ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերման եւ դադարեցման կարգը սահմանվում է սույն օրենքով: Անձը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնում է քաղաքացիության դադարեցման հետեւանքով:
Յուրաքանչյուր անձ, օրենքով սահմանված կարգով, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավունք ունի: Ազգությամբ հայերը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն են ձեռք բերում պարզեցված կարգով:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին միաժամանակ չի կարող լինել այլ պետության քաղաքացի:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին չի կարող զրկվել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից կամ այն փոխելու իրավունքից, բացի սույն օրենքով նախատեսված դեպքերից:
Քաղաքացիությունը փոխելը կարգավորվում է սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից հրաժարվելը ինքնին չի հանգեցնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելուն:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին օրենսդրությունը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից, սույն օրենքից եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական այլ ակտերից:
Եթե վավերացված Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի են սույն օրենքին համապատասխան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերած անձինք:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները հավասար են օրենքի առաջ` անկախ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու հիմքերից,ազգությունից, ռասայից, սեռից, լեզվից, դավանանքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, սոցիալական ծագումից, գույքային կամ այլ դրությունից, ունեն Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով սահմանված բոլոր իրավունքները, ազատությունները եւ պարտականությունները:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթղթերը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթղթերն են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրը, իսկ մինչեւ 16 տարին լրանալը` ծննդյան վկայականը կամ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող վկայականը:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն այլ պետությանը հանձնելու անթույլատրելիությունը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն այլ պետությանը հանձնելն արգելվում է:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության պահպանումը
Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բնակվելը ինքնին չի հանգեցնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դադարեցմանը:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու ամուսնությունն օտարերկրյա քաղաքացու հետ ինքնին քաղաքացիության փոփոխման չի հանգեցնում:
Ամուսիններից մեկի քաղաքացիության փոխելը ինքնին չի հանգեցնում մյուս ամուսնու քաղաքացիության փոփոխման:
Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պաշտպանությունը Հանրապետությունից դուրս
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները Հանրապետությունից դուրս օգտվում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունից եւ հովանավորությունից:
Հայաստանի Հանրապետությունը, նրա դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունները եւ դրանց պաշտոնատար անձինք պարտավոր են պաշտպանել այլ պետություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքները, ինչպես նաեւ միջոցներ ձեռնարկել նրանց խախտված իրավունքները վերականգնելու համար` այդ պետությունների օրենսդրությանը եւ միջազգային պայմանագրերին համապատասխան:
Հոդված 8. Օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք
Օտարերկրյա քաղաքացի է համարվում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող այն անձը, որն ունի այլ պետության քաղաքացիություն:
Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձը, որն այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու ապացույց չունի, համարվում է քաղաքացիություն չունեցող անձ:
Հայաստանի Հանրապետությունը խրախուսում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիություն չունեցող անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելը եւ չի խոչընդոտում նրանց կողմից այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելուն:
Օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավական վիճակը Հայաստանի Հանրապետությունում կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄԸ
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերման հիմքերը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք է բերվում`
1) քաղաքացիության ճանաչմամբ.
2) ծննդով.
3) քաղաքացիություն ստանալու միջոցով.
4) քաղաքացիությունը վերականգնելու միջոցով.
5) քաղաքացիության խմբային ձեռքբերման միջոցով.
6) Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված հիմքերով.
7) սույն օրենքով նախատեսված այլ հիմքերով:
Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ճանաչումը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են ճանաչվում՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող նախկին ՀԽՍՀ քաղաքացիները, ովքեր մինչեւ Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելը ձեռք չեն բերել այլ պետության քաղաքացիություն կամ հրաժարվել են դրանից սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մեկ տարվա ընթացքում.
2) մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը վերջին երեք տարին Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող քաղաքացիություն չունեցող անձինք կամ օտարերկրյա քաղաքացի չհանդիսացող նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիները, ովքեր սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչեւ 1998 թվականի դեկտեմբերի 31-ը դիմում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու համար.
