«ՊՐՈՄԵԹԵՅ-ԽԻՄՊՐՈՄ» ՓԲԸ-Ի ՄԱՍՆԱՎՈՐԵՑՄԱՆ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ «ՎԱՆԱՁՈՐԻ ՔԻՄԻԱԿԱՆ ՄԱՆՐԱԹԵԼԵՐԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՓԲԸ-ԻՆ, «ՎԱՆԱՁՈՐԻ ՋԷԿ» ՊՓԲԸ-ԻՆ, «ՎԱՆԱՁՈՐԻ ՔԻՄԻԱԿԱՆ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՓԲԸ-ԻՆ, «ՊՐՈՄԵԹԵՅ-ԽԻՄՊՐՈՄ» ՓԲԸ-ԻՆ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՏԱԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Վանաձորի քիմիական գործարան» ՓԲԸ-ի, «Վանաձորի քիմիական մանրաթելերի գործարան» ՓԲԸ-ի եւ «Վանաձորի ՋԷԿ» ՊՓԲԸ-ի մասնավորեցման նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում ստեղծված «Պրոմեթեյ-Խիմպրոմ» ՓԲԸ-ն մասնավորեցնել ուղղակի վաճառքի ձեւով՝ նախօրոք հայտնի գնորդին:
Հոդված 2. Գործարքի արդյունքում վճարվող գնից առաջնահերթ կարգով մարվում են հիմնադիր ընկերությունների պարտավորությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 70 հոդվածով սահմանված հերթականությամբ, իսկ մնացած մասը հաշվեգրվում է պետական բյուջե:
Հոդված 3. «Վանաձորի քիմիական մանրաթելերի գործարան» ՓԲԸ-ն ազատել 1999 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ունեցած 136.2 միլիոն դրամ հարկային ապառքներից եւ 250.8 միլիոն դրամ հարկային ապառքների գծով հաշվարկված տույժերից, 1999 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ունեցած 56.3 միլիոն դրամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների ապառքներից եւ այդ ապառքների գծով հաշվարկված 321.7 միլիոն դրամ տույժերից, ինչպես նաեւ գործարքն ուժի մեջ մտնելու պահին հարկային եւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով հաշվեգրված լրացուցիչ պարտավորություններից:
Հոդված 4. «Վանաձորի ՋԷԿ» ՊՓԲԸ-ն ազատել 1999 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ունեցած 23.7 միլիոն դրամ հարկային ապառքներից եւ 35.4 միլիոն դրամ հարկային ապառքների գծով հաշվարկված տույժերից, 1999 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ունեցած 0.5 միլիոն դրամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների ապառքներից եւ այդ ապառքների գծով հաշվարկված 20.3 միլիոն դրամ տույժերից, ինչպես նաեւ գործարքն ուժի մեջ մտնելու պահին հարկային եւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով հաշվեգրված լրացուցիչ պարտավորություններից:
Հոդված 5. «Վանաձորի քիմիական գործարան» ՓԲԸ-ն ազատել 1999 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ունեցած 10.0 միլիոն դրամ հարկային ապառքներից եւ 43.6 միլիոն դրամ հարկային ապառքների գծով հաշվարկված տույժերից, 1999 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ունեցած 64.4 միլիոն դրամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների ապառքներից եւ այդ ապառքների գծով հաշվարկված 2854.2 միլիոն դրամ տույժերից, ինչպես նաեւ գործարքն ուժի մեջ մտնելու պահին հարկային եւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների գծով հաշվեգրված լրացուցիչ պարտավորություններից:
Հոդված 6. Սույն օրենքի ընդունման պահից «Պրոմեթեյ-Խիմպրոմ» ՓԲԸ-ի համար սահմանել հետեւյալ հարկային արտոնությունները՝
ա) սեփական արտադրության եւ արտադրական նպատակներով շինարարության համար նախատեսված հումքի, նյութերի (այդ թվում՝ շինանյութերի), կիսաֆաբրիկատների, սարքավորումների, մեխանիզմների եւ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն ազատել մաքսատուրքերի գանձումից.
բ) Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմինների կողմից ավելացված արժեքի հարկ չգանձել սեփական արտադրության եւ արտադրական նպատակներով շինարարության համար նախատեսված հումքի, նյութերի (այդ թվում՝ շինանյութերի), կիսաֆաբրիկատների, սարքավորումների, մեխանիզմների եւ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ժամանակ.
