• Գլուխ IV  Ֆիրմային անվանման օգտագործումը
Սույն օրենքով կարգավորվում են իրավաբանական անձանց ֆիրմային անվանումների գրանցման, իրավական պահպանության եւ օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները։
Գլուխ II
Ֆիրմային անվանումներ
Հոդված 2. Ֆիրմային անվանումը
1. Ֆիրմային անվանումն այն անվանումն է, որի ներքո իրավաբանական անձն իրականացնում է իր գործունեությունը եւ զանազանվում այլ իրավաբանական անձանցից:
2. Ֆիրմային անվանումը պետք է բովանդակի իրավաբանական անձի կազմակերպական - իրավական ձեւը բնորոշող բառեր եւ տարբերակող նշանակության գոնե մեկ հատուկ (անձնանուն, տեղանքի կամ խորհրդանշական անվանում) կամ հասարակ անուն։
3. Ֆիրմային անվանումը կարող է բովանդակել նաեւ իրավաբանական անձի գտնվելու վայրի անվանումը, նրա գործունեության բնույթը բնորոշող բառեր, ինչպես նաեւ այլ տվյալներ, որոնք նրա հիմնադիրները կամ մասնակիցները համարում են անհրաժեշտ։
4. Տնտեսական ընկերակցության ֆիրմային անվանումը պետք է պարունակի «լիակատար ընկերակցություն» կամ «վստահության վրա հիմնված ընկերակցություն» բառերը եւ ընկերակցության բոլոր մասնակիցների (լիակատար ընկերների) անունները (անվանումները) կամ ընկերակցության մասնակիցներից (լիակատար ընկերներից) առնվազն մեկի անունը (անվանումը)՝ ավելացրած «եւ ընկերներ» ու «լիակատար ընկերակցություն» կամ «վստահության վրա հիմնված ընկերակցություն» բառերը։
5. Առեւտրային կոոպերատիվի ֆիրմային անվանումը պետք է ցուցում պարունակի դրա գործունեության հիմնական նպատակի մասին:
Հոդված 3. Ֆիրմային անվանման իրավական պահպանությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում ֆիրմային անվանման իրավական պահպանությունն իրականացվում է սույն օրենքով սահմանված կարգով ֆիրմային անվանման գրանցման հիման վրա եւ առանց գրանցման՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի, սույն օրենքի եւ այլ օրենսդրական ակտերի համաձայն:
Հոդված 4. Ֆիրմային անվանումներում թույլտվություն պահանջող անունների եւ անվանումների օգտագործումը
1. Ֆիրմային անվանման մեջ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը կարող է օգտագործվել միայն այդ անձի կամ նրա ժառանգների համաձայնությամբ։
2. Եթե հանրահայտ անձը կամ նրա անվան օգտագործման համաձայնություն տվող ժառանգը գտնում է, որ իրավաբանական անձի գործունեությունը ստվերում է հանրահայտ անձի հեղինակությունը (վարկը), ապա նա կարող է դիմել դատարան՝ այդ անունը ֆիրմային անվանման մեջ օգտագործելու իրավունքից իրավաբանական անձին զրկելու եւ (կամ) պատճառած վնասները փոխհատուցելու հայցով։
3. Ֆիրմային անվանումների մեջ տարբերակող նշանակության անուններում «Հայ», «Հայաստան», «հայկական» բառերը եւ դրանց թարգմանությունները, Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային միավորների անվանումները, ինչպես նաեւ ֆիրմային անվանումների մեջ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը՝ նրա մահվան եւ ժառանգներ չունենալու դեպքում, կարող են օգտագործվել միայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
Գլուխ III
Ֆիրմային անվանման գրանցումը եւ հաշվառումը
Հոդված 5. Ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը
1. Մինչեւ առեւտրային կազմակերպություն համարվող իրավաբանական անձի պետական գրանցումը, նրա ֆիրմային անվանումը պետք է գրանցվի Հայաստանի Հանրապետության արտոնագրային գերատեսչությունում (այսուհետ՝ գերատեսչություն):
2. Ֆիրմային անվանման ցանկացած փոփոխություն կատարվում է միայն նոր ֆիրմային անվանումը սույն օրենքով սահմանված կարգով գերատեսչությունում գրանցելուց հետո:
3. Ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը (այսուհետ՝ հայտ) գերատեսչություն ներկայացնում են իրավաբանական անձի հիմնադիրները, նրանց կողմից լիազորված անձը կամ իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ՝ դրա համար լիազորված մարմինը (այսուհետ՝ հայտատու):
4. Հայտը կարող է ներկայացվել նաեւ հայտատուի կողմից լիազորված անձի միջոցով։
5. Հայտը պետք է պարունակի՝
ա) դիմում ֆիրմային անվանման գրանցման մասին, որի մեջ նշվում են գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանումը, դրա հապավումը կամ կրճատ ձեւը, եթե այդպիսիք կան, հայտատուի հասցեն.
