Ընդունվել է 04.11.2003
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (12 հունիսի 1985 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 152-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 152. Բազմաբնակարան շենքի ընդհանուր բաժնային սեփականության պահպանման պարտադիր նորմերի պահանջները չկատարելը
Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի կողմից ընդհանուր բաժնային սեփականության պահպանման՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված պարտադիր նորմերի պահանջները սահմանված կարգով կամ ժամկետներում չկատարելը`
առաջացնում է նախազգուշացում՝ բազմաբնակարան շենքի ֆիզիկական անձ կառավարման մարմնի կամ իրավաբանական անձ կառավարման մարմնի պատասխանատու անձի կամ համայնքի ղեկավարի կամ նրա նշանակած պատասխանատու պաշտոնատար անձի նկատմամբ:
Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի կողմից ընդհանուր բաժնային սեփականության պահպանման՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված պարտադիր նորմերի պահանջները նախազգուշացումից հետո պետական լիազոր մարմնի սահմանած կարգով եւ ժամկետներում չկատարելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում բազմաբնակարան շենքի ֆիզիկական անձ կառավարման մարմնի կամ իրավաբանական անձ կառավարման մարմնի պատասխանատու պաշտոնատար անձի կամ համայնքի ղեկավարի կամ նրա նշանակած պատասխանատու պաշտոնատար անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով:
Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված արարքը կատարելը, որն ուղղակի վտանգ է ներկայացրել ընդհանուր բաժնային սեփականությանը, շինությունների սեփականատերերի կամ այլ մարդկանց կյանքին, առողջությանը, անձանց գույքին, շրջակա միջավայրին`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում բազմաբնակարան շենքի ֆիզիկական անձ կառավարման մարմնի կամ իրավաբանական անձ կառավարման մարմնի պատասխանատու պաշտոնատար անձի կամ համայնքի ղեկավարի կամ նրա նշանակած պատասխանատու պաշտոնատար անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը 152-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1521 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 1521 . Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմինների կողմից օրենքի պահանջները խախտելը
Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմինների կողմից օրենքով սահմանված կարգով կամ ժամկետներում հաշվետվությունները կամ պարտադիր հրապարակման ենթակա իրազեկումները կամ ծանուցումները չհրապարակելը կամ չտրամադրելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձ կառավարման մարմնի կամ իրավաբանական անձ կառավարման մարմնի պատասխանատու պաշտոնատար անձի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով:
Նոր ստեղծված կամ օրենքով սահմանված կարգով լիազորությունները դադարած բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմինների կողմից այդ մասին սահմանված ժամկետներում շենքի սեփականատերերին կամ համայնքի ղեկավարին չծանուցելը`
Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված արարքը, որի հետեւանքով պատճառվել է նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկից ավելի վնաս՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում ֆիզիկական անձ կառավարման մարմնի կամ իրավաբանական անձ կառավարման մարմնի պատասխանատու պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Համայնքի ղեկավարի կամ նրա նշանակած պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից սահմանված կարգով կամ դեպքերում բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի գործառույթները չիրականացնելը կամ ոչ պատշաճ իրականացնելը կամ օրենքով սահմանված տեղեկանքները սահմանված կարգով կամ ժամկետներում շենքի սեփականատերերին չտրամադրելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին մասի «149-156, բացառությամբ 152-րդ հոդվածի (ջրի պոմպերի, ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի մասով)» բառերը փոխարինել «149-151, 153-156, » թվերով.
2) 2-րդ մասի «152-156, բացառությամբ 152-րդ հոդվածի (ջրի պոմպերի, ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի մասով),» բառերը փոխարինել «153-156, » թվերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 2191 -րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 2191 . Տարածքային կառավարման մարմինները եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները
Տարածքային կառավարման մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 48-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը` իրենց տնօրինության տակ գտնվող հողերի մասով, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 1521 -րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 48-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը` իրենց տնօրինության տակ գտնվող հողերի մասով, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 1521 -րդ հոդվածի առաջինից երրորդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, եթե իրավախախտումը չի կատարվել համայնքի ղեկավարի կամ նրա նշանակած պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից:
Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց իրավասության սահմաններում քննում են նաեւ սույն օրենսգրքի 114-րդ, 1541 -րդ, 180-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
Տարածքային կառավարման մարմինների անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժ նշանակելու իրավունք ունեն մարզպետները (Երեւանի քաղաքապետը), իսկ տեղական ինքնակառավարման մարմինների անունից՝ համայնքների ղեկավարները:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 225-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 225. Պետական հրդեհային հսկողության մարմինները
Պետական հրդեհային հսկողության մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 122-րդ եւ 187-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը` հրդեհային անվտանգության նորմերի խախտման մասով:
Պետական հրդեհային հսկողության մարմինների անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունեն`
1) հրդեհային հսկողության գծով Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական տեսուչը եւ նրա տեղակալները` տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսուն եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` հիսուն տոկոսից բարձր չափով.
