«ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ԵՎ «ԵԿԱՄՏԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՆԵՐՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 6 հոդվածում «ժա» եւ «ժբ» ենթակետերով» բառերը փոխարինել «ժա», «ժբ» եւ «ժէ» ենթակետերով» բառերով:
Հոդված 2. Օ րենքի 7 հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժէ» ենթակետով՝
«ժէ) վիճակախաղերի կազմակերպում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 81 հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հաստատագրված վճարի հաշվարկման համար խաղատների գտնվելու վայրի հետ կապված ուղղիչ գործակիցներն են՝
ա) Երեւան քաղաքի համար՝ 2.0.
բ) Երեւան քաղաքից դուրս՝ 1.0:»:
Հոդված 4. Օրենքի 86 հոդվածում «1.0» թիվը փոխարինել «2.0» թվով:
Հոդված 5. Օրենքը 15 գլխից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 151 գլխով՝
«ԳԼՈՒԽ 151 . ՎԻՃԱԿԱԽԱՂԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԸ Հոդված 861 . Վիճակախաղ հասկացությունը
Սույն օրենքի իմաստով վիճակախաղ է համարվում «Վիճակախաղերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կարգավորման առարկա հանդիսացող գործունեությունը:
Հոդված 862 . Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճար վճարողները
Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճար վճարողներ են հանդիսանում վիճակախաղերի կազմակերպիչները:
Հոդված 863 . Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճարի չափը
Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճարի ամսական չափը որոշվում է ելակետային տվյալի 18 տոկոսի չափով:
Հոդված 864 . Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճարի հաշվարկման ելակետային տվյալը
Վիճակախաղերի կազմակերպման համար հաստատագրված վճարի հաշվարկման ելակետային տվյալ է համարվում ամսվա ընթացքում անցկացված բոլոր խաղարկությունների համար իրացված վիճակախաղերի տոմսերի ընդհանուր արժեքը:»:
Հոդված 6. «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9 հոդվածի «ժթ» ենթակետում «դրամական շահումները՝ յուրաքանչյուր վճարման դեպքում տաս հազար դրամի շրջանակներում» բառերը փոխարինել «դրամական եւ իրային շահումները» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОНЫ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ФИКСИРОВАННЫХ ПЛАТЕЖАХ" И "О ПОДОХОДНОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. В статье 6 Закона Республики Армения "О фиксированных платежах" слова "подпунктами "л" и "м" заменить словами "подпунктами "л", "м" и "с".
Статья 2. Статью 7 Закона дополнить подпунктом "с" следующего содержания:
"с) организация лотерей".
Статья 3. Текст статьи 81 Закона изложить в следующей редакции:
"Поправочные коэффициенты, связанные с местом нахождения игорных домов, для расчета фиксированного платежа следующие:
а) для города Еревана – 2,0;
б) за пределами города Еревана – 1,0".
Статья 4. В статье 86 Закона цифры "1,0" заменить цифрами "2,0".
Статья 5. После главы 15 дополнить Закон главой 151 следующего содержания:
"Глава 151 . ФИКСИРОВАННЫЕ ПЛАТЕЖИ ЗА ОРГАНИЗАЦИЮ ЛОТЕРЕЙ
Статья 861 . Понятие лотереи
В контексте настоящего Закона лотереей считается деятельность, являющаяся предметом регулирования Закона Республики Армения "О лотереях".
Статья 862 . Плательщики фиксированного платежа за организацию лотерей
Плательщиками фиксированного платежа за организацию лотерей являются организаторы лотерей.
Статья 863 . Размер фиксированного платежа за организацию лотерей
Месячный размер фиксированного платежа за организацию лотерей определяется в размере 18 процентов от исходных данных.
Статья 864 . Исходные данные для расчета фиксированного платежа за организацию лотерей
Исходные данные для расчета фиксированного платежа за организацию лотерей - общая стоимость лотерейных билетов, реализованных для всех проведенных в течение месяца розыгрышей".
Статья 6. Подпункт "у" статьи 9 Закона Республики Армения "О подоходном налоге" изложить в следующей редакции:
"у) денежные и вещевые выигрыши участников лотерей, осуществляемых в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Армения".