բ) գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման բացատրությունը, եթե այն հայերեն հասկանալի չէ:
6. Հայտին կցվում են՝
ա) համաձայնությունը (թույլտվությունը)՝ սույն օրենքի 4 հոդվածով նախատեսված դեպքերում.
բ) լիազորագիրը, եթե հայտը ներկայացվում է հայտատուի կողմից լիազորված անձի միջոցով.
գ) սահմանված չափով պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը։
7. Հայտը ներկայացվում է հայերեն։
8. Դիմումի ձեւը եւ լրացման կարգը սահմանում է գերատեսչությունը։
Հոդված 6. Հայտի քննարկումը եւ ֆիրմային անվանման գրանցումը
1. Գերատեսչությունը, հայտի ստացման օրվանից հնգօրյա ժամկետում, անցկացնում է փորձաքննություն եւ որոշում է հայտի եւ գրանցման ներկայացված ֆիրմային անվանման համապատասխանությունը սույն օրենքի պահանջներին։
2. Հայտի քննարկման ընթացքում, մինչեւ ֆիրմային անվանման գրանցման վերաբերյալ որոշման ընդունումը, հայտատուն կարող է փոփոխություններ կատարել ներկայացված հայտում: Այդ դեպքում սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված ժամկետը հաշվարկվում է փոփոխությունը կատարելու օրվանից:
3. Եթե փորձաքննության ընթացքում պարզվում է, որ ներկայացված ֆիրմային անվանումը չի համապատասխանում սույն օրենքի պահանջներին, ապա որոշում է կայացվում ֆիրմային անվանման գրանցումը մերժելու վերաբերյալ, ինչի մասին, մերժման հիմնավորմամբ, եռօրյա ժամկետում ծանուցվում է հայտատուն։
4. Փորձաքննության որոշմանը չհամաձայնելու դեպքում, այն ստանալու օրվանից մեկամսյա ժամկետում, հայտատուն իրավունք ունի բողոք ներկայացնել գերատեսչության բողոքարկման խորհուրդ (այսուհետ՝ բողոքարկման խորհուրդ):
5. Բողոքարկման խորհուրդը բողոքը քննարկում է գերատեսչության կողմից հաստատված կարգով։
6. Փորձաքննության որոշմանը կամ բողոքարկման խորհրդի որոշմանը չհամաձայնելու դեպքում հայտատուն իրավունք ունի օրենքով սահմանված կարգով դիմել դատարան։
7. Եթե ֆիրմային անվանումը համապատասխանում է սույն օրենքի պահանջներին, գերատեսչությունը որոշում է կայացնում այն գրանցելու մասին եւ եռօրյա ժամկետում ծանուցում է հայտատուին։
8. Ֆիրմային անվանումը գրանցելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո գերատեսչությունը ֆիրմային անվանումը գրանցում է ֆիրմային անվանումների գրանցման՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական գրանցամատյանում։
9. Ֆիրմային անվանման գրանցման տարին, ամիսը, ամսաթիվը (այսուհետ՝ թվական) սահմանվում է հայտը գերատեսչություն ներկայացնելու թվականով։
10. Ֆիրմային անվանումը գրանցվում է հայերեն։
11. Պետական գրանցամատյանում գրանցվում է ֆիրմային անվանումը, գրանցման համարը եւ թվականը, հայտի համարը, հայտատուի հասցեն։
12. Մինչեւ իրավաբանական անձի պետական գրանցումը, բայց ոչ ավելի, քան 6 ամիս, պետական գրանցամատյանում գրանցված ֆիրմային անվանումն ստանում է ժամանակավոր պահպանություն։
Հոդված 7. Ֆիրմային անվանման գրանցումը մերժելու հիմքերը
Որպես ֆիրմային անվանում գրանցման ենթակա չէ այն անվանումը, որը՝
ա) համընկնում է Հայաստանի Հանրապետությունում ավելի վաղ գրանցված որեւէ իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանմանը կամ ֆիրմային անվանման կամ ապրանքային եւ սպասարկման նշանի հրապարակային օգտագործման հետեւանքով որեւէ բնագավառում հասարակությանը հայտնի կամ համընդհանուր ճանաչում ստացած օտարերկրյա որեւէ իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ավելի վաղ գրանցման գործողություն ունեցող որեւէ ապրանքային կամ սպասարկման նշանի, ապրանքի ծագման տեղանվան, կամ շփոթելու աստիճան նման են դրանց եւ վերաբերում են գործունեության նույն ոլորտին.
