«ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 15.05.2002
Հոդված 1. «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 39-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով՝
«3. 18 եւ ավելի նստատեղ ունեցող ավտոբուսներով` օրենքով սահմանված կարգով ուղեւորների կանոնավոր փոխադրումներ իրականացնելիս ավտոբուսի անսարքության դեպքում վճարողն ամսվա ընթացքում կարող է այն ժամանակավորապես փոխարինել նույն ելակետային տվյալներ ունեցող ավտոբուսով` նախապես այդ մասին տեղեկացնելով հարկային տեսչության մարմնին: Եթե անսարք ավտոբուսների փոխարեն շահագործված ավտոբուսների թվաքանակը չի գերազանցում նախապես ներկայացված ավտոբուսների ընդհանուր թվաքանակի 20 տոկոսը` արտահայտված ամբողջ թվերով, ապա հաստատագրված վճարը հաշվարկվում է՝ հիմք ընդունելով նախապես հայտարարագրված ավտոբուսների ելակետային տվյալները:
Սույն կետի դրույթները չեն տարածվում Երեւան քաղաքում, Երեւան քաղաքի հետ կապված եւ միջպետական երթուղիներով ուղեւորափոխադրումների վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 3-րդ կետում՝
ա) «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ա) երթուղիների հետ կապված`
միջքաղաքային 1.0
Երեւան քաղաքի հետ 1.2
ներմարզային, բացառությամբ միջքաղաքային եւ ներքաղաքային`
- Կոտայքի, Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում 0.75
- այլ մարզերում 0.5
միջպետական 1.2
միջմարզային (բացառությամբ` միջքաղաքային եւ Երեւան քաղաքի հետ) ուղեւորափոխադրումների իրականացման դեպքում կիրառվում է այդ մարզերի համար սույն ենթակետով սահմանված գործակիցներից առավելագույնը.».

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ФИКСИРОВАННЫХ ПЛАТЕЖАХ"
Статья 1. Статью 39 Закона Республики Армения ,,О фиксированныхплатежах"дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. При осуществлении в установленном законом порядке регулярныхпассажироперевозокавтобусами с посадочными местами 18 и более плательщик в случаенеисправностиавтобуса может в течение месяца временно заменить его автобусом,имеющимтакие же исходные данные, предварительно уведомив об этом органНалоговойинспекции. Если количество автобусов, введенных в эксплуатацию вместонеисправных,не превышает 20 процентов, выраженных в целых числах, от общегоколичествапредварительно заявленных автобусов, то фиксированный платежисчисляется,принимая за основу предварительно заявленные исходные данные автобусов.
Положения настоящего пункта не распространяются напассажироперевозкив городе Ереване, по маршрутам, связанным с городом Ереваном, и помежгосударственныммаршрутам.".
Статья 2. В пункте 3 статьи 41 Закона:
а) подпункт ,,а" изложить в следующей редакции:
,,а) по маршрутам:
междугородным
1,0
связанным с городом Ереваном
1,2
внутриобластным, за исключениеммеждугородныхи внутригородских:
- в Котайкской, Араратской иАрмавирской областях
0,75
- в других областях
0,5
межгосударственным в случаеосуществления международных(за исключением междугородных и связанных с городом Ереваном)пассажироперевозокприменяется наивысший из коэффициентов, установленных настоящимподпунктомдля этих областей;";