Գործում է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքը
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ, ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ, ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻ, ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻ , ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՎԵՐԱՀՍԿԻՉ ՊԱԼԱՏԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԵՎ ԴԱՏԱՎՈՐՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԻՐԵՆՑ ՊԱՇՏՈՆԵԱԿԱՆ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱՏԱՐԵԼԻՍ ԿԱՄ ԴՐԱՆՔ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ ԶՈՀՎԵԼՈՒ ԿԱՄ ԱՇԽԱՏՈՒՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԼՐԻՎ ԿՈՐՑՆԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՆՐԱՆՑ ԸՆՏԱՆԻՔՆԵՐԻ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 09.10.2001
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորների, վարչապետի, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, Ազգային ժողովի վերահսկիչ պալատի նախագահի եւ դատավորների (այսուհետ՝ պաշտոնատար անձ) կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու դեպքում նրանց հուղարկավորության ծախսերը կատարվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 2. Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու դեպքում՝
ա) նրա ընտանիքին տրվում է միանվագ դրամական օգնություն՝ զոհվածի պաշտոնային դրույքաչափի 15-ապատիկի չափով.
բ) նրա խնամքի տակ գտնվող ընտանիքի անաշխատունակ անդամների համար «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պետական կենսաթոշակային ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24-րդ եւ 25-րդ հոդվածների դրույթների համաձայն նշանակվում է մեկ ընդհանուր կենսաթոշակ՝ զոհվածի պաշտոնային դրույքաչափով:
Հոդված 3. Իր պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ աշխատունակությունը լրիվ կորցնելու եւ մշտական խնամքի կարիք ունենալու (1-ին խմբի հաշմանդամ ճանաչվելու) դեպքում պաշտոնատար անձին նշանակվում է կենսաթոշակ՝ նրա պաշտոնային դրույքաչափով:
Այս դեպքում պաշտոնատար անձը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր կարգի բժշկական հիմնարկներում ապահովվում է անվճար որակյալ բժշկական սպասարկմամբ՝ համապատասխան մարմինների միջոցների հաշվին:
Բուժման ծախսերը հետագայում փոխհատուցվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 4. Սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներով սահմանված պետական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող անձին նշանակվում է մեկ կենսաթոշակ՝ ըստ նրա ընտրության:
Հոդված 5. Կենսաթոշակը նշանակում է զոհված կամ հաշմանդամ ճանաչված անձի հաշվառման բնակության վայրի կենսաթոշակ նշանակող եւ վճարող մարմինը:
Սույն օրենքով սահմանված կենսաթոշակը եւ միանվագ դրամական օգնությունը վճարվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Հոդված 6. Համապատասխան պաշտոնային դրույքաչափի փոփոխման դեպքում նշանակված կենսաթոշակը վերահաշվարկվում է:
Հոդված 7. Կենսաթոշակ նշանակելու (վերահաշվարկելու), վճարելու եւ միանվագ դրամական օգնություն տալու կարգն ու անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման պահից:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ուժը կորցրած ճանաչել 2000 թվականի մայիսի 3-ին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորների, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, գլխավոր դատախազի եւ դատավորների կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ մահվան դեպքում նրանց ընտանիքների սոցիալական պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
1նոյեմբերի 2001թ.