բ) հակասում է հասարակության շահերին, մարդասիրության եւ բարոյականության սկզբունքներին.
գ) որոշակի ապրանքի կամ ծառայության անվանում է կամ բնորոշում է դրանց որակը, հատկությունը, քանակը կամ արտադրության եղանակը, կամ գովազդում է դրանք.
դ) բովանդակում է Հայաստանի Հանրապետության պատմական կամ որեւէ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը եւ ներկայացվել է առանց այդ անվան օգտագործման համապատասխան թույլտվության.
ե) համընկնում կամ շփոթության աստիճան նման է որեւէ պետության, միջազգային կառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպության անվանմանը։
Հոդված 8. Գրանցված ֆիրմային անվանումների հաշվառումը
1. Գրանցված ֆիրմային անվանումների հաշվառումն իրականացնում է գերատեսչությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում իրավաբանական անձանց պետական գրանցումն իրականացնող մարմնի (այսուհետ՝ իրավաբանական անձանց գրանցող մարմին) տրամադրած տեղեկությունների հիման վրա։
2. Իրավաբանական անձանց գրանցող մարմինը եռամսյակը մեկ տեղեկություններ է տրամադրում գերատեսչությանը՝ տվյալ եռամսյակում գրանցված իրավաբանական անձանց, դրանց լուծարման, ինչպես նաեւ դրանց ֆիրմային անվանումների փոփոխությունների մասին կատարված գրառումների վերաբերյալ:
3. Տրամադրվող տեղեկությունները պետք է պարունակեն իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումը, պետական գրանցման համարը եւ թվականը, գտնվելու վայրը, իսկ լուծարման դեպքում՝ նաեւ իրավաբանական անձանց գրանցամատյանում այդ մասին գրառում կատարելու թվականը։
4. Ստացված տեղեկությունների հիման վրա գերատեսչությունը՝
ա) որոշում է կայացնում ֆիրմային անվանման վկայական տալու կամ դրա գրանցումը չեղյալ ճանաչելու մասին.
