Ընդունվել է 24.10.2000
ա) 4-րդ կետի «թարգմանիչները» բառից հետո լրացնել «, որոնցից վերցվում է ստորագրություն՝ բացահայտված գաղտնի տեղեկությունները չհրապարակելու եւ չօգտագործելու մասին» բառերը.
բ) 5-րդ կետի «պահպանմամբ» բառից առաջ լրացնել «, պետական, ծառայողական, առեւտրային, բանկային եւ այլ գաղտնիքների մասին օրենսդրության պահանջների» բառերը:
2. Օրենսգրքի 28 հոդվածի 1-ին կետի 1-ին եւ 3-րդ ենթակետերում համապատասխանաբար՝ «պատճենները» եւ «հետազոտմանը» բառերից հետո լրացնել «՝ հաշվի առնելով սույն օրենսգրքի 8 հոդվածի եւ այլ օրենքների պահանջները» բառերը:
3. Օրենսգրքի 49 հոդվածի 4-րդ կետի «կարգով» բառից հետո լրացնել «՝ պետական, ծառայողական, առեւտրային, բանկային եւ այլ գաղտնիքների մասին օրենսդրության պահանջների պահպանմամբ» բառերը:
4. Օրենսգրքի՝
ա) 65 հոդվածի 4-րդ կետի «կարգով» բառից հետո լրացնել «՝ պետական, ծառայողական, առեւտրային, բանկային եւ այլ գաղտնիքների մասին օրենսդրության պահանջների պահպանմամբ» բառերը.
բ) 65 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5. Ապացույցի ապահովման մասին որոշումը կատարելուց հետո դատարանն այդ մասին անհապաղ տեղեկացնում է դատավարության այն մասնակցին, որին պատկանող ապացույցի նկատմամբ որոշում է ընդունվել, եթե վերջինս նախապես տեղյակ չի եղել այդ որոշմանը:»:
5. Օրենսգրքի 93 հոդվածի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր՝ երկրորդ պարբերությամբ.
«Այն դեպքում, երբ հայցադիմումը ներկայացնելու հետ միաժամանակ հայցվորը միջնորդություն է ներկայացնում հայցի կամ ապացույցների ապահովման պահանջով, եւ դատարանը բավարարում է այդ միջնորդությունը, ապա հայցադիմումը եւ դրան կից փաստաթղթերի պատճենները դատարանի որոշումը կատարելուց հետո անհապաղ ուղարկվում են պատասխանողին:»:
6. Օրենսգրքի 97 հոդվածի 1-ին կետի «անձի միջնորդությամբ» բառերից հետո հանել ստորակետը եւ լրացնել «կամ իր նախաձեռնությամբ» բառերը:
7. Օրենսգրքի 100 հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի «այլ միջոցով» բառերից հետո լրացնել «կամ ձեւափոխելու» բառերը.
բ) 2-րդ կետի «այլ միջոցով փոխարինելու» բառերից հետո լրացնել «կամ ձեւափոխելու» բառերը:
8. Օրենսգրքի 101 հոդվածի 2-րդ կետի «լուծվում է» բառերից հետո լրացնել «միջնորդությունն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում,» բառերը:

Внести в Гражданский процессуальный кодекс Республики Армения следующие дополнения:
а) пункт 4 после слова "переводчики" дополнить словами " ,с которых берется подписка о неразглашении и неиспользовании выявленной секретной информации";
б) пункт 5 после слов "правил гражданского судопроизводства" дополнить словами " , требований законодательства о государственной, служебной, коммерческой, банковской и иной тайне";
2. Подпункты 1 и 3 пункта 1 статьи 28 Кодекса соответственно после слов "копии" и "исследовании" дополнить словами "с учетом требований статьи 8 настоящего Кодекса и других законов";
3. Пункт 4 статьи 49 Кодекса после слов "О принудительном исполнении судебных актов" дополнить словами " , с соблюдением требований законодательства о государственной, служебной, коммерческой, банковской и иной тайне";
4. В статье 65 Кодекса:
а) пункт 4 статьи после слов "О принудительном исполнении судебных актов" дополнить словами " , с соблюдением требований законодательства о государственной, судебной, коммерческой, банковской и иной тайне";
б) дополнить статью пунктом 5 следующего содержания:
"5. После исполнения определения об обеспечении доказательства суд немедленно извещает об этом участника процесса, в отношении принадлежащего которому доказательства вынесено определение, если последний предварительно не был извещен об этом определении";
5. Пункт 1 статьи 93 Кодекса дополнить новым, вторым абзацем следующего содержания:
"В случае, когда одновременно с представлением искового заявления истец представляет ходатайство с требованием об обеспечении иска или доказательств, и суд удовлетворяет это ходатайство, исковое заявление и копии приложенных к нему документов после исполнения определения суда немедленно направляются ответчику".
6. Пункт 1 статьи 97 Кодекса после слов "участвующего в деле" дополнить словами "или по своей инициативе".
7. В статье 100 Кодекса:
а) пункт 1 после слова "другой" дополнить словами "или видоизменить ее";
б) пункт 2 после слова "другой" дополнить словами "или ее видоизменений".
8. Пункт 2 статьи 101 Кодекса после слов "разрешается в заседании суда" дополнить словами "в десятидневный срок после получения ходатайства".