերականգնման գործողություններին) օժանդակելը.
7) օրենքով նախատեսված քաղաքացիական պաշտպանության այլ միջոցառումներ կատարելը:
Հոդված 13. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի պատասխանատվությունը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի անձնակազմն իր պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար ենթարկվում է պատասխանատվության՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի անձնակազմի անօրինական գործողության հետեւանքով քաղաքացիներին եւ կազմակերպություններին պատճառված վնասը ենթակա է հատուցման՝ օրենքին համապատասխան:
Հոդված 14. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մարտական կիրառումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մարտական կիրառումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով եւ քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մարտական կանոնագրքերով (կանոնադրություններով) սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մարտական կանոնագրքերը հաստատվում են օրենքով:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՐՔԵՐՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ԱՆՑՆԵԼԸ
Հոդված 15. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի անձնակազմը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի անձնակազմը բաղկացած է զինծառայողներից եւ քաղաքացիական անձնակազմից:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողներին շնորհվում են զինվորական կոչումներ՝ «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողները կրում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի միասնական համազգեստ, զինվորական կոչումներ եւ քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի տարբերանշաններ, ինչպես նաեւ միջազգային տարբերանշաններ եւ կրում են մարտական ու ծառայողական զենք:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերում զինվորական ծառայությունն ու քաղաքացիական անձնակազմի գործունեությունը կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինվորական եւ քաղաքացիական ծառայողներին տրվում է անձն ու կարգավիճակը հաստատող վկայական:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի տարբերանշանների, ծառայողների անձն ու կարգավիճակը հաստատող վկայականների ձեւերը հաստատում է լիազորված մարմնի ղեկավարը:
Հոդված 16. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրումը զինծառայողներով եւ զինվորական ծառայության անցումն իրականացվում են «Զինապարտության մասին» եւ «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքների համաձայն:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերում զինվորական ծառայությունը կազմակերպվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կանոնագրքերով սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրման վիճակի եւ որակի, զորամասերում ու ստորաբաժանումներում զինծառայողների տեղաբաշխման, ծառայության ժամկետները լրացած ժամկետային ծառայության զինծառայողների` ժամանակին եւ կարգավորված զորացրման պատասխանատվությունը կրում է լիազորված մարմնի ղեկավարը:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի համալրումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի համար սահմանված կարգով:
Հոդված 17. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կադրերի պատրաստումը եւ ընտրությունը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կադրերի պատրաստումը, վերապատրաստումն ու որակավորման բարձրացումն իրականացվում են լիազորված մարմնի, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ուսումնական հաստատություններում եւ ուսումնական այլ հաստատություններում՝ «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» եւ «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններում՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերում, ծառայության անցկացման առանձնահատկություններից ելնելով, կադրերի ընտրությանը մասնակցում են լիազորված մարմնի համապատասխան ծառայությունները՝ նպատակ ունենալով համալրելու քաղաքացիական պաշտպանության զորքերն անհրաժեշտ մասնագիտական ուղղվածություն, բարոյահոգեբանական եւ ֆիզիկական հատկանիշներ ունեցող անձնակազմով:
Հոդված 18. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողները զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով սահմանված կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների կողմից սույն օրենքով նախատեսված պարտականությունների կատարումը ճառագայթաակտիվ, քիմիական եւ կենսաբանական միջոցներով վարակված տարածքներում ու աղետի գոտում համարվում է մարտական ծառայություն:
ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ԵՎ ՆՐԱՆՑ ԸՆՏԱՆԻՔՆԵՐԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՈՒ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 19. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների իրավական պաշտպանությունը
Քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների վերացման խնդիրները լուծելիս քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողներն իշխանության ներկայացուցիչներ են եւ գտնվում են պետական պաշտպանության ներքո:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների իրավասության սահմաններում առաջացած օրինական պահանջների կատարումը պարտադիր է պետական, պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների, պաշտոնատար անձանց, Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաեւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար: Ոչ ոք, բացի օրենքով լիազորված պաշտոնատար անձանցից, իրավունք չունի միջամտելու քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին եւ արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների նվազեցմանն ու վերացմանն ուղղված գործունեությանը:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների՝ քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների հետեւանքների նվազեցման ու վերացման պարտականությունները կատարելուն խոչընդոտելը, նրանց կողմից առաջադրված պահանջները չկատարելը, այդ պարտականությունները կատարելիս քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների կյանքի, առողջության, պատվի, արժանապատվության դեմ ոտնձգություններն առաջացնում են օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
Հոդված 20. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պաշտպանությունը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պաշտպանության հարցերը կարգավորվում են «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների համար արտոնություններ, երաշխիքներ եւ փոխհատուցումներ սահմանող` Հայաստանի Հանրապետության այլ իրավական ակտերով:
ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՐՔԵՐԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԵՎ ՆՅՈՒԹԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄԸ
Հոդված 21. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ֆինանսական ապահովումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ֆինանսական ապահովումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեից եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ չարգելված այլ աղբյուրներից:
Հոդված 22. Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի նյութատեխնիկական ապահովումը
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերն անհրաժեշտ ռազմական գույքով եւ հատուկ տեխնիկայով ապահովվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի ռազմական եւ հատուկ տեխնիկայի վերանորոգումն իրականացվում է լիազոր մարմնի, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բնագավառում լիազոր մարմնի համապատասխան ստորաբաժանումներում եւ մասնագիտացված այլ կազմակերպություններում:
22.04.2004
26.05.2005 «Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
27.11.2006 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
07.04.2016 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
23.03.2018 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
16.12.2022 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
16.01.2024 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
07.02.2024 «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին

ГЛАВА 2. ПРАВОМОЧИЕ ВОЙСК ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ
Настоящий Закон регулирует порядок укомплектования, подготовки, боевого применения Войск гражданской обороны Республики Армения, их правомочия, основы организации  и принципы деятельности.
Статья 1. Войска гражданской обороны
Войска гражданской оборон ы – это воинские подразделения постоянной готовности, укомплектованные спецтехникой, экипировкой, средствами индивидуальной защиты,  которые предназначены для защиты населения, организаций  в ходе боевых действий или при ликвидации последствий этих действий и для участия в обороне Республики Армения.
Подразделения  Войск гражданской обороны имеют боевой Флаг установленной  Правительством Республики Армения формы.
Спецтехника Войск гражданской обороны имеет утвержденные Правительством Республики Армения опознавательные знаки.
Статья 2. Правовые основы деятельности Войск гражданской обороны
Правовой основой деятельности Войск гражданской обороны являются Конституция Республики Армения, международные договоры Республики Армения, настоящий Закон, другие законы и правовые акты Республики Армения.
Основные понятия, используемые в этом законе,  употребляются в следующем контексте:
дезинфекция - уничтожение или удаление возбудителей инфекционных заболеваний;
спецтехника - транспортные, технические средства и оборудование, предназначенные для проведения  мероприятий по ликвидации последствий гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций;
специальная обработка - защитные, инженерно-технические, организационные мероприятия, направленные на   дезактивацию, дегазацию и обеззараживание  техники, оборудования, строений;
санитарная обработка - механическая очистка кожных покровов, слизистых оболочек инфицированных людей, а также дезинфекция их одежды и обуви при выходе из зоны бедствия.
Статья 4. Принципы деятельности Войск гражданской обороны
Деятельность Войск гражданской обороны осуществляется на принципах законности, единоличного руководства,  сотрудничества органов управления   и организаций, включенных в систему гражданской обороны, гуманизма, защиты прав человека и гражданина.
Статья 5. Задачи Войск гражданской обороны
Задачами Войск гражданской обороны являются:
1) осуществление мероприятий гражданской обороны в ходе  боевых действий или во время  ликвидации их последствий;
2) участие в работах по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
3) участие в обороне Республики Армения.