բ) համապատասխան գրառումներ է կատարում ֆիրմային անվանումների պետական գրանցամատյանում։
Հոդված 9. Ֆիրմային անվանման գրանցման վկայագիրը
1. Ֆիրմային անվանման վկայագիր տալու մասին որոշում կայացնելուց հետո, իրավաբանական անձի դիմումի համաձայն, գերատեսչությունը 10 օրվա ընթացքում նրան հանձնում է ֆիրմային անվանման գրանցման վկայագիրը։
2. Ֆիրմային անվանման գրանցման վկայագիրը հաստատում է ֆիրմային անվանման պետական գրանցման փաստը, ինչպես նաեւ իրավաբանական անձի կողմից դրա օգտագործման բացառիկ իրավունքը։
3. Ֆիրմային անվանման գրանցման վկայագրի ձեւը եւ դրա մեջ նշվող տեղեկությունների ցանկը սահմանում է գերատեսչությունը։
4. Ֆիրմային անվանման գրանցումը գործում է անժամկետ։
Հոդված 10. Ֆիրմային անվանումների գրանցման մասին տեղեկությունների հրապարակումը
1. Ֆիրմային անվանումների գրանցման, ինչպես նաեւ սույն օրենքին համապատասխան ֆիրմային անվանումների պետական գրանցամատյանում կատարված բոլոր փոփոխությունների վերաբերյալ տեղեկությունները հրապարակվում են գերատեսչության պաշտոնական տեղեկագրում։
2. Ֆիրմային անվանման պետական գրանցման մասին հրապարակվող տեղեկությունների լրիվ ցանկը սահմանում է գերատեսչությունը։
Գլուխ IV
Ֆիրմային անվանման օգտագործումը
Հոդված 11. Ֆիրմային անվանման օգտագործումը
1. Ֆիրմային անվանման օգտագործում է համարվում այդ անվանումով գործարքներ կատարելը, արտադրանքը տնտեսական շրջանառության մեջ մտցնելը, ապրանքներ եւ ծառայություններ գովազդելը, ֆինանսական գործառնություններ կատարելը, դատարանում հայց ներկայացնելը, ինչպես նաեւ ֆիրմային անվանման կիրառումը ապրանքների եւ դրանց փաթեթավորման, ցուցանակների, կնիքների, դրոշմակնիքների, ձեւաթղթերի, ազդագրերի վրա եւ օրենքով չարգելված այլ կիրառումները։
2. Իրավաբանական անձի առանձնացված ստորաբաժանումներն օգտագործում են իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումը՝ ավելացնելով ստորաբաժանման գործունեության բնույթը բնորոշող բառեր կամ գտնվելու վայրի անվանումը։
3. Ֆիրմային անվանումն օգտագործվում է միայն այնպես, ինչպես այն գրանցված է պետական գրանցամատյանում։
4. Ֆիրմային անվանման հետ կարող են օգտագործվել նաեւ դրա օտարալեզու թարգմանությունները։ Այդ դեպքում ֆիրմային անվանման մեջ պարունակվող տարբերակող նշանակության անունը չի թարգմանվում։
Հոդված 12. Ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքը
1. Ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքն ուժի մեջ է մտնում իրավաբանական անձի պետական գրանցման օրվանից կամ գրանցված իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանման փոփոխության մասին իրավաբանական անձանց գրանցամատյանում գրառում կատարելու օրվանից եւ գործում է Հայաստանի Հանրապետությունում նրանց գործունեության ողջ ընթացքում:
2. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքն ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի Հանրապետությունում տվյալ ֆիրմային անվանման կամ ապրանքային եւ սպասարկման նշանի հրապարակային օգտագործման հետեւանքով որեւէ բնագավառում հասարակությանը հայտնի դառնալու կամ համընդհանուր ճանաչում ստանալու փաստի հիման վրա եւ գործում է այդպիսի հետեւողական օգտագործման ողջ ընթացքում, եթե ֆիրմային անվանումը չի հակասում սույն օրենքով սահմանված ֆիրմային անվանումների գրանցման պայմաններին։
3. Ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքի խախտում է համարվում պահպանվող ֆիրմային անվանմանը նույնական կամ շփոթելու աստիճան նման անվանման օգտագործումն այլ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց կողմից։
4. Իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումն այլ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց կողմից ապօրինի օգտագործելու, այդ թվում՝ տվյալ ֆիրմային անվանմամբ նրանց կողմից իրավունքներ եւ պարտականություններ ձեռք բերելու դեպքում, իրավաբանական անձն իր իրավունքները կարող է պաշտպանել դատական կարգով։
5. Իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքը կարող է փոխանցվել միայն տվյալ իրավաբանական անձի հետ մեկտեղ՝ դրա վերակազմակերպման դեպքում։
Հոդված 13. Ֆիրմային անվանման գրանցման գործողության դադարեցումը
1. Ֆիրմային անվանման գրանցման գործողությունը դադարեցվում է, եւ իրավաբանական անձը զրկվում է ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքից, եթե՝
ա) օրենքով սահմանված դեպքերում դատարանի որոշմամբ նրան արգելվել է օգտագործել տվյալ ֆիրմային անվանումը.