3) 1991թվականի սեպտեմբերի 21-ից հետո Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բնակվող նախկին ՀԽՍՀ այն քաղաքացիները, ովքեր ձեռք չեն բերել այլ պետության քաղաքացիություն, ինչպես նաեւ մինչ այդ Հայաստանից դուրս բնակվող եւ այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք չբերած ու մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը հյուպատոսական հաշվառման կանգնած ծագումով հայ նախկին ՀԽՍՀ քաղաքացիները:
Հոդված 11. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ծնված երեխայի քաղաքացիությունը
Երեխան, ում ծնողները նրա ծնվելու պահին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են, անկախ ծնվելու վայրից ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Երեխան, ում ծնողներից մեկը նրա ծնվելու պահին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, իսկ մյուսն անհայտ է կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Այն դեպքում, երբ ծնողներից մեկը երեխայի ծնվելու պահին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, իսկ մյուսը` օտարերկրյա քաղաքացի, երեխայի քաղաքացիությունը որոշվում է ծնողների գրավոր համաձայնությամբ:
Համաձայնության բացակայության դեպքում երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, եթե նա ծնվել է Հայաստանի Հանրապետությունում կամ եթե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք չբերելու դեպքում դառնում է քաղաքացիություն չունեցող անձ, կամ եթե ծնողները մշտապես բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հոդված 12. Քաղաքացիություն չունեցող անձանց երեխայի քաղաքացիությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում ծնված երեխան, ում ծնողները քաղաքացիություն չունեցող անձինք են, ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Հոդված 13. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր անձ կարող է դիմել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար, եթե նա, օրենքով սահմանված կարգով, վերջին երեք տարիներին մշտապես բնակվել է Հայաստանի Հանրապետությունում, կարող է բացատրվել հայերեն լեզվով եւ ծանոթ է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանում են քաղաքացիություն շնորհելու մասին Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով:
Առանց սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված բնակության ժամկետի պահպանման Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող այն անձը`
1) որն ամուսնացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու հետ կամ ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի երեխա, հայր կամ մայր.
2) որի ծնողները կամ նրանցից մեկը նախկինում ունեցել է Հայաստանի
Հանրապետության քաղաքացիություն կամ ծնվել է Հայաստանի Հանրապետությունում եւ, որը 18 տարին լրանալուց հետո երեք տարվա ընթացքում դիմել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար.
3) որը ծագումով հայ է եւ բնակություն է հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու դիմումը մերժվում է, եթե տվյալ անձը իր գործունեությամբ վնասում է պետական եւ հասարակական անվտանգությանը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանն ու բարքերին, այլոց իրավունքներին եւ ազատություններին, պատվին եւ բարի համբավին:
Առանց սույն հոդվածի պահանջների պահպանման Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն կարող է շնորհվել Հայաստանի Հանրապետությանը բացառիկ ծառայություններ մատուցած անձանց:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող անձը տալիս է հետեւալ երդումը. «Ես՝ (անուն ազգանուն) , դառնալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, երդվում եմ հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետությանը, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը: Պարտավորվում եմ հարգել Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզուն, ազգային մշակույթը եւ սովորույթները»:
Քաղաքացիություն ստացող անձը կարդում է երդման տեքստը հայերեն լեզվով եւ ստորագրում այն:
Հոդված 14. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը վերականգնելը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցրած անձի քաղաքացիությունն իր դիմումի համաձայն կարող է վերականգնվել, եթե բացակայում են սույն օրենքի 13 հոդվածի չորրորդ մասով սահմանված հիմքերը եւ եթե նա չի զրկվել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից:
Հոդված 15. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության խմբային ձեռքբերումը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության խմբային ձեռքբերումը իրականացվում է ներգաղթի եւ օրենքով սահմանված այլ դեպքերում Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով:
ԵՐԵԽԱՅԻ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅՈՒՆԸ ԾՆՈՂՆԵՐԻ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՓՈՓՈԽՄԱՆ ԿԱՄ ՈՐԴԵԳՐՄԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ
Հոդված 16. Երեխայի քաղաքացիությունը ծնողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու դեպքում
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերած ծնողների մինչեւ 14 տարեկան երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Եթե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն է ձեռք բերում ծնողներից մեկը, իսկ մյուսն օտարերկրյա քաղաքացի է կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ապա նրանց մինչեւ 14 տարեկան երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, եթե առկա է ծնողների համաձայնությունը կամ եթե երեխան բնակվում է Հայաստանի Հանրապետությունում եւ առկա է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող ծնողի համաձայնությունը:
Հոդված 17. Երեխայի քաղաքացիությունը ծնողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելու դեպքում
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցրած ծնողների մինչեւ 14 տարեկան երեխան կորցնում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը, եթե նա ձեռք է բերում այլ պետության քաղաքացիություն:
Եթե ծնողներից մեկը կորցրել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը, իսկ մյուսը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, նրանց մինչեւ 14 տարեկան երեխան կորցնում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը, եթե առկա է ծնողների համաձայնությունը կամ եթե երեխան բնակվում է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս եւ առկա է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող ծնողի համաձայնությունը:
Հոդված 18. Երեխայի քաղաքացիությունը որդեգրման ժամանակ
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից որդեգրած երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Եթե երեխա որդեգրած ամուսիններից մեկը քաղաքացիություն չունեցող անձ է, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, ապա երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն:
Եթե երեխա որդեգրած ամուսիններից մեկը օտարերկրյա քաղաքացի է, իսկ մյուսը` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, ապա երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, եթե`
1) առկա է երեխան որդեգրած ամուսինների համաձայնությունը.
2) երեխան բնակվում է Հայաստանի Հանրապետությունում եւ առկա է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող որդեգրած ամուսնու համաձայնությունը.
3) երեխան քաղաքացիություն չունեցող անձ է կամ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք չբերելու դեպքում դառնում է քաղաքացիություն չունեցող անձ:
Հոդված 19. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության պահպանումը որդեգրման դեպքում
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող երեխան, որին որդեգրել են օտարերկրյա քաղաքացիները կամ այնպիսի ամուսիններ, որոնցից մեկը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, իսկ մյուսը՝ օտարերկրյա քաղաքացի, պահպանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը: Նման դեպքում երեխան կարող է փոխել քաղաքացիությունը միայն որդեգրողների դիմումով:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող երեխան, որին որդեգրել են քաղաքացիություն չունեցող անձինք, կամ որդեգրած ամուսիններից մեկը քաղաքացիություն չունեցող անձ է, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, պահպանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:
Հոդված 20. Երեխայի քաղաքացիությունը, որի ծնողները հայտնի չեն
Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող երեխան, որի ծնողներն անհայտ են, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է: Ծնողներից մեկի կամ խնամակալի գտնվելու դեպքում երեխայի քաղաքացիությունը կարող է փոխվել սույն օրենքին համապատասխան:
Հոդված 21. Երեխայի քաղաքացիության պահպանումը, որի նկատմամբ հաստատված է խնամակալություն կամ հոգաբարձություն
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի երեխան, որի նկատմամբ հաստատված է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների խնամակալություն կամ հոգաբարձություն, պահպանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը՝ անկախ նրա ծնողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու հանգամանքից: Նման դեպքում երեխան կարող է դուրս գալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից ծնողների դիմումով, եթե նրանք զրկված չեն ծնողական իրավունքից:
Հոդված 22. Երեխաների համաձայնության անհրաժեշտությունը նրանց քաղաքացիությունը փոխելիս
Ծնողների քաղաքացիությունը փոխվելու դեպքում 14-18 տարեկան երեխաների քաղաքացիության փոփոխումը տեղի է ունենում սույն օրենքով սահմանված կարգով` երեխաների համաձայնության առկայության դեպքում:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ԴԱԴԱՐԵՑՈՒՄԸ
Հոդված 23. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դադարեցման հիմքերը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցվում է՝
1) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը փոխելու դեպքում.
2) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից զրկվելու դեպքում.
3) Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված հիմքերով.
