«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-272, այսուհետ` oրենք) 1-ին հոդվածի 3-րդ եւ 58-րդ հոդվածի 2-րդ կետերի «ներքին գործերի» բառերը փոխարինել «ոստիկանության» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի`
1) 1-ին հոդվածի 2-րդ կետի «քաղաքական ու հայեցողական» բառերը փոխարինել «քաղաքական, հայեցողական ու քաղաքացիական» բառերով.
2) 3-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ժե» ենթակետի «հայեցողական,» բառից հետո լրացնել «քաղաքացիական,» բառը.
3) 4-րդ հոդվածի 2-րդ կետի եւ 19-րդ հոդվածի 8-րդ կետի երրորդ պարբերության «քաղաքական եւ հայեցողական» բառերը փոխարինել «քաղաքական, հայեցողական եւ քաղաքացիական» բառերով.
4) 10-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ա», «բ» եւ «գ» ենթակետերի, 17-րդ հոդվածի 5-րդ կետի, 21-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «բ» ենթակետի, 33-րդ հոդվածի 1-ին կետի «ը» ենթակետի «քաղաքական կամ հայեցողական» բառերը փոխարինել «քաղաքական, հայեցողական կամ քաղաքացիական» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի`
1) 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն օրենքի իմաստով՝ սույն հոդվածի 1-ին կետի «ժդ» ենթակետով նախատեսված հայեցողական պաշտոններ են համարվում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի վերահսկողական ծառայության ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմինների ղեկավարների եւ նրանց տեղակալների, Հայաստանի Հանրապետության նախարարների տեղակալների, Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանների, միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչների, Հայաստանի Հանրապետության մարզպետների (Երեւանի քաղաքապետի) եւ նրանց տեղակալների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի եւ նրա տեղակալների, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Հայաստանի Հանրապետության նախարարների խորհրդականների, մամուլի քարտուղարների, օգնականների եւ ռեֆերենտների պաշտոնները:».
2) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Սույն օրենքի իմաստով` քաղաքացիական պաշտոններ են համարվում Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով ստեղծված մշտապես գործող հանձնաժողովների (ծառայությունների, խորհուրդների) անդամների պաշտոնները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ կետի առաջին պարբերության «աստիճան» բառից հետո լրացնել «, եթե նա չունի քաղաքացիական ծառայության ավելի բարձր դասային աստիճան» բառերը:
Հոդված 5. Օրենքի`
1) 14-րդ հոդվածի 7-րդ կետի երկրորդ պարբերության «դ» ենթակետի «օրենսդրության» բառից հետո լրացնել «(մասնագիտական հարցեր)» բառերը.
2) 14-րդ հոդվածի 8-րդ կետի՝
- երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մասնակիցների հետ հարցազրույցն անցկացվում է հարցատոմսերով՝ քաղաքացիական ծառայության տվյալ պաշտոնի անձնագրի դրույթների շրջանակներում նրանց գործնական կարողություններն ստուգելու նպատակով:»,
- երրորդ եւ չորրորդ պարբերություններից հանել «փակ գաղտնի» բառերը.
3) 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 91 -րդ կետով.
«91 . Մրցույթի արդյունքները հրապարակվելուց հետո այդ արդյունքները կարող են մասնակցի (իր արդյունքների մասով) կամ մրցութային հանձնաժողովի անդամի կողմից գրավոր բողոքարկվել:
Սույն կետի առաջին պարբերությամբ նախատեսված գրավոր բողոքը քննության է առնում քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը՝ ուսումնասիրելով մասնակցի կողմից տրված պատասխանները, դրանց վերաբերյալ` մրցութային հանձնաժողովի գնահատականները (դրանց ճիշտ կամ սխալ լինելը), դրանք համադրելով քվեարկության արդյունքների հետ եւ որոշելով կոնկրետ մասնակցի` մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչվելու հարցը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը սույն կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված որոշումը հրապարակում է դա ընդունելուց հետո՝ նույն օրը:
Սույն կետի առաջին եւ երկրորդ պարբերություններով նախատեսված գրավոր բողոք ներկայացնելու, դա քննության առնելու եւ որոշում կայացնելու կարգն ու ժամկետները սահմանում է քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը:».