բ) օրենքով սահմանված դեպքերում դատարանն անվավեր է ճանաչել ֆիրմային անվանման գրանցումը.
գ) իրավաբանական անձը փոխել է իր ֆիրմային անվանումը.
դ) իրավաբանական անձը լուծարվել է։
2. Հայաստանի Հանրապետության դատարանները ծանուցում են գերատեսչությանը ֆիրմային անվանումների վերաբերյալ որոշումների մասին։
3. Գերատեսչությունը ֆիրմային անվանումների վերաբերյալ դատարանների որոշումների հիման վրա համապատասխան փոփոխություններ է կատարում պետական գրանցամատյանում։
4. Ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքից իրավաբանական անձի զրկվելու դեպքում տվյալ անվանումը որպես այլ իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանում կարող է գրանցվել ոչ շուտ, քան երեք տարի հետո։
Գլուխ V
Եզրափակիչ դրույթներ
Հոդված 14. Տուրքերը
Ֆիրմային անվանման գրանցման եւ իրավական պահպանության հետ կապված գործողությունների համար գանձվում են պետական տուրքեր, որոնց տեսակները, չափերը եւ վճարման կարգը սահմանվում են օրենքով։
Հոդված 15. Ֆիրմային անվանումների հետ կապված վեճերի լուծումը
Ֆիրմային անվանումների գրանցման եւ օգտագործման հետ կապված վեճերը լուծվում են դատական կարգով։
Հոդված 16. Պատասխանատվությունը ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքը խախտելու համար
1. Ֆիրմային անվանման օգտագործման՝ իրավաբանական անձի բացառիկ իրավունքը խախտելու դեպքում նրան պատճառված վնասը պետք է փոխհատուցվի խախտողի կողմից:
2. Վնաս կրած իրավաբանական անձի հեղինակությունը (վարկը) վերականգնելու նպատակով գերատեսչությունն իր պաշտոնական տեղեկագրում, խախտողի հաշվին, տեղեկություն է հրապարակում դատարանի համապատասխան որոշման մասին՝ նշելով նաեւ, թե ում է պատկանում խախտված իրավունքը։
3. Ֆիրմային անվանման օգտագործման բացառիկ իրավունքը խախտելու դեպքում, խախտողի կողմից պատրաստված ֆիրմային անվանմամբ ցուցանակները, կնիքները, դրոշմակնիքները, ձեւաթղթերը, ազդագրերը եւ այլ տպագիր հրատարակությունները ենթակա են ոչնչացման։
Հոդված 17. Միջազգային պայմանագրերը
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերում սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո իրավաբանական անձանց՝ նախկինում գրանցված ֆիրմային անվանումների գրանցման գործողությունը մնում է ուժի մեջ:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո իրավաբանական անձանց չգրանցված ֆիրմային անվանումները սույն օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են գրանցման՝ մինչեւ իրավաբանական անձի ընթացիկ գրանցումը:
3. Ուժը կորցրած ճանաչել 1997 թվականի մայիսի 12-ին ընդունված «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
15 դեկտեմբերի 1999թ.
• 03.04.2001 «Ֆիրմային անվանումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

О ФИРМЕННЫХ НАИМЕНОВАНИЯХ
Настоящим Законом регулируются отношения, связанные с регистрацией, правовой охраной и использованием фирменных наименований юридических лиц.
ФИРМЕННЫЕ НАИМЕНОВАНИЯ
Статья 2. Фирменное наименование
1. Фирменное наименование - это название, под которым юридическое лицо осуществляет свою деятельность и отличается от других юридических лиц.
2. Фирменное наименование должно содержать слова, характеризующие организационно-правовую форму юридического лица и хотя бы одно собственное (собственное имя, название местности или символическое название) или нарицательное имя отличительного значения.
3. Фирменное наименование может содержать также название места нахождения юридического лица, слова, определяющие характер его деятельности, а также иные данные, которые его учредители или участники сочтут необходимыми.
