«ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԻՐԱՎԻՃԱԿՆԵՐՈՒՄ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 05.03.2002
Հոդված 1. «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (այսուհետ՝ oրենք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«հատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտ՝ պետական ու ռազմավարական նշանակության, բարձր վտանգավորություն ունեցող եւ բնակչության կենսագործունեությունն ապահովող օբյեկտ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» ենթակետով եւ նոր մասով.
«զ) բնակչության ուսուցման կազմակերպումը:
Բնակչության պաշտպանության կանխարգելիչ միջոցառումներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ ՝
ա) հոդվածի «զ» ենթակետից հանել «՝ վեցամսյա ժամկետում» բառերը.
բ) հոդվածը լրացնել «ը» ենթակետով՝
«ը) հաստատում է լիազորված մարմնի ներկայացրած արտակարգ իրավիճակներում տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով ֆինանսական, պարենային, բժշկական եւ նյութական այլ պաշարների, ֆոնդերի ստեղծման ու դրանց օգտագործման կարգը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածի «դ)» ենթակետը «հիմնահարցերով» բառից հետո լրացնել «, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 14-րդ հոդվածի «գ)» ենթակետը «պաշտպանությունը» բառից հետո լրացնել «եւ այդ նպատակով ստեղծում են անհրաժեշտ մասնագիտացված կազմավորումներ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 17-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Հատուկ, կարեւորագույն նշանակության օբյեկտներն ապահովում են հնարավոր վտանգավոր ազդեցության գոտում բնակվող բնակչության անհապաղ ազդարարումը եւ պաշտպանությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЗАЩИТЕ НАСЕЛЕНИЯ ПРИ ЧРЕЗВЫЧАЙНЫХ СИТУАЦИЯХ'
Принят 05.03.2002
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения ,,О защите населения при чрезвычайных ситуациях" (далее – Закон) дополнить новой частью следующего содержания:
,,объекты особо важного значения – объекты повышенной опасности государственного и стратегического значения, обеспечивающие жизнедеятельность населения.".
Статья 2. Статью 4 Закона дополнить подпунктом ,,е" и новой частью следующего содержания:
,,е) организация обучения населения.
Профилактические мероприятия по защите населения осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
Статья 3. В статье 12 Закона:
а) в подпункте ,,е" исключить слова ,,в шестимесячный срок";
б) статью дополнить подпунктом ,,з":
,,з) утверждает с целью оказания помощи пострадавшим при чрезвычайной ситуации представленный уполномоченным органом порядок организации финансовых, продовольственных, медицинских и материальных иных запасов, фондов и их использования.".
Статья 4. Подпункт ,,г" статьи 13 Закона после слов ,,при чрезвычайных ситуациях" дополнить словами ,,в порядке, установленном Правительством Республики Армения".
Статья 5. Подпункт ,,в" статьи 14 Закона после слова ,,полномочий" дополнить словами ,,и с этой целью создают необходимые специализированные формирования".
Статья 6. Статью 17 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Объекты особо важного значения обеспечивают незамедлительное оповещение и защиту населения, проживающего в зоне возможного опасного воздействия.".