ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՆՈՒՄՆԵՐԻ (ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՏՎԵՐԻ), ՔԼԻՐԻՆԳԱՅԻՆ ԱՌԱՔՈՒՄՆԵՐԻ ԵՎ ՄԻՋՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՎԱԾ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՄԱՏՈՒՑՎԱԾ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍՈՎ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 18.03.1998
Հոդված 1. Սույն օրենքը սահմանում է պետական գնումների (պետական պատվերի), քլիրինգային առաքումների եւ միջպետական պայմանագրերի (այսուհետ՝ պետական գնումներ) շրջանակներում իրավաբանական անձանց, իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունների եւ անհատ ձեռներեցների (այսուհետ՝ հարկատուներ) մատակարարած ապրանքների եւ մատուցած ծառայությունների համար վճարումները չկատարելու կամ ոչ ժամանակին կատարելու հետեւանքով առաջացած հարկային ապառքների մարման ժամկետի հետաձգման եւ դրանց դիմաց հաշվարկված տույժերից ազատման կարգը:
Հոդված 2. Հարկատուներն ազատվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահի դրությամբ հարկային պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու համար հաշվարկված տույժերից՝ մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 31-ը պետական գնումների շրջանակներում մատակարարած ապրանքների եւ մատուցած ծառայությունների համար վճարումներն ուշացնելու հետեւանքով առաջացած ավելացված արժեքի հարկի, ակցիզային հարկի եւ շահութահարկի (եկամտահարկի) ապառքների գծով հաշվարկված եւ չվճարված տույժերի գումարի չափով:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահի դրությամբ մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 31-ը պետական գնումների շրջանակներում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների համար վճարումներն ուշացնելու հետեւանքով առաջացած ավելացված արժեքի հարկի, ակցիզային հարկի եւ շահութահարկի (եկամտահարկի) ապառքների մարման ժամկետը հետաձգվում է մինչեւ այդ վճարումներն իրականացնելու օրվան հաջորդող երրորդ բանկային օրը: Եթե նշված ժամկետում ապառքները չեն մարվում, ապա սույն օրենքով սահմանված արտոնությունը համարվում է չեղյալ:
Հոդված 4. Սույն օրենքի 2 եւ 3 հոդվածների կիրառման նպատակով հարկատուի շահութահարկի (եկամտահարկի) ապառքների եւ դրանց համար հաշվարկված տույժերի գումարի մեծության մեջ մինչեւ 1997 թվականի դեկտեմբերի 31-ը պետական գնումների շրջանակներում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարումներն ուշացնելու հետեւանքով առաջացած շահութահարկի (եկամտահարկի) ապառքների եւ դրանց համար հաշվարկված տույժերի մեծությունը որոշվում է այդ ժամանակահատվածում հարկատուի հիմնական գործունեությունից առաջացած հասույթի գումարի մեծության մեջ նշված գործարքներից ստացված հասույթի տեսակարար կշռին համամասնորեն:
Հոդված 5. Հարկատուները, սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության տարածքային մարմիններ են ներկայացնում՝
ա) դիմում՝ սույն օրենքի 3 եւ (կամ) 2 հոդվածով նախատեսված՝ հայցվող արտոնության տեսակի, գումարի եւ դրա հաշվարկի նշումով.
բ) պետական գնումների շրջանակներում ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման փաստը հավաստող փաստաթղթեր (պայմանագրեր), հաշվապահական հաշվառման ձեւակերպման համար հիմք հանդիսացող սկզբնական փաստաթղթեր (պատճեններ).