2) հրդեհային հսկողության գծով ավագ պետական տեսուչները` տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ երեսուն տոկոսի եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` մինչեւ հիսուն տոկոսի չափով.
3) հրդեհային հսկողության գծով պետական տեսուչները` տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ տասը տոկոսի եւ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` մինչեւ քսան տոկոսի չափով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական սանիտարական հսկողության մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 42-43-րդ հոդվածներով, 80-86-րդ հոդվածներով (եթե դրանք համարվում են մթնոլորտային օդի պահպանության սանիտարահիգիենիկ կանոնների եւ նորմաների խախտումներ) եւ 87-րդ հոդվածով (պետական սանիտարական հսկողություն իրականացնող մարմինների կարգադրագրերը չկատարելու համար) նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը` սանիտարական նորմերի խախտման մասով:»:
Հոդված 7. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի «2448 . Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի քաղաքաշինական պետական տեսչությունը» հոդվածը:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը 24410 -րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 24411 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 244 11 . Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի քաղաքաշինական պետական տեսչությունը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի քաղաքաշինական պետական տեսչությունը (այսուհետ՝ քաղաքաշինական պետական տեսչություն) քննում է սույն օրենսգրքի 157-15712 -րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաեւ 152-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը` քաղաքաշինական նորմերի խախտման մասով:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունեն`
1) քաղաքաշինական պետական տեսչության պետը եւ նրա տեղակալները` 157-15712 -րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում՝ տուգանք՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից բարձր չափով, իսկ 152-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով.
2) քաղաքաշինական պետական տեսչության տարածքային ստորաբաժանման պետերը` 157-15712 -րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում՝ տուգանք՝ մինչեւ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով, իսկ 152-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով.

. Статью 152 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях (12 июня 1985 года, далее-Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,Статья 152. Невыполнение требований обязательных норм содержания общей долевой собственности в многоквартирном доме
Невыполнение органом управления многоквартирным домом в определенных порядке или сроки установленных Правительством Республики Армения требований обязательных норм содержания общей долевой собственности - влечет предупреждение ответственного лица органа управления многоквартирным домом, являющегося физическим лицом, или органа управления многоквартирным домом, являющегося юридическим лицом, либо главы муниципалитета или назначенного им ответственного должностного лица.
Невыполнение органом управления многоквартирным домом установленных Правительством Республики Армения требований обязательных норм содержания общей долевой собственности после предупреждения в определенных государственным уполномоченным органом порядке и сроки - влечет наложение штрафа на ответственное должностное лицо органа управления многоквартирным домом, являющегося физическим лицом, или органа управления многоквартирным домом, являющегося юридическим лицом, либо на главу муниципалитета или назначенное им ответственное должностное лицо в трехкратном размере установленной минимальной заработной платы.
Совершение действия, указанного в части 2 настоящей статьи, которое представляло непосредственную опасность для общей долевой собственности, жизни, здоровья собственников помещений или других людей, для имущества лиц, окружающей среды, - влечет наложение штрафа на ответственное должностное лицо органа управления многоквартирным домом, являющегося физическим лицом, или органа управления многоквартирным домом, являющегося юридическим лицом, либо на главу муниципалитета или назначенное им ответственное должностное лицо в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс после статьи 152 дополнить статьей 1521 следующего содержания:
,,Статья 1521 . Нарушение требований закона органами управления многоквартирным домом
Неопубликование или непредставление органами управления многоквартирным домом в порядке или сроки, которые установлены Законом, отчетов либо извещений или уведомлений, подлежащих обязательному опубликованию, - влечет наложение штрафа на ответственное должностное лицо органа управления, являющегося физическим лицом, или органа управления, являющегося юридическим лицом, в трехкратном размере установленной минимальной заработной платы.
Неуведомление вновь созданными или прекратившими в установленном законом порядке полномочия органами управления многоквартирным домом об этом собственников здания или главы муниципалитета в установленные сроки - влечет наложение штрафа на ответственное должностное лицо органа управления, являющегося физическим лицом, или органа управления, являющегося юридическим лицом, в трехкратном размере установленной минимальной заработной платы.
Действие, указанное в части 2 настоящей статьи, вследствие которого причинен ущерб свыше тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы,- влечет наложение штрафа на ответственное должностное лицо органа управления, являющегося физическим лицом, или органа управления, являющегося юридическим лицом, в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Неосуществление или ненадлежащее осуществление главой муниципалитета или назначенным им ответственным должностным лицом функций органа управления многоквартирным домом в порядке или сроки, которые установлены законом, либо непредставление ими установленных законом справок собственникам здания в порядке и сроки, которые установлены законом,- влечет наложение штрафа в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. В статье 219 Кодекса:
1) в части 1 слова ,,149-156, за исключением статьи 152 (в части водяных помп, систем водоснабжения и водоотведения)," заменить цифрами ,,149-151,153-156,";
2) в части 2 слова ,,152-156, за исключением статьи 152 (в части водяных помп, систем водоснабжения и водоотведения)," заменить цифрами 153-156,".
Статья 4. Статью 2191 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 2191 . Органы территориального управления и местного самоуправления
Органы территориального управления рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 48 настоящего Кодекса, в части земель, находящихся в их распоряжении, а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных частью 4 статьи 1521 настоящего Кодекса.
Органы местного самоуправления рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 48 настоящего Кодекса, в части земель, находящихся в их распоряжении, а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных частями с первой по третью статьи 1521 настоящего Кодекса, если нарушение не совершено главой муниципалитета или назначенным им ответственным должностным лицом.
Органы территориального управления и местного самоуправления в пределах своей компетенции рассматривают также дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 114, 1541 , 180 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов территориального управления вправе губернаторы (мэр-губернатор Еревана), а от имени органов местного самоуправления-главы муниципалитетов.".
Статья 5. Статью 225 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 225. Органы государственного пожарного надзора
Органы государственного пожарного надзора рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 122 и 187 настоящего Кодекса, а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 152 настоящего Кодекса, в части нарушения норм пожарной безопасности.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов государственного пожарного надзора вправе:
1) главный государственный инспектор пожарного надзора Республики Армения и его заместители – на граждан штраф в размере свыше тридцати процентов и на должностных лиц – свыше пятидесяти процентов установленной минимальной заработной платы;
2) старшие государственные инспекторы пожарного надзора – на граждан штраф в размере до тридцати процентов и на должностных лиц – до пятидесяти процентов установленной минимальной заработной платы;
3) государственные инспекторы пожарного надзора – на граждан штраф в размере до десяти процентов и на должностных лиц – до двадцати процентов установленной минимальной заработной платы.".
Статья 6. Часть первую статьи 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Органы государственного санитарного надзора рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 42-43, статьями 80-86 (если они считаются нарушениями санитарно-гигиенических правил и норм по охране атмосферного воздуха) и статьей 87 (за невыполнение предписаний органов, осуществляющих государственный санитарный надзор) настоящего Кодекса, а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 152 настоящего Кодекса, в части нарушения санитарных норм.".
Статья 7. Признать утратившей силу статью 2448 Кодекса ,,Государственная градостроительная инспекция государственного уполномоченного органа в области градостроительства Республики Армения".
Статья 8. Кодекс после статьи 24410 дополнить статьей 24411 следующего содержания:
,,Статья 24411 . Органы государственной градостроительной инспекции
Органы государственной градостроительной инспекции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 157-15712 , а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 152 настоящего Кодекса, в части нарушения градостроительных норм.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов государственной градостроительной инспекции вправе:
1) начальник государственной градостроительной инспекции и его заместители - в случаях, предусмотренных статьями 157-15712 , штраф свыше стократного размера установленной минимальной заработной платы, а в случаях, предусмотренных статьей 152, – в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы;
2) начальники территориальных подразделений государственной градостроительной инспекции - в случаях, предусмотренных статьями 157-15712 , штраф до стократного размера установленной минимальной заработной платы, а в случаях, предусмотренных статьей 152, - в трехкратном размере установленной минимальной заработной платы;