4) 14-րդ հոդվածի 10-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Մրցույթի արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո, սույն հոդվածի 91 -րդ կետով նախատեսված գրավոր բողոքի բացակայության դեպքում, համապատասխան մրցութային հանձնաժողովից ստացված մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցների վերաբերյալ եզրակացությունը մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնող աշխատակազմն ուղարկում է տվյալ պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին, բացառությամբ սույն կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքերի: Եզրակացությունն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, քաղաքացիական ծառայության տվյալ պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձը մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցներից մեկին նշանակում է համապատասխան պաշտոնում, բացառությամբ սույն կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքերի:
Սույն կետի առաջին պարբերությամբ նախատեսված կարգով եւ ժամկետում Հայաստանի Հանրապետության նախարարության, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի, մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցների վերաբերյալ եզրակացությունն ուղարկվում է համապատասխանաբար նախարարին, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարին, մարզպետին (Երեւանի քաղաքապետին): Համապատասխան նախարարը, կառավարությանն առընթեր պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը, մարզպետը (Երեւանի քաղաքապետը) մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակիցներից մեկի վերաբերյալ` հիմնավորմամբ, եռօրյա ժամկետում առաջարկություն է ներկայացնում աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին (մարմին), որն առաջարկությունն ստանալուց հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, ընդունում է պաշտոնում նշանակելու մասին որոշում:».
5) 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 101 -րդ կետով.
«101 . Սույն հոդվածի 91 -րդ կետով նախատեսված գրավոր բողոքի առկայության դեպքում, սույն հոդվածի 10-րդ կետով նախատեսված կարգով, եզրակացության հետ միաժամանակ ուղարկվում է նաեւ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի` սույն հոդվածի 91 -րդ կետի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված որոշումը՝ դա ստանալուց անմիջապես հետո:».
6) 14-րդ հոդվածի 11-րդ կետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Եթե մրցույթի արդյունքում մասնակիցներից ոչ մեկը թեստավորման առաջադրանքների առնվազն 90 տոկոսին ճիշտ պատասխան չի տվել կամ հարցազրույցի մասնակիցներից ոչ մեկը քվեարկության արդյունքում չի հավաքել մրցութային հանձնաժողովի` քվեարկությանը մասնակցած անդամների կեսից ավելի կողմ ձայներ ու մրցույթի արդյունքում հաղթող չի ճանաչվել, կամ քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը սույն հոդվածի 91 -րդ կետով նախատեսված դեպքում կայացրել է մրցույթի արդյունքում հաղթող չճանաչելու մասին որոշում, ապա անցկացվում է կրկնակի մրցույթ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին կետի՝
1) առաջին պարբերության «քաղաքացիական ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու համար անցկացվող մրցույթի արդյունքում այդ պաշտոնում նշանակվելու համար մասնակից չընտրվելու» բառերը փոխարինել «մինչեւ քաղաքացիական ծառայության թափուր պաշտոնը մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված մասնակցի կողմից զբաղեցնելը» բառերով.
2) «ա» ենթակետի «կողմից մինչեւ երկու ամիս ժամկետով» բառերը փոխարինել «կամ սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված կարգով սույն կետի «բ» ենթակետով նախատեսված անձի կողմից մինչեւ վեց ամիս ժամկետով» բառերով, իսկ «երկու ամիսը» բառերը` «վեց ամիսը» բառերով.
3) «բ» ենթակետի «ծառայողի՝ մինչեւ մեկ տարի ժամկետով պարտադիր գործուղմամբ» բառերը փոխարինել «ծառայողի հետ ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքելով» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 19-րդ հոդվածի`
1) 10-րդ կետի երրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 13-րդ կետի «մինչեւ այդ արդյունքները՝ քաղաքացիական ծառայողին պաշտոնի նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին (մարմնին) ներկայացնելը» բառերը փոխարինել «՝ սույն օրենքի 14-րդ հոդվածով սահմանված կարգով» բառերով.
3) 14-րդ կետի «արդյունքներն ատեստավորման հանձնաժողովն ատեստավորման օրվանից եռօրյա ժամկետում ներկայացնում է» բառերը փոխարինել «արդյունքները, սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 10-րդ եւ 101 -րդ կետերով սահմանված կարգով, եռօրյա ժամկետում, ներկայացվում են» բառերով, իսկ «ա» ենթակետի «իրավասու մարմնին» բառերը՝ «իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 40-րդ հոդվածի՝
1) 4-րդ կետի «մեկ երրորդը՝ տվյալ բնագավառի գիտական հաստատությունների եւ հասարակական միավորումների ներկայացուցիչներ» բառերը փոխարինել «մեկ երրորդը՝ գիտական եւ ուսումնական հաստատությունների համապատասխան մասնագիտություն ունեցող ներկայացուցիչներ» բառերով.
2) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Հասարակական միավորումների ներկայացուցիչները մրցութային եւ ատեստավորման հանձնաժողովների աշխատանքներին մասնակցում են դիտորդի կարգավիճակով:».
3) 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Քաղաքացիական ծառայության մրցութային եւ ատեստավորման հանձնաժողովների աշխատակարգերը հաստատում են` քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը` քաղաքացիական ծառայության բարձրագույն եւ գլխավոր պաշտոնների համար, համապատասխան մարմինները` քաղաքացիական ծառայության առաջատար եւ կրտսեր պաշտոնների համար:»:
Հոդված 9. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ կետի առաջին պարբերության, որն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГРАЖДАНСКОЙ СЛУЖБЕ"
В пункте 3 статьи 1 и пункте 2 статьи 58 Закона Республики Армения ,,О гражданской службе" (27 декабря 2001 года, ЗР-272; далее - Закон) слова ,,внутренних дел" заменить словом ,,полиции".
1) в пункте 2 статьи 1 слова ,,политическую или дискреционную" заменить словами ,,политическую, дискреционную или гражданскую";
2) подпункт ,,п" пункта 1 статьи 3 после слова ,,дискреционную" дополнить словом ,, ,гражданскую";
3) в пункте 2 статьи 4 и абзаце третьем пункта 8 статьи 19 слова ,,политические и дискреционные" заменить словами ,,политические, дискреционные и гражданские";
4) в подпунктах ,,а", ,,б" и ,,в" пункта 1 статьи 10, пункте 5 статьи 17, подпункте ,,б" пункта 3 статьи 21, подпункте ,,з" пункта 1 статьи 33 слова ,,политическая или дискреционная" заменить словами ,,политическая, дискреционная или гражданская" в соответствующих грамматических формах.
Статья 3. В Законе:
1) пункт 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
,,3. По смыслу настоящего Закона дискреционными должностями, предусмотренными подпунктом ,,о" пункта 1 настоящей статьи, считаются должности Руководителя Аппарата Президента Республики Армения, Руководителя Аппарата Правительства Республики Армения, руководителя Контрольной службы Президента Республики Армения, руководителя Контрольной службы Премьер-министра Республики Армения, руководителей органов государственного управления при Правительстве Республики Армения и их заместителей, заместителей министров Республики Армения, чрезвычайных и полномочных послов Республики Армения, постоянных представителей Республики Армения в международных организациях, губернаторов Республики Армения (мэра-губернатора Еревана) и их заместителей, а также должности советников, пресс-секретарей, помощников и референтов Президента Республики Армения, Председателя Национального Собрания Республики Армения и его заместителей, Премьер-министра Республики Армения, министров Республики Армения.";
2) статью 3 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. По смыслу настоящего Закона гражданскими должностями считаются должности членов постоянно действующих комиссий (служб, советов), созданных по законам Республики Армения. " .
Статья 4. Абзац первый пункта 5 статьи 8 Закона после слов ,,гражданской службы" дополнить словами ,, ,если он не имеет более высокого классного чина гражданской службы".
Статья 5. В Законе:
1) подпункт ,,г" абзаца второго пункта 7 статьи 14 после слова ,,органа" дополнить словами ,,(вопросы по профессии)";
2) в пункте 8 статьи 14:
абзац второй изложить в следующей редакции:
,, Собеседование с участниками проводится по билетам в рамках положений паспорта данной должности гражданской службы с целью проверки их практических способностей.";
в абзацах третьем и четвертом исключить соответственно слова ,,закрытое тайное" и ,,закрытого тайного";
3) статью 14 дополнить пунктом 91 следующего содержания: ,,91 . После опубликования итогов конкурса они могут быть письменно опротестованы участником (в части его результатов) или членом конкурсной комиссии.
Письменный протест, предусмотренный абзацем первым настоящего пункта, принимает к рассмотрению Совет по гражданской службе путем изучения ответов участника, оценок конкурсной комиссии по ним (их правильность или неправильность), их сопоставления с результатами голосования и решения вопроса о признании или непризнании конкретного участника победителем в результате конкурса.
Совет по гражданской службе публикует решение, предусмотренное абзацем вторым настоящего пункта, в тот же день после его принятия.