գ) պետական գնումներն իրականացնող մարմնի կողմից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրված՝ պետական գնումների շրջանակներում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների համար փաստացի վճարելու (վճարողի հաշվից դուրս գրելու) պահի վերաբերյալ տեղեկանք:
Հոդված 6. Եթե՝
պետական գնումների պայմանները նախատեսում են մատակարարվող ապրանքների եւ մատուցվող ծառայությունների համար վճարման ուշացման դեպքում տույժերի վճարում, կամ 2
հարկատուն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նախկինում ազատվել է պետական գնումների շրջանակներում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների համար վճարումներն ուշացնելու հետեւանքով առաջացած հարկային պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու համար հաշվարկված եւ չվճարված տույժերից,
ապա հարկատուի կողմից հայցվող՝ սույն օրենքի 3 եւ (կամ) 2 հոդվածով նախատեսված արտոնության գումարը նվազեցվում է այդ տույժերի գումարի չափով:
Հոդված 7. Հարկային տեսչության մարմիններն իրավասու են սահմանված կարգով կատարել ուսումնասիրություններ՝ հարկատուի ներկայացրած փաստաթղթերի ճշտությունը (հավաստիությունը) պարզելու նպատակով:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից՝ չորսամսյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հաստատմանն է ներկայացնում սույն օրենքին համապատասխան հաշվարկված արտոնությունների գումարներն ըստ հարկատուների:
Սույն օրենքին համապատասխան հաշվարկված արտոնություններն ուժի մեջ են մտնում սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից դրանց հաստատումից հետո:
Հոդված 9. Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:

ОБ УСТАНОВЛЕНИИ НАЛОГОВЫХ ЛЬГОТ В ЧАСТИ ПОСТАВЛЕННЫХ ТОВАРОВ И ОКАЗАННЫХ УСЛУГ В РАМКАХ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПОК (ГОСУДАРСТВЕННОГО ЗАКАЗА), КЛИРИНГОВЫХ ПОСТАВОК И МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫХ ДОГОВОРОВ
Принят 18.03.1998
Статья 1. Настоящий Закон определяет порядок отсрочки погашения налоговых недоимок, образовавшихся вследствие неисполнения или несвоевременного исполнения юридическими  лицами, предприятиями, не имеющими статуса юридического лица, и индивидуальными предпринимателями (далее - налогоплательщики) платежей за поставленные товары и оказанные услуги в рамках государственных закупок (государственного заказа), клиринговых поставок  и межгосударственных договоров (далее - государственные закупки), и освобождения  от начисленных  по ним пеней.
Статья 2. Налогоплательщики освобождаются от пеней, начисленных на момент вступления настоящего Закона в силу за несвоевременное выполнение налоговых обязательств, в размере суммы пеней, начисленных и неуплаченных по недоимкам налога на добавленную стоимость, акцизного налога и налога на прибыль (подоходного налога), образовавшимися вследствие задержки платежей за поставленные товары и оказанные услуги в рамках государственных закупок до 31 декабря 1997 года.
Статья 3. Срок погашения недоимок налога на добавленную стоимость, акцизного налога и налога на прибыль (подоходного налога), образовавшихся на момент вступления настоящего Закона в силу вследствие задержки платежей за поставленные товары и оказанные услуги в рамках государственных закупок до 31 декабря 1997 года, откладывается до третьего банковского дня, следующего за днем осуществления этих платежей. Если в указанный срок недоимки не погашаются, то установленная настоящим Законом льгота аннулируется.
Статья 4. В целях применения статей 2 и 3 настоящего  Закона величина недоимок налога на прибыль (подоходного налога), образовавшихся вследствие задержки платежей за поставленные товары и оказанные услуги в рамках государственных закупок до 31 декабря 1997 года, и начисленных по ним пеней в сумме величины недоимок налога на прибыль (подоходного налога) налогоплательщика и начисленных по ним пеней определяется пропорционально удельному весу выручки от указанных сделок в величине суммы выручки от основной деятельности налогоплательщика в этом периоде.
Статья 5. Налогоплательщики в двухмесячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу представляют в территориальные органы Налоговой инспекции Республики Армения:
а) заявление с указанием вида испрашиваемой льготы, предусмотренной статьями 2, и (или) 3 настоящего Закона, суммы и ее расчета;
б) документы (договоры), удостоверяющие факт поставки товаров и оказания услуг в рамках государственных закупок, первичные документы (копии), являющиеся основанием для оформления бухгалтерского учета;
в) справку, выданную осуществляющим государственные закупки органом в порядке, установленном Правительтством Республики Армения, - о моменте фактической оплаты (списания со счета плательщика) поставленных товаров и оказанных услуг в рамках государственных закупок.
Статья 6 . Если:
-условия  государственных закупок предусматривают уплату пеней в случае задержки платежа за поставляемые товары и оказываемые услуги  или
-налогоплательщик ранее в установленном законодательством порядке был освобожден от начисленных и неуплаченных пеней за несвоевременное исполнение налоговых обязательств, возникших вследствие задержки платежей за поставленные товары и оказанные услуги в рамках государственных закупок,
то сумма испрашиваемой налогоплательщиком льготы, предусмотренной статьями 2, и (или) 3 настоящего Закона, уменьшается на сумму этих пеней.
Статья 7. Органы налоговой инспекции вправе проводить в установленном порядке изучения в целях установления правильности (достоверности) документов, представленных налогоплательщиком.
Статья 8. В четырехмесячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу Правительство Республики Армения представляет на утверждение Национального Собрания Республики Армения суммы льгот, исчисленных по отдельным налогоплательщикам в соответствии с настоящим Законом.
Льготы, исчисленные в соответствии с настоящим Законом, вступают в силу в порядке, определенном частью первой настоящей статьи, после их утверждения Национальным Собранием Республики Армения.
Статья 9. Ведомственные нормативные акты о применении настоящего Закона принимаются Налоговой инспекцией Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения.