«ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Դատախազության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 օգոստոսի 1998 թվականի, ՀՕ-245) 40-րդ հոդվածի՝
1) երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի, նրա տեղակալների, Երեւան քաղաքի դատախազի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության վարչության պետի եւ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումը գլխավորող դատախազի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանվում են «Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.
2) երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության վարչության պետի տեղակալի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի ավագ օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության բաժնի պետի, Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի տեղակալի եւ Երեւան քաղաքի դատախազի տեղակալի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 150000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումը գլխավորող դատախազի տեղակալի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր ՀԿԳ քննիչի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության վարչության եւ բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 135000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության բաժնի պետի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության վարչության եւ բաժնի դատախազի, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության քննչական վարչության ՀԿԳ քննիչի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 120000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնային դրույքաչափը սահմանել 115000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի ավագ օգնականի, Երեւան քաղաքի դատախազի ավագ օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության բաժնի ավագ դատախազի եւ ՀԿԳ քննիչի, Երեւան քաղաքի դատախազության ավագ քննիչի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 110000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության գիտաուսումնական կենտրոնի գիտաշխատողի, Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազի օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության բաժնի դատախազի, Երեւան քաղաքի դատախազի օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումը գլխավորող դատախազի ավագ օգնականի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 100000 դրամ:
Երեւան քաղաքի դատախազության քննիչի, Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումը գլխավորող դատախազի օգնականի, Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանման ավագ քննիչի պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանել 90000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանման քննիչի պաշտոնային դրույքաչափը սահմանել 85000 դրամ:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության՝ սույն օրենքով չսահմանված աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեով յուրաքանչյուր տարվա համար նախատեսված աշխատավարձի ֆոնդի սահմաններում:».
3) չորրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Դատախազության աշխատակիցների դասային աստիճանների հավելավճարները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.».

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПРОКУРАТУРЕ"
,,Ставки должностных окладов Генерального прокурора Республики Армения, его заместителей, прокурора города Еревана, начальника управления Генеральной прокуратуры Республики Армения и прокурора, возглавляющего структурное подразделение Генеральной прокуратуры Республики Армения, устанавливаются Законом Республики Армения ,,О ставках должностных окладов руководящих работников законодательной, исполнительной и судебной властей Республики Армения.";
2) часть третью изложить в следующей редакции:
,,Установить ставку должностного оклада заместителя начальника управления Генеральной прокуратуры Республики Армения, старшего помощника Генерального прокурора Республики Армения, начальника отдела Генеральной прокуратуры Республики Армения, заместителя военного прокурора Республики Армения и заместителя прокурора города Еревана в размере 150.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада заместителя прокурора, возглавляющего структурное подразделение Генеральной прокуратуры Республики Армения, помощника Генерального прокурора Республики Армения, следователя по особо важным делам при Генеральном прокуроре Республики Армения, старшего следователя по особо важным делам следственного управления генеральной прокуратуры Республики Армения, старшего прокурора управления и отдела Генеральной прокуратуры Республики Армения в размере 135.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада начальника отдела Военной прокуратуры Республики Армения, прокурора управления и отдела Генеральной прокуратуры Республики Армения, следователя по особо важным делам следственного управления Генеральной прокуратуры Республики Армения в размере 120.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада заместителя начальника отдела Военной прокуратуры Республики Армения в размере 115.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада старшего помощника военного прокурора Республики Армения, старшего помощника прокурора города Еревана, старшего прокурора и следователя по особо важным делам отдела Военной прокуратуры Республики Армения, старшего следователя прокуратуры города Еревана в размере 110.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада научного сотрудника Научно-учебного центра Прокуратуры Республики Армения, помощника военного прокурора Республики Армения, прокурора отдела Военной прокуратуры Республики Армения, помощника прокурора города Еревана, старшего помощника прокурора, возглавляющего структурное подразделение Прокуратуры Республики Армения, в размере 100.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада следователя прокуратуры города Еревана, помощника прокурора, возглавляющего структурное подразделение Прокуратуры Республики Армения, старшего следователя структурного подразделения прокуратуры Республики Армения в размере 90.000 драмов.
Установить ставку должностного оклада следователя структурного подразделения Прокуратуры Республики Армения в размере 85.000 драмов.
Ставки должностных окладов работников Прокуратуры Республики Армения, не установленные настоящим Законом, устанавливает Генеральный прокурор Республики Армения в пределах фонда заработной платы, предусмотренного государственным бюджетом Республики Армения на каждый год.";
3) часть четвертую изложить в следующей редакции:
,,Денежные доплаты за классные чины работников прокуратуры устанавливаются Правительством Республики Армения;";