գ) իր կողմից արտադրված՝ արտահանվող պատրաստի արտադրանքը եւ կիսաֆաբրիկատներն ազատել արտահանման մաքսատուրքից.
դ) իր կողմից արտադրված՝ արտահանվող պատրաստի արտադրանքի եւ կիսաֆաբրիկատների նկատմամբ կիրառել ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափ:

О ПРИВАТИЗАЦИИ ЗАО 'ПРОМЕТЕЙ-ХИМПРОМ”, А ТАКЖЕ О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ЛЬГОТ ЗАО 'ВАНАДЗОРСКИЙ ЗАВОД ХИМИЧЕСКОГО ВОЛОКНА”, ГЗАО 'ВАНАДЗОРСКАЯ ТЭЦ”, ЗАО ,'ВАНАДЗОРСКИЙ ХИМИЧЕСКИЙ ЗАВОД”, ЗАО ,'ПРОМЕТЕЙ-ХИМПРОМ”
Статья 1. ЗАО ,,Прометей-Химпром”, созданное в рамках подготовительных работ по приватизации ЗАО ,,Ванадзорский химический завод”, ЗАО ,,Ванадзорский завод химического волокна” и ГЗАО ,,Ванадзорская ТЭЦ” приватизировать в форме прямой продажи заранее известному покупателю.
Статья 2. Из уплачиваемой в результате сделки суммы в первоочередном порядке погашаются обязательства обществ-учредителей в очередности, установленной статьей 70 Гражданского кодекса Республики Армения, а остальная часть зачисляется в государственный бюджет.
Статья 3. Освободить ЗАО ,,Ванадзорский завод химического волокна” от имеющихся на 1 марта 1999 года налоговых недоимок в размере 136,2 миллиона драмов и начисленных по налоговым недоимкам пеней в размере 250,8 миллионов драмов, от имеющихся на 1 января 1999 года недоимок платежей обязательного социального страхования в размере 56,3 миллиона драмов и начисленных по этим недоимкам пеней в размере 321,7 миллиона драмов, а также от дополнительных обязательств, начисленных по налоговым платежам и платежам обязательного социального страхования на момент вступления сделки в силу.
Статья 4. Освободить ГЗАО ,,Ванадзорская ТЭЦ” от имеющихся на 1 марта 1999 года налоговых недоимок в размере 23,7 миллиона драмов и начисленных по налоговым недоимкам пеней в размере 35,4 миллиона драмов, от имеющихся на 1 января 1999 года недоимок платежей обязательного социального страхования в размере 0,5 миллиона драмов и начисленных по этим недоимкам пеней в размере 20,3 миллиона драмов, а также от дополнительных обязательств, начисленных по налоговым платежам и платежам обязательного социального страхования на момент вступления сделки в силу.
Статья 5. Освободить ЗАО ,,Ванадзорский химический завод” от имеющихся на 1 марта 1999 года налоговых недоимок в размере 10,0 миллиона драмов и начисленных по налоговым недоимкам пеней в размере 43,6 миллиона драмов, от имеющихся на 1 января 1999 года недоимок платежей обязательного социального страхования в размере 64,4 миллиона драмов и начисленных по этим недоимкам пеней в размере 2854,2 миллиона драмов, а также от дополнительных обязательств, начисленных по налоговым платежам и платежам обязательного социального страхования на момент вступления сделки в силу.
Статья 6. С момента принятия настоящего Закона установить для ЗАО ,,Прометей-химпром” следующие налоговые льготы:
а) освободить от взимания таможенных пошлин ввоз сырья, материалов (в том числе строительных материалов), полуфабрикатов, оборудования, механизмов и транспортных средств, предусморенных для строительства в целях собственного производства и в производственных целях;
б) налоговым органам Республики Армения не взимать налог на добавленную стоимость при ввозе сырья, материалов (в том числе строительных материалов), полуфабрикатов, оборудования, механизмов и транспортных средств, предусмотренных для строительства в целях собственного производства и в производственных целях;
в) освободить произведенную им на экспорт готовую продукцию и полуфабрикаты от вывозной таможенной пошлины;
г) применить нулевую ставку налога на добавленную стоимость в отношении произведенной им на экспорт готовой продукции и полуфабрикатов.