Գործում է «Պարզեցված հարկի մասին«» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին » ՀՀ օրենքը
ՊԱՐԶԵՑՎԱԾ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ*
Ընդունվել է 05.06.2000
Սույն օրենքը կարգավորում է պարզեցված հարկի հաշվարկման եւ վճարման հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է վճարողների շրջանակը, հարկի դրույքաչափը, հաշվարկման եւ վճարման կարգը։
Հոդված 2. Պարզեցված հարկի հասկացությունը
1. Պարզեցված հարկը օրենքով սահմանված չափերով ու ժամկետներում ձեռնարկատիրական գործունեության համար պետական բյուջե վճարվող՝ ավելացված արժեքի հարկին (ԱԱՀ) եւ (կամ) շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հարկ է։
2. Առեւտրային կազմակերպությունների համար պարզեցված հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին եւ (կամ) շահութահարկին։
3. Անհատ ձեռնարկատերերի համար պարզեցված հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին եւ (կամ) եկամտահարկին։
(փոփ. 27.12.01 ՀՕ-284)
Պարզեցված հարկ վճարողների համար սույն օրենքով կարգավորվող հարաբերությունների մասով կասեցվում են ԱԱՀ-ի եւ շահութահարկի (եկամտահարկի) գծով հարկային օրենսդրությամբ սահմանված հարկային արտոնությունները, ինչպես նաեւ հարկվող շահույթը կամ եկամուտը որոշելիս հաշվի չեն առնվում համախառն եկամտից նվազեցումները եւ ԱԱՀ վճարող համարվելու համար օրենքով սահմանված չափը։
Հոդված 4. Պարզեցված հարկ վճարողները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում պարզեցված հարկ վճարող են համարվում իրենց հաշվառման վայրի հարկային մարմիններին սույն օրենքով սահմանված ժամկետներում եւ կարգով հայտարարագիր ներկայացրած եւ սույն հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված պայմանները բավարարող առեւտրային կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ կետում նշվածների։
2. Պարզեցված հարկ վճարողներ կարող են համարվել անձինք, որոնց կողմից նախորդ տարվա ընթացքում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների իրացման շրջանառության ընդհանուր գումարը (առանց ԱԱՀ-ի) չի գերազանցել 30 մլն դրամը։ Սույն կետում նշված սահմանափակումը չի տարածվում խանութների, կրպակների (տաղավարների) միջոցով առեւտրական գործունեության վրա։
3. Պարզեցված հարկ վճարողներ չեն կարող համարվել`
ա) »Հաստատագրված վճարների մասին« Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն հաստատագրված վճար վճարող անձինք` գործունեության այդ մասով.
բ) ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքներ արտադրողները.
գ) անձինք, որոնց կողմից նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետություն »ազատ շրջանառության համար« մաքսային ռեժիմով ներմուծված եւ չիրացված այնպիսի ապրանքների մնացորդը, որոնց համար նախատեսված չէ ավելացված արժեքի հարկի գանձում ներմուծման պահին գերազանցում է մեկ միլիոն դրամը.
դ) տվյալ տարվա հունվարի 1-ին 100 հազար եւ ավելի դրամը գերազանցող ժամկետանց հարկային պարտավորություններ (այդ թվում` հարկային օրենսդրությամբ սահմանված տույժերի եւ տուգանքների գումարը) ունեցող անձինք.
ե) վարկային կամ ապահովագրական կազմակերպությունները, ներդրումային հիմնադրամները, արժեթղթերի շուկայի մասնագիտացված մասնակիցները, խաղատների, շահումով խաղերի կամ վիճակախաղերի կազմակերպման գործունեություն իրականացնողները, աուդիտորական կամ խորհրդատվական ծառայություններ մատուցողները.
զ) այն անձինք, որոնք դադարել են համարվել այդպիսիք՝ մինչեւ տվյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ.
է) գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրողները։
4. Անկախ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված ժամկետից, նոր ստեղծված (պետական գրանցում ստացած) առեւտրային կազմակերպությունները եւ անհատ ձեռնարկատերերը (բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ կետում նշվածների) պետական գրանցում ստանալու օրվանից համարվում են պարզեցված հարկ վճարողներ, եթե նրանք մինչեւ պետական գրանցման եռամսյակին հաջորդող ամսվա 1-ը իրենց հաշվառման վայրի հարկային մարմին չեն ներկայացրել սույն օրենքի 6 հոդվածի 1-ին կետի »ա« ենթակետով նախատեսված գրավոր դիմում՝ ընդհանուր կարգով հարկման, հաշվառման եւ հաշվետվությունների համակարգին անցնելու վերաբերյալ։ Նշված ժամկետում այդպիսի դիմում ներկայացրած անձինք համարվում են ԱԱՀ վճարող՝ պետական գրանցում ստանալու օրվանից։
(փոփ. եւ լրաց. 29.12.00 ՀՕ-131, լրաց. 27.12.01 ՀՕ-284)
Հոդված 5. Պարզեցված հարկ վճարող համարվելու համար հայտարարագիր ներկայացնելը
1. Սույն օրենքի 4 հոդվածով սահմանված պայմաններին բավարարող պարզեցված հարկ վճարողներն այդպիսիք համարվելու համար իրենց հաշվառման հարկային մարմին են ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության սահմանած ձեւով հայտարարագիր։
2. Տվյալ տարում հարկ վճարող համարվելու համար հայտարարագիրը հարկային մարմին է ներկայացվում հունվարի 1-ից 25-ը ներառյալ։
3. (Ուժը կորցրել է 27.12.01 ՀՕ-284)։
Հոդված 6. Հարկի գործողության դադարումը
1. Պարզեցված հարկ վճարողը դադարում է համարվել այդպիսին, եթե նա`
ա) գրավոր դիմում է ներկայացրել իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին` ընդհանուր կարգով հարկման, հաշվառման եւ հաշվետվությունների համակարգի անցնելու վերաբերյալ.
բ) պարզեցված հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում թույլ է տվել ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների դրոշմավորման կարգին վերաբերող` Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 1707, 1708 կամ 1709 հոդվածների մեկից ավելի խախտման դեպքեր.
գ) գերազանցում է սույն օրենքի 4 հոդվածի 3-րդ կետի »դ« ենթակետում նշված՝ ժամկետանց հարկային պարտավորությունների սահմանաչափը.
դ) իրականացնում է սույն օրենքի 4 հոդվածի 3-րդ կետի »բ« կամ »ե« ենթակետերով նախատեսված գործունեություն.
ե) եռամսյակի ընթացքում իր կողմից Հայաստանի Հանրապետություն »ազատ շրջանառության համար« մաքսային ռեժիմով ներմուծված այնպիսի ապրանքների ներմուծման ծավալը, որոնց համար նախատեսված չէ ավելացված արժեքի հարկի գանձում ներմուծման պահին գերազանցում է 250 հազար դրամը։
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետի »ա«, »բ«, եւ »գ« ենթակետերում նշված դեպքերում պարզեցված հարկ վճարողը դադարում է համարվել այդպիսին նշված ենթակետերով սահմանված փաստը տեղի ունենալու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 1-ից, իսկ »դ« եւ »ե« ենթակետերում նշված դեպքերում՝ դրանցում նշված փաստը տեղի ունենալու պահից։
(փոփ. 29.12.00 ՀՕ-131)
Հոդված 7. Հարկվող օբյեկտը
1. Հարկով հարկվող օբյեկտ է համարվում հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում պարզեցված հարկ վճարողի կողմից մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների իրացման շրջանառությունը։
2. (Ուժը կորցրել է 27.12.01 ՀՕ-284)։
Հոդված 8. Հարկի դրույքաչափերը եւ հաշվարկումը
1. Ընթացիկ տարվա համար որոշվող հարկվող օբյեկտի նկատմամբ խանութների, կրպակների (տաղավարների) միջոցով առեւտրական գործունեության մասով հարկը հաշվարկվում է իրացման շրջանառության նկատմամբ հետեւյալ դրույքաչափերով՝
ա) մինչեւ 30 մլն դրամ գումարի նկատմամբ՝ 5 տոկոս.
բ) 30 մլն դրամը գերազանցող գումարի նկակմամբ՝ 7 տոկոս*։
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետում չնշված գործունեության մասով պարզեցված հարկ վճարողները ընթացիկ տարվա համար որոշվող հարկվող օբյեկտի նկատմամբ հարկը հաշվարկում են իրացման շրջանառության նկատմամբ հետեւյալ դրույքաչափերով՝
ա) մինչեւ 30 մլն դրամ գումարի նկատմամբ՝ 8 տոկոս.
բ) 30 մլն դրամը գերազանցող գումարի նկատմամբ՝ 13 տոկոս։
3. Հարկի հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում եռամսյակը։
4. Հարկ վճարողները պարզեցված հարկի գումարների հաշվարկումը կատարում են ինքնուրույն, յուրաքանչյուր եռամսյակի արդյունքներով, սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված համապատասխան դրույքաչափերով՝ հաշվի առնելով սույն օրենքի 9 հոդվածով սահմանված դրույթները։
5. Հարկի ընդհանուր գումարի մեջ ԱԱՀ-ի հաշվարկային մեծությունն ընդունվում է 60 տոկոս։
(լրաց. 29.12.00 ՀՕ-131, փոփ. 27.12.01 ՀՕ-284)
Հոդված 9. Պարզեցված հարկի գումարի նվազեցումը
1. Հաշվետու ժամանակաշրջանում հաշվարկված պարզեցված հարկի գումարը նվազեցվում է տվյալ ժամանակաշրջանում ձեռքբերված՝ գործունեության իրականացումն ապահովելու նպատակով ապրանքների եւ ծառայությունների, ինչպես նաեւ աշխատանքի վարձատրության համար կատարված՝ փաստաթղթերով հիմնավորված ծախսերի (ներառյալ՝ անուղղակի հարկերը)՝
ա) 3 տոկոսը կազմող գումարի չափով՝ խանութների, կրպակների (տաղավարների) միջոցով առեւտրական գործունեության մասով.