Статья 6. Руководство войсками гражданской обороны
Силы гражданской обороны действуют в составе уполномоченного органа государственного управления  в сфере чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны (далее - уполномоченный орган).
Управление Войсками гражданской обороны осуществляется руководителем уполномоченного органа, а во время участия в боевых действиях   руководство  осуществляется командованием Вооруженных Сил Республики Армения.
Статья 7. Структура и численность Войск гражданской обороны
Структура и численность Войск гражданской обороны утверждаются Правительством Республики Армения - по представлению уполномоченного органа.
Статья 8. Обязанности государственных органов, органов местного самоуправления, организаций и должностных лиц по поддержке войск гражданской обороны
Государственные органы,  органы местного самоуправления, организации и должностные лица в пределах своих полномочий содействуют Войскам гражданской обороны в выполнении ими возложенных на них обязанностей.
В целях выполнения задач, поставленных перед Войсками гражданской обороны,  посадка, остановка, дозаправка, подготовка к полету и полет воздушных судов, выполняющих специальные летные задания, а также оказывающих в чрезвычайных ситуациях международную гуманитарную помощь,  осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Должностные лица уполномоченных органов государственного управления Республики Армения в сфере  транспорта, военные коменданты, сотрудники автоинспекции уполномоченных органов государственного управления обеспечивают внеочередное беспрепятственное  перемещение служащих  Войск гражданской обороны и безопасность дорожного движения.
В условиях правового режима военного положения или чрезвычайной ситуации  государственные органы и  органы местного самоуправления,  организации и должностные лица содействуют  приоритетному использованию Войсками гражданской обороны принадлежащих им средств  связи.
Медицинское обслуживание Войск  гражданской обороны при выполнении ими своих  обязанностей осуществляется организациями здравоохранения.
ПРАВОМОЧИЕ ВОЙСК ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ
Статья 9. Права Войск гражданской обороны
Войска гражданской обороны в ходе своей деятельности имеют право:
1) при проведении спасательных и других неотложных аварийно- восстановительных  работ беспрепятственно проникать   в помещения организаций, а в исключительных случаях также в квартиры граждан, открывать закрытые двери, окна, сносить ограждения, постройки, если их наличие препятствует проведению спасательных работ или может способствовать возникновению серьезных последствий;
2) временно ограничивать или запрещать передвижение людей и транспортных средств  в целях защиты здоровья и жизни людей;
3) пользоваться в приоритетном порядке  средствами связи и коммуникациями для организации и проведения мероприятий гражданской обороны, спасательных работ с последующей равноценной  компенсацией;
4)  в установленном законом порядке строить на выделенных им земельных участках  здания, строения, инженерные сооружения, объекты учебной, материально-технической базы, прокладывать  линии связи, размещать и использовать технику;
5) в установленном порядке участвовать в работах по ликвидации и минимизации  последствий чрезвычайных ситуаций, возникших  за пределами территории Республики Армения;
6) использовать любое необходимое имущество (независимо от принадлежности) и служебных собак при выполнении спасательных и неотложных аварийно-восстановительных работ;
7) применять боевое оружие в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
8) пресекать деятельность лиц, препятствующих осуществлению мероприятий гражданской обороны и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
При участии в обороне Республики Армения Войска гражданской обороны оснащаются оружием, боеприпасами и боевой  техникой в порядке, установленном для Вооруженных Сил Республики Армения.
Статья 10. Применение физической силы
Военнослужащие Войск гражданской обороны вправе применять физическую силу в целях  предотвращения преступлений, преодоления сопротивления, оказываемого в отношении требований, предъявленных  в пределах их  компетенции, если выполнение ими своих обязанностей иным способом невозможно.
Статья 11. Использование и ношение оружия
Военнослужащие Войск  гражданской обороны вправе применять оружие лично или в составе подразделения:
1) при отражении нападений на военнослужащих Войск гражданской обороны, сотрудников подразделений уполномоченного органа, если их жизни и здоровью угрожает реальная опасность;
2) при пресечении попытки  захвата их оружия;
3) при обезвреживании бешеных или диких животных, представляющих угрозу жизни и здоровью человека;
4) при остановке в установленном порядке транспортного средства в случае невыполнения водителем  в условиях военного или чрезвычайного правового режима требований, установленных соответствующими уполномоченными органами;
5) без предупреждения - при выполнении задач, предусмотренных пунктом 5 статьи 12 настоящего Закона.
В случаях, предусмотренных пунктами 1, 2 и 4 части 1 настоящей статьи, оружие применяется, если после сигнала  «Стой» и выстрела в воздух нарушители приказу не подчиняются.
Военнослужащие Войск гражданской обороны  при исполнении своих воинских обязанностей имеют право на  применение оружия в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Применение оружия Войсками  гражданской обороны запрещается против женщин с явными признаками беременности, инвалидов и несовершеннолетних (за исключением случаев вооруженного или группового нападения или вооруженного сопротивления, представляющих угрозу  жизни гражданского населения).
Порядок выезда из Республики Армения и возвращения в Республику Армения  Войск гражданской обороны,  экипированных оружием и специальной техникой в целях  участия в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и в мероприятиях по гражданской обороне за пределами территории Республики Армения,  устанавливается Правительством Республики Армения.
Ношение и использование оружия Войсками  гражданской обороны за пределами территории Республики Армения регулируется международными договорами и межгосударственными соглашениями.
Статья 12. Обязанности Войск гражданской обороны
В обязанности Войск гражданской обороны входят:
1) проведение спасательных и неотложных аварийно-восстановительных работ;
2) проведение разведки и определение границ  территорий радиационного, химического, биологического заражения;
3) проведение мероприятий гражданской обороны  по специальной обработке и  санитарной обработке в очагах радиационного, химического, биологического заражения;
4) реализация мероприятий по обеспечению жизнедеятельности населения, пострадавшего вследствие  чрезвычайных ситуаций и в ходе боевых действий;
5) участие в обороне Республики Армения.
6) содействие органам по поддержанию общественного порядка (реабилитационным  действиям) в зоне бедствия или на территориях, пострадавших от боевых действий;
7) осуществление других предусмотренных законом мероприятий  гражданской обороны.
Статья 13. Ответственность Войск гражданской обороны
Личный состав Войск гражданской обороны в установленном законом Республики Армения порядке несет ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязанностей.
Ущерб, причиненный гражданам и организациям вследствие противоправных действий личного состава Войск гражданской обороны, подлежит компенсации в соответствии с законом.
Статья 14. Боевое применение Войск гражданской обороны
Боевое применение Войск гражданской обороны осуществляется в порядке, установленном Кодексом Вооруженных Сил Республики Армения и и боевыми кодексами ( уставами) Войск гражданской обороны.
Боевые кодексы Войск гражданской обороны утверждаются законом.
ПРОХОЖДЕНИЕ СЛУЖБЫ В ВОЙСКАХ ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ
Статья 15. Личный состав Войск гражданской обороны
Личный состав Войск гражданской обороны состоит из военнослужащих и гражданского персонала.
Воинские звания военнослужащим Войск гражданской обороны присваиваются в порядке, установленном  Законом Республики Армения «О прохождении военной службы».
Военнослужащие Войск гражданской обороны носят единую  форму  одежды и  воинские звания Вооруженных Сил Республики Армения  и знаки различия Войск гражданской обороны, а также международные знаки различия и имеют  боевое и служебное оружие.
Военная служба и деятельность гражданского персонала в Войсках гражданской обороны регулируются в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Военнослужащим и гражданским служащим Войск гражданской обороны выдается удостоверение, удостоверяющее их личность и статус.
Формы знаков различия и удостоверений, удостоверяющих личность и статус  военнослужащих Войск  гражданской обороны, утверждаются руководителем уполномоченного органа.
Статья 16. Укомплектование  Войск гражданской обороны
Укомплектование  Войск гражданской обороны военнослужащими и их переход на военную службу осуществляются в соответствии с Законами Республики Армения «О воинской обязанности» и «О прохождении военной службы».
Военная служба в Войсках гражданской обороны организуется в  порядке, установленном  кодексами  Вооруженных Сил и Войск гражданской обороны Республики Армения.
