Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին
«ՀԱՅՐԵՆԱԿԱՆ ՄԵԾ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ՎԵՏԵՐԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի առաջին նախադասության «ովքեր մասնակցել են Հայրենական մեծ պատերազմին» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պատերազմի տարիներին Լենինգրադի բլոկադայի մասնակիցները եւ ֆաշիստական համակենտրոնացման ճամբարների նախկին անչափահաս գերիները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածում՝
ա) երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությումբ.
«Վետերաններն իրավունք ունեն պետական պատվերի շրջանակներում ստանալ անվճար բժշկական օգնություն եւ բժշկական սպասարկում:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր՝ երրորդ մաս.
«Վետերաններին էլեկտրաէներգիայից եւ տրանսպորտից օգտվելու նպատակով տրվում է դրամական փոխհատուցում ամսական 2000 դրամի, իսկ հաշմանդամ վետերաններին՝ 2500 դրամի չափով: Այն վետերանները, ովքեր օգտվում են ուղեւորատար տրանսպորտի միջոցներով անվճար երթեւեկելու իրավունքից, վերը նշված դրամական փոխհատուցումը չեն ստանում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վետերանների կարգավիճակը հաստատող միասնական նմուշի փաստաթուղթը տալիս է լիազորված մարմինը՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած ցուցակի եւ սահմանած կարգի:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ВЕТЕРАНАХ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ"
Статья 1. Первое предложение статьи 1 Закона Республики Армения ,,О ветеранах Великой Отечественной войны" после слов ,,принимавшие участие в Великой Отечественной войне" дополнить словами ,, , а также участники блокады Ленинграда в годы войны и бывшие несовершеннолетние пленники фашистских концентрационных лагерей".
а) часть вторую изложить в следующей редакции:
,,Ветераны имеют право на получение бесплатной медицинской помощи и медицинского обслуживания в рамках государственного заказа.";
б) статью дополнить новой третьей частью следующего содержания:
,,В целях пользования электроэнергией и транспортом ветеранам выдается денежная компенсация в размере 2000 драмов в месяц, а ветеранам – инвалидам – в размере 2500 драмов. Ветераны, пользующиеся правом бесплатного проезда на средствах пассажирского транспорта, вышеуказанную денежную компенсацию не получают.".
Статья 3. Статью 6 Закона изложить в следующей редакции:
,,Документ единого образца, удостоверяющий статус ветеранов, выдает уполномоченный орган согласно списку и установленному порядку, утвержденными Правительством Республики Армения.".