4) սույն օրենքով նախատեսված այլ հիմքերով:
Հոդված 24. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը փոխելը
Հայաստանի Հանրապետության 18 տարին լրացած յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի փոխել քաղաքացիությունը՝ դուրս գալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից եւ ձեռք բերել այլ պետության քաղաքացիություն:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու մասին քաղաքացու դիմումը մերժվում է, եթե՝
1) նրա նկատմամբ հարուցված է քրեական հետապնդում.
2) նրա նկատմամբ կա դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած եւ կատարման ենթակա դատավճիռ կամ վճիռ.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից նրա դուրս գալը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության շահերին.
4) նա ունի պետության, ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների կամ քաղաքացիների շահերի հետ կապված չկատարած պարտավորություններ:
Հոդված 25. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից զրկվելը
Անձը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից կարող է զրկվել, եթե նա՝
1) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը ձեռք է բերել սույն
օրենքի 13 հոդվածին համապատասխան եւ մշտապես բնակվելով արտասահմանում, յոթ տարվա ընթացքում առանց հարգելի պատճառների հյուպատոսական հաշվառման չի կանգնել.
2) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը ձեռք է բերել կեղծ տվյալների կամ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին օրենսդրությունը խախտելով ձեռք է բերել այլ պետության քաղաքացիություն:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑԵՐԸ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՂ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԸ
Հոդված 26. Հանրապետության Նախագահը
Հանրապետության Նախագահն իր հրամանագրով լուծում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը վերականգնելու, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության խմբային ձեռքբերման, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դադարեցման հարցերը, սահմանում է քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումների քննարկման կարգը:
Հոդված 27. Հանրապետության Նախագահին առընթեր քաղաքացիության հարցերի հանձնաժողովը
Հանրապետության Նախագահին առընթեր քաղաքացիության հարցերի հանձնաժողովը կազմավորում է Հանրապետության Նախագահը:
Քաղաքացիության հարցերի հանձնաժողովի կանոնադրությունը հաստատում է Հանրապետության Նախագահը:
Հոդված 28. Կառավարությունը
Կառավարությունը՝
1) ապահովում է կառավարության, նախարարությունների, կառավարման այլ մարմինների ակտերի համապատասխանեցումը սույն օրենքին.
2) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթղթերի ձեւակերպման եւ դրանք քաղաքացիներին հանձնելու կարգը.
3) սահմանում է քաղաքացիության ձեռքբերման եւ դադարեցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը եւ նմուշները.
4) ընդունում է սույն օրենքի կիրարկումն ապահովող որոշումներ:
Կառավարությունն իրավասու մարմինների միջոցով՝
1) ընդունում է քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումներ եւ այլ փաստաթղթեր, ստուգում դրանց իսկությունը եւ հիմնավորվածությունը.
2) քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումները, միջնորդությունները եւ այլ
փաստաթղթերը համապատասխան եզրակացություններով ուղարկում է Հանրապետության Նախագահին.
3) Հանրապետության Նախագահին առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու մասին.
4) կատարում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների հաշվառումը.
5) սույն օրենքին համապատասխան պարզում է անձանց պատկանելությունը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությանը:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾԵՐՈՎ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 29. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության հարցերով դիմումների, միջնորդությունների ներկայացման եւ դրանց քննարկման կարգը
Քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումները եւ միջնորդությունները ներկայացվում են գրավոր:
Քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումները քննարկվում են մեկտմյա ժամկետում: Դիմումի մերժման դեպքում կրկին կարելի է դիմել մերժման օրից մեկ տարի հետո` սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 30. Քաղաքացիության հարցերով պաշտոնատար անձանց անօրինական գործողությունների գանգատարկումը
Պաշտոնատար անձանց կողմից քաղաքացիության հարցերով դիմումները չընդունելը, քննարկման ժամկետները խախտելը, ինչպես նաեւ նրանց այլ անօրինական գործողությունները կարող են գանգատարկվել դատական կարգով:

Глава 4. Прекращение гражданства Республики Армения
Порядок приобретения и прекращения гражданства Республики Армения определяется настоящим Законом. Лицо утрачивает гражданство Республики Армения вследствие прекращения гражданства.