բ) 5 տոկոսը կազմող գումարի չափով՝ սույն կետի »ա« ենթակետում չնշված գործունեության մասով։
2. Եթե սույն հոդվածի համաձայն նվազեցումներից հետո պարզեցված հարկի գումարը տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանի համար կազմում է խանութների, կրպակների (տաղավարների) միջոցով առեւտրական գործունեության մասով իրացման շրջանառության 2 տոկոսից պակաս, իսկ գործունեության մնացած տեսակների մասով 3.5 տոկոսից պակաս, ապա պարզեցված հարկը վճարվում է համապատասխանաբար 2 տոկոս եւ 3.5 տոկոս դրույքաչափերով, իսկ հարկի գումարի չնվազեցված մասը նվազեցվում է հաջորդ հաշվետու ժամանակաշրջանների համար հաշվարկված հարկի գումարից։
Հոդված 10. Համախառն եկամտի եւ ծախսերի հաշվառման եղանակը
Հարկվող օբյեկտը որոշելիս եկամուտների եւ ծախսերի հաշվառումն իրականացվում է հաշվեգրման եղանակով (հարկ վճարողը եկամուտների եւ ծախսերի հաշվառումն իրականացնում է համապատասխանաբար ելնելով իր կողմից եկամուտների ստացման իրավունքը ձեռք բերելու կամ դրա համար այդ ծախսերը ճանաչելու պահից՝ անկախ եկամտի փաստացի ստացման կամ վճարումների իրականացման ժամկետից)։
Հոդված 11. Հաշվարկների ներկայացման կարգը եւ ժամկետները
Պարզեցված հարկ վճարողները մինչեւ հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 25-ը Հայասանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության սահմանված ձեւով իրենց հաշվառման վայրի հարկային մարմին են ներկայացնում հարկի հաշվարկը։
Նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանների համար պարզեցված հարկի ներկայացված հաշվարկներում հարկ վճարողի կողմից սխալներն ինքնուրույն հայտաբերելու դեպքում հարկ վճարողը կարող է իր հաշվառման վայրի հարկային մարմին ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության կողմից սահմանված ձեւով ճշգրտված հաշվարկներ, որոնց հիման վրա օրենքով սահմանված կարգով կատարվում է այդ ժամանակաշրջանների համար հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ։
Հոդված 12. Պարզեցված հարկի վճարման կարգը եւ ժամկետները
1. Պարզեցված հարկ վճարողները հարկի գումարը պետական բյուջե են վճարում մինչեւ հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա 25-ը։
2. Հարկ վճարողներն այդ գործունեության մասով շահութահարկի (եկամտահարկի) կանխավճարներ չեն կատարում։
Հոդված 13. Պարզեցված հարկ վճարողների կողմից այլ հարկերի վճարումը
1. Պարզեցված հարկ վճարողների համար պահպանվում է օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում գույքահարկի, հողի հարկի վճարման, աշխատավարձին եւ դրան հավասարեցված եկամուտներից հարկերի հաշվարկման, գանձման եւ վճարման (այդ թվում՝ որպես հարկային գործակալ), մաքսային սահմանում գանձվող ԱԱՀ-ի, ակցիզային հարկի, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում այլ պարտադիր վճարների հաշվարկման եւ վճարման կարգը։
2. Պարզեցված հարկ վճարողները ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց մատակարարներին վճարած (ինչպես նաեւ ապրանքների ներմուծման ժամանակ մաքսային մարմիններում վճարած) ԱԱՀ-ի գումարները միացնում են այդ ապրանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերման արժեքին (ծախսերին)։
3. Սույն օրենքով կարգավորվող հարաբերությունների մասով պարզեցված հարկ վճարողներն ազատվում են »Եկամտահարկի մասին« Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 21 հոդվածի 1-ին կետի »ա« ենթակետով հարկային գործակալի համար սահմանված պարտավորությունների կատարումից։
4. Բացառությամբ սույն օրենքի 15 հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված դեպքի, անհատ ձեռնարկատեր պարզեցված հարկ վճարողները հարկային մարմիններին »Եկամտահարկի մասին« Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն եկամտահարկի հայտարարագրում չեն ներառում հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում այդ հարկով հարկված՝ ձեռնարկատիրական գործունեությունից եկամուտները, ինչպես նաեւ դրանց ստացման հետ կապված ծախսերը։
