ՊԵՏԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԲՆԱԿԱՐԱՆԱՅԻՆ ՖՈՆԴԻ ՍԵՓԱԿԱՆԱՇՆՈՐՀՎԱԾ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ՍԵՓԱԿԱՆԱՏԵՐԵՐԻՆ ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 18.03.1998
Հոդված 1. Պետական եւ հանրային բնակարանային ֆոնդի սեփականաշնորհված բնակելի տների եւ բնակելի տարածությունների (այսուհետ՝ բնակարաններ) սեփականատեր՝ գույքահարկ վճարող համարվող ֆիզիկական անձինք (այսուհետ՝ քաղաքացիներ) ազատվում են գույքահարկի վճարումից բնակարանների համար բնակշահագործման եւ շինարարական նորոգման հիմնարկների կամ դրանց իրավահաջորդների (այսուհետ՝ բնակշահագործման ձեռնարկություններ) կողմից 1995 թվականի հուլիսի 1-ից հետո օրենսդրության խախտմամբ գանձված բնակարանային վարձի գումարների չափով, եթե բնակշահագործման ձեռնարկությունների եւ քաղաքացիների միջեւ (մինչեւ հարկային տեսչության մարմիններին սույն օրենքի 3 հոդվածով սահմանված կարգով տվյալներ ներկայացնելը) չկա գրավոր համաձայնություն՝ այդ գումարները քաղաքացիներին այլ ձեւով փոխհատուցելու մասին:
Հոդված 2. Սույն օրենքի 1 հոդվածին համապատասխան սահմանված արտոնության գումարի չափով առաջին հերթին նվազեցվում են «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ հարկվող օբյեկտ համարվող շինությունների մասով քաղաքացիների կողմից վճարման ենթակա գույքահարկի գումարները:
Հոդված 3. Բնակշահագործման ձեռնարկությունները, սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից եռամսյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության սահմանած կարգով, Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության մարմիններ են ներկայացնում տվյալներ՝ սեփականաշնորհված բնակարանների համար գանձված բնակարանային վարձի վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետության համայնքների ղեկավարները, սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից մեկամսյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության սահմանած կարգով, բնակշահագործման ձեռնարկություններին տեղեկություններ են հաղորդում բնակարանների սեփականաշնորհման տվյալների վերաբերյալ:
Հոդված 4. Սույն օրենքի 3 հոդվածին համապատասխան տվյալները ներկայացնելու պահին նույն համայնքի տարածքում հարկվող օբյեկտ համարվող գույք չունեցող քաղաքացիներն օրենսդրության խախտմամբ գանձված բնակարանային վարձի գումարները հետ են ստանում բնակշահագործման ձեռնարկություններից:
Հոդված 5. Սույն օրենքին համապատասխան՝ քաղաքացիների համար սահմանված արտոնության չափով հաշվարկված գումարները բնակշահագործման ձեռնարկությունները փոխհատուցում են համապատասխան բյուջեներ, եթե սեփականաշնորհված բնակարանների համար բնակշահագործման ձեռնարկությունների կողմից 1995 թվականի հուլիսի 1-ից հետո օրենսդրության խախտմամբ գանձված բնակարանային վարձի գումարները չեն հաշվեգրվել տեղական ինքնակառավարման մարմինների բյուջեների օգտին:
Հոդված 6. Սույն օրենքի խախտումներն առաջացնում են պատասխանատվություն՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:

ОБ УСТАНОВЛЕНИИ ДЛЯ СОБСТВЕННИКОВ ПРИВАТИЗИРОВАННЫХ КВАРТИР ГОСУДАРСТВЕННОГО И ОБЩЕСТВЕННОГО ЖИЛИЩНОГО ФОНДА ЛЬГОТЫ
Принят 18.03.1998
Статья 1. Физические лица, считающиеся плательщиками налога на имущество (далее - граждане), - собственники приватизированных жилых домов и жилых площадей государственного и общественного жилищного фонда (далее -квартиры) - освобождаются от уплаты налога на имущество за квартиры в размере суммы квартирной платы, взысканной с нарушением законодательства после 1 июля 1995 года жилищно-эксплуатационными и строительно-ремонтными учреждениями или их правопреемниками (далее - жилищно-эксплуатационные предприятия), если отсутствует письменное соглашение между жилищно-эксплуатационными предприятиями и гражданами о возмещении гражданам этих сумм в иной форме (до представления органам налоговой инспекции данных в порядке, установленном статьей 3 настоящего Закона).
Статья 2. На сумму льготы, установленную в соответствии со статьей 1 настоящего Закона, в первую очередь уменьшаются определенные Законом Республики Армения ,,О налоге на имущество” суммы налога на имущество, подлежащие уплате гражданами в части строений, считающихся объектом налогообложения.
Статья 3. Жилищно-эксплуатационные предприятия в трехмесячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу, в порядке, установленном Налоговой инспекцией Республики Армения, представляют в органы Налоговой инспекции Республики Армения данные о квартирной плате, взысканной за приватизированные квартиры.
Главы муниципалитетов Республики Армения в месячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу, в порядке, установленном Налоговой инспекцией Республики Армения, сообщают жилищно-эксплуатационным предприятиям информацию о данных по приватизации квартир.
Статья 4. Суммы квартирной платы, взысканные жилищно-эксплуатационными предприятиями с нарушением законодательства, возвращаются гражданам, которые не имеют на территории того же муниципалитета считающегося объектом налогообложения имущества на момент представления данных в соответствии со статьей 3 настоящего Закона.
Статья 5. Жилищно-эксплуатационные предприятия перечисляют в соответствующие бюджеты суммы, исчисленные в размере льготы, установленной для граждан в соответствии с настоящим Законом, если суммы квартирной платы, взысканные за приватизированные квартиры с нарушением законодательства после 1 июля 1995 года жилищно-эксплуатационными предприятиями, не зачислены в доход бюджетов органов местного самоуправления.
Статья 6. Нарушение настоящего Закона влечет ответственность в установленном законодательством порядке.