Каждое лицо в установленном законом порядке имеет право на приобретение гражданства Республики Армения. Армяне по национальности приобретают гражданство Республики Армения в упрощенном порядке.
Гражданин Республики Армения не может быть одновременно гражданином другого государства.
Гражданин Республики Армения не может быть лишен гражданства Республики Армения или права на его изменение, кроме как в случаях, предусмотренных настоящим Законом.
Изменение гражданства регулируется настоящим Законом и межународными договорами Республики Армения.
Отказ от гражданства Республики Армения сам по себе не влечет утраты гражданства Республики Армения.
Статья 2. Законодательство о гражданстве Республики Армения
Законодательство о гражданстве Республики Армения состоит из Конституции Республики Армения, международных договоров Республики Армения, настоящего Закона и иных законодательных актов Республики Армения.
Если ратифицированными международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, применяются нормы международного договора.
Статья 3. Гражданин Республики Армения
Гражданами Республики Армения являются лица, приобретшие гражданство Республики Армения в соответствии с настоящим Законом.
Граждане Республики Армения равны перед законом, независимо от оснований приобретения гражданства Республики Армения, национальности, расы, пола, языка, вероисповедания, политических или иных взглядов, социального происхождения, имущественного или иного положения, имеют все установленные Конституцией и законами права, свободы и обязанности.
Статья 4. Документы, подтверждающие гражданство Республики Армения
Документами, подтверждающими гражданство Республики Армения, являются паспорт гражданина Республики Армения, а до достижения 16 лет - свидетельство о рождении или свидетельство, подтверждающее гражданство Республики Армения.
Статья 5. Недопустимость выдачи гражданина Республики Армения другому государству
Выдача гражданина Республики Армения другому государству запрещается.
Статья 6. Сохранение гражданства Республики Армения
Проживание за пределами Республики Армения само по себе не влечет прекращения гражданства Республики Армения.
Вступление в брак гражданина (гражданки) Республики Армения с гражданкой (гражданином) иностранного государства само по себе не влечет изменения гражданства.
Изменение гражданства одним из супругов само по себе не влечет изменения гражданства другого супруга.
Статья 7 Защита граждан Республики Армения за пределами Республики
Граждане Республики Армения за пределами Республики пользуются защитой и покровительством Республики Армения.
Республика Армения, ее дипломатические и консульские представительства и их должностные лица обязаны защищать права пребывающих в других государствах граждан Республики Армения, а также принимать меры к восстановлению их нарушенных прав в соответствии с законодательством этих государств и международными договорами.
Статья 8. Иностранные граждане и лица без гражданства
Иностранным гражданином считается не имеющее гражданства Республики Армения лицо, которое имеет гражданство другого государства.
Проживающее в Республике Армения и не имеющее гражданства Республики Армения лицо, которое не имеет доказательства о наличии гражданства другого государства, считается лицом без гражданства.
Республика Армения поощряет приобретение гражданства Республики Армения проживающими в Республике Армения без гражданства и не препятствует приобретению ими гражданства другого государства.
Правовое положение иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Армения регулируется законодательством Республики Армения и международными договорами Республики Армения.
ПРИОБРЕТЕНИЕ ГРАЖДАНСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИИ
Статья 9. Основания приобретения гражданства Республики Армения
Гражданство Республики Армения приобретается:
1) признание гражданства;
2) по рождению;
3) путем приема в гражданство:
4) путем восстановления в гражданстве;
5) путем группового приобретения гражданства;
6) по основаниям, предусмотренным международными договорами Республики Армения;
7) по иным основаниям, предусмотренным настоящим Законом.