5. Հարկ վճարողները իրենց կողմից որպես գործատու եւ վարձու աշխատողների համար որպես գործակալ վճարման ենթակա պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասով վճարում են հաստատագրված վճար՝ յուրաքանչյուր վարձու աշխատողի (անհատ ձեռնարկատիրոջ) համար ամսական 6 հազար դրամի չափով, որը փոխարինում է նրանց համար պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների համար օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով վճարվող վճարներին։
Հոդված 14. Պարզեցված հարկ վճարողների կողմից հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրումը
1. Պարզեցված հարկ վճարողներն իրենց կողմից առաքվող, տրամադրվող, վաճառվող ապրանքների եւ մատուցվող ծառայությունների գծով գնորդներին (ծառայություններից օգտվողներին) դուրս են գրում հաշվարկային փաստաթղթեր՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
2. Պարզեցված հարկ վճարողներն իրենց կողմից դուրս գրվող հաշվարկային փաստաթղթերում ԱԱՀ-ի դրույքաչափի եւ գումարի վերաբերյալ նշում չեն կատարում (հարկային հաշիվ դուրս չեն գրում), այդ թվում՝ նաեւ հայտարարագրի ներկայացման համար սույն օրենքի 5 հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված ժամանակահատվածում։
Հոդված 15. Հարկման ընդհանուր կարգից պարզեցված հարկով հարկման եւ պարզեցված հարկով հարկումից հարկման ընդհանուր կարգին անցումը
1. Պարզեցված հարկ վճարող դարձած անձինք որպես այդպիսիք դառնալու պահին նախորդող ժամանակահատվածներում իրացման շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները գերազանցող՝ մատակարարների հարկային հաշիվներում առանձնացված, ինչպես նաեւ մաքսային մարմիններին վճարված (վճարման ենթակա) ԱԱՀ-ի գումարների մնացորդը միացնում են ծախսերին։
2. ԱԱՀ-ով հարկման ընդհանուր կարգի անցնելու պահից իրացման շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարներից չեն հաշվանցվում պարզեցված հարկ վճարող համարվելու ժամանակահատվածում մատակարարների հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները։
3. Պարզեցված հարկման կարգից սույն հարկման ընդհանուր կարգին անցնելիս հարկ վճարողները շահութահարկի (եկամտահարկի) կանխավճարները հաշվարկում են շահութահարկի (եկամտահարկի) եւ (կամ) պարզեցված հարկի գումարում ներառված շահութահարկի (եկամտահարկի)՝ սույն օրենքի 8 հոդվածով որոշվող համամասնությամբ որոշվող հարկի գումարի հիման վրա՝ օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով։
4. Սույն օրենքի 6 հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն պարզեցված հարկի վճարման դադարեցման պահից տվյալ տարվա մնացած ժամանակահատվածում հարկ վճարողները շահութահարկը (եկամտահարկը), այդ թվում՝ կանխավճարները եւ ԱԱՀ-ն հաշվարկում եւ վճարում են օրենսդրությամբ սահմանված ընդհանուր կարգով։
5. Եթե անձը տվյալ տարվա մի մասի ընթացքում համարվել է պարզեցված հարկ վճարող, ապա հարկման ընդհանուր կարգին անցնելիս շահութահարկի (եկամտահարկի) դրույքաչափը որոշվում է տվյալ տարում պարզեցված հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում հաշվարկված հարկի գումարի կազմում շահութահարկի (եկամտահարկի) սույն օրենքի 8 հոդվածով որոշվող համամասնությամբ որոշվող հարկի գումարին համապատասխանող հաշվարկային շահույթի (եկամտի)՝ »Շահութահարկի մասին« կամ »Եկամտահարկի մասին« Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված սանդղակներով։
6. Հարկ վճարողը նախորդ տարիների ընթացքում ստացած վնասը կարող է նվազեցնել պարզեցված հարկով հարկման դադարեցման պահից (հարկման ընդհանուր կարգին անցնելուց) հետո գործունեությունից ստացված համախառն եկամտից։ Պարզեցված հարկով հարկման ժամանակաշրջանում ստացած վնասը ենթակա չէ նվազեցման։
7. Պարզեցված հարկման կարգից հարկման ընդհանուր կարգին անցնելիս ստացվող եկամուտներից չեն նվազեցվում պարզեցված հարկ վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում հարկ վճարողների ձեռք բերած ապրանքների եւ ծառայությունների, ինչպես նաեւ աշխատանքի վարձատրության համար կատարած՝ փաստաթղթերով հիմնավորված այն ծախսերը, որոնց համար սույն օրենքի 9 հոդվածի համաձայն իրականացվել է հարկի գումարի նվազեցում։
8. Պարզեցված հարկ վճարողները վարում են եկամուտների եւ ծախսերի հաշվառում, ինչպես նաեւ հարկային օրենսդրությանն առնչվող գրանցումներ՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
