Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (16 հունիսի 1997 թվականի, ՀՕ-118) 15-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 28-րդ կետով՝
«28) օտարերկրյա պետությունների, միջազգային միջկառավարական (միջպետական) կազմակերպությունների, միջազգային, օտարերկրյա եւ Հայաստանի Հանրապետության հասարակական (ներառյալ՝ բարեգործական), կրոնական եւ նմանատիպ բնույթի այլ կազմակերպությունների, առանձին բարերարների կողմից ապրանքների մատակարարումը եւ ծառայությունների մատուցումը մարդասիրական օգնության եւ բարեգործական ծրագրերի (գործունեության) շրջանակներում, ինչպես նաեւ նման ծրագրերի իրականացման հետ անմիջականորեն կապված եւ դրանց համար զգալի նշանակություն ունեցող ապրանքների մատակարարումը եւ ծառայությունների մատուցումը Հայաստանի Հանրապետությունում ԱԱՀ վճարողների կողմից:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ (այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով) ուղղակիորեն նշված չլինելու դեպքում ծրագրի (գործունեության) տարբերակումն ըստ մարդասիրական օգնության եւ բարեգործական բնույթի, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի դրույթների համաձայն` ԱԱՀ՟ից ազատվող ապրանքների եւ ծառայությունների շրջանակները որոշում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 391 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 391 . Սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 28-րդ կետում նշված արտոնության կիրառման առումով մարդասիրական օգնության եւ բարեգործական ծրագրեր իրագործողներն այդ մասին նշումներ պետք է կատարեն Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող մատակարարների հետ կնքվող պայմանագրերում։
Մատակարարված ապրանքների գծով ստացված հասույթները կամ ստացված (առանց ԱԱՀ-ի) ապրանքները եւ ծառայությունները կանոնադրական (ծրագրային) նպատակներով չօգտագործելու դեպքում նշված ծրագրի (գործունեության) որակավորումը որպես մարդասիրական օգնության կամ բարեգործականի կարող է փոփոխել կամ կասեցնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով, որը բերում է նշված արտոնությունների գործունեության դադարմանը կամ կասեցմանը:
Նախապես բարեգործական կամ մարդասիրական որակված ծրագրի որակումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի կողմից փոփոխվելու կամ կասեցվելու դեպքում ավելացված արժեքի հարկի նախկինում չվճարված գումարը, ինչպես նաեւ այն ուշ վճարելու համար սահմանված տույժի գումարը վճարելու պարտավորությունը կրում է`
ա) որպես բարեգործական կամ մարդասիրական որակումը կորցրած (փոփոխված) ծրագիրն իրականացրած կազմակերպությունն այն մասով, որով իրականացվող ծրագրի շահառու կողմը եղել են ֆիզիկական անձինք կամ կազմակերպություններ, եթե նախատեսված էր, որ ծրագրի շրջանակներում նշված անձինք պետք է ստանային ապրանքներ կամ ծառայություններ, իսկ ծրագիրն իր որակումը կորցրել է այդ ապրանքները կամ ծառայությունները փաստացի ստացված չլինելու պատճառով.
բ) որպես բարեգործական կամ մարդասիրական որակումը կորցրած (փոփոխված) ծրագրի շահառուներից յուրաքանչյուրը, եթե վերջիններս կազմակերպություններ են եւ նախատեսված էր, որ նշված անձինք պետք է ծրագրի շրջանակներում ստացած ապրանքների կամ ծառայությունների օգտագործման արդյունքում երրորդ անձանց մատուցեին ծառայություններ, իսկ ծրագիրն իր որակումը կորցրել է այդ ծառայությունները փաստացի մատուցած չլինելու պատճառով:
Նախապես բարեգործական կամ մարդասիրական որակված ծրագրի որակումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի կողմից փոփոխվելու կամ կասեցվելու դեպքում ավելացված արժեքի հարկի պարտավորությունների մասով «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 301 -րդ հոդվածի առաջին մասով սահմանված ժամկետի հաշվարկման սկիզբ է համարվում ծրագրով սահմանված` դրա գործողության ժամկետի վերջը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ"
Статья 1. Статью 15 Закона Республики Армения ,,О налоге на добавленную стоимость" (16 июня 1997 года, ЗР-118) дополнить пунктом 28 следующего содержания:
,,28) поставка товаров и оказание услуг иностранными государствами, международными межправительственными (межгосударственными) организациями, международными, иностранными и действующими в Республике Армения общественными (в том числе благотворительными), религиозными и иными организациями аналогичного характера, отдельными благотворителями в рамках программ гуманитарной помощи и благотворительных программ (благотворительной деятельности), а также поставка плательщиками НДС в Республике Армения товаров и оказание ими услуг, непосредственно связанных с осуществлением таких программ и имеющих ощутимое значение для них.
Дифференциация программ (деятельности) по характеру гуманитарной помощи и благотворительности в случае отсутствия прямого указания на то в законодательстве Республики Армения (в том числе в международных договорах Республики Армения), а также круг товаров и услуг, освобождаемых от НДС согласно положениям настоящей статьи, определяется уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления.".
Статья 2. Закон дополнить статьей 391 следующего содержания:
,,Статья 391 . В связи с применением льготы, указанной в пункте 28 статьи 15 настоящего Закона, лица, реализующие программы гуманитарной помощи и благотворительные программы, должны вносить пометки об этом в договоры, заключаемые с находящимися в Республике Армения поставщиками.
При неиспользовании на уставные (программные) цели выручки от поставленных товаров или полученных (без НДС) товаров и услуг квалификация указанной программы (деятельности) как гуманитарной помощи или благотворительности может быть изменена либо приостановлена уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления в порядке, установленном Правительством Республики Армения, что влечет прекращение или приостановление действия указанных льгот.
При изменении или приостановлении уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления квалификации программы, предварительно определенной как благотворительная или гуманитарная, обязательство по уплате неуплаченной ранее суммы налога на добавленную стоимость, а также суммы штрафа, установленной за ее неуплату в срок, несет:
а) организация, осуществившая программу, утратившую (изменившую) квалификацию благотворительной или гуманитарной, в части, по которой выгодоприобретателями осуществляемой программы являлись физические лица или организации, если в рамках программы предусматривалось получение указанными лицами товаров или услуг, но в действительности программа утратила свою квалификацтю по причине фактического неполучения ими этих товаров или услуг;
б) каждый из выгодоприобретателей программы, утратившей (изменившей) квалификацию благотворительной или гуманитарной, если они являются организациями и предусматривалось оказание указанными лицами услуг третьим лицам в результате использования товаров или услуг, полученных в рамках программы, но в действительности программа утратила свою квалификацию по причине фактического неоказания этих услуг.
При изменении или приостановлении уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления квалификации программы, предварительно определенной как благотворительная или гуманитарная, началом исчисления срока, установленного частью первой статьи 301 Закона Республики Армения ,,О налогах" в части обязательств по налогу на добавленную стоимость, считается окончание установленного программой срока ее действия.".