Статья 10. Признание гражданства Республики Армения
Гражданами Республики Армения признаются:
1) граждане бывшей Арм. ССР, постоянно проживающие в Республике Армения, которые до вступления в силу Конституции не приобрели гражданства другого государства или отказались от него в течение года со дня вступления в силу настоящего Закона;
2) лица без гражданства или граждане других республик бывшего СССР, не являющиеся иностранными гражданами, до вступления в силу настоящего Закона постоянно проживающие в Республике Армения последние три года, которые в течение года со дня вступления в силу настоящего Закона заявляют о приобретении гражданства Республики Армения;
3) граждане бывшей Арм. ССР, проживающие после 21 сентября 1991 года за пределами Республики Армения, которые не приобрели гражданства другого государства, а также граждане бывшей Арм. ССР армяне по происхождению, - проживавшие до этого за пределами Армении и не приобретшие гражданства другого государства и до вступления в силу настоящего Закона состоявшие на консульском учете.
Статья 11. Гражданство ребенка, родившегося от граждан Республики Армения
Ребенок, родители которого на момент его рождения являются гражданами Республики Армения, независимо от места рождения приобретает гражданство Республики Армения.
Ребенок, один из родителей которого на момент его рождения является гражданином Республики Армения, а другой неизвестен или явлается лицом без гражданства, приобретает гражданство Республики Армения.
В случае, когда один из родителей на момент рождения ребенка является гражданином Республики Армения, а другом - иностранным гражданином, гражданство ребенка определяется по письменному соглашению родителей.
При отсутствии соглашения ребенок приобретает гражданство Республики Армения, если он родился в Республике Армения, или если в случае неприобретения гражданства он становится лицом без гражданства, или если родители постоянно проживают в Республике Армения.
Статья 12. Гражданство ребенка лиц без гражданства
Ребенок, родившийся в Республике Армения, родители которого являются лицами без гражданства, приобретает гражданство Республики Армения.
Статья 13. Прием в гражданство Республики Армения
Каждое лицо, не имеющее гражданства Республики Армения, по достижении 18-летнего возраста может заявить о приеме в гражданство Республики Армения, если оно, в установленном законом порядке, последние три года постоянно проживает в Республике Армения, может объясниться по-армянски и знакомо с Конституцией Республики Армения.
В гражданство Республики Армения принимают по Указу Призидента Республики о предоставлении гражданства.
Без соблюдения требования о сроке проживания, установленного частью первой настоящей статьи, гражданство Республики Армения предоставляется не имеющему гражданства Республики Армения лицу:
1) вступившему в брак с гражданином (гражданкой) Республики Армения либо имеющему ребенка, отца или мать, являющихся гражданами Республики Армения;
2) родители или один из родителей которого в прошлом имели гражданство Республики Армения либо родившемуся в Республике Армения и в течение трех лет по достижении 18-летнего возраста заявившему о приеме в гражданство Республики Армения;
3) являющемуся армянином (армянкой) по происхождению и поселившемуся в Республике Армения.
Заявление о приеме в гражданство Республики Армения отклоняется, если данное лицо своей деятельностью наносит ущерб государственной и общественной безопасности, общественному строю, здоровью и нравам общества, правам и свободам, чести и доброму имени других лиц.
Без соблюдения требований настоящей статьи гражданство Республики Армения может быть предоставленно лицам, имеющим исключительные заслуги перед Республикой Армения.
Лицо, принимаемое в гражданство Республики Армения, дает следующую клятву: «Я, (фамилия, имя), становясь гражданином Республики Армения, клянусь быть верным Республике Армения, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, защищать независимость и территориальную целостность Республики Армения. Обязуюсь уважать государственный язык Республики Армения, национальную культуру и обычаи».
Лицо, принимаемое в гражданство, зачитывает текст клятвы на армянском языке и расписывается под ним.
Статья 14. Восстановление гражданства Республики Армения
Гражданство лица, утратившего гражданство Республики Армения, может быть восстановлено согласно его заявлению, если отсутствуют основания установленные частью четвертой статьи 13 настоящего Закона, и если оно не было лишено гражданства Республики Армения.
Статья 15. Групповое приобретение гражданства Республики Армения
Групповое приобретение гражданства Республики Армения осуществляется по Указу Президента Республики при репатриации и в иных предусмотренных законом случаях.