9. Պարզեցված հարկ վճարողները սույն օրենքով սահմանված հաշվառումից բացի կարող են հարկման նպատակով այլ հաշվառում չվարել։
Հոդված 16. Սույն օրենքը խախտելու համար պատասխանատվությունը
1. Սույն օրենքը խախտելու համար հարկ վճարողները պատասխանատվություն են կրում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, եթե սույն օրենքով այլ բան սահմանված չէ։
2. Պարզեցված հարկ վճարողներն իրենց կողմից դուրս գրվող հաշվարկային փաստաթղթերում ԱԱՀ-ի դրույքաչափի եւ գումարի վերաբերյալ նշում կատարելու դեպքում տվյալ եռամսյակի համար հարկը վճարելու ժամկետում բյուջե են վճարում հաշվարկային փաստաթղթերում առանձին նշված ԱԱՀ-ի գումարը, առանց այդ ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման համար մատակարարներին վճարած ԱԱՀ-ի գումարների նվազեցման։
3. Պարզեցված հարկ վճարողները սույն օրենքի 5 հոդվածի 1-ին կետով նախատեսվող հայտարարագրի մեջ սույն օրենքի 4 հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետով նախատեսվող սահմանաչափի վերաբերյալ ոչ ճիշտ տեղեկություններ ներառելու դեպքում վճարում են տուգանք՝ սահմանաչափը գերազանցող մասի 20 տոկոսի չափով.
բ) 3-րդ կետի »բ« եւ »ե« ենթակետերով նախատեսվող գործունեություն չիրականացնելու վերաբերյալ ոչ ճիշտ տեղեկություններ ներառելու դեպքում վճարում են տուգանք՝ 100 հազար դրամի չափով.
գ) 3-րդ կետի »գ« ենթակետով նախատեսված՝ մաքսատուրքի զրոյական դրույքաչափով հարկվող ներմուծված եւ չիրացված ապրանքների վերաբերյալ ոչ ճիշտ տեղեկություններ ներառելու դեպքում վճարում են տուգանք՝ սահմանաչափի նկատմամբ ներմուծման փաստացի ծավալը գերազանցող մասի 50 տոկոսի չափով։
4. Վարձու աշխատողների թվաքանակը թերհայտարարագրելու համար հարկ վճարողները վճարում են տուգանք՝ յուրաքանչյուր չհայտարարագրված աշխատողի համար 50 հազար դրամի չափով։
Հոդված 17. Օրենքի վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերը
Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ, իսկ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարներին վերաբերող մասով՝ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի հետ։
Հոդված 18. (ուժը կորցրել է 27.12.01 ՀՕ-284)
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2000 թվականի հուլիսի 1-ից։
19 հունիսի 2000թ.
*«Պարզեցված հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը (19.06.00 ՀՕ-61) փոփոխվել եւ լրացվել է՝  29.12.00 ՀՕ-131, 27.12.01 ՀՕ- 284։

ОБ УПРОЩЕННОМ НАЛОГЕ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с исчислением и уплатой упрощенного налога, определяет круг плательщиков, ставки налога, порядок его исчисления и уплаты.
Статья 2. Понятие упрощенного налога
1. Упрощенный налог – это налог на предпринимательскую деятельность, заменяющий налог на добавленную стоимость (НДС) и (или) налог на прибыль (подоходный налог), уплачиваемый в государственный бюджет в размерах и сроки, установленные законом.
2. Для юридических лиц упрощенный налог заменяет НДС и (или) налог на прибыль.
3. Для индивидуальных предпринимателей упрощенный налог заменяет НДС и (или) подоходный налог.
Статья 3. Приостановление налоговых льгот
Для плательщиков упрощенного налога в части отношений, регулируемых настоящим Законом, приостанавливаются установленные налоговым законодательством налоговые льготы по НДС и налогу на прибыль (подоходному налогу), а также при определении налогооблагаемых прибыли или дохода не учитываются вычеты из валового дохода и сумма, установленная законом для признания плательщиком НДС.
Статья 4. Плательщики упрощенного налога
1. Плательщиками упрощенного налога в Республике Армения считаются юридические лица и индивидуальные предприниматели, представившие налоговым органам по месту своего учета декларацию в установленные законом сроки и порядке, и удовлетворяющие условиям, установленным пунктом 2 настоящей статьи, за исключением указанных в пункте 3 настоящей статьи.