ՀՕ-236
19.11.2002 «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորների, վարչապետի, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, Ազգային ժողովի վերահսկիչ պալատի նախագահի եւ դատավորների կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու կամ աշխատունակությունը լրիվ կորցնելու դեպքում նրանց ընտանիքների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
18.02.2004 «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորների, վարչապետի, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, Ազգային ժողովի վերահսկիչ պալատի նախագահի եւ դատավորների կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու կամ աշխատունակությունը լրիվ կորցնելու դեպքում նրանց ընտանիքների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
22.12.2010 «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգայի ժողովի պատգամավորների, վարչապետի, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, Ազգայի ժողովի վերահսկիչ պալատի նախագահի եւ դատավորների կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու կամ աշխատունակությունը լրիվ կորցնելու դեպքում նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
26.02.2013 Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի պատգամավորների, վարչապետի, կառավարության անդամների, սահմանադրական դատարանի անդամների, վերահսկիչ պալատի նախագահի եւ դատավորների կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս կամ դրանք կատարելու առնչությամբ զոհվելու կամ աշխատունակությունը լրիվ կորցնելու դեպքում նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին

О СОЦИАЛЬНОЙ ЗАЩИТЕ СЕМЕЙ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ, ДЕПУТАТОВ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ,ПРЕМЬЕР-МИНИСТРА, ЧЛЕНОВ ПРАВИТЕЛЬСТВА, ЧЛЕНОВ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА, ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНТРОЛЬНОЙ ПАЛАТЫ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ И СУДЕЙ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ В СЛУЧАЕ ИХ ГИБЕЛИ ПРИ ИСПОЛНЕНИИ ЛИБО В СВЯЗИ С ИСПОЛНЕНИЕМ СВОИХ ДОЛЖНОСТНЫХ ОБЯЗАННОСТЕЙ ИЛИ ПРИ ПОЛНОЙ ПОТЕРЕ ИМИ ТРУДОСПОСОБНОСТИ
В случае гибели Президента Республики Армения, депутатов Национального Собрания, Премьер-министра, членов Правительства, членов Конституционного Суда, Председателя Контрольной палаты Национального Собрания и судей Республики Армения (далее – должностное лицо) при исполнении либо в связи с исполнением ими должностных обязанностей расходы на их погребение производятся за счет средств государственного бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 2. В случае гибели должностного лица при исполнении или в связи с исполнением им своих должностных обязанностей:
а) его семье выдается единовременная денежная помощь в 15-кратном размере должностного оклада погибшего;
б) для нетрудоспособных членов семьи, находившихся на его иждивении, устанавливается одна единая пенсия в размере должностного оклада погибшего согласно положениям статей 24 и 25 Закона Республики Армения ,,О государственном пенсионном обеспечении граждан Республики Армения".
Статья 3. В случае, если должностное лицо полностью потеряло трудоспособность при исполнении или в связи с исполнением должностных обязанностей и нуждается в постоянном уходе (признан инвалидом 1 группы), ему назначается пенсия в размере должностного оклада.
В этом случае должностное лицо обеспечивается бесплатным качественным медицинским обслуживанием в любых медицинских учреждениях, действующих на территории Республики Армения, за счет средств соответствующих органов.
Расходы на лечение возмещаются в дальнейшем в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 4. Лицу, имеющему право на государственную пенсию, установленную настоящим Законом и иными законами Республики Армения, назначается одна пенсия по его выбору.
Статья 5. Пенсия назначается по месту проживания погибшего или признанного инвалидом лица органом, назначающим и выплачивающим пенсию.
Пенсия и единовременная денежная помощь, установленные настоящим Законом, выплачиваются за счет средств государственного бюджета.
Статья 6. В случае изменения соответствующего должностного оклада производится перерасчет пенсии.
Статья 7. Порядок назначения (перерасчета), выплаты пенсии, выдачи единовременной денежной помощи и перечень необходимых документов устанавливаются Правительством Республики Армения.
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу со дня его официального опубликования.
После вступления настоящего Закона в силу признать утратившим силу Закон Республики Армения ,,О социальной защите семей Президента Республики Армения, депутатов Национального Собрания, членов Правительства, членов Конституционного Суда, Генерального прокурора и судей в случае их смерти при исполнении или в связи с исполнением своих должностных обязанностей", принятый 3 мая 2000 года.
ЗР-236
19.11.2002 О внесении дополнения в Закон Республики Армения ,,О социальной защите семей Президента Республики Армения, депутатов Национального Собрания, Премьер-министра, членов Правительства, членов Конституцинного Суда, Председателя Контрольной палаты Национального Собрания и судей Республики Армения в случае их гибели при исполнении либо в связи с исполнением своих должностных обязанностей или при полной потере ими трудоспособности"