ГРАЖДАНСТВО РЕБЕНКА ПРИ ИЗМЕНЕНИИ ГРАЖДАНСТВА РОДИТЕЛЕЙ ИЛИ ПРИ УСЫНОВЛЕНИИ
Статья 16. Гражданство ребенка при приобретении родителями гражданства Республики Армения
Ребенок в возрасте до 14 лет родителей, приобретших гражданство Республики Армения, приобретает гражданство Республики Армения.
Если гражданство Республики Армения приобретает один из родителей, а другой является иностранным гражданином или лицом без гражданства, то их ребенок в возрасте до 14 лет приобретает гражданство Республики Армения, если имеется согласие родителей или если ребенок проживает в Республике Армения и имеется согласие родителя, являющегося гражданином Республики Армения.
Статья 17. Гражданство ребенка при утрате родителями гражданства Республики Армения
Ребенок в возрасте до 14 лет родителей, утративших гражданство Республики Армения, утрачивает гражданство Республики Армения, если он приобретает гражданство другого государства.
Если один из родителей утратил гражданство Республики Армения, а другой является гражданином Республики Армения. их ребенок в возрасте до 14 лет утрачивает гражданство Республики Армения, если имеется согласие родителей или если ребенок проживает за пределами Республики Армения, и имеется согласие родителя, являющегося гражданином Республики Армения.
Статья 18. Граждавство ребенка при усыновлении
Ребенок, усыновленный гражданами Республики Армения, приобретает гражданство Республики Армения.
Если один из усыновивших ребенка супругов является лицом без гражданства, а другой - гражданином Республики Армения, ребенок приобретает гражданство Республики Армения.
Если один из усыновивших супругов является иностранмым гражданином, а другой - гражданином Республики Армения, ребенок приобретает гражданство Республики Армения, если:
1) имеется согласие усыновивших ребенка супругов;
2) ребенок проживает в Республике Армения, и имеется согласие усыновителя, являющегося гражданином Республики Армения;
3) ребенок является лицом без гражданства или если он в случае неприобретения гражданстваа становится лицом без гражданства.
Статья 19. Сохранение гражданства Республики Армения при усыновлении
Ребенок, являющийся гражданином Республики Армения, которого усыновили иностранные граждане или такие супруги, один из которых является гражданином Республики Армения, а другой - иностранным гражданином, сохраняет гражданство Республики Армения. В подобном случае ребенок может изменить гражданство только по заявлению усыновителей.
Ребенок, являющийся гражданином Республики Армения, которого усыновили лица без гражданства, или если один из усыновивших супругов является лицом без гражданства, а другой - гражданином Республики Армения, сохраняет гражданство Республики Армения.
Статья 20. Гражданство ребенка, родители которого неизвестны
Ребенок, находящийся в Республике Армения, родители которого неизвестны, является гражданином Республики Армения. В случае обнаружения одного из родителей или опекуна гражданство ребенка может быть изменено в соответствии с настоящим Законом.
Статья 21. Сохранение гражданства ребенка, в отношении которого установлено опекунство или попечительство
Ребенок, являющийся гражданином Республики Армения, в отношении которого установлено опекунство или попечительство граждан Республики Армения, сохраняет гражданство Республики Армения независимо от обстоятельства выхода его родителей из гражданства Республики Армения. В подобном случае ребенок может выйти из гражданства Республики Армения по заявлению родителей, если они не лишены родительских прав.
Статья 22. Необходимость получения согласия детей при изменении их гражданства
При изменении гражданства родителей гражданство детей в возрасте 14-18 лет изменяется в установленном настоящим Законом порядка - при наличии согласия детей.
ПРЕКРАЩЕНИЕ ГРАЖДАНСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 23. Основания прекращения гражданства Республики Армения
Гражданство Республики Армения прекращается:
1) в случае изменения гражданства Республики Армения;
2) в случае утраты гражданства Республики Армения;
3) по основаниям, предусмотренным международными договорами Республики Армения;
4) но иным основаниям, предусмотренным настоящим Законом.
Статья 24. Изменение гражданства Республики Армения
Каждый гражданин Республики Армения, достигший 18-летнего возраста, вправе изменить гражданство - выйти из гражданства Республики Армения и приобрести гражданство другого государства.