2. Плательщиками упрощенного налога могут считаться лица, у которых общая сумма оборота по реализации поставленных товаров и оказанных услуг (без НДС) в течение предыдущего года не превысила 30 млн.драмов. Указанное в настоящем пункте ограничение не распространяется на торговую деятельность через магазины, киоски (павильоны) и в сфере общественного питания.
3. Не могут считаться плательщиками упрощенного налога:
а) лица, уплачивающие фиксированные платежи согласно Закону Республики Армения "О фиксированных платежах", в этой части деятельности;
б) производители товаров, подлежащих обложению акцизным налогом;
в) лица, у которых остаток ввезенных в течение предыдущего года в Республику Армения и нереализованных товаров, облагаемых таможенной пошлиной по нулевой ставке, превышает один млн. драмов;
г) лица, имеющие на момент подачи заявления 100 тысяч драмов и более просроченных налоговых обязательств (в том числе сумма пеней и штрафов, установленных налоговым законодательством);
д) кредитные или страховые организации, инвестиционные фонды, специализированные участники рынка ценных бумаг, лица, осуществляющие деятельность по организации казино, игр с выигрышем или лотерей, лица, оказывающие аудиторские или консультационные услуги;
е) лица, которые в течение шести месяцев, предшествующих представлению декларации, перестали считаться таковыми.
Статья 5. Представление декларации для признания плательщиками упрощенного налога
1. Плательщики упрощенного налога, удовлетворяющие требованиям, установленным статьей 4 настоящего Закона, для признания их таковыми представляют в налоговый орган по месту своего учета декларацию по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Армения.
2. Для признания плательщиками налога в данном году декларация представляется в налоговый орган с 1 по 25 января включительно.
3. Независимо от положения пункта 2 настоящей статьи, для признания плательщиками в каком-либо квартале в части торговой деятельности через магазины, киоски (павильоны) и деятельности в сфере общественного питания декларация представляется в налоговый орган с 1 по 25 число первого месяца квартала.
Статья 6. Прекращение действия налога
Плательщик упрощенного налога перестает считаться таковым, если он:
а) подал письменное заявление в налоговый орган по месту своего учета о переходе на систему налогообложения, учета и отчетности в общем порядке;
б) в период признания плательщиком упрощенного налога допустил более одного случая нарушений по статьям 1707 , 1708 , 1709 , 17010 или 17011 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, касающихся порядка применения контрольно-кассовых аппаратов и маркировки товаров, подлежащих обложению акцизным налогом;
в) превышает предельный размер просроченных налоговых обязательств, указанный в подпункте "г" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона;
г) осуществляет деятельность, предусмотренную подпунктами "б" и "д" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона;
д) объем импорта товаров, облагаемых таможенной пошлиной по нулевой ставке, ввезенных им в Республику Армения в течение квартала превышает на 250 тысяч драмов.
2. В случаях, указанных в подпунктах "а", "б" и "в" пункта 1 настоящей статьи, плательщик упрощенного налога перестает считаться таковым с 1 числа месяца, следующего за кварталом совершения факта, установленного в указанных подпунктах, а в случаях, указанных в подпунктах "г" и "д", - с момента совершения указанного в них факта.
Статья 7. Объект налогообложения
1. Объектом, облагаемым упрощенным налогом, считается оборот по реализации поставленных товаров и оказанных услуг плательщиком налога в течение отчетного периода.
2. При определении объекта налогообложения в оборот по реализации не включается оборот по реализации основных средств, принадлежащих плательщику упрощенного налога на праве собственности, приобретенных и учтенных в целях обеспечения осуществления его деятельности. Плательщики упрощенного налога в указанной части уплачивают НДС и налог на прибыль в общем порядке и ведут раздельный учет в порядке, установленном законодательством.
Статья 8. Ставки и исчисление налога
1. Налог в части торговой деятельности через магазины, киоски (павильоны) в отношении объекта налогообложения, определяемого за каждый отчетный период текущего года, исчисляется по ставке 4 процента к обороту по реализации.
2. Плательщики упрощенного налога в части деятельности, не указанной в пункте 1 настоящей статьи, исчисляют налог в отношении объекта налогообложения, определяемого за текущий год, по следующим ставкам к обороту по реализации:
а) к сумме до 30 млн. драмов - 7 процентов;
б) к сумме свыше 30 млн. драмов - 12 процентов.
3. Отчетным периодом для налога считается квартал.
4. Плательщики налога производят исчисление упрощенного налога самостоятельно, по результатам каждого квартала, по соответствующим ставкам, установленным пунктами 1 и 2 настоящей статьи, с учетом положений, установленных статьей 9 настоящего Закона.