4. Фирменное наименование хозяйственного товарищества должно содержать слова "полное товарищество" или "командитное товарищество" и имена (названия) всех участников (полных членов) товарищества или имя (название) по меньшей мере одного из участников (полных членов) товарищества с дополнением слов ,,и компания” и "полное товарищество” или ,,командитное товарищество”.
5. Фирменное наименование торгового кооператива должно содержать указание на основную цель его деятельности.
Статья 3. Правовая охрана фирменного наименования
В Республике Армения правовая охрана фирменного наименования осуществляется на основании регистрации фирменного наименования в порядке, установленном настоящим Законом, и без его регистрации в соответствии с международными договорами, настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Армения.
Статья 4. Использование в фирменных наименованиях имен и названий, требующих разрешения
1. Полное или сокращенное имя известной личности может использоваться в фирменном наименовании только с согласия этой личности или ее наследников.
2. Если известная личность или дающий согласие на использование ее имени наследник, сочтет, что деятельность юридического лица компрометирует репутацию (престиж) известной личности, он может обратиться в суд с иском о лишении юридического лица права на использование в фирменном наименовании этого имени и (или) о возмещении причиненного ущерба.
3. Слова ,,Ай”, ,,Айастан”, ,,айкакан” и их переводы в названиях отличительного значения, названия административно-территориальных единиц Республики Армения, а также полное или сокращенное имя известной личности, в случае ее смерти и отсутствия наследников, могут использоваться в фирменных наименованиях только в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
РЕГИСТРАЦИЯ И УЧЕТ ФИРМЕННОГО НАИМЕНОВАНИЯ
Статья 5. Заявка на регистрацию фирменного наименования
1. До государственной регистрации юридического лица, считающегося коммерческой организацией, его фирменное наименование должно быть зарегистрировано в Патентном ведомстве Республики Армения (далее -Ведомство).
2. Любое изменение фирменного наименования производится только после регистрации в Ведомстве нового фирменного наименования в установленном настоящим Законом порядке.
3. Заявку на регистрацию фирменного наименования (далее -заявка подают в Ведомство учредители юридического лица, уполномоченное ими лицо или уполномоченный на то по уставу юридического лица орган (далее - заявитель).
4. Заявка может быть подана также через уполномоченное заявителем лицо.
5. Заявка должна содержать:
а) заявление о регистрации фирменного наименования, в котором указываются представленные на регистрацию фирменное наименование, его аббревиатура или сокращенная форма, если таковые имеются, адрес заявителя;
б) разъяснение представленного на регистрацию фирменного наименования, если оно не понятно на армянском языке.
6. К заявке прилагаются:
а) согласие (разрешение) - в случаях, предусмотренных статьей 4 настоящего Закона;
б) доверенность, если заявка подается через уполномоченное заявителем лицо;
в) квитанция об уплате государственной пошлины в установленном размере.
7. Заявка подается на армянском языке.
8. Форму заявления и порядок ее заполнения устанавливает Ведомство.
Статья 6. Рассмотрение заявки и регистрация фирменного наименования
1. Ведомство в пятидневный срок со дня получения заявки проводит экспертизу и определяет соответствие заявки и представленного на регистрацию фирменного наименования требованиям настоящего Закона.
2. В ходе рассмотрения заявки, до принятия решения о регистрации фирменного наименования, заявитель может внести изменения в поданную заявку. В этом случае срок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, исчисляется со дня внесения изменения.
3. Если в ходе экспертизы выясняется, что представленное фирменное наименование не соответствует требованиям настоящего Закона, то выносится решение об отказе в регистрации фирменного наименования, о чем в трехдневный срок с обоснованием отказа уведомляется заявитель.
4. При несогласии с решением экспертизы заявитель вправе в месячный срок со дня его получения подать жалобу в Апелляционный совет Ведомства (далее - Апелляционный совет).
5. Апелляционный совет рассматривает жалобу в установленном Ведомством порядке.
6. При несогласии с решением экспертизы или решением Апелляционного совета заявитель вправе обратиться в суд в установленном законом порядке.
7. Если фирменное наименование отвечает требованиям настоящего Закона, Ведомство выносит решение о его регистрации и в трехдневный срок уведомляет заявителя об этом.