Порядок и сроки подачи письменного протеста, предусмотренного абзацами первым и вторым настоящего пункта, принятия его к рассмотрению и вынесения решения устанавливаются Советом по гражданской службе.";
4) пункт 10 статьи 14 изложить в следующей редакции:
,,10. Непосредственно после опубликования итогов конкурса, при отсутствии письменного протеста , предусмотренного пунктом 91 настоящей статьи, заключение об участниках, признанных победителями в результате конкурса, полученное от соответствующей конкурсной комиссии, направляется аппаратом, осуществляющим подготовительные работы конкурса, должностному лицу, управомоченному назначать на данную должность, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта. В трехдневный срок после получения заключения должностное лицо, управомоченное назначать на данную должность гражданской службы, назначает одного из участников, признанных победителями в результате конкурса, на соответствующую должность, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым настоящего пункта.
В порядке и сроки, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, заключение об участниках, признанных победителями в результате конкурса на должность руководителя аппарата министерства Республики Армения, органа государственного управления при Правительстве Республики Армения, областной администрации (мэрии Еревана), направляется соответственно министру, руководителю органа государственного управления при Правительстве, губернатору (мэру-губернатору Еревана). В трехдневный срок соответствующий министр, руководитель органа государственного управления при Правительстве, губернатор (мэр-губернатор Еревана) направляют должностному лицу (органу), управомоченному назначать на должность руководителя аппарата, предложение с обоснованием об одном из участников, признанных победятелями в результате конкурса, которое в недельный срок после получения предложения принимает решение о назначении на должность.";
5) статью 14 дополнить пунктом 101 следующего содержания:
,,101 . При наличии письменного протеста, предусмотренного пунктом 91 настоящей статьи, в порядке, предусмотренном пунктом 10 настоящий статьи, вместе с заключением направляется также решение Совета по гражданской службе, предусмотренное абзацем вторым пункта 91 настоящей статьи, - непосредственно после его получения.";
6) абзац первый пункта 11 статьи 14 изложить в следующей редакции:
,,Если в результате конкурса ни один из участников не ответил правильно по меньшей мере на 90 процентов заданий тестирования, или если ни один из участников собеседования не набрал в результате голосования более половины голосов членов конкурсной комиссии, участвовавших в голосовании, и победитель не выявляется в результате конкурса, или если Совет по гражданской службе в случае, предусмотренном пунктом 91 настоящей статьи, выносит решение о невыявлении победителя в результате конкурса, то проводится повторный конкурс.".
Статья 6. В пункте 1 статье 18 Закона:
1) в абзаце первом слова ,,при неизбрании в результате конкурса на замещение должности гражданской службы претендентом на эту должность," заменить словами ,,до замещения вакантной должности гражданской службы участником, признанным победителем в результате конкурса,";
2) в подпункте ,,а" слова ,,сроком до двух месяцев" заменить словами ,,или предусмотренным подпунктом ,,б" настоящего пункта лицом в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи, сроком до шести месяцев", слова ,,превышающий два месяца" заменить словами ,,превышающий шесть месяцев";
3) в подпункте ,,б" слова ,,обязательного командирования на срок до одного года гражданского служащего, находящегося в краткосрочном резерве кадров гражданской службы, отвечающего требованиям паспорта данной должности" заменить словами ,,заключения срочного трудового договора с гражданским служащим, находящимся в краткосрочном резерве кадров гражданской службы, отвечающим требованиям паспорта данной должности".
Статья 7. В статье 19 Закона:
1) абзац третий пункта 10 признать утратившим силу;
2) в пункте 13 слова ,,до представления должностному лицу, управомоченному назначать гражданского служащего на должность" заменить словами ,,в порядке, установленном статьей 14 настоящего Закона";
3) в пункте 14 слова ,,Аттестационная комиссия в трехдневный срок со дня проведения аттестации представляет результаты аттестации" заменить словами ,,В порядке, предусмотренном пунктами 10 и 101 статьи 14 настоящего Закона, результаты аттестации в трехдневный срок представляются", слово ,,органу" заменить словами ,,должностному лицу".
Статья 8. В статье 40 Закона:
1) в пункте 4 слова ,,одна треть – представители научных учреждений в этой области и общественных объединений" заменить словами ,,одна треть- представители научных учреждений и учебных заведений, имеющие соответствующие специальности";
2) пункт 4 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Представители общественных объединений участвуют в работах конкурсной и аттестационной комиссий в статусе наблюдателя.";
3) пункт 5 изложить в следующей редакции:
,,5. Регламенты конкурсной и аттестационной комиссий по гражданской службе утверждаются: Советом по гражданской службе – для высших и главных должностей гражданской службы; соответствующими органами – для ведущих и младших должностей гражданской службы.".
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования, за исключением абзаца первого пункта 2 статьи 5 настоящего Закона, который вступает в силу с 1 сентября 2004 года.