5. Расчетная величина НДС в общей сумме налога принимается за 60 процентов.
Статья 9. Уменьшение суммы упрощенного налога
1. Сумма упрощенного налога, исчисленная в отчетном периоде, уменьшается на сумму затрат (включая косвенные налоги), произведенных в данном периоде в целях обеспечения осуществления своей деятельности на приобретение, не являющихся основными средствами и услуг, товаров, а также на оплату труда;
а) в части торговой деятельности через магазины, киоски (павильоны) – в размере 2 процентов от этой суммы;
б) в части деятельности, не указанной в подпункте "а" настоящего пункта, - в размере 4 процента от этой суммы.
2. Если сумма упрощенного налога за данный отчетный период после вычетов в соответствии с настоящей статьей в части торговой деятельности через магазины, киоски (павильоны) составляет менее 2 процентов оборота по реализации, а в части остальных видов деятельности – менее 3,5 процентов, то упрощенный налог уплачивается соответственно по ставкам 2 процента и 3,5 процента, а невычтенная часть суммы налога вычитается из суммы налога, исчисленной для следующих отчетных периодов.
Статья 10. Метод учета валового дохода и расходов
При определении объекта налогообложения учет доходов и расходов осуществляется методом начисления (налогоплательщик осуществляет учет доходов и расходов соответственно с момента приобретения им права на получение дохода или признания за ним этих расходов, независимо от срока фактического получения дохода или осуществления платежей).
Статья 11. Порядок и сроки представления расчетов
Плательщики упрощенного налога до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в налоговый орган по месту своего учета расчет налога по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Армения.
Статья 12. Порядок и сроки уплаты упрощенного налога
1. Плательщики упрощенного налога уплачивают сумму налога в государственный бюджет до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
2. Плательщики налога не производят авансовые платежи по налогу на прибыль (подоходному налогу) в части этой деятельности.
Статья 13. Уплата других налогов плательщиками упрощенного налога
1. Для плательщиков упрощенного налога в установленных законодательством случаях сохраняется порядок уплаты налога на имущество, земельного налога, исчисления, взимания и уплаты налогов с заработной платы и приравненных к ней доходов (в том числе в качестве налогового агента), исчисления и уплаты взимаемых на таможенной границе НДС, акцизного налога, а также иных обязательных платежей в установленных законодательством случаях.
2. Плательщики упрощенного налога присоединяют суммы НДС, уплаченные поставщикам за товары и услуги (а также уплаченные таможенным органам при ввозе товаров), к стоимости приобретения (затратам) этих товаров и услуг.
3. В части отношений, регулируемых настоящим Законом, плательщики упрощенного налога, освобождаются от исполнения обязательств, установленных для налогового агента подпунктом "а" пункта 1 статьи 21 Закона Республики Армения "О подоходном налоге".
4. За исключением случая, предусмотренного пунктом 4 статьи 15 настоящего Закона, индивидуальные предприниматели-плательщики упрощенного налога не включают в представляемую в налоговые органы декларацию о подоходном налоге в соответствии с Законом Республики Армения "О подоходном налоге" доходы от предпринимательской деятельности, облагаемые этим налогом в период признания их налогоплательщиками, а также расходы, связанные с их получением.
5. Плательщики налога в части платежей обязательного социального страхования, подлежащих уплате ими как работодателями, и за наемных работников в качестве агента уплачивают за каждого наемного работника (индивидуального предпринимателя) фиксированный платеж в размере 6 тысяч драмов в месяц, который заменяет для них платежи обязательного социального страхования, уплачиваемые в порядке и размерах, установленных законом.
Статья 14. Выписка расчетных документов плательщиками упрощенного налога
1. Плательщики упрощенного налога в установленном законодательством порядке выписывают покупателям (пользователям услуг) расчетные документы по поставляемым, предоставляемым, продаваемым ими товарам и оказываемым услугам.
2. Плательщики упрощенного налога не производят в выписываемых ими расчетных документах отметку о ставке и сумме НДС (не выписывают налоговый счет), в том числе и в период, установленный пунктами 2 и 3 статьи 5 настоящего Закона для представления декларации.
Статья 15. Переход от общего порядка налогообложения к обложению упрощенным налогом и от обложения упрощенным налогом к общему порядку налогообложения
1. Лица, ставшие плательщиками упрощенного налога, присоединяют к расходам остаток сумм НДС, выделенных в налоговых счетах поставщиков, превышающий суммы НДС, исчисленные в отношении оборота по реализации на периоды, предшествующие моменту их становления плательщиками.
2. С момента перехода на общий порядок обложения налогом на добавленную стоимость с сумм НДС, исчисленных в отношении оборота по реализации, не засчитываются суммы НДС, выделенные в налоговых счетах поставщиков в период их признания плательщиками упрощенного налога.