Ответственность за состояние и качество укомплектованности Войск гражданской обороны, размещение военнослужащих в воинских частях и подразделениях, своевременную и упорядоченную демобилизацию военнослужащих срочной службы, отбывших срок службы, несет руководитель уполномоченного органа.
Укомплектование  войск гражданской обороны осуществляется в порядке, установленном для Вооруженных Сил Республики Армения.
Статья 17. Подготовка и подбор кадров Войск гражданской обороны
Подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров Войск гражданской обороны осуществляется в учебных заведениях уполномоченного органа, Министерства обороны Республики Армения и других учебных заведениях в порядке, установленном законами Республики Армения «О прохождении военной службы» и «Об образовании», а также в иностранных государствах -  в   соответствии с международными договорами Республики Армения.
Исходя из специфики  прохождения службы в Войсках гражданской обороны  в подборе кадров  участвуют соответствующие службы уполномоченного органа - в  целях  укомплектования Войск гражданской обороны личным составом с необходимой специализацией,   необходимыми  морально-психологическими и физическими особенностями.
Статья 18. Исполнение обязанностей военной службы военнослужащими Войск гражданской обороны
Военнослужащие Войск гражданской обороны выполняют обязанности  военной службы в порядке, установленном Кодексами Вооруженных Сил Республики Армения.
Выполнение военнослужащими Войск гражданской обороны обязанностей, предусмотренных настоящим Законом, на территориях, зараженных радиоактивными, химическими и биологическими средствами, и в зоне бедствия, считается несением боевой службы.
ПРАВОВАЯ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА ВОЕННОСЛУЖАЩИХ И ЧЛЕНОВ ИХ СЕМЬЕЙ
Статья 19. Правовая защита военнослужащих Войск гражданской обороны и членов их семей
При решении задач гражданской обороны и ликвидации чрезвычайных ситуаций военнослужащие Войск гражданской обороны являются представителями власти и находятся под защитой государства.
Выполнение законных требований, возникших в пределах компетенции военнослужащих Войск гражданской обороны, обязательно для государственных органов, органов государственного управления,  местного самоуправления, организаций, должностных лиц, граждан Республики Армения и иностранных граждан, а также лиц без гражданства. Никто, кроме уполномоченных законом должностных лиц не вправе вмешиваться в мероприятия по гражданской обороне и действия, направленные на минимизацию и ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций.
Воспрепятствование военнослужащим Войск гражданской обороны при выполнении ими  обязанностей по минимизации  и ликвидации последствий гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, невыполнение предъявляемых  ими требований, посягательство при выполнении этих обязанностей на жизнь, здоровье, честь и достоинство военнослужащих Войск гражданской обороны или членов их семей влечет установленную законом  ответственность.
Статья 20. Социальная защита военнослужащих Войск гражданской обороны и членов их семей
Вопросы социальной защиты военнослужащих Войск гражданской обороны и членов их семей регулируются Законом Республики Армения "О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семьи", а также иными правовыми актами Республики Армения, устанавливающими льготы, гарантии и компенсации для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения.
ФИНАНСОВОЕ И МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ВОЙСК ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ
Статья 21. Финансовое обеспечение Войск гражданской обороны
Финансовое обеспечение Войск гражданской обороны осуществляется из государственного бюджета Республики Армения и других источников, не запрещенных законодательством Республики Армения.
Статья 22. Материально-техническое обеспечение Войск гражданской обороны.
Обеспечение Войск гражданской обороны необходимым военным имуществом  и специальной техникой осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Ремонт военной и специальной техники Войск гражданской обороны осуществляется в соответствующих подразделениях  и других специализированных организациях уполномоченного органа,  уполномоченного органа Республики Армения в области обороны.
22.04.2004
26.05.2005 О внесении изменений в Закон Республики Армения “О Войсках гражданской обороны”
27.11.2006 О внесении изменений в Закон Республики Армения «О подразделениях гражданской обороны»
07.04.2016 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О подразделениях гражданской обороны”