Заявление гражданина о выходе из гражданства Республики Армения отклоняется, если:
1) в отношении него возбуждено уголовное преследование:
2) в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению приговор или решение суда;
3) выход его из гражданстпа Республики Армения противоречит интересам национальной безопасности Республики Армения;
4) он имеет неисполнение обязательств, связанное с интересами государства, предприятий, организаций или граждан.
Статья 25. Лишение гражданства Республики Армения
Лицо может лишиться гражданства Республики Армения, если оно:
1) приобрело гражданство Республики Армения в соответствии со статьей 13 настоящего Закона и, проживая постоянно за границей, в течение семи лет без уважительных причин не состояло на консульском учете;
2) приобрело гражданство Республики Армения на основании ложных сведений или фальшивых документов;
3) приобрело гражданство другого государства с нарушением законодательства о гражданстве Республики Армения.
ОРГАНЫ, РЕГУЛИРУЮЩИЕ ВОПРОСЫ ГРАЖДАНСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 26. Президент Республики
Президент Республики своим Указом решает вопросы приема в гражданство Республики Армения, восстановления гражданства Республики Армения, группового приобретения гражданства Республики Армения, прекращения гражданства Республики Армения; определяет порядок рассмотрения заявлений о гражданстве.
Статья 27. Комиссия по вопросам гражданства при Президенте Республики
Комиссию по вопросам гражданства при Президенте Республики формирует Президент Республики. Положение о Комиссии по вопросам гражданства утверждает Президент Республики.
Статья 28. Правительство
Правительство:
1) обеспечивает приведение актов правительства, министерств, иных органов управления в соответствие с настоящим Законом;
2) определяет порядок оформления документов, подтверждающих гражданство Республики Армения, и выдачи их гражданам;
3) устанавливает перечень и образцы документов, необходимых для приобретения и прекращения гражданства;
4) принимает постановления, обеспечивающие применение настоящего Закона.
Правительстцо через компетентные органы:
1) принимает заявления и иные документы, касающиеся гражданства, проверяет их подлинность и обоснованность;
2) направляет Президенту Республики заявления, ходатайства и иные документы, касающиеся гражданства с соответствующими заключениями;
3) представляет Президенту Республики предложения о прекращении гражданства Республики Армения;
4) ведет учет граждан Республики Армения;
5) в соответствии с настоящим Законом определяет принадлежность лиц к гражданству Республики Армения.
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 29. Порядок представлевия заявлений, ходатайств по вопросам гражданства Республики Армения и их рассмотрения
Заявления и ходатайства по вопросам гражданства представляются в письменной форме.
Заявления по вопросам гражданства рассматриваются в срок до одного года. В случае отклонения заявления повторно можно обратиться через год со дня отклонения, в установленном настоящим Законом, поряде.
Статья 30. Обжалование незаконных действий должностных лиц по вопросам гражданства
Непринятие должностными лицами заявлений по вопросам гражданства, нарушение сроков рассмотрения, а также иные их незаконные действия могут быть обжалованы в судебном порядке.
16 ноября 1995 года,
С-061-I-ЗР-16
Закон представлен с изменением от 18.11.1997 г. ЗР-157
18.11.1997
12.10.1999 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
20.03.2001 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
20.03.2002 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
18.11.2003 О внесении изменения в Закон Республики Армения ,,О гражданстве Республики Армения"
26.02.2007 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
06.04.2010 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
30.11.2011 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
08.12.2011 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
20.05.2013 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
19.06.2013 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
07.05.2015 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О гражданстве Республики Армения"
08.02.2017 О внесении изменений в Закон Республики Армения “О гражданстве Республики Армения”
06.12.2017 О внесении дополнений и изменений в Закон Республики Армения “О гражданстве Республики Армения”
31.05.2019 О внесении дополнения в Закон Республики Армения “О гражданстве Республики Армения”
28.04.2021 О внесении дополнения в Закон "О гражданстве Республики Армения"
08.12.2021 О внесении дополнений и изменений в Закон “О гражданстве Республики Армения”
04.05.2022 О внесении изменений в Закон "О внесении изменений и дополнений в Закон “О гражданстве Республики Армения”