3. При переходе от упрощенного порядка налогообложения к общему порядку налогообложения налогоплательщики исчисляют авансовые платежи по налогу на прибыль (подоходному налогу) на основе налога на прибыль (подоходного налога) и (или) включенной в сумму упрощенного налога суммы налога на прибыль (подоходного налога), в пропорции, определяемой статьей 8 настоящего Закона, - в общем порядке, установленном законом.
4. С момента прекращения уплаты упрощенного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 6 настоящего Закона налогоплательщики в оставшийся период данного года исчисляют и уплачивают налог на прибыль (подоходный налог), в том числе авансовые платежи, и НДС в общем порядке установленном законодательством.
5. Если лицо в течение определенного периода данного года считалось плательщиком упрощенного налога, то при переходе к общему порядку налогообложения ставка налога на прибыль (подоходного налога) определяется по установленным законами Республики Армения "О налоге на прибыль" или "О подоходном налоге" шкалам расчетной прибыли (дохода), соответствующей сумме налога, определяемой налогом на прибыль (подоходным налогом) в составе суммы налога, исчисленной в период его признания в данном году плательщиком упрощенного налога, в пропорции, определяемой статьей 8 настоящего Закона.
6. Плательщик налога может вычесть понесенные в предыдущем году убытки из валового дохода, полученного от деятельности, осуществленной с момента прекращения упрощенного налогообложения (перехода к общему порядку налогообложения). Не подлежат вычету убытки, понесенные в период обложения упрощенным налогом.
7. Из доходов, получаемых при переходе от упрощенного порядка налогообложения к общему порядку налогообложения, не вычитаются документально подтвержденные затраты налогоплательщиков в период их признания плательщиками упрощенного налога, произведенные на приобретение товаров и услуг, а также на оплату труда, по которым произведено уменьшение суммы налога в соответствии со статьей 9 настоящего Закона.
8. Плательщики упрощенного налога ведут учет доходов и расходов, а также записи, имеющие отношение к налоговому законодательству, в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 16. Ответственность за нарушение настоящего Закона
1. За нарушение настоящего Закона плательщики налога несут ответственность в установленном законодательством порядке, если настоящим Законом не установлено иное.
2. Плательщики упрощенного налога при произведении отметки относительно внесении ставки и суммы НДС в выписываемых ими расчетных документах уплачивают в бюджет в срок уплаты налога за данный квартал отдельно указанную в расчетных документах сумму НДС без вычета сумм НДС, уплаченных поставщикам за поставку этих товаров и оказание услуг.
3. Плательщики упрощенного налога при включении в предусматриваемую пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона декларацию неверных сведений:
а) о предельном размере, предусматриваемом пунктом 2 статьи 4 настоящего Закона, - уплачивают штраф в размере 20 процентов от суммы, превышающей предельный размер;
б) о неосуществлении деятельности, предусматриваемой подпунктами "б" и "д" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона, -- уплачивают штраф в размере 100 тысяч драмов;
в) о ввезенных и нереализованных товарах, облагаемых таможенной пошлиной по нулевой ставке, предусмотренных подпунктом "в" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона, - уплачивают штраф в размере 50 процентов от части фактического объема импорта, превышающего предельный размер.
4. Плательщики налога за недодекларирование численности наемных работников уплачивают штраф в размере 50 тысяч драмов за каждого незадекларированного работника.
Статья 17. Ведомственные нормативные акты, касающиеся Закона
Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимаются Министерством государственных доходов Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения, а в части, касающейся платежей обязательного социального страхования, - также и с Государственным фондом социального страхования Республики Армения.
1. Для признания плательщиками упрощенного налога во втором полугодии 2000 года:
а) лица, представившие декларацию, считаются таковыми с 1 июля по 31 декабря 2000 года, если представляют декларацию в налоговые органы по месту своего учета с 1 по 25 июля 2000 года включительно;
б) условие, предусматриваемое пунктом 2 статьи 4 настоящего Закона, для плательщиков налога считается достаточным, если оборот по реализации в первом полугодии 2000 года не превысил 15 млн. драмов;
в) условия, предусматриваемые подпунктом "в" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона, для плательщиков налога считаются достаточными, если объем импорта товаров, облагаемых таможенной пошлиной по нулевой ставке, ввезенных в Республику Армения в первом полугодии 2000 года, не превышает 500 тысяч драмов;
г) требование, установленное подпунктом "г" пункта 3 статьи 4 настоящего Закона, не учитывается.
2. Начиная с 1 января 2001 года ставки, установленные пунктами 1 и 2 статьи 8 и пунктом 1 статьи 9 настоящего Закона, на каждое следующее полугодие (в том числе первое полугодие 2001 года) увеличиваются дополнительно на 0,5 процентных пункта.