ԱՐԻՈՒԹՅԱՆ ՄԵԴԱԼԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Արիության մեդալը շնորհվում է Հայրենիքի պաշտպանության, հասարակական կարգի պահպանության գործում, ինչպես նաեւ փրկարարական աշխատանքներում ցուցաբերած անձնական խիզախության, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական կամ քաղաքացիական պարտքը կատարելու համար:
Հոդված 2. Արիության մեդալով պարգեւատրվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ներքին գործերի նախարարության, ազգային անվտանգության եւ արտակարգ իրավիճակների պետական վարչությունների, մաքսային վարչության ծառայողները, ինչպես նաեւ այլ անձինք:
Հոդված 3. Արիության մեդալով պարգեւատրելու միջնորդությունը հարուցվում է Հայաստանի Հանրապետության նախարարությունների եւ գերատեսչությունների կողմից:
Հոդված 4. Արիության մեդալը կրում են կրծքի ձախ կողմում, շքանշանների առկայության դեպքում դրանցից հետո:

О МЕДАЛИ "ЗА ОТВАГУ"
Статья 1. Награждение медалью «За отвагу» производится за личную храбрость, проявленную при защите Родины, охране общественного порядка, а также спасательных работах, выполнение служебного и гражданского долга в угрожающих опасностью жизни условиях.
Статья 2 . Медалью «За отвагу» награждаются служащие Вооруженных Сил, Министерства внутренних дел, государственных управлений по национальной безопасности и по чрезвычайным ситуациям, Таможенного управления Республики Армения, а также другие лица.
Статья 3. Ходатайство о награждении медалью «За отвагу» возбуждается министерствами и ведомствами Республики Армения.
Статья 4. Медаль «За отвагу» носится на левой стороне груди, а в случае  наличия орденов - после них.