Ընկերություննների կողմից վճարվող բնապահպանական վճարների նպատակային օգտագործման մասին
«ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՎՃԱՐՎՈՂ ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՆՊԱՏԱԿԱՅԻՆ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական վճարների նպատակային օգտագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի երկրորդ մասը լրացնել հետեւյալ նախադասություններով՝ «Մասհանումները տվյալ (այսուհետ՝ առաջիկա) բյուջետային տարվա ընթացքում կատարվում են անմիջապես պետական բյուջեից՝ սուբվենցիայի տեսքով սույն օրենքի 3-րդ հոդվածում նշված նախա- պայմանների կատարման դեպքում: Մասհանումների չափերը որոշվում են՝ ելնելով սույն հոդվածում նշված համապատասխան ընկերությունների կողմից առաջիկա բյուջետային տարվան նախորդող երկրորդ տարվա արդյունքներով պետական բյուջե փաստացի վճարված բնապահպանական վճարի գումարից:»:
- հանել առաջին մասը,
- երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Ծրագրի նախագիծը մշակում եւ հրապարակում է համայնքի ղեկավարը:»,
- հինգերորդ մասը «մարմինների հետ» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով» բառերով,
- նախավերջին մասից հետո ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասեր՝
«Բնապահպանության եւ առողջապահության բնագավառներում լիազորված պետական կառավարման մարմինների հետ համաձայնեցված ծրագրի նախագիծը համայնքի ղեկավարի կողմից ներկայացնում է համայնքի ավագանու հաստատմանը: Համայնքի ավագանու կողմից հաստատված ծրագրի ֆինանսավորման համար առաջիկա տարվա պետական բյուջեի նախագծում սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված մասհանումների շրջանակներում հատկացումներ նախատեսելու հարցը քննարկման առարկա դարձնելու նպատակով նշված ծրագիրը առաջիկա տարվա բյուջետային ֆինանսավորման հայտերի ներկայացման համար Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ ժամկետում ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարություն:
Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը.
ա) համադրելով սույն հոդվածի համաձայն ստացված բոլոր ծրագրերը եւ հաշվի առնելով այդ ծրագրերի ֆինանսավորման համար առաջիկա տարվա պետական բյուջեի նախագծում սույն օրենքի 1-ին հոդվածի համապատասխան նախատեսվելիք հատկացումների ընդհանուր գումարները կազմում է առաջիկա բյուջետային տարում պետական բյուջեից ծրագրերի ֆինանսավորման համար մասհանումներ ստացող համայնքների ցանկի նախագիծը՝ այդ ցանկում ընդգրկված համայնքների բյուջեներին հատկացվելիք մասհանումների գումարների բաշխմամբ, որը ներառում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն ներկայացվող առաջիկա տարվա պետական բյուջեի նախագծում.
բ) մինչեւ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 20-ը պետական կառավարման տարածքային մարմինների միջոցով համապատասխան տեղական ինքնակառավարման մարմիններին տեղեկացնում է վերջիններիս կողմից ներկայացված ծրագրերի գծով առաջիկա տարվա պետական բյուջեի նախագծում նախատեսվելիք հատկացումների չափի մասին:»:

Целевое использование природоохранительных платежей, уплачиваемых обществами
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЦЕЛЕВОМ ИСПОЛЬЗОВАНИИ ПРИРОДОХРАНИТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ, УПЛАЧИВАЕМЫХ ОБЩЕСТВАМИ"
Статья 1. Часть первую статьи 1 Закона Республики Армения ,,О целевом использовании природоохранительных платежей, уплачиваемых обществами" дополнить следующими предложениями: ,,Отчисления производятся в течение данного (далее - предстоящего) бюджетного года непосредственно из государственного бюджета в виде субвенции в случае выполнения предварительных условий, указанных в статье 3 настоящего Закона. Размеры отчислений определяются исходя из суммы природоохранительного платежа, фактически уплаченного указанными в настоящей статье соответствующими обществами в государственный бюджет по итогам второго года, предшествовавшего предстоящему бюджетному году.".
- часть вторую изложить в следующей редакции:
,,Проект программы разрабатывает и публикует глава муниципалитета.",
- часть пятую после слова ,,здравоохранения" дополнить словами ,,в порядке, установленном Правительством Республики Армения",
- после предпоследней части дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Глава муниципалитета представляет проект программы, согласованный с государственными уполномоченными органами в областях охраны природы и здравоохранения, на утверждение муниципального совета. В целях рассмотрения вопроса о предусмотрении в проекте бюджета на предстоящий год ассигнований для финансирования утвержденной муниципальным советом программы в пределах отчислений, установленных статьей 1 настоящего Закона, указанная программа представляется в Министерство финансов и экономики Республики Армения в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Армения для представления заявок на бюджетное финансирование на предстоящий год.
Министерство финансов и экономики Республики Армения:
а) сопоставляя все полученные согласно настоящей статье программы и учитывая общую сумму ассигнований, предусматриваемых в соответствии со статьей 1 настоящего Закона в проекте государственного бюджета на предстоящий год для финансирования этих программ, составляет проект перечня муниципалитетов, получающих субвенции из государственного бюджета на предстоящий год для финансирования программ, с распределением сумм отчислений, намечаемых для зачисления в бюджеты входящих в этот перечень муниципалитетов, которые включает в представляемый в Правительство Республики Армения проект государственного бюджета на предстоящий год;
б) до 20 сентября текущего года извещает соответствующие органы местного самоуправления через территориальные органы государственного управления о размере отчислений, предусматриваемых в проекте государственного бюджета на предстоящий год по линии представленных ими программ.".