8. После принятия решения о регистрации фирменного наименования Ведомство регистрирует фирменное наименование в Государственном реестре фирменных наименований Республики Армения.
9. Год, месяц, число (далее - дата) фирменного наименования определяется по дате подачи заявки в Ведомство.
10. Фирменное наименование регистрируются на армянском языке.
11. В Государственном реестре регистрируются фирменное наименование, номер и дата регистрации, номер заявки, адрес заявителя.
12. До государственной регистрации юридического лица, но на срок не более чем в течение 6 месяцев, зарегистрированное в Государственном реестре фирменное наименование получает временную охрану.
Статья 7. Основания отказа в регистрации фирменного наименования
Не подлежит регистрации в качестве фирменного наименования название:
а) совпадающее с фирменным наименованием какого-либо юридического лица, зарегистрированного ранее в Республике Армения, либо с фирменным наименованием какого-либо иностранного юридического лица, известного общественности в какой-либо области или получившего всеобщую известность вследствие публичного использования фирменного наименования или товарного знака и знака обслуживания, а также совпадающее с каким-либо товарным знаком или знаком обслуживания, с наименованием места происхождения товара, имеющими более ранний срок действия регистрации в Республике Армения, или сходное до степени их смешения и относящееся к одной и той же сфере деятельности;
б) противоречащее общественным интересам, принципам гуманности и морали;
в) являющееся наименованием определенного товара или услуги, или характеризующее их качество, свойство, количество или способ производства, или рекламирующее их;
г) содержащее полное или сокращенное имя исторической или какой-либо известной личности Республики Армения и представленное без соответствующего разрешения на использование этого имени;
д) совпадающее или сходное до степени смешения с названием какого-либо государства, международной правительственной и неправительственной организации.
Статья 8. Учет зарегистрированных фирменных наименований
1. Учет зарегистрированных фирменных наименований осуществляет Ведомство на основании сведений, предоставленных органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц в Республике Армения (далее - орган, регистрирующий юридических лиц).
2. Орган, регистрирующий юридических лиц, ежеквартально предоставляет Ведомству сведения, касающиеся произведенных записей о зарегистрированных в данном квартале юридических лицах, их ликвидации, а также об изменениях их фирменных наименований.
3. Предоставляемые сведения должны содержать фирменное наименование, номер и дату государственной регистрации, место нахождения юридического лица, а при ликвидации - и дату внесения в реестр юридических лиц записи об этом.
4. На основании полученных сведений Ведомство:
а) выносит решение о выдаче свидетельства на фирменное наименование или о признании его регистрации недействительной;
б) вносит соответствующие записи в Государственный реестр фирменных наименований.
Статья 9. Свидетельство о регистрации фирменного наименования
1. В течение 10 дней после вынесения решения о выдаче свидетельства на фирменное наименование Ведомство согласно заявлению юридического лица выдает ему свидетельство о регистрации фирменного наименования.
2. Свидетельство о регистрации фирменного наименования подтверждает факт государственной регистрации фирменного наименования, а также исключительное право юридического лица на его пользование.
3. Форму свидетельства о регистрации фирменного наименования и состав указываемых в нем сведений устанавливает Ведомство.
4. Регистрация фирменного наименования действует бессрочно.
Статья 10. Публикация сведений о регистрации фирменных наименований
1. Сведения о регистрации фирменных наименований, а также о всех изменениях, внесенных в соответствии с настоящим Законом в Государственный реестр фирменных наименований, публикуются в официальном бюллетене Ведомства.
2. Полный состав публикуемых сведений о государственной регистрации фирменного наименования устанавливается Ведомством.
ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ФИРМЕННОГО НАИМЕНОВАНИЯ
Статья 11. Использование фирменного наименования
1. Использованием фирменного наименования считается совершение сделок, введение продукции в хозяйственный оборот, реклама товаров и услуг, совершение финансовых операций, предъявление иска в суд под этим наименованием, а также использование фирменного наименования на товарах и их упаковках, вывесках, печатях, штемпелях, бланках, афишах и его другое не запрещенное законом применение.
2. Обособленные подразделения юридического лица используют фирменное наименование юридического лица с дополнением слов, характеризующих специфику деятельности подразделения или наименование места его нахождения.
3. Фирменное наименование используется только в таком виде, в каком оно зарегистрировано в Государственном реестре.
4. С фирменным наименованием могут использоваться также его переводы на иностранные языки. В этом случае отличительное значение названия, содержащееся в фирменном наименовании, не переводится.
Статья 12. Исключительное право на использование фирменного наименования
1. Исключительное право на использование фирменного наименования вступает в силу со дня государственной регистрации юридического лица или со дня внесения в реестр юридических лиц записи об изменении фирменного наименования зарегистрированного юридического лица и действует в течение всей его деятельности в Республике Армения.
2. Исключительное право на использование фирменного наименования иностранного юридического лица вступает в силу на основании факта получения известности среди общественности или получения всеобщей известности вследствие публичного использования в Республике Армения данного фирменного наименования или товарного знака и знака обслуживания в какой-либо области и действует в течение всего такого последовательного использования, если фирменное наименование не противоречит установленным настоящим Законом условиям регистрации фирменных наименований.
3. Нарушением исключительного права на использование фирменного наименования считается использование другими юридическими и физическими лицами наименования, тождественного или сходного до степени смешения с охраняемым фирменным наименованием.
4. При незаконном использовании другими юридическими и физическими лицами фирменного наименования юридического лица, в том числе приобретении ими прав и обязанностей под данным фирменным наименованием, юридическое лицо может защитить свои права в судебном порядке.
5. Исключительное право на использование фирменного наименования юридического лица при его реорганизации может передаваться только вместе с данным юридическим лицом.
Статья 13. Прекращение действия регистрации фирменного наименования
1. Действие регистрации фирменного наименования прекращается, и юридическое лицо лишается исключительного права на использование фирменного наименования, если:
а) в установленных законом случаях по решению суда ему было запрещено использовать данное фирменное наименование;
б) в установленных законом случаях суд признал регистрацию фирменного наименования недействительной;
в) юридическое лицо изменило свое фирменное наименование;
г) юридическое лицо ликвидировано.
2. Суды Республики Армения извещают Ведомство о решениях, касающихся фирменных наименований.
3. Ведомство на основании решений судов, касающихся фирменных наименований, вносит соответствующие изменения в Государственный реестр.
4. При лишении юридического лица исключительного права на использование фирменного наименования данное фирменное наименование может быть зарегистрировано в качестве фирменного наименования другого юридического лица не ранее чем через три года.
Статья 14. Пошлины
За действия, связанные с регистрацией и правовой охраной фирменного наименования, взимаются пошлины, виды, размеры и порядок уплаты которых устанавливаются законом.
Статья 15. Разрешение споров, связанных с фирменными наименованиями
Споры, связанные с регистрацией и использованием фирменных наименований, разрешаются в судебном порядке.
Статья 16. Ответственность за нарушение исключительного права на использование фирменного наименования
1. Ущерб, причиненный юридическому лицу при нарушении его исключительного права на фирменное наименование, должен возмещаться нарушителем.
2. В целях восстановления репутации (престижа) понесшего ущерб юридического лица Ведомство за счет нарушителя публикует в своем официальном бюллетене информацию о соответствующем решении суда, указав также кому принадлежит нарушенное право.
3. При нарушении исключительного права на использование фирменного наименования изготовленные нарушителем вывески, печати, штемпели, бланки, афиши и другие печатные издания с фирменным наименованием подлежат уничтожению.
Статья 17. Международные договоры
Если в международных договорах Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
1. После вступления настоящего Закона в силу действие регистрации ранее зарегистрированных фирменных наименований юридических лиц остается в силе.
2. После вступления настоящего Закона в силу незарегистрированные фирменные наименования юридических лиц подлежат регистрации в установленном настоящим Законом порядке до текущей регистрации юридического лица.
3. Считать утратившим силу Закон Республики Армения ,,О фирменных наименованиях”, принятый 12 мая 1997 года.
15 декабря 1999 года
03.04.2001 О внесении изменений и дополлнения в Закон Республики Армения "